Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

4 września 2015 r.
18:19

Alicja tańczy, kolory czarują. Premiery w Teatrze Andersena

0 0 A A
"Alicja w Krainie Czarów" (fot. Maciej Kaczanowski)
"Alicja w Krainie Czarów" (fot. Maciej Kaczanowski)

Ostatnie tygodnie wakacji to w teatrze przy ul. Dominikańskiej 1 był czas intensywnej pracy. Na scenie głównej trwały próby do „Alicji w krainie czarów”. To spektakl-eksperyment. Pada w nim zaledwie kilka słów, praktycznie nie ma też muzyki. To, czy taka nietypowa forma spodoba się małych widzów okaże się w sobotę; na premierze.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takich obaw nie ma dwójka aktorów, która jednocześnie pracuje nad swoją własną sztuką, skierowaną do tej najmłodszej publiczności. Wioletta Tomica i Daniel Arbaczewski zapraszają dzieciaki do 4 lat na zabawę w skojarzenia. Spektakl „Pod kolor” pomyślnie przeszedł testy przed publicznością. W role jurorów wcielili się pedagodzy i dzieci. Ta druga grupa miała decydujące zdanie.

Zabawa w teatr

To nie pierwszy spektakl dla malutkich dzieci na scenie staromiejskiego teatru. Była już „Pyza na polskich dróżkach” i „Bucik Kopciuszka”.

- Staramy się znaleźć granicę miedzy spektaklem, a zabawą. To nie fikoland, pewne granice muszą obowiązywać. Ustalamy z dziećmi, że siedzimy na białym, nie wchodzimy na kolor. Dla dzieci nie jest to łatwe, ale tak wychowujemy sobie publiczność - tłumaczy Daniel Arbaczewski.
Dzieciaki siadają z rodzicami na miękkim dywanie, na ułożoną z kolorowych kwadratów „scenę” wchodzą aktorzy. Nie ma tu żadnej historii, nie ma gotowego scenariusza. To co się wydarzy, zależy tylko od dzieci. A ich reakcje są nieprzewidywalne.

- Są dzieci, które ciężko okiełznać, intensywny kolor je pobudza. Ale są też takie, te najmłodsze, które wtulają się w mamę gdy próbujemy nawiązać z nimi jakiś kontakt - opowiada Arbaczewski.

- Czego się tutaj uczą? Kolorów, liczenia, skojarzeń. Ale też tego, że ze zwykłego kwadratu dzieją się czary - mówi Wioletta Tomica. - Aktor też lubi jak reżyser daje mu wolność na scenie.

Podobnie jest z dziećmi

- Dzieci mają skojarzenia, które nam dorosłym nigdy by nie przyszły do głowy - dodaje Arbaczewski. - Jednej sceny dorośli kompletnie nie zrozumieli. Radzili nam ją wyciąć. My jednak zdecydowaliśmy się zaryzykować i pokazaliśmy to małym widzom. Oni od razu załapali o co nam chodzi!

Premiera „Pod kolor” 12 września, godzina 15 i 17. Spektakl dla dzieci w wieku 1-4 lat.

„Pod kolor” (fot. Maciej Kaczanowski)
„Pod kolor” (fot. Maciej Kaczanowski)

Taneczna Alicja

- Teatr tańca to najlepsza możliwa forma przedstawienia tej książki na scenie - przekonuje Arkadiusz Klucznik, dyrektor Teatru Andersena. - Każda realizacja, którą widziałem na scenie, wymykała się z umiejętności mówienia o niej słowami.

Lubelski spektakl reżyseruje Jack Timmermans, holenderski choreograf. Jego zespół deStilte jako jeden z nielicznych w Europie specjalizuje się w tworzeniu spektakli tańca współczesnego dla młodych widzów.

„Alicja…” Timmermans’a to senna fantazja, zbiór wielu historii na pograniczu snu i jawy, gdzie nic nie dzieje się naprawdę.

- Dzieci łatwiej odbierają teatr tańca niż dorośli. Nie mają jeszcze utartego schematu myślenia. Łatwiej przychodzi im przejście z jednej sytuacji do drugiej - tłumaczy reżyser. - Dorośli myślą inaczej, szukają przyczyn i skutków. Są o wiele bardzie zdystansowani, trudniej im się znaleźć w świecie nieracjonalnym i nieoczywistym.

Ze sceny pada zaledwie kilka słów: po holendersku. Wypowiada je uzależniona od książki Lewisa Carolla opiekunka grupy dzieci (wszystko dzieje się w miejscu, które przypomina... sierociniec? internat?). W spektaklu jest też niewiele muzyki. Na premierze na żywo zagrają holenderscy muzycy: Paul van Kemenade (saksofon) i Stevko Busch (pianino).

Premiera „Alicji w krainie czarów” 5 września, o godzinie 17. Spektakl dla widzów od lat 7. Bilety kosztują 25 zł.

"Alicja w Krainie Czarów" (fot. Maciej Kaczanowski)
"Alicja w Krainie Czarów" (fot. Maciej Kaczanowski)

A Brzechwa inaczej w Centrum Kultury

Znakomite przedstawienia teatralne tworzone z myślą o najmłodszych można zobaczyć także w Centrum Kultury. Działa tam Pracownia Sztuczka. - Sztuczka to nie byle jakaś trik, lecz sztuka skrojona specjalnie dla dzieci - tłumaczą animatorki specjalizujące się w warsztatach, interaktywnych spektaklach i alternatywnej edukacji.

„Pchła Sza” to najnowsza „sztuczka teatralna”. Bajka Jana Brzechwy w zupełnie nowej, zaskakującej oprawie. Mali widzowie zostają wciągnięci w poszukiwaniach tytułowej Pchły. Śledztwo prowadzi The Tektyw, tajemnicza postać z pogranicza Sherlocka Holmesa i Agenta 007. Pojawia się też tajemnicza postać Artysty z Dali (inspirowana samym Salvadorem Dali). Pchła jest jego muzą. To właśnie do jego pracowni wchodzą dzieci w czasie spektaklu. Postacie pragną spotkać sprytną Pchłę, ciągle padają ofiarą jej figli i żartów. W niejedno szachrajstwo udaje się jej także wciągnąć publiczność. Spektakl w formie współuczestnictwa skierowany jest wyłącznie do najmłodszych widzów (w wieku 4-8 lat). Rodzice mogą podglądać akcję na żywo z kamery przemysłowej umieszczonej na sali.

Reżyseria: Liza Szczęśliwa; występują: Katarzyna Tadeusz, Anna Świderska-Kusyk, Michał Zgiet.
Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12 (sala Prób nr 3) w niedzielę, 20 września, o godz. 16. Bilety: 20 zł/15 zł (dla grup 25-osobowych).

„Pchła Sza”
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Gol z połowy boiska, ponad 100 minut gry, Motor i Znicz Pruszków na remis po szalonym meczu [zdjęcia, wideo]

Czasami o meczach piłki nożnej mówi się, że emocji było w nich tyle, co na rybach. W spotkaniu Motoru Lublin ze Zniczem Pruszków było jednak zupełnie odwrotnie. Mieliśmy w nim wszystko: sporo goli, zwroty akcji, interwencje VAR i niesamowitą dramaturgię. Niestety, nie było za to happy-endu, bo skończyło się remisem 3:3. A ten wynik powoduje, że drużynie Mateusza Stolarskiego będzie jeszcze trudniej o miejsce w strefie barażowej.

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Znamy numery list w wyborach do PE. Trzecia Droga pierwsza, a PiS na końcu

Państwowa Komisja Wyborcza wylosowała dzisiaj numery list komitetów, które wezmą udział w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Głosowanie odbędzie się 9 czerwca.

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Problemy Lewartu w Tomaszowie Lubelskim. Lider po przerwie odwrócił losy meczu

Lewart musiał się napracować na punkty w Tomaszowie Lubelskim, ale lider tabeli zrobił swoje. Goście przegrywali 0:1 jednak w drugiej połowie odwrócili losy spotkania i wygrali 2:1.

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin
Zdjęcia
galeria

Kadet to brzmi dumnie. Uczennice i uczniowie klas wojskowych świętowali w Targach Lublin

10 maja w Lublinie obchodzono II Wojewódzkie Dni Kadet. Święto było okazją do upamiętnienia zasług kadetów walczących o wolność Polski oraz wyrażenia dumy ze współczesnych – uczniów i uczennic klas wojskowych.

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Zdjęcie z Dziennika Wschodniego Zdjęciem XX-lecia Grand Press Photo? Głosowanie tylko do północy

Jeszcze tylko dziś, do godz. 23.59, można głosować na Zdjęcie XX-lecia w jubileuszowej 20. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej – Grand Press Photo. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu, autorami dwóch z nich byli fotoreporterzy Dziennika Wschodniego!

Kochają stare samochody i dobrą zabawę
Zdjęcia/Wideo
galeria

Kochają stare samochody i dobrą zabawę

W Lublinie rozpoczął się V Rajd Ziemi Lubelskiej, będący II rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Przetarg na Lubelskie Centrum Piłki Nożnej rozstrzygnięty. Miasto wyda nieco więcej niż planowało

Urząd Miasta w Chełmie rozstrzygnął dzisiaj przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej. Ratusz na inwestycję w ramach, której przebudowany zostanie Stadion Miejski przy ul. Szwoleżerów, a także powstaną trzy boiska treningowe: przy stadionie, Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych oraz Medycznym Studium Zawodowym (kryte balonem) wyda blisko 6 milionów złotych więcej niż planował.

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty
Łęczna

Burmistrz obiecuje aquapark, ale zacznie od oświaty

Leszek Włodarski, nowy-stary burmistrz Łęcznej, przedstawił długą listę inwestycji w nowej kadencji. Czy uda mu się je zrealizować?

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Pożar tartaku w Izbicy. Interweniowali strażacy

Strażacy przeprowadzili sprawną akcję gaśniczą. Spłonęła część budowlanej konstrukcji.

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Hektary nad Klukówką czekają. Lasy Państwowe: Pierwszy krok należy do miasta

Do miasta ma trafić obszar dawnych stawów hodowlanych nad Klukówką. Takie obietnice padły tuż przed wyborami samorządowymi. Lasy Państwowe odpowiadają jednak, że pierwszy krok należy do samorządu.

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Prezydent Zamościa wziął się za miejskie spółki. Poważne zmiany w radach nadzorczych

Mówił, że zarządzanie niektórymi miejskimi spółkami mu się nie podoba. Na razie ich prezesi odwołani nie zostali, ale w radach nadzorczych Rafał Zwolak, prezydent Zamościa zmiany już wprowadził. I to poważne.

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem
galeria

Koalicja zawiązana. Krówczyński szefem rady, Szumiec wiceburmistrzem

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady miasta przetestowana została uformowana dzień wcześniej koalicja, która wybrała prezydium. Na czele lubartowskiej rady stanął Tomasz Krówczyński z komitetu Wspólnoty Lubartowskiej. Zastępcą burmistrza został Radosław Szumiec.

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Fałszywe oregano zalało rynek. To najczęściej podrabiana przyprawa w UE

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna