Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

24 kwietnia 2015 r.
15:37
Edytuj ten wpis

Przegląd kinowych premier. Tom Hardy kontra ZSRR!

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Posucha w tegorocznych premierach kinowych trwa. Na wielkie tytuły, które rozgrzeją widzów do czerwoności przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Być może już niebawem kina podbiją nowi Avengersi. Tymczasem trzeba zadowolić się tym, co jest. Czekają na nas dwa kryminały i dwie produkcje dokumentalne. Niewątpliwie głośnym tytułem w tym tygodniu jest film "System”, o którym pisałem poprzednio w związku z przedpremierowymi pokazami kina Bajka. Teraz dzieło Daniela Espinosy ma swoją oficjalną polską premierę.

"System”

Obraz Espinosy to ekranizacja bestsellerowej powieści Toma Roba Smitha "Child 44”. Akcja filmu roz-grywa się w stalinowskim Związku Radzieckim. Oficer służb bezpieczeństwa Leonid Demidow bada sprawę niewyjaśnionych morderstw dzieci. Śledztwo prowadzi do zachwiania jego wiary w ideały Par-tii. Gdy przełożeni rozkazują mu zatuszować sprawę śmierci kolejnego dziecka, Demidow zaczyna prowadzić własne dochodzenie.

Genialna powieść nie zawsze przekłada się na wybitne kino. Wygląda na to, że właśnie w tym przypadku możemy mieć do czynienia z niewypałem. Wielu miało już okazję zobaczyć film Espinosy i niestety przeważają negatywne opinie. Na Rotten Tomatoes obecnie "System” zdobył zaledwie 24% pozytywnych recenzji spośród 58 zebranych.

Produkcji towarzyszą spore kontrowersje. Warto wspomnieć chociażby o tym, że Rosyjskie Minister-stwo Kultury wstrzymało premierą "Systemu” w Rosji ze względu na szereg skarg po pokazie filmu dla rosyjskich urzędników. Twórcy zostali oskarżeni o przeinaczanie faktów oraz fałszowanie wizerunku obywateli ZSRR. Z pewnością warto wybrać się do kina i samemu wyrobić sobie opinię na temat tego obrazu.

System (Child 44) – repertuar:
Cinema City: godz. 11.15, 14, 16.45, 19.30, 22.15
Multikino: godz. 12.40, 15.40, 18.40, 21.40
Kino Bajka: godz. 20.15
"Zabójcy Bażantów”

W Multikinie będzie można obejrzeć skandynawski thriller "Zabójcy Bażantów”. Film rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych i opowiada o sprawie kryminalnej dotyczącej morderstwa bliźniąt. Jest to ekranizacja bestsellerowej powieści Jussiego Adlera-Olsena.

Reżyserem produkcji jest Mikkel Nørgaard, który już wcześniej miał okazję przenosić na ekran prozę Olsena w filmie "Kobieta w klatce” (2013 r.). Również i tam głównym bohaterem był grany przez Ni-kolaja Lie Kaasa detektyw Carl Mørck. Tym razem Mørck reprezentujący tak zwany Departament Q musi rozwikłać makabryczną zbrodnię sprzed lat. Podejrzani aktualnie należą do elity duńskiego spo-łeczeństwa.

Warto wspomnieć, że "Zabójcy Bażantów” zostali bardzo dobrze przyjęci w Danii, gdzie zdobyli szereg nominacji do nagród tamtejszej Akademii Filmowej. W Polsce również recenzenci wypowiadają się o filmie pozytywnie. Jędrzej Dudkiewicz z Wirtualnej Polski nazywa dzieło Nørgaarda solidną robotą, zaś Urszula Lipińska dla Stopklatki twierdzi, że "Zabójcy Bażantów” wciągają bez reszty. Film nie doczekał się szczególnie głośnej produkcji, warto jednak dać mu szansę.

Zabójcy bażantów – repertuar:
Multikino: godz. 16.40, 19.20, 22

"Optymistki”

Inną skandynawską produkcję proponuje kino Bajka. Norweskie "Optymistki” to film dokumentalny opowiadający o drużynie siatkarskiej złożonej z kobiet w wieku od 66 do 98 lat. Panie co tydzień odbywają treningi, lecz od 30 lat nie zagrały żadnego meczu. Teraz ich celem jest rozegranie spotkania.

"Optymistki” to poruszająca opowieść o sztuce cieszenia się życiem bez względu na wiek. Utrzymana w komediowym tonie, pełnym ciepłego humoru, produkcja przedstawia losy sympatycznych bohaterek, które potrafią zarazić pozytywną energią każdego ponuraka. Obraz zbiera w naszym kraju niezwykle przychylne opinie i niemal wszyscy recenzenci wskazują na jego niewymuszoną lekkość i bijącą z ekranu radość.

Producent tak pisze o swoim filmie: "Te grające w siatkę kobiety mogą zmienić nasze wyobrażenie i pozwolą zdać nam sobie sprawę, że tylko ci, którzy potrafią cieszyć się życiem na stare lata, są szczęściarzami"

Optymistki – repertuar:
Kino Bajka: Pt. godz. 17; Sb. godz. 14.30; Nd. godz. 17
"Karski i władcy ludzkości”

Ostatnią premierą tygodnia jest kolejny film dokumentalny w zestawieniu – "Karski i władcy ludzkości”. Jest to historia Jana Karskiego, człowieka, którego amerykański Newsweek uznał za jedną z najwybitniejszych postaci , a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia. Karski jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski.

Dokument zrealizowany został w dość nietypowy sposób. Ogromną rolę odgrywają tutaj animowane wstawki będące rekonstrukcją scen z życia Karskiego. Całość uzupełniają archiwalne wywiady i roz-mowy chociażby z prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. W filmie, oprócz nagrań samego Jana Karskiego, widzowie będą mieli okazję zapoznać się z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym m.in. słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla.

Opowiedzieć o tej wybitnej jednostce postanowił Sławomir Grünberg – z pochodzenia Lublinianin, posiadający także obywatelstwo amerykańskie. Pieniądze na film zostały zebrane za pomocą plat-formy KickStarter, gdzie twórcom udało się zebrać 25 000 dolarów. Obraz zbiera kapitalne recenzje, zatem jeżeli interesuje was opowieść o Jamesie Bondzie Polskiego Państwa Podziemnego, to z pewnością nie będziecie zawiedzeni.

Karski i władcy ludzkości – repertuar:
Kino Bajka godz. 18.45

Pozostałe informacje

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia