Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

23 marca 2004 r.
17:42
Edytuj ten wpis

Pora roku budząca świat do życia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Wiosna wreszcie zaczęła zaglądać do naszych ogrodów. Wiadomo, że od tego, ile zrobimy teraz, zależy , jak prezentował się będzie nasz ogród do pierwszych jesiennych słot.
Zwykle większość prac możemy przeprowadzić, gdy ziemia rozmarznie na tyle, że umożliwi wegetację roślin.
Przyjemny szum liści
Wiosna to najlepsza pora na sadzenie drzew liściastych. Sadzimy je jak najwcześniej, aby dobrze się ukorzeniły i nie uschły w upalne dni. W marcu powinniśmy częściowo zdjąć zimowe okrycia z krzewów. Należy robić to stopniowo: najpierw usuwamy jedną warstwę i rozluźniamy pozostałe. Rośliny odkrywamy, gdy już dobrze się ociepli, zawsze podczas pochmurnej, deszczowej pogody. Krzewy wrażliwe na silniejsze przymrozki (np. hortensje) odsłaniamy dopiero pod koniec kwietnia. W razie ich nadejścia, rośliny dobrze jest osłonić włókniną.
Wczesna wiosna to także dobry okres na cięcie drzew i krzewów. Aby w pełni uwypuklić walory dekoracyjne, większość drzew i krzewów liściastych należy regularnie ciąć. Niektóre gatunki krzewów wymagają tylko tzw. cięcia minimalnego, które nadaje roślinie harmonijny kształt. Do tej grupy zalicza się, m.in. wawrzynki, kalinę koralową czy leszczynowiec. Te, które tworzą kwiaty na pędach zeszłorocznych, zawiązują paki kwiatowe już na jesieni, dlatego ich cięcie powinno być oszczędne. Należą do nich lilaki (bzy), czy wczesne tawuły. Gatunkiem, który wymaga natomiast silnego wiosennego cięcia jest np. omżyn. Po cięciu rany koniecznie zabezpieczamy odpowiednią maścią.
Iglaste i wrzosowate
Wczesna wiosna to także właściwie jedyny czas, kiedy możemy ciąć żywopłot z roślin iglastych. Robimy to przed rozwinięciem się pąków. Kształtując żywopłot, nadajemy mu zarys trapezu. Patrząc z boku, górna część powinna być znacznie węższa niż dolna. Do dolnych gałęzi dostaje się wówczas więcej słońca, a żywopłot nie ogałaca się u dołu.
Na przedwiośniu, gdy rozmarznie ziemia powinniśmy podlewać rośliny iglaste. Zaczynają one rosnąć bardzo wcześnie, wobec tego powinny mieć wilgotne podłoże.
Oplotą wszystko
Wiosna tniemy także pnącza. U roślin tych cięcie jest niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Puszczone wolno nie tylko mogą zagłuszyć inne rośliny, ale przede wszystkim nie będą rosły zdrowo, a nawet mogą nie zakwitnąć. Pnącza kwitnące na tegorocznych pędach tniemy wczesną wiosną, natomiast te, które zakwitną na zeszłorocznych nie powinny być wyraźnie cięte przed kwitnieniem.
Królowa kwiatów
Początek wiosny to dla róż najgorszy okres. Jeśli zostały zbyt ciepło przykryte, to zaparują. Jeśli zaś zostały osłonięte słabiej – wówczas mogą przemarznąć, szczególnie podczas zimnych nocy. Atakuje je także choroba zwana rakiem róży.
Podczas słonecznych, ciepłych dni należy je lekko odkryć i wzruszyć kopczyki okrywające dolne części pędów umożliwiając cyrkulację powietrza. Dobrze jest także wyplenić chwasty w ich otoczeniu, a ziemię wyściółkować. Nowo posadzone róże przycinamy bardzo mocno, pozostawiając kilka pąków na pędzie.
Róż nie można ciąć, gdy w nocy są przymrozki. Podczas zabiegu temperatura nie powinna być niższa niż 5 st. C.
Byliny
Następujące po sobie odwilże i mrozy to najgroźniejszy okres także dla bylin ogrodowych. Gdy jest ciepło należy rośliny odkrywać, aby się nie przegrzały, ale osłaniać przy nawrocie zimna. Kiedy na dobre się ociepli, możemy zasilać nawozami rośliny cebulowe. Aby preparaty dobrze wymieszały się z ziemią po zabiegu spulchniamy ją wokół roślin. Kwiecień jest najlepszą porą na przesadzanie i zakup większości bylin.
Byliny o nagich korzeniach sadzimy natychmiast po kupieniu, natomiast rośliny w pojemnikach mogą nieco poczekać. Pod koniec kwietnia przygotowujemy kłącza i cebule roślin, które zimowały w piwnicy. Cebule i bulwy zaprawiamy w specjalnych środkach grzybobójczych lub – w ostateczności zanurzamy je na 15 – 20 min. w 1,5 – procentowym roztworze Kaptanu. Roztwór powinien mieć temperaturę 15–20 st. C.
Rośliny jednoroczne
W marcu do gruntu możemy wysiewać groszek pachnący, maki czy smagliczki. Warto zapamiętać, że rośliny jednoroczne powinno się wysiewać do gruntu na raty w odstępach 10–15 dniowych, aby później dłużej cieszyć się kwitnącymi rabatami. Dzięki temu nie pojawią się na nich puste miejsca, a ogród pozostanie kolorowy. (ELLE)

Pozostałe informacje

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piota Packa

Komin zainstalowany na dachu Kaplicy Sykstyńskiej na placu Świętego Piotra w Watykanie

Przed konklawe: na kogo wskazują kardynałowie?

Kardynałowie uczestniczący w kongregacjach przygotowujących do konklawe, stwierdzili w wywiadach dla włoskiej prasy, że obecnie potrzebny jest doktor Kościoła, papież z Afryki lub Azji. – Prawdą jest to, że po ludzku trudno jest znaleźć kandydata, który odpowiedziałby na wszystkie nasze oczekiwania – przyznał kardynał Anders Arborelius ze Szwecji.

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zderzenie samochodu osobowego z jeleniem. Pasażerka w szpitalu

Zwierzę nagle wybiegło na jezdnię i wskoczyło na jadący pojazd.jeleffff

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

W Lublinie będzie więcej ścieżek rowerowych. Gdzie i kiedy powstaną?

Już teraz w Lublinie jest 197 km tras rowerowych. A ma być dużo więcej. Nowe trasy są już projektowane i budowane. A Miasto Lublin ogłasza kolejne przetargi.

Drift za 3000 zł

Skończyli szkołę i driftowali na rondzie. Ile ich to kosztowało?

18-latek z Tomaszowa Lubelskiego dostał mandat (3 000 złotych) i 10 pkt karnych. 19-latka z gminy Tomaszów Lubelski dostała dwa mandaty (300 złotych) i łącznie 23 punkty karne.

Egzamin ustny
Foto
galeria

Egzamin dojrzałości, czyli matura. Tak kiedyś zdawano egzamin maturalny

Od poniedziałku (5 maja) zaczynają się egzaminy maturalne. Pierwszego dnia obowiązkowo będzie zdawany egzamin pisemny z języka polskiego. Egzaminy potrwają do 24 maja. Zobaczmy jak dawniej wyglądały egzaminy maturalne.

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

Lublin świętuje godność i równość niepełnosprawnych – uroczysty korowód wyruszy po weekendzie

W najbliższy poniedziałek, 5 maja, ulice Lublina wypełnią się solidarnością, równością i radością. Tego dnia obchodzony będzie Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Viva la musica! Niech żyje zabawa
foto
galeria

Viva la musica! Niech żyje zabawa

Noc w El Cubano była pełna niepowtarzalnej energii, która porwała wszystkich do zabawy. W tym wyjątkowym wieczorze nie zabrakło niespodzianek i zaskakujących momentów. Zza konsolety rządził Dj, który zapewnił strumień gorących clubowych hitów. Tłum roztańczonych gości, świetlne efekty i pulsujący beat tworzyły niezapomnianą atmosferę. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w El Cubano.

Przygotowałem miejsce w piwnicy, wniosłem meble, zamówiłem szyld, a żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem – odpowiada Marek Naumiuk

Winyle i gramofony: Żonie powiedziałem, że od tej pory jestem kustoszem

Uwielbiam przywracać życie zabytkowym urządzeniom, które trafiły na śmietnik historii – Marek Naumiuk włącza patefon. Charakterystyczny trzask i dźwięk są nie do opisania. I zaczyna swoją opowieść...

Podlasie Biała Podlaska musiała uznać wyższość Podhala Nowy Targ

Podlasie Biała Podlaska gorsze od Podhala Nowy Targ

Podhale Nowy Targ lepsze o bramkę od Podlasia Biała Podlaska

Dziś Dzień Strażaka

Dziś Dzień Strażaka

Dziś przed południem na placu Piłsudskiego w Warszawie odbędą się centralne obchody Dnia Strażaka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka.

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Twoja krew ratunkiem dla kogoś innego. Sprawdź, gdzie będą odbywać się akcje krwiodawstwa w Lubelskiem

Krew jest cennym lekarstwem, którego nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Dlatego tak ważne jest dzielenie się nią. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza na cotygodniowe akcje oddawania krwi. Zwłaszcza że zaczyna się sezon wakacyjny i w magazynach zaczynają się braki.

Avia Świdnik tylko zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik zremisowała z Czarnymi Połaniec

Avia Świdnik dwukrotnie odrabiała straty w meczu z Czarnymi Połaniec: z 1:2 i z 2:3. W doliczonym czasie Paweł Uliczny nie strzelił rzutu karnego. Ostatecznie spotkanie zakończyło remisem 3:3

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik nie dał rywalom szans w Grand Prix Niemiec

Bartosz Zmarzlik show. Lider Orlen Oil Motoru Lublin zaprezentował wyborną formę i wygrał Grand Prix Niemiec w Landshut. Z dobrej strony zaprezentowali się także inni zawodnicy trzykrotnych mistrzów Polski

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium