Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka oraz Paulina Przybysz wystąpią w Lublinie na specjalnym, darmowym koncercie „Siła kobiet”, który odbędzie się 21 lipca na pl. Zamkowym. Wcześniej będzie sześć dzielnicowych pikników, każdy według identycznego scenariusza: zabawy dla dzieci, koncert oraz film.
– To właśnie w Lublinie 100 lat temu kobiety otrzymały prawo głosowania – mówi Kayah w przesłaniu nagranym dla lubelskiej publiczności. O tym, że „czynne prawo wyborcze będzie przysługiwało każdemu obywatelowi i obywatelce” mówi odezwa Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, który w pierwszych dniach niepodległości urzędował przy pl. Litewskim. Koncert ma o tym atrakcyjnie przypomnieć. – Będzie wyjątkowy – zapewnia gwiazda, która 21 lipca wystąpi na pl. Zamkowym.
Impreza ma przypomnieć także o kobietach, którym Polska wiele zawdzięcza. – Miały wielki wpływ na wydarzenia historyczne, kulturalne, socjalne – podkreśla Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN, który przygotuje specjalny numer gazety „PARA” rozdawany przed wydarzeniem oraz w trakcie koncertu. – Będzie osiem stron o kobietach-lubliniankach.
100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Występ gwiazd na pl. Zamkowym będzie częścią lubelskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej odbędzie się sześć imprez w dzielnicach. – Chcemy właśnie tam, w wyznaczonych w plenerze miejscach, organizować koncerty – zapowiada Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – To jest okazja do przybliżenia historii, z której jesteśmy dumni – dodaje prezydent. Tu główny akcent ma paść na wydarzenia z lipca 1980 r., gdy w Lublinie wybuchły strajki robotnicze.
Pierwszą z dzielnicowych imprez zaplanowano na * 29 czerwca na Czechowie. Kolejne: * 6 lipca na Kalinowszczyźnie * 13 lipca na Kośminku * 14 lipca na Felinie * 15 lipca na Porębie i * 20 lipca obok osiedla LSM. Dokładne miejsca znajdziecie poniżej.
Wszystkie dzielnicowe festyny będą mieć ten sam scenariusz. O godz. 17 zacznie się piknik rodzinny z zabawami dla dzieci. O godz. 19 ma się rozpoczynać koncert „Drogi Wolności”.
– Będziemy śpiewać piosenki, które się wiążą z wolnością – mówi Jan Kondrak z Lubelskiej Federacji Bardów. Można się spodziewać takich utworów jak „Chcemy być sobą” i „Mniej niż zero” a także utworów Czesława Niemena oraz Lombardu. – Piosenek jest 14, jedną napisałem specjalnie na tę okoliczność, ona jest zatytułowana „Gen wolności” – mówi artysta i zapowiada, że będzie wciągać publiczność do śpiewania. Lubelska Federacja Bardów wystąpi z Tomaszem Momotem, na scenę wyjdą też przedstawiciele nieco młodszego pokolenia. Fat Matthew oraz Jahdeck z Chonabibe będą śpiewać piosenki Chłopców z Placu Broni oraz Perfectu.
– Będziemy każdy z tych koncertów kończyć filmem. Będzie to „Volta” Juliusza Machulskiego – zapowiada prezydent. Projekcje będą się zaczynać o godz. 20.30. Na festynach mają być również atrakcje gastronomiczne.
Za imprezy zapłaci samorząd. Najwięcej pieniędzy pochłonie, rzecz jasna, koncert na pl. Zamkowym. – Koszt wyniesie ok. 500 tys. zł – mówi Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta. – Łącznie z koncertami dzielnicowymi będzie to 600 tys. zł – dodaje.
Miejsca koncertów dzielnicowych:
* 29 czerwca: u zbiegu Koncertowej i Braci Wieniawskich * 6 lipca: wąwóz między ul. Okrzei i Kleeberga * 13 lipca: obok podstawówki przy Tetmajera * 14 lipca: obok szkoły na Felinie * 15 lipca: amfiteatr parku Jana Pawła II (koło Szmaragdowej) * 20 lipca: wąwóz między os. Prusa i os. Skarpa, obok szkoły nr 22.