Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wystawy

24 września 2010 r.
10:08
Edytuj ten wpis

Lubelska Zachęta: Punk's not dead

Fenomen kontrkulturowego punka to temat wystawy "Punk's not dead”, otwieranej w piątek (24.09) w Galerii "Lipowa 13”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Punk jest w jednym z najważniejszych subkulturowych ruchów, jakie zaistniały na świecie po II wojnie światowej. Wniósł do kultury nowy hałaśliwy styl muzyczny z antyśpiewem, a wraz z nim wyjątkowo wyraziste rewolucyjne idee i postawy, które miały wpływ nie tylko na sztukę, ale także na życie społeczno-polityczne państw, w których się pojawiły.

Najbardziej mocny ideowo i doniosły społecznie punk zrodził się w Wielkiej Brytanii. Początkowo, w połowie lat 70., cechowały go antysystemowy bunt, manifesty anarchistyczne i nihilizm. Na przełomie dekad wykształcił się też nurt pozytywny, przedstawiający możliwe rozwiązania, np. organizowanie się i walkę o swoje prawa.

Właśnie w takiej już dwubiegunowej postaci punk został podchwycony przez młode polskie pokolenie na początku lat 80. Zarówno ostra negacja, jak i subkulturowy, alternatywny konstruktywizm znalazły zastosowanie w trudnej PRL-owskiej rzeczywistości, w jakiej przyszło żyć młodzieży.

Tak jak za granicą w centrum punkowej społeczności byli muzycy wykonujący swoje proste kontrkulturowe piosenki, a wokół nich ludzie redagujący ziny, ludzie tworzący charakterystyczną oprawę plastyczną fonogramów i plakaty oraz organizatorzy koncertów. Większość z nich wyróżniała się na tle społeczeństwa specyficznym dla punkowej subkultury wyglądem.

Punk szybko zafascynował artystów, krytyków i animatorów zajmujących się tzw. sztuką wysoką. W 1981 r. krytyk i kurator wystaw Piotr Rypson porównał punka do działalności dadaistów i futurystów, upatrując w nim przejaw nonkonformistycznej, aroganckiej i bojowo-awangardowej antysztuki, a zarazem kolejny etap procesu odnowy kultury. Rypson wespół z artystą Henrykiem Gajewskim, który kierował galerią Remont, organizowali w niej koncerty punkowe, a także wydawali kasety.

Punkiem interesowali się Zbigniew Libera, Michał Tarkowski, Mariusz Treliński, Andrzej Titkow, Józef Robakowski i inni artyści. Robakowski filmował zespół Moskwa wcielając artystyczną strategię sztuki jako pola transmisji energetycznych czy tworząc zapisy biologiczno-mechaniczne celebrujące witalność i intensywność.

Kontestująca muzyka punkowa, zwłaszcza w obliczu stanu wojennego, stała się także inspiracją dla Akademii Ruchu. Zbigniew Tomaszczuk zrobił na początku lat 80. bardzo ciekawe serie fotografii ukazujące punków: portrety, sceny w plenerze, mieszkaniach i na koncertach, które wystawił 28 lat temu w Hybrydach.

Ruch punkowy, inaczej niż wiele innych subkultur wyrosłych z muzyki i na niej opartych, nie wypalił się. – Idea punka jest wciąż żywa, choć zmieniają się jej odcienie. Ruch kontrkulturowy, istniejący na obrzeżach oficjalnej kultury czy scena muzyczna nadal funkcjonują. Artyści programowo nie należą do ZAiKS-u, wciąż pojawiają się skłotersi, miejsca antymainstreamowe – mówi Paulina Zarębska, kuratorka wystawy "Punk's not dead”, pokazującej witalność i buntowniczość punkowego ruchu jako inspiracji artystycznej.

Aktualność zjawiska dokumentuje nowy film Cezarego Koczwarskiego. Będzie go można zobaczyć na ekspozycji obok prac Józefa Robakowskiego, Akademii Ruchu, Zbigniewa Tomaszczuka i innych artystów.

Wystawa w Galerii "Lipowa 13” Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych zostanie otwarta w piątek o godz. 19. Potem będzie można ją oglądać (i słuchać jej – bo ma bogatą warstwę dźwiękową) codziennie z wyjątkiem poniedziałków (także w soboty i niedziele!) do 9 października w godz. 14–19.

Pozostałe informacje

WYBORY PREZYDENCKIE 2020: W drugiej turze (12 lipca 2020) w województwie lubelskim oddano 1 094 083 głosów.
725 423 (66,31%) otrzymał Andrzej Duda, a 368 630 (33,69%) Rafał Trzaskowski

Wybory prezydenckie będą kosztować 550 milionów złotych

Na organizację i przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2020 wydano ponad 304 mln zł, przy czym ta kwota obejmowała również przygotowania do wyborów korespondencyjnych, do których nie doszło. W 2015 było to ponad 174 mln zł. Ile będą kosztować wybory w tym roku? – Wstępna kwota, bo oczywiście na tym etapie nie mówimy jeszcze o wydatkach, to 550 mln złotych – wywiad z dr. Rafałem Tkaczem, szefem Krajowego Biura Wyborczego.

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego
QUIZ

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego

Czas błogiej majówki się zakończył uczniowie z całej Polski zasiądą w poniedziazłek, 6 maja, do najważniejszego egzaminu w życiu. Pamiętasz, kto napisał "Tango", albo o co chodziło w "Antygonie"? Sprawdź się w naszym quizie i dowiedz się, czy zdałbyś maturę z języka polskiego.

Piłkarze Kłosa Chełm (zielone stroje) są jedyną drużyną w IV lidze, która jeszcze nie wygrała spotkania

Kłos wciąż czeka na zwycięstwo. Wyniki Keeza IV Ligi

Kłos Gmina Chełm jest już praktycznie zdegradowany do klasy okręgowej. W sobotę najsłabszy zespół rozgrywek wyraźnie uległ rezerwom Motoru Lublin

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy
galeria

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy

Nie dajmy sobie odebrać dumy. Jeśli będziemy razem, gdy odbudujemy wspólnotę, skorzystamy z naszych historycznych tradycji, to wygra cała Polska, wygra Zamość – mówił dziś Rafał Trzaskowski do słuchających go na Rynku Wodnym w Zamościu.

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

W całej Polsce policjanci zatrzymali 1316 kierujących pod wpływem alkoholu. W województwie lubelskim takich kierowców było 62.

Ousmane Drame był bohaterem rywalizacji w Ostrowie Wielkopolskim

PGE Start Lublin pokonał Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Świetny mecz zagrał Ousmane Drame

PGE MKS FunFloor Lublin przegrał w Kobierzycach

PGE MKS FunFloor Lublin został rozbity przez KPR Gminy Kobierzyce

Ten wynik pozbawił już całkowicie lubelski zespół szans na tytuł mistrzowski. Przypadł on szczypiornistkom KGHM MKS Zagłębie Lubin

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]
galeria

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0, a mecz z trybun oglądał niemal komplet publiczności

SU-30M

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia