Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2024 r.
15:19

Ewakuacja w Lublinie. Znaleziono niewybuch na terenie budowy

Autor: Zdjęcie autora IC

W związku ze środowym znalezieniem niewybuchu na terenie budowy nowego komisariatu przy ulicy Walecznych w Lublinie, na piątek zarządzono ewakuację 2800 mieszkańców z pobliskich budynków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niewybuch z czasów II wojny światowej został znaleziony przy ulicy Walecznych 1, gdzie od września trwa budowa nowej siedziby II komisariatu policji w Lublinie. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że to pocisk z radzieckiej wyrzutni rakietowej katiusza. 

Od czwartkowego poranka na miejscu pracowały patrole saperskie i minerskie, teren budowy został zabezpieczony przez policję. 

Po południu wydano komunikat o decyzji ewakuacji budynków znajdujących się w pobliżu znalezienia niewybuchu.

– Po jego ocenie, wojskowi saperzy wyznaczyli strefę ewakuacji w obszarze 200 metrów od miejsca znalezienia niewybuchu. Na podstawie danych z ewidencji ludności obejmie ona ponad 2800 mieszkańców i mieszkanek Lublina – informuje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.

– Zgodnie z decyzją Urzędu Miasta Lublin ewakuacja nastąpi od godz. 7.00 i potrwa do godz. 9.30. Do tego czasu należy opuścić swoje mieszkania. Mieszkańcy, wychodząc z domów powinni zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy – informuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski z lubelskiej policji.

Teren wyznaczony na strefę ewakuacji:

  • ul. Czwartek 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27;
  • ul. Gustawa Dolińskiego 1;
  • ul. Lwowska 6, 8, 10, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26;
  • ul. Podzamcze 3, 5, 7a;
  • ul. Unicka 5, 7;
  • ul. Walecznych 3, 4.

Miejsce ewakuacji wyznaczono na ul. Walecznych (na wysokości ul. Jacka Kuronia). Z tej lokalizacji autobusy komunikacji miejskiej oznaczone napisem "Ewakuacja" bezpłatnie przewiozą mieszkańców do miejsca docelowej zbiórki na Arenie Lublin. Część parkingu przy stadionie Arena Lublin będzie bezpłatna dla osób, które mogą samodzielnie się przemieszczać. Istnieje możliwość zabrania ze sobą zwierząt domowych. Szkoła Podstawowa nr 23 (ul. Podzamcze 9) i Przedszkole nr 50 (ul. Podzamcze 7a) będą jutro zamknięte.

Opieka nad przedszkolakami zostanie zapewniona w Przedszkolach nr: 52 (ul. Kustronia 10), 54 (ul. Lwowska 34), 13 (ul. Okrzei 9) i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (ul. Farbiarska 8), natomiast opiekę świetlicową dla uczniów zorganizowano w SP nr 25 przy ul. Sierocej 17 oraz ZSO nr 4 przy ul. Tumidajskiego 6a. Rodzice dzieci uczęszczających do placówek objętych ewakuacją zostaną dzisiaj poinformowani o organizacji zajęć w dniu jutrzejszym.

Przed opuszczeniem mieszkania należy: zamknąć zawór gazu i odciąć dopływ wody, wyłączyć dopływ prądu, pozamykać okna i drzwi, zabrać ze sobą dokumenty tożsamości oraz niezbędne leki.

W piątek od godziny 8 rano zostanie zamknięta dla ruchu ulica Walecznych, a od 9.30 do 11 zamknięte będą wloty ulic:

  • Walecznych wjazd od Andersa
  • Jacka Kuronia przy Proletariuszy 28
  • Krzemieniecka wjazd od Lwowskiej
  • Podzamcze wjazd od Ronda Mohyły
  • Czwartek wjazd od Szkolnej
  • Unicka wjazd od Lubartowskiej

Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Ruchem będą kierować policjanci. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu zagrożenia.

(fot. UM Lublin)

Objazdy komunikacji miejskiej

W związku z zamknięciem ulicy Walecznych i wyznaczonej strefy ewakuacji Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego informuje, że 5 linii komunikacji miejskiej zostanie skierowanych na objazdy. 

Nr linii

Trasa objazdu

17,

31

w obu kierunkach przejazdu:

… – Al. Tysiąclecia – Lwowska – al. Andersa – al. Spółdzielczości Pracy – …

24

w obu kierunkach przejazdu:

… – Al. Tysiąclecia – Ruska – Lubartowska – al. Spółdzielczości Pracy – …

154

w obu kierunkach przejazdu:

Chodźki-szpital – Chodźki – Obywatelska – Lubartowska – Królewska – Wyszyńskiego – Zamojska – Lubelskiego Lipca 80 – …

 - W czasie obowiązywania objazdów nie będą obsługiwane przystanki: Unicka 04 i 05, Walecznych 01 i 02 oraz Plac Singera 03, natomiast na przystankach Unicka 01 i Sapiehy 02 będą zatrzymywać się wyłącznie autobusy linii nr 24 - informuje Monika Białach z ZDiTM. Jednocześnie zaznacza, że godziny objazdów mogą ulec zmianie ze względu na dynamiczny charakter akcji.

Mieszkańcy strefy ewakuacji mogą skorzystać z bezpłatnych autobusów, które przewiozą ich do miejsca tymczasowego pobytu zlokalizowanego na Arenie Lublin. Autobusy będą oznaczone napisem EWAKUACJA i będą czekały na mieszkańców przy ul. Walecznych. Powrót mieszkańców będzie możliwy po wyeliminowaniu potencjalnego zagrożenia, a mieszkańcy zostaną odwiezieni autobusami komunikacji miejskiej na ul. Walecznych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przemysław Wiśniewski przebywa z kolegami na zgrupowaniu reprezentacji Polski, ale przeciwko Holandii na pewno nie zagra

Problemy w defensywie reprezentacji Polski przed piątkowym meczem z Holandią

Przed dwoma ostatnimi meczami w eliminacjach do przyszłorocznych mistrzostw świata reprezentacja Polski musi sobie poradzić z brakiem trzech bardzo ważnych zawodników z linii defensywy

Jak sprawdzić, czy zbiórka pieniędzy jest legalna?

Jak sprawdzić, czy zbiórka pieniędzy jest legalna?

W celu sprawdzenia, czy zbiórka pieniędzy jest legalna, należy zweryfikować jej numer w oficjalnym rejestrze na portalu rządowym zbiorki.gov.pl lub, w przypadku zbiórek online, ocenić wiarygodność platformy i przejrzystość celu. Zrozumienie różnic między zbiórką publiczną a internetową jest kluczowe dla bezpiecznego wspierania potrzebujących i unikania oszustw.

Tu dzieci znów się uśmiechają. Magiczna sala w szpitalu w Lublinie
galeria

Tu dzieci znów się uśmiechają. Magiczna sala w szpitalu w Lublinie

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie otwarto nową przestrzeń – sensoryczną Salę Doświadczeń Świata. To miejsce, które łączy nowoczesne podejście terapeutyczne z troską o emocje i dobrostan najmłodszych pacjentów.

garaż blaszany z garaze.org.pl

Blaszak 3x5 – idealne rozwiązanie na małą działkę lub ogródek

Blaszak 3x5 to kompaktowy metalowy garaż idealny na małe działki i ogródki, oferujący trwałą konstrukcję z ocynkowanej blachy, różne warianty dachu i kolorystykę. Może służyć jako garaż, schowek na narzędzia lub warsztat, zapewniając Tobie i twoim przedmiotom ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jego montaż jest prosty, a dla powierzchni do 35 m² wystarczy jedynie zgłoszenie w urzędzie, co stanowi dodatkową zaletę. To ekonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie łączące praktyczność z estetyką, idealne dla osób szukających wygodnego sposobu na zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni.

Myślisz o pracy trenera personalnego? Poznaj możliwości tego zawodu

Myślisz o pracy trenera personalnego? Poznaj możliwości tego zawodu

Od lat trenujesz i znajomi proszą Cię o rady dotyczące ćwiczeń? A może pracujesz na siłowni i widzisz, jak wiele osób wykonuje treningi nieprawidłowo, ryzykując kontuzję? Jeśli sport to Twoja pasja i chcesz, by stał się także sposobem na życie – rola trenera personalnego będzie właśnie dla Ciebie. Sprawdź, jak możesz rozpocząć tę ścieżkę i rozwijać się w branży fitness. Czytaj dalej!

Gdzie dziś szukać pracy w Lublinie i regionie? Sprawdziliśmy najlepsze oferty z lokalnego portalu

Gdzie dziś szukać pracy w Lublinie i regionie? Sprawdziliśmy najlepsze oferty z lokalnego portalu

Województwo lubelskie, a w szczególności Lublin i jego okolice, przechodzą dynamiczne zmiany na rynku pracy. Choć wiele osób nadal szuka zatrudnienia na ogólnopolskich portalach, coraz częściej zauważalne są ruchy w stronę lokalnych serwisów z darmowymi ogłoszeniami, takich jak posrednik.pl.

