Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 czerwca 2020 r.
21:47

Dom Pomocy Społecznej w Żyrzynie na ostatniej prostej przed otwarciem

Osobom, które trafią do DPS-u pobieranych będzie 70 proc. otrzymywanych dochodów (emerytury, renty). Ich pobyt współfinansowany będzie także przez samorządy. Miesięczny koszt pobytu jednej osoby to blisko 3,8 tys. zł
Osobom, które trafią do DPS-u pobieranych będzie 70 proc. otrzymywanych dochodów (emerytury, renty). Ich pobyt współfinansowany będzie także przez samorządy. Miesięczny koszt pobytu jednej osoby to blisko 3,8 tys. zł

Nowy Dom Pomocy Społecznej dopina ostatnie formalności i przygotowuje się do otwarcia. Placówka czeka na pozytywną rekomendację Urzędu Wojewódzkiego, by rozpocząć zatrudnianie pracowników. Przyjęcia osób potrzebujących całodobowej opieki zaplanowano w połowie lipca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W tygodniach można już liczyć czas do otwarcia zbudowanego za ok. 11 mln zł DPS-u w Żyrzynie. To jedyna placówka tego rodzaju w powiecie puławskim. W początkowym okresie swojej działalności będzie w stanie przyjąć 30 mieszkańców, którym zaoferuje całodobowy pobyt z pełnym wyżywieniem (5 posiłków dziennie), opieką medyczną i rehabilitacją. Placówka posiada odnowioną salę gimnastyczną, pokoje zabiegowe, bibliotekę z czytelnią, pokój dzienny i kaplicę, w której co tydzień mają być odprawiane nabożeństwa.

Zanim DPS będzie mógł zacząć swoją działalność, konieczne jest uzyskanie zgody władz wojewódzkich. Delegacja z Lublina w Żyrzynie była w piątek, 12 czerwca. Decyzja ma być znana w najbliższych dniach. Po sprawdzeniu warunków, jakie przygotowano przyszłym mieszkańców, o ile spełnione zostaną oczekiwane wymagania, ośrodek zostanie wpisany do rejestru. Tym samym, będzie mógł przejść do decydującego etapu, czyli zatrudnienia pracowników i przyjmowania pierwszych mieszkańców.

– Nasi przyszli pracownicy przeszli już proces rekrutacji, czekają więc tylko na badania i podpisanie umów, co powinno nastąpić w przyszłym miesiącu. Zanim zaczniemy przyjęcia mieszkańców, chcemy przebadać całą załogę na obecność koronawirusa.

Bezpieczeństwo naszych pracowników oraz gości jest dla nas bardzo ważne. Dlatego liczę na możliwość pozyskania od wojewody odpowiedniej ilości testów oraz środków ochrony osobistej – mówi Elżbieta Seredyn, dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie.
Obecnie w ośrodku pracuje już trzy osoby w dziale administracji. Za kilka tygodni dołączą do nich opiekunowie medyczni, instruktor terapii zajęciowej, rehabilitant, pielęgniarka, ratownik medyczny, kierownik kuchni z dwiema osobami do pomocy, a także konserwator i kierowca.

Ze względu na lokalizację oraz komfortowe warunki, od tygodni do DPS-u dzwonią telefony od rodzin z różnych stron województwa lubelskiego. – Zainteresowanie możliwością zamieszkania u nas jest bardzo wysokie. Dzwonią do nas przede wszystkim osoby, które starają się o przeniesienie swoich bliskich z innych placówek rozmieszczonych w różnych częściach kraju. Dzięki nam, będą mogły zapewnić im niejako powrót do domu – przyznaje Seredyn.

Żeby dostać się nowej placówki w Żyrzynie należy otrzymać skierowanie z odpowiedniego ośrodka pomocy społecznej, zgodnego z miejscem zamieszkania. Wnioski będą następnie rozpatrywane przez żyrzyński Ośrodek Pomocy Społecznej, biorąc pod uwagę kryteria oraz ilość miejsc. Pierwszeństwo, zgodnie ze statutem ośrodka, posiadają mieszkańcy gminy Żyrzyn, a w następnej kolejności: mieszkańcy powiatu puławskiego. Ci, którzy nie zostaną zakwalifikowani od razu, trafią na listę oczekujących.

Co ważne, oprócz domu z 30 miejscami całodobowej opieki, DPS oferuje także 11 mieszkań chronionych. To wsparcie skierowane jest m.in. dla młodzieży kończącej pieczę zastępczą, rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji, lub seniorów wymagających opieki (w mniejszej skali).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi mieszkańcy trafią do DPS-u w połowie lipca. Ze względu na stan pandemii, seniorzy będą musieli przygotować się na tymczasowe obostrzenia. Początkowo będą umieszczani w osobnych pokojach, w których będą również spożywali posiłki. Ograniczony zostanie także wstęp wiernych z zewnątrz do (docelowo otwartej dla wszystkich) kaplicy. Niewykluczone, że mieszkańcy będą także testowani na obecność patogenu. Wszystko po to, żeby ograniczyć ryzyko infekcji do minimum.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

18-latek z Lublina chciał okraść emeryta. To niejedyne jego przewinienie

18-latek z Lublina chciał okraść emeryta. To niejedyne jego przewinienie

18-latek próbował obrabować 75-latka. Grożą mu poważne konsekwencje.

Wypadek w Izbicy – droga krajowa nr 17 całkowicie zablokowana

Wypadek w Izbicy – droga krajowa nr 17 całkowicie zablokowana

Do groźnego wypadku doszło w sobotę rano. Potrzebny był śmigłowiec LPR.

Aneta Mojduszka – psycholog i kulturoznawca, specjalizująca się w kulturze Japonii. Propaguje zdrowy styl życia, jest instruktorką slow joggingu oraz praktykiem terapii leśnej
MAGAZYN

Las przepisywany na receptę – czym są kąpiele leśne?

Kąpiele leśne i terapia lasem to praktyka, która podbiła serca Japończyków. Obecnie, coraz częściej cieszy się również uznaniem chociażby w Lublinie, a lekarze również w Polsce wystawiają „zielone recepty”. O tym wszystkim rozmawiamy z Anetą Mojduszką, praktykiem leśnej terapii.

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?
dużo zdjęć
galeria

Tak bawiliście się pierwszego dnia Juwenaliów Politechniki. Jesteście na zdjęciach?

Pierwszy dzień Juwenaliów Politechniki Lubelskiej 2025 za nami. Na scenie gościli między innymi Dżem, Kękę i Sobel. Tereny zielone uczelni wypełniły się po brzegi a zabawa skończyła się późną nocą. Sprawdźcie czy jesteście na naszych zdjęciach!

Mateusz Stolarski tuż po meczu nie potrafił wyjaśnić, dlaczego Motor mimo dobrego początku wysoko przegrał z Piastem

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Dlaczego grając tak dobrze nagle idziesz w odwrotną stronę?

Świetny początek, szybki gol, ale później strzelali już tylko rywale. Motor w piątek przegrał u siebie z Piastem Gliwice aż 1:4. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Kolorowe flagi w centrum Lublina
ZDJĘCIA
galeria

Kolorowe flagi w centrum Lublina

Wczoraj (9.05), w Dniu Europy, centrum Lublina rozbłysło kolorami ponad stu niezwykłych flag. To kulminacja projektu European Flags. RE:UNION, który wpisuje się w działania Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i obchody Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Hasło „Zjednoczeni w różnorodności” nabiera tu realnego wymiaru.

Michał Zuber gola w piątek nie strzelił, ale i tak miał spory udział w wygranej Avii ze swoim byłym klubem

Avia wygrała derby z Lewartem, czerwona kartka ustawiła mecz

Avia ograła w piątkowy wieczór w Lubartowie tamtejszy Lewart 3:0. Trzeba jednak od razu dodać, że gospodarze już od 25 minuty grali w dziesiątkę.

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
galeria
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium