W środę w Sali Koncertowej pałacu zaczyna się intrygujący festiwal teatralny, na który zjeżdżają się aktorzy z całego świata. To wychowankowie Akademii Praktyk Teatralnych, jednej z najciekawszych szkół teatralnych na świecie
Na konferencji prasowej Włodzimierz Staniewski nie ukrywał, że festiwal z takim rozmachem powinie trwać o wiele dłużej. – Zaprosiliśmy tych wszystkich, którzy w Gardzienicach terminowali, i którzy teraz rozsiani po całej Polsce i po cały świecie, mają niebagatelne sukcesy, są czołową siłą w światowym teatrze eksperymentalnym – mówi Włodzimierz Staniewski.
Do Gardzienic zjadą także wybitnie intelektualiści. Wezmą udział w międzynarodowej konferencji naukowo artystycznej, pod zaczepnym tytułem „Pedagogika poprawiona”. Staniewski od lat twierdzi, że teatralne szkolnictwo w Polsce toczy się rytmem wywiedzionym z czasów PRL. Stąd chyba bierze się niezwykła popularność staży u Włodzimierza Staniewskiego, po Grotowskim i Kantorze współczesnego następcy dzieła Stanisława Wyspiańskiego.
Na festiwalu zobaczymy głośne „Wesele” w reżyserii Staniewskiego. Niezwykłe widowisko inspirowane Wyspiańskim, z ekspozycją wątków polskich, ukraińskich i żydowskich, które dopełnia malarstwo Jacka Malczewskiego i muzyka Zygmunta Koniecznego. – Zrobiliśmy ten spektakl rok temu, nakręciliśmy go dla TVP Kultura, wydawało się, że to sprawa zamknięta, ale „Wesele” Wyspiańskiego, jak każde wesele, na którym poeta się wzorował, w zależności od tego, w jakiej chałupie się odbywa, przybiera odmienną formę i kształty. Na festiwalu zagramy go w kameralnej przestrzeni – mówi Staniewski. Szef Gardzienic pokaże także „Wyzwolenie”, kontynuację „Wesela”.
Każdy festiwalowy dzień będzie zaczynał się treningiem porannym wszystkich gości, którzy zjadą do Gardzienic. Dalej konferencje, sympozja, spektakle i koncerty. Na widzów czeka szesnaście spektakli teatralnych, osiem koncertów, multimedialna wystawa podsumowująca działalność Akademii Praktyk Teatralnych.
Spotkaniem potowarzyszy lokalna, gardzienicka kuchnia (Koło Gospodyń Wiejskich) a także opowieści.
Program festiwalu na stronie gardzienice.org Wstęp na kilkadziesiąt wydarzeń jest bezpłatny, ale trzeba mieć wejściówki. Trwa rezerwacja w lubelskiej siedzibie przy ul. Grodzkiej 5A.