„Wielki Bu” nie przyznał się do winy. Trafił do aresztu w Lublinie

„Wielki Bu” nie przyznał się do winy. Trafił do aresztu w Lublinie

Patryk M., znany jako „Wielki Bu”, usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem narkotykami oraz kradzieży. Po przesłuchaniu w lubelskim wydziale Prokuratury Krajowej jego obrońcy poinformowali, że nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Kierowcy, bądźcie czujni – utrudnienia na Spokojnej, Chmielnej i Zamojskiej

Kierowcy, bądźcie czujni – utrudnienia na Spokojnej, Chmielnej i Zamojskiej

Na różnego rodzaje drogowe niespodzianki mogą od jutra napotkać kierowcy poruszający się w centrum miasta. Te przy ulicach Spokojnej i Chmielnej będą miały krótkotrwały charakter. Dłużej potrwają zmiany w organizacji ruchu przy Zamojskiej.

Hołownia rezygnuje z funkcji marszałka Sejmu. Obowiązki przejmie Czarzasty

Hołownia rezygnuje z funkcji marszałka Sejmu. Obowiązki przejmie Czarzasty

Szymon Hołownia podpisał w czwartek rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Jego decyzja wejdzie w życie we wtorek, 18 listopada, kiedy obowiązki marszałka przejmie Włodzimierz Czarzasty – najstarszy wiekiem wicemarszałek i kandydat Lewicy na nowego szefa niższej izby parlamentu.

Wielki Bu” doprowadzony do Prokuratury Krajowej. Grożą mu poważne zarzuty

Wielki Bu” doprowadzony do Prokuratury Krajowej. Grożą mu poważne zarzuty

Patryk M., znany jako „Wielki Bu”, został w czwartek po południu doprowadzony do lubelskiego wydziału Prokuratury Krajowej. Mężczyzna ma usłyszeć zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się handlem i przemytem narkotyków.

107. rocznica odzyskania Niepodległości przy szachownicy
ZDJĘCIA
galeria

107. rocznica odzyskania Niepodległości przy szachownicy

Zamiast szkolnej ławki - szachownica, zamiast kartkówki - emocje przy partii. W dniach 13-14 listopada w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2 odbywa się turniej szachowy z okazji 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Koniec roku, czas decyzji. Na co naprawdę warto wydać środki z budżetu instytucji?

Koniec roku, czas decyzji. Na co naprawdę warto wydać środki z budżetu instytucji?

Środki z budżetu można po prostu wydać, albo zainwestować w wytrzymały sprzęt, który będzie świetną inwestycją na lata. Namioty, siedziska czy ścianki z nadrukiem nie tylko podnoszą poziom wydarzeń i przyciągają uwagę uczestników, ale też pokazują, że Twoja instytucja potrafi wydawać pieniądze z głową. I to w sposób, który doceni każdy dyrektor.

Tomasz Siemoniak – minister, członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych
galeria

Tomasz Siemoniak w Lublinie. Sporo o Zbigniewie Ziobrze, mało o sukcesach agentów

Młodzi funkcjonariusze lubelskiej delegatury ABW są rozżaleni brakiem nominacji na pierwszy stopień oficerski. Informację tę potwierdził Tomasz Siemoniak – minister, członek Rady Ministrów i koordynator służb specjalnych. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej sporo było również o Zbigniewie Ziobrze, a niewiele o sukcesach lubelskiej delegatury ABW w tropieniu szpiegów działających na zlecenie służb ze Wschodu.

Oddaj elektrograty i wesprzyj leczenie małego Frania

Oddaj elektrograty i wesprzyj leczenie małego Frania

W Lublinie rusza charytatywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Dochód z akcji zostanie przeznaczony na leczenie Frania Styły, chłopca chorującego na dystrofię mięśniową Duchenne’a (DMD) – ciężką, genetyczną chorobę powodującą postępujący zanik mięśni.

Ustalenia śledczych przekazała prokurator Jolanta Dębiec z Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Polowanie zakończone tragedią. Myśliwy usłyszał zarzut zabójstwa

50-letni Dariusz L. twierdzi, że strzelał do dzików. Tych wyjaśnień nie przyjmują jednak śledczy, według których oskarżony przewidywał możliwość, iż celem może być człowiek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty