Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 października 2020 r.
17:44

Filharmonia Lubelska rozpoczyna nowy sezon artystyczny. "Już nie kojarzy się z kabaretem"

Autor: Zdjęcie autora am
8 0 A A
Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej
Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Zamiast dziewięciu symfonii Beethovena – dzieła mniej znane. W miejsce stuosobowych orkiestr – występy kameralnych zespołów. Filharmonia Lubelska rozpoczyna nowy sezon artystyczny – w nowej pandemicznej rzeczywistości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Wróciliśmy do działań w naszej siedzibie, ale nie jest to proste – przyznaje Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej, wskazując widownię, na której co drugie miejsce musi pozostać wolne, a dwa pierwsze rzędy są wyłączone z używania kompletnie. – Muzycy mają wrażenie, że grają do pustej sali… Ale są też dobre strony tej sytuacji. Zaplanowaliśmy nowy sezon tak, by eksponować to, co mamy najlepsze. A to są nasi artyści.
 
Zgodnie z pandemicznymi obostrzeniami, na scenie może się znaleźć maksymalnie 46 osób. To wyklucza granie wielkich, symfonicznych dzieł, które wymagają obecności 80 czy nawet setki muzyków.
 
– Naszym planem A na ten sezon artystyczny było zagranie dziewięciu symfonii Beethovena. Plan B to takie dzieła kompozytora, których nikt nie zna. To będzie bardzo interesujący sezon – przekonuje dyrektor.
 
Nowe propozycje to czwartkowe koncerty pod hasłem Filharmonia Młodych (od listopada) czy koncerty familijne dla całych rodzin (w co drugą niedzielę, o godz. 11). W programie znalazł się też grudniowy koncert dedykowany walczącym z pandemią medykom (12 grudnia), Perkusyjne Andrzejki (29 listopada) czy Zaduszki Jazzowe (30 października).
 
– Jazz w filharmonii dawno powinien być obecny – przyznaje Rodek. I zapewnia, że to nie ostatni taki projekt.
 
Choć szefem instytucji jest już dwa lata, nadal nie szczędzi uszczypliwości swojemu poprzednikowi. Jan Sęk, który lubelską filharmonią kierował przez dziewięć lat, miał zupełnie inną wizją tego miejsca, a Wojciecha Rodka ze stanowiska dyrektora artystycznego zwolnił w atmosferze skandalu.
 
– Nie chcemy wracać do czasów, gdy Filharmonia Lubelska kojarzyła się z kabaretem, bo to były smutne czasy – podkreśla obecny dyrektor, wyciągając spod stołu stary plakat reklamujący koncert Lubelskiej Federacji Bardów. – To już nie są plakaty filharmonii. Ktoś je podkradł i wykorzystuje. Ja nie chciałbym, by trywialność gościła na tej estradzie – podkreśla.
Pokazowy koncert w Filharmonii Lubelskiej (fot. Maciej Kaczanowski)
W Filharmonii Lubelskiej rozpoczął się też cykl koncertów organowych. – I będzie to nasza tradycja – zapowiada Rodek, który nie ukrywa radości, że górujący nad sceną „król instrumentów” został wreszcie przywrócony do życia. – Takie organy wymagają odpowiednich warunków i stałej konserwacji, a tego w ostatnich latach zabrakło – stwierdza.
 
Najbliższe plany to także nowe oświetlenie i nagłośnienie w sali koncertowej. – Mimo remontu, nie wszystko jest tak jak powinno – przyznaje dyrektor.
 
Za pieniądze z ministerialnych programów (łącznie to 390 tys. zł) udało się także zorganizować cykl koncertów w Lublinie i Kozłowce oraz uruchomić program dyrygent.
 
Na dzisiejszej konferencji prasowej szef filharmonii nie szczędził też ciepłych słów sponsorom i współpracującym z instytucją szkołom i uczelniom. A organ prowadzący, czyli Urząd Marszałkowski, chwalił za „owocną współpracę”.
 
– Wszystkie nasze instytucje kulturalne wyszły z sześciu pandemicznych miesięcy obronną ręką – podkreślała Bożena Ćwiek, dyr. Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UM. – Obronimy się. Stali słuchacze i widzowie zawsze do nas przyjdą.
 
Wojciech Rodek to jeden z trójki dyrektorów marszałkowskich instytucji kulturalnych (obok Katarzyny Mieczkowskiej i Anny Fic-Lazor), którym w tym roku Zarząd Województwa przyznał nagrodę roczną (w wysokości jednomiesięcznej pensji czyli ok. 13 tys. zł brutto).
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Miał być hit kolejki, a był... walkower. Wyniki Hummel czwartej ligi

Miał być hit kolejki, a był... walkower. Wyniki Hummel czwartej ligi

Po weekendowej porażce ze Stalą Kraśnik trener Cisowianki Drzewce Łukasz Giza podał się do dymisji. Wraz z nim z klubu odeszli pozostali członkowie sztabu szkoleniowego. Natomiast w środę zamiast hitowego starcia z Lewartem Lubartów ekipa z Drzewc oddala mecz walkowerem

Bogdanka Arka Chełm minimalnie gorsza od BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Rewanż już w sobotę

Bogdanka Arka Chełm minimalnie gorsza od BKS Visłą Proline Bydgoszcz. Rewanż już w sobotę

W pierwszym spotkaniu o trzecie miejsce Bogdanka Arka Chełm przegrała z BKS Visłą Proline Bydgoszcz 2:3. Kolejny mecz w sobotę w Bydgoszczy. Początek o godzinie 20.30

Czego chcą zamościanie? Miasto czeka na propozycje. Do wydania ponad 3,2 mln zł

Czego chcą zamościanie? Miasto czeka na propozycje. Do wydania ponad 3,2 mln zł

Zaraz po weekendzie, od poniedziałku 6 maja będzie można składać propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Wypadek na MOP Bystrzejowice. Ciężko ranny pracownik w szpitalu

Wypadek na MOP Bystrzejowice. Ciężko ranny pracownik w szpitalu

Wystarczyła chwila nieuwagi i drzwi ciężarowego samochodu przygniotły pracownika firmy odpowiadającej za porządkowanie dróg do maszyny. Poszkodowany 60-latek z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala.

Stary numer "na bankowca". 66-latek stracił prawie 50 tys.

Stary numer "na bankowca". 66-latek stracił prawie 50 tys.

Metody oszustów są różne. Często się powtarzają. Policja przed nimi ostrzega, a mimo to nadal nie brakuje osób, które dają się nabrać. Tak jak 66-latek z Białej Podlaskiej, który po rozmowach z "bankowcami" stracił prawie 50 tys. zł swoich oszczędności.

Artur Gronek (Polski Cukier Start): Chcę zostać w Lublinie

Artur Gronek (Polski Cukier Start): Chcę zostać w Lublinie

Rozmowa z Arturem Gronkiem, trenerem koszykarzy Polskiego Cukru Start Lublin

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt.

Spór o logo miejskiej spółki. Prezydent-elekt stawia zarzuty, prezes wyjaśnia

Spór o logo miejskiej spółki. Prezydent-elekt stawia zarzuty, prezes wyjaśnia

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu ma nowe logo. Rafał Zwolak, prezydent-elekt nie jest tym zachwycony. Krytykuje nie potrzebny wydatek dokonany na dokładkę tuż przed zmianą władzy. Prezes miejskiej spółki wyjaśnia sytuację. A wszystko to rozgrywa się na portalu społecznościowym.

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Rwa kulszowa - jak z nią walczyć?

Leczenie rwy kulszowej powinno być zawsze dopasowane do przyczyn bólu i stanu zaawansowania dolegliwości. Koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także przyczyny rwy kulszowej i ogólny stan zdrowia pacjenta. Nie ma jednego przepisu, jak leczyć rwę kulszową. Czasami potrzebna jest pomoc neurochirurga, czasami ortopedy. Często sięga się także po wsparcie fizjoterapeuty.

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Relaks i luksus nad jeziorem. Inwestycje w apartamenty turystyczne na Mazurach

Znane z krystalicznie czystych jezior i zapierających dech w piersiach krajobrazów, Mazury stają się coraz bardziej pożądanym miejscem dla inwestorów poszukujących luksusowych apartamentów turystycznych. Region ten przyciąga zarówno turystów, jak i inwestorów z całego świata, tworząc obiecujące perspektywy dla rozwoju nieruchomości turystycznych.

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla zwierząt będzie miało patrona. To był wyjątkowy człowiek

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Zamościu ma nosić imię Piotra Łachno - tak zakłada projekt uchwały, którą w poniedziałek mają przyjąć nowi radni Zamościa podczas pierwszej, inauguracyjnej sesji w tej kadencji.

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Jak psychoterapia może zmienić Twoje życie?

Choć często kojarzona z leczeniem chorób psychicznych, jej zakres jest znacznie szerszy i obejmuje wsparcie dla osób w różnych życiowych trudnościach. Znaczenie psychoterapii szczególnie wzrosło w czasach globalnej pandemii SARS-CoV-2, która wpłynęła na ogólnoświatowy wzrost zainteresowania zdrowiem psychicznym.

Gdzie na weekend w Polsce? Niezwykłe zakątki na krótki wypoczynek

Gdzie na weekend w Polsce? Niezwykłe zakątki na krótki wypoczynek

Wypoczynek w Polsce może być równie fascynujący co dalekie podróże. W poszukiwaniu idealnego miejsca na weekend pełen niezapomnianych wrażeń warto zwrócić uwagę na urokliwe zakątki naszego kraju. Od górskich kurortów, przez historyczne miasta, po ukryte na uboczu oazy spokoju - Polska oferuje miejsca, które zachwycają różnorodnością i niepowtarzalnym klimatem.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli medale podczas zawodów w Hiszpanii

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm zdobyli medale podczas zawodów w Hiszpanii

Na drugim stopniu podium międzynarodowego turnieju zapaśniczego „Jovenes Promesas” stanął Igor Shepetun. Z kolei Piotr Lewandowski zakończył rywalizację z brązowym medalem. Turniej rozegrany został w hiszpańskiej miejscowości La Nucia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty