Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2023 r.
16:10

Górki czechowskie. Znamy uzasadnienie ostatniego wyroku sądu

0 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Wojewódzki Sąd Administracyjny stanął po stronie miasta i dewelopera decydując o przyszłości górek czechowskich. Teraz poznaliśmy uzasadnienie wyroku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyrok Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał w połowie stycznia. Była to już kolejna odsłona batalii o przyszłość tego terenu. Walka – przypomnijmy – trwa od lat.

W wielkim skrócie: Właścicielem górek jest firma TBV i na części wysoczyzn chce budować bloki. Na takie posunięcie nie pozwala jednak obowiązujący plan zagospodarowania terenu. Rada Miasta może uchwalić nowy plan, ale musi być on zgodny z ze studium przestrzennym. Takie zostało przyjęte, ale było co do niego wiele obiekcji.

Po pierwsze zaprotestowali społecznicy, którzy nie chcą zabudowy górek. Podnoszą dwa zasadnicze argumenty: Pierwszym z nich są walory przyrodnicze terenu. Drugim natomiast jest fakt, że górki były podczas wojny miejscem masowych egzekucji, a w ziemi wciąż mogą spoczywać szczątki ofiar.

Górki czechowskie – kolejne sądy

W sprawę zaangażował się także Lubelski Urząd Wojewódzki, a właściwie Przemysław Czarnek gdy był wojewodą. Podlegli mu urzędnicy ocenili, że studium przyjęte przez Radę Miasta jest niezgodne, w części dotyczącej górek, z prawem. Dlatego sprawą musiały zajmować się sądy.

W połowie stycznia Wojewódzki Sąd Administracyjny ocenił, że Naczelny Sąd Administracyjny (wcześniej zajmował się górkami) miał rację i oddalił skargę wniesioną przez wojewodę.

– Wyrok ten potwierdza, że uchwała w sprawie studium nie narusza przepisów prawa ani procedury planistycznej, a skarga wojewody lubelskiego była niezasadna. Jak podkreślił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w ustnych motywach uzasadnienia dzisiejszego wyroku, studium prawidłowo wyważa interes publiczny i prywatny – tak o sprawie mówił Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.

Teraz poznaliśmy uzasadnienie wyroku WSA ze stycznia. To obszerny dokument, w którym jest przypomniana cała historia sporu, argumenty wojewody i kolejne wyroki. W końcu jednak WSA konkluduje, że oceniając sprawę sędziwie w Lublinie muszą brać pod uwagę wcześniejsze, korzystne dla miasta i TBV, orzeczenie.

>>>Górki czechowskie - pełne uzadanienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie<<<

Górki czechowskie – uzasadnienie WSA

– Innymi słowy, w znaczeniu formalnym sprawa niniejsza wróciła do punktu wyjścia, natomiast w znaczeniu materialnym Sąd obecnie orzekając związany jest stanowiskiem NSA (sądu wyższej instancji), który w wydanych orzeczeniach uchylających orzeczenia WSA przesądził w zdecydowanej większości o kwestiach istotnych dla sprawy, mających wpływ na legalność zaskarżonej uchwały – czytamy.

Na tej podstawie sędziowie uznali, że niektóre kwestie zostały już rozstrzygnięte, a teraz pozostało ocenić, czy uchwalone studium jest zgodne z prawem. WSA nie zajmował się już takimi kwestiami jak to czy uchwała jest słuszna i nie zajmował się tym czy studium zostało przyjęte zgodnie z zasadami współżycia społecznego.

WSA podkreśla, że ustanowienie na części górek Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego nie ma na tę sprawę wpływu, bo chociaż jest on częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych, to na tej ziemi zabudowy ma nie być. – Zabudowa dotyczy tylko czterech obszarów, które nie stanowią ESOCH ani nie są objęte formą ochrony w postaci Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego – czytamy w uzasadnieniu.

Jest też argumentacja,  że zapisy studium „kontynuują funkcje zabudowy już przewidziane w planie” a obszary zabudowy nie doprowadzą do fragmentacji siedlisk i naruszenia istniejących na tym obszarze korytarzy ekologicznych.

Co do pogodzenia interesów inwestora i społeczeństwa, to WSA ocenia, że zostały one jednak wyważone. Choćby dlatego, że TBV przekaże (właściwie przekazało) 75 ha, które mają być ogólnodostępnym parkiem.

- Podsumowując, gminie udało się zatem pogodzić interes prywatny właściciela gruntu umożliwiając mu zabudowę stanowiących jego własność terenów w ograniczonym zakresie a jednocześnie, pozyskując tereny zielone, odpowiedziano na potrzeby interesu społecznego. Pod zabudowę z ponad 100 ha Górek czechowskich należących do inwestora trafiło jedynie 25 proc., a 75 proc. uzyskała gmina z przeznaczeniem na tereny zielone. Co ważne tereny zielone zostaną zagospodarowane a więc zdegradowany i zarośnięty teren dawnego poligonu wojskowego ma szanse stać się terenem zieleni urządzonej z w niewielkim stopniu zabudowanymi enklawami, na skrajach tego terenu, przylegających do już istniejących osiedli mieszkaniowych (…) – czytamy, a WSA podkreśla, że uniemożliwienie właścicielowi tego terenu realizację jego planów, z uwagi na potrzebę ochrony walorów przyrodniczych, „z całą pewnością nie odpowiadałoby zasadzie proporcjonalności bo przedkładałoby interes publiczny wobec prywatnego”.

Górki czechowskie – kasacja wojewody?

– Czekam co się dalej wydarzy. Czy będzie kolejna kasacja wojewody w sprawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Górek Czechowskich? A przecież, nawet gdyby Wojewoda z niej zrezygnował i wyrok by się uprawomocnił, to znaleźlibyśmy się dokładnie w punkcie wyjścia – mówił nam po styczniowym wyroku Wojciech Dzioba, prezes TBV.

Właśnie. Sprawa górek na tym postanowieniu się nie musi zakończyć. Ruch jest po stronie wojewody.

- Wciąż czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku, które jeszcze do nas nie wpłynęło. Po jego otrzymaniu zajmiemy się sprawą - mówi nam dyrektor biura wojewody lubelskiego, Paweł Paszko.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kolejni pijani kierowcy złapani

Kolejni pijani kierowcy złapani

Policjanci z Ryk złapali motocyklistę, który kierował pojazdem mając ponad 2 promile alkoholu. Natomiast pijany kierowca z Hrubieszowa zatrzymali kierowcę, który ukrył się przed nimi w szafie.

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Złoty medal Akademii Zamojskiej i brąz Politechniki Lubelskiej na AMP w tenisie stołowym

Finały Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym zostały rozegrane w Gdańsku. W rywalizacji panów ponownie najlepsza okazała się Akademia Zamojska. Z kolei wśród pań tytuł obronił Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. Brąz wywalczyła za to Politechnika Lubelska.

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Nieuwaga przyczyną kolizji. Policