Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

10 grudnia 2009 r.
17:48
Edytuj ten wpis

Masz azbest na dachu? Musisz go ściągnąć!

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza
0 5 A A

Kosztuje to trochę czasu, pieniędzy i zachodu, ale cel uświęca środki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Większość krajów "starej” Unii Europejskiej o problemie azbestu już zapomniała. Polska na pozbycie się ze swego terytorium materiałów azbestowych ma czas do 2032 roku.


Od 1997 r. obowiązuje w kraju zakaz obrotu i stosowania azbestu i zawierających go wyrobów. Jednocześnie rozpoczął się program usuwania tego szkodliwego materiału.


Robić będzie co: w Lubelskiem do usunięcia jest przeszło 2 mln ton azbestu i zawierających go wyrobów. Zajmujemy pod tym względem niechlubne drugie miejsce w kraju (po woj. mazowieckim, w którym doliczono się prawie 3 mln ton azbestu!).


Skąd u nas tyle azbestu? Zapewne m.in. dlatego, że w Lubelskiem były aż cztery zakłady wykorzystujące go w produkcji.

Sam nie ruszaj

Choć nie wydaje się to skomplikowane, sam właściciel czy zarządca nieruchomości "z azbestem” nie może zrywać płyt eternitu czy innych zawierających go materiałów. To może skończyć się nawet rakiem. Mogą się tym zajmować tylko firmy posiadające odpowiednie zezwolenia.


One mają pracowników przeszkolonych, wyposażonych w odpowiednie środki i sprzęt, słowem przygotowanych do fachowego i – co najważniejsze – bezpiecznego usuwania materiałów zawierających azbest, ich zbierania, wywózki, transportu i unieszkodliwiania.

Właściciel posesji ma obowiązki przed rozpoczęciem prac…

Jeśli właściciel prywatnej posesji lub zarządca nieruchomości zdecyduje się na pozbycie się materiałów zawierających azbest (to wcale nie musi być tylko pokrycie dachu; płytami azbestowymi okładano kiedyś także ściany budynków, nawet bloków mieszkalnych), musi przede wszystkim wybrać firmę, która mu to zrobi.


Ściślej – wyspecjalizowaną firmę, której pracownicy wiedzą, jak usuwać azbest bezpiecznie dla siebie, innych ludzi i otoczenia. Wykaz takich firm znajduje się na stronie www.lubelskie.pl/czgo/dok/wykaz_przedsiebiorstw_azbest.pdf


Potem właściciel musi zawrzeć z tą firmą na piśmie umowę na wykonanie robót. Powinny być we niej określone obowiązki obu jej stron.


Następnie przynajmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac ma obowiązek zgłoszenia zamiaru wykonania tych prac w wydziale architektoniczno-budowlanym swego starostwa powiatowego lub w wydziale architektury urzędu miasta.


Druki, na których trzeba to zrobić, znajdować się powinny w biurze obsługi klienta starostwa lub urzędu.

… i po ich zakończeniu

Gdy materiały z azbestem znikną z jego posesji, właściciel lub zarządca nieruchomości musi uzyskać od wykonawcy pisemne oświadczenie, że prace zostały wykonane prawidłowo, a teren został oczyszczony z azbestowego pyłu zgodnie z obowiązującymi przepisami technicznymi i sanitarnymi.


To oświadczenie właściciel nieruchomości musi przechowywać przynajmniej przez 5 lat.

Ile to kosztuje?

Koszty usuwania wyrobów zawierających azbest ponosi właściciel nieruchomości, na której się on znajduje. W Lublinie kosztuje to średnio 20–30 zł za metr kwadratowy (300 zł za tonę).


Można, choć nie jest to łatwe, znaleźć firmy, które robią to taniej. Cena obejmuje demontaż, pakowanie, transport i składowanie azbestu. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


O pieniądze na pozbycie się azbestu można starać się również w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kredyty na ten cel oferuje m.in. Bank Ochrony Środowiska. Pomagają w tym finansowo też samorządy.


Decyzje o tego rodzaju pomocy mieszkańcom w kosztach usuwania eternitu z dachów podjęły m.in. Rada Miasta Lublin i Zarząd Powiatu Chełmskiego.

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mikron / 14 maja 2010 o 17:25
0
rozumiem, ze uswiadomilas chlopa, ze eternit im starszy, bardziej pyli?
Ludzie nie wiedza, ze to, co z czasem zanika to jest wlasnie lepiszcze, cement, ktory azbestowe wlokna
wiazal. Znika cement, no bo deszcz, mroz, wiatr, i wloka staja sie "wolne".
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 08:49
0
Gość napisał:
co zrobić z sąsiadem który w ogródkach działkowych Rodzinny Ogród Działkowy Akademicki w Elizówce zrobił sobie kompostownik 2x2m ze starych płyt azbestowych przywiezionych z rozbiórki i postawił to w odległości o,50 m od mojej działki i drzew owocowych. Na zwróconą uwagę uzyskałam odpowiedz : przecież to 30 letni azbest on już nie pyli.Obdzwoniłam wiele instytucji w Lublinie i odsyłana byłam od jednej do drugiej i nic.
Moj mail: gioconda54@o2.pl


a co na to prezes ROD"Akademicki" ?


a co na to prezes ROD"Akademicki" ? rozwiń
Avatar
dociekliwy i realny / 15 stycznia 2010 o 15:39
0
Jakoś nie zauważyłem w swoim środowisku chorób które powoduje azbest pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej
Jaka jest liczba tych chorób w skali kraju i jakie są koszty leczenia?
Przy wycince drzew ginie rocznie ok 20 osób - czy mamy nie wycinać drzew? Czy wyciąć wszystkie żeby nie było ofiar
Temat i liczba "wypadki drogowe" są wszystkim znane - koszty niekoniecznie
Reasumując - liczba ofiar azbestu na pewno jest mniejsza od liczby ofiar wycinek drzew (lub wybuchu gazu w mieszkaniach)
Trutu tu tu kawał drutu - jak azbest jest i będzie utylizowany zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami (zwłaszcza przez dzielnych strażaków)
Jakoś nie zauważyłem w swoim środowisku chorób które powoduje azbest pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej
Jaka jest liczba tych chorób w skali kraju i jakie są koszty leczenia?
Przy wycince drzew ginie rocznie ok 20 osób - czy mamy nie wycinać drzew? Czy wyciąć wszystkie żeby nie było ofiar
Temat i liczba "wypadki drogowe" są wszystkim znane - koszty niekoniecznie
Reasumując - liczba ofiar azbestu na pewno jest mniejsza od liczby ofiar wycinek drzew (lub wybuchu gazu w mieszkaniach)
Trutu tu t... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2009 o 12:48
0
co zrobić z sąsiadem który w ogródkach działkowych Rodzinny Ogród Działkowy Akademicki w Elizówce zrobił sobie kompostownik 2x2m ze starych płyt azbestowych przywiezionych z rozbiórki i postawił to w odległości o,50 m od mojej działki i drzew owocowych. Na zwróconą uwagę uzyskałam odpowiedz : przecież to 30 letni azbest on już nie pyli.Obdzwoniłam wiele instytucji w Lublinie i odsyłana byłam od jednej do drugiej i nic.
Moj mail: gioconda54@o2.pl
Avatar
Gość / 11 grudnia 2009 o 16:31
0
Cena zaporowa! Wolę poczekać jeszcze 20 lat! mam dach o powierzchni prawie 200m2. Przy takich kosztach i braku wsparcia przez państwo nie spodziewajmy się rychłego uporania z problemem. Następny absurd w tym kraju! A jeżeli chodzi o dofinansowanie to się zorientowałem - zrób => wystąp o dofinansowanie => dostaniesz albo nie! Przeciętna gmina dysponuje środkami na zaledwie kilka dachów rocznie!
Avatar
mikron / 14 maja 2010 o 17:25
0
rozumiem, ze uswiadomilas chlopa, ze eternit im starszy, bardziej pyli?
Ludzie nie wiedza, ze to, co z czasem zanika to jest wlasnie lepiszcze, cement, ktory azbestowe wlokna
wiazal. Znika cement, no bo deszcz, mroz, wiatr, i wloka staja sie "wolne".
Avatar
Gość / 9 kwietnia 2010 o 08:49
0
Gość napisał:
co zrobić z sąsiadem który w ogródkach działkowych Rodzinny Ogród Działkowy Akademicki w Elizówce zrobił sobie kompostownik 2x2m ze starych płyt azbestowych przywiezionych z rozbiórki i postawił to w odległości o,50 m od mojej działki i drzew owocowych. Na zwróconą uwagę uzyskałam odpowiedz : przecież to 30 letni azbest on już nie pyli.Obdzwoniłam wiele instytucji w Lublinie i odsyłana byłam od jednej do drugiej i nic.
Moj mail: gioconda54@o2.pl


a co na to prezes ROD"Akademicki" ?


a co na to prezes ROD"Akademicki" ? rozwiń
Avatar
dociekliwy i realny / 15 stycznia 2010 o 15:39
0
Jakoś nie zauważyłem w swoim środowisku chorób które powoduje azbest pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej
Jaka jest liczba tych chorób w skali kraju i jakie są koszty leczenia?
Przy wycince drzew ginie rocznie ok 20 osób - czy mamy nie wycinać drzew? Czy wyciąć wszystkie żeby nie było ofiar
Temat i liczba "wypadki drogowe" są wszystkim znane - koszty niekoniecznie
Reasumując - liczba ofiar azbestu na pewno jest mniejsza od liczby ofiar wycinek drzew (lub wybuchu gazu w mieszkaniach)
Trutu tu tu kawał drutu - jak azbest jest i będzie utylizowany zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi zasadami (zwłaszcza przez dzielnych strażaków)
Jakoś nie zauważyłem w swoim środowisku chorób które powoduje azbest pylicy azbestowej i międzybłoniaka opłucnej
Jaka jest liczba tych chorób w skali kraju i jakie są koszty leczenia?
Przy wycince drzew ginie rocznie ok 20 osób - czy mamy nie wycinać drzew? Czy wyciąć wszystkie żeby nie było ofiar
Temat i liczba "wypadki drogowe" są wszystkim znane - koszty niekoniecznie
Reasumując - liczba ofiar azbestu na pewno jest mniejsza od liczby ofiar wycinek drzew (lub wybuchu gazu w mieszkaniach)
Trutu tu t... rozwiń
Avatar
Gość / 28 grudnia 2009 o 12:48
0
co zrobić z sąsiadem który w ogródkach działkowych Rodzinny Ogród Działkowy Akademicki w Elizówce zrobił sobie kompostownik 2x2m ze starych płyt azbestowych przywiezionych z rozbiórki i postawił to w odległości o,50 m od mojej działki i drzew owocowych. Na zwróconą uwagę uzyskałam odpowiedz : przecież to 30 letni azbest on już nie pyli.Obdzwoniłam wiele instytucji w Lublinie i odsyłana byłam od jednej do drugiej i nic.
Moj mail: gioconda54@o2.pl
Avatar
Gość / 11 grudnia 2009 o 16:31
0
Cena zaporowa! Wolę poczekać jeszcze 20 lat! mam dach o powierzchni prawie 200m2. Przy takich kosztach i braku wsparcia przez państwo nie spodziewajmy się rychłego uporania z problemem. Następny absurd w tym kraju! A jeżeli chodzi o dofinansowanie to się zorientowałem - zrób => wystąp o dofinansowanie => dostaniesz albo nie! Przeciętna gmina dysponuje środkami na zaledwie kilka dachów rocznie!
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Spacer na 600-lecie fresków w Kaplicy Trójcy Świętej
29 sierpnia 2018, 16:00

Spacer na 600-lecie fresków w Kaplicy Trójcy Świętej 0 0

Co Gdzie Kiedy. INNA Fundacja zaprasza na wyjątkowy spacer tłumaczony na język migowy z okazji 600-lecia fresków w Kaplicy Trójcy Świętej. Start 29 sierpnia o godz. 16 przed bramą Zamku Lubelskiego.

Król duch Łucjana

Król duch Łucjana 0 0

W Galerii Autorskiej "Łucjan" przy ul. Bernardyńskiej 12 w Lublinie oglądać można ekspozycję Piotra Łucjana inspirowaną poematem wizyjnym Juliusza Słowackiego "Król duch".

Speed Car Motor kontra wicelider z Gniezna

Speed Car Motor kontra wicelider z Gniezna 2 0

Zawodnicy Speed Car Motoru przekonują, że porażka ze Zdunek Wybrzeżem to był tylko wypadek przy pracy. Przekonamy się o tym w niedzielę. Drużynę z Lublina czeka trudne wyjazdowe spotkanie z wiceliderem – Car Gwarant Startem Gniezno

X Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Krecziv czeka na polskich gości
19 sierpnia 2018, 14:00

X Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Krecziv czeka na polskich gości 1 0

Co Gdzie Kiedy. Koncert zespołu Wilki, pokazy pirotechniczne, kulinarna uczta „Smaki Gruzji” i przeloty balonem – to tylko niektóre atrakcje X Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Granica 835 Kordon, Kryłów-Krecziv 2018. Wydarzenie już w najbliższą niedzielę na wyspie w Kryłowie, tuż przy rzece Bug.

Ustawka pseudokibiców. Padły strzały

Ustawka pseudokibiców. Padły strzały 10 7

Pięciu mieszkańców powiatu zamojskiego i lubelskiego zostało zatrzymanych po napadzie na grupę ponad 100 kibiców ze Stalowej Woli. Policja użyła broni.

Rośliny owadożerne w Muzeum Wsi Lubelskiej
19 sierpnia 2018, 11:00

Rośliny owadożerne w Muzeum Wsi Lubelskiej 2 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników roślin owadożernych! W niedzielę, 19 sierpnia w godz. 11-17 w Muzeum Wsi Lubelskiej będzie można zobaczyć wspaniałe okazy tego typu roślin i spotkać się ze specjalistą.

Pies pogryzł mu buty. Przywiązał go do grzejnika

Pies pogryzł mu buty. Przywiązał go do grzejnika 12 4

21- latek z Lublina przywiązał psa do grzejnika, bo zwierze zniszczyło mu buty. Mężczyzna może trafić na trzy lata do więzienia.

Jarmark Jagielloński. Koncert zauroczył Lublinian (dużo zdjęć)
galeria

Jarmark Jagielloński. Koncert zauroczył Lublinian (dużo zdjęć) 7 1

Na dziedzińcu Zamku Natalia Kukulska zaśpiewała rzeszowskie melodie z Heleną Szpytmą z Markowej. Paulina Przybysz wystąpiła z kapelę Pańczaków. Zobaczyć można było także panie z zespołu Gołcunecki oraz śpiewaczkę Marię Pęzik z Gałek Rusinowskich. Wojtek Mazolewski wystąpił z kapelą Jurka Wrony, a Barbara Wrońska z Anną Chudą.

Pożar samochodu z dzieckiem w środku. "Część osób nagrywała tragedię telefonem zamiast pomóc"
galeria

Pożar samochodu z dzieckiem w środku. "Część osób nagrywała tragedię telefonem zamiast pomóc" 185 12

Do zdarzenia doszło w czwartek wieczorem na jednym z osiedli w Rybniku - informuje Śląska Policja.

Lublin: Dożynki dworskie w Skansenie
19 sierpnia 2018, 14:00

Lublin: Dożynki dworskie w Skansenie 3 0

Co Gdzie Kiedy. 19 sierpnia w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się barwne obchody Dożynek dworskich, które rozpoczną się o godz. 14 mszą świętą w drewnianym kościele z Matczyna.

"Dokonaliśmy rzeczy niemożliwej". Tak chwali się dyrektor aukcji Pride of Poland. Utrzyma stanowisko?

"Dokonaliśmy rzeczy niemożliwej". Tak chwali się dyrektor aukcji Pride of Poland. Utrzyma stanowisko? 36 25

"Pomimo bezprecedensowego hejtu medialnego (...) i nagonki na ludzi związanych z tym wydarzeniem, doprowadziliśmy ten projekt do szczęśliwego finału" – pisze w podziękowaniach za aukcję Pride of Poland Maciej Grzechnik, prezes stadniny w Michałowie i dyrektor tegorocznej aukcji.

Lublin: VIII Kulturalny Festyn Bronowicki
18 sierpnia 2018, 15:00

Lublin: VIII Kulturalny Festyn Bronowicki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 18 sierpnia o godz. 15 na terenach zielonych przy ul. Rudlickiego rozpocznie się VII Kulturalny Festyn Bronowicki. Na uczestników czeka moc atrakcji!

W policyjnym budżecie brakuje pieniędzy. "Wstrzymanie dodatków uderzy w najmniej zarabiających policjantów"

W policyjnym budżecie brakuje pieniędzy. "Wstrzymanie dodatków uderzy w najmniej zarabiających policjantów" 20 15

Policjanci nie dostaną na czas dodatków do pensji. Wypłata świadczeń została wstrzymana. Z pisma komendanta głównego w tej sprawie wynika, że w policyjnym budżecie brakuje pieniędzy na pokrycie wszystkich wydatków.

Nasza różana perełka z gminy Końskowola

Nasza różana perełka z gminy Końskowola 16 0

W ostatnią sobotę w Nałęczowie rozstrzygnięto konkurs kulinarny pod nazwą „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”. Po raz drugi wygrał go produkt z „Manufaktury Różanej” w Starej Wsi w gminie Końskowola.

Lubelskie: Wpadli z takimi bryłkami w samochodzie. Teraz mają problem

Lubelskie: Wpadli z takimi bryłkami w samochodzie. Teraz mają problem 1 0

W czwartek łukowscy policjanci zwalczający przestępczość narkotykową dowiedzieli się, że osoby jadące samochodem do Łukowa mogą mieć środki odurzające.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!