Malarstwo oraz fotografie jednego z najbardziej znanych polskich malarzy – Zdzisława Beksińskiego zobaczymy w Muzeum Lubelskim na dwóch odrębnych wystawach. Wernisaż wystawy malarstwa „Bezpośrednie mówienie snu” odbędzie się w piątek, 26 lutego o godz. 18.
Pierwsza z wystaw będzie prezentować dorobek malarski i graficzny Beksińskiego, zarówno z wczesnego okresu jego twórczości, począwszy od lat 50-tych aż po początek XXI wieku. Nie zabraknie na niej rysunków, a nawet grafiki komputerowej. Malarstwo Beksińskiego zachwyca niezwykłą wyobraźnią, szczególnie od lat 70-tych fascynowało mroczną, pełną grozy wizją, która do dzisiaj inspiruje rzesze innych artystów, m.in. twórców filmowych takich jak Guillermo del Toro.
Druga wystawa poświęcona fotografii Beksińskiego zostanie otwarta w piątek, 18 marca. Zaprezentowane zostaną na niej m.in. fotograficzne eksperymenty artysty z lat 50. XX w., prace powstałe w nurcie "fotografii subiektywnej", a także portrety, ujęcia sylwetek i przestrzeni oraz fotografie Sanoka.
Zdzisław Beksiński został zamordowany 21 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z zapisem w testamencie, cały jego dorobek przekazany został Muzeum Historycznemu w Sanoku.
W sobotę, 27 lutego o godz. 11 w Muzeum Lubelskim odbędzie się również spotkanie z Wiesławem Banachem, dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku i wieloletnim przyjacielem Beksińskiego. Banach opowie o osobistych, intelektualnych i twórczych kolejach losu artysty – zaprezentuje nie tylko dojrzały dorobek, ale także jego prace dziecięce, nowatorskie projekty autobusów dla Autosanu, fotografie archiwalne. Prelekcja odbędzie się w przestrzeni ekspozycji.
Twórczość Beksińskiego będzie można oglądać w Muzeum na Zamku Lubelskim do 8 maja.