Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

27 września 2020 r.
7:59

Sprzedam...kawałek scenografii. To element bitwy

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. Piotr Michalski)

Tysiące osób znają ten dworek doskonale. Organizatorzy tegorocznej rekonstrukcji Bitwy pod Tomaszowem sprzedają charakterystyczny element scenografii. – Ma okna, które robił mój ojciec – mówi autor imitacji przedwojennej nieruchomości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

15 września organizatorzy przypominali wydarzenia, do których doszło w okolicach Tomaszowa Lubelskiego na początku II wojny światowej. Widzowie zobaczyli epizody z tzw. II bitwy tomaszowskiej, starcie polskich wojsk z sowieckimi i polskich wojsk z Niemcami. Jednym z głównych elementów scenografii był przedwojenny biały dworek z kolumienkami.

- Uznaliśmy, że w przyszłym roku się już nie przyda, a jest tak solidnie zrobiony, że go sprzedamy. Do jego budowy wykorzystano deski sosnowe, płyty OSB i płyty pilśniowe. Cena 6 tysięcy złotych to koszt użytych materiałów. Pierwszy raz zdarza się, że w taki sposób pozbywamy się scenografii. Pieniądze wykorzystamy przy przygotowaniu kolejnej rekonstrukcji – mówi Dariusz Krech, dyrektor Tomaszowskiego Domu Kultury. Placówka ogłosiła informację o sprzedaży.

 

(fot. Piotr Michalski)

- Wszystko zależy od scenariusza. W tym roku była potrzebna imitacja dworku, do którego musieli wchodzić rekonstruktorzy. I wewnątrz rozgrywały się wydarzenia. Dlatego ze względu na bezpieczeństwo osób biorących udział, trzeba było zrobić solidną konstrukcję. W poprzednich latach powstawały imitacje chat czy stodoły, które miały tylko fronton i boki.

Dworek musiał mieć stabilne wszystkie cztery ściany i dach. Można go rozmontować i przenieść w dowolne miejsce. Myślę, że nadaje się jako domek letniskowy. Wiem, że już jakaś pani się nim interesuje i chce go kupić – mówi Jerzy Wawrzyński, który tworzy elementy dekoracji na potrzeby rekonstrukcji Bitew pod Tomaszowem od początku ich organizacji. W tym roku była 12 edycja wydarzenia.

– Drewniane elementy przygotowywałem na placu przed domem kultury przez cały sierpień, potem w Dąbrowie Tomaszowskiej był już tylko montaż. Wiadomo, że budżet nigdy nie jest wystarczający, staram się wykorzystywać gotowe elementy. Drzwi do dworku podarował mi sąsiad, który rozbierał stary dom. Okna też są ze starego domu. Robił je mój ojciec – dodaje scenograf, który na co dzień pracuje w Tomaszowskim Domu Kultury.

 Jak opowiada w pracy nad elementami dworku paradoksalnie pomogła mu epidemia koronawirusa, bo miał więcej czasu. Zwykle kalendarz wydarzeń w domu kultury jest tak wypełniony, że pracownicy odpowiadający za ich realizację są bardzo zajęci. W tym roku jest inaczej.

- Na pierwszą rekonstrukcję Bitew pod Tomaszowem przygotowywałem targowisko, bo miały to być sceny wejścia wojska na rynek. Pogoda była tak zła, że w kilka godzin musieliśmy się przenieść do sali widowiskowej. Ale wyszło wspaniale, widzowie mieli ciarki na plecach, jak się pojawiały oddziały niemieckie i nasze. Od kilku lat buduję scenografię na terenach stadniny. Raz moje chaty się paliły. Są jednak elementy, które wykorzystuję od lat. Studnia, która była w tym roku czy stodoła – opowiada pan Jerzy, który przyznaje, że lubi w pracy takie wyzwania. – Kocham pracę w drewnie, jego zapach. Znam to świetnie, bo mój ojciec był stolarzem i stryj.

(fot. Piotr Michalski)

- W poniedziałek kobieta z Tomaszowa Lubelskiego, która jest zainteresowana kupnem ma dworek oglądać, wówczas się wyjaśni czy nasza oferta jest jeszcze aktualna – dodaje dyrektor domu kultury.   

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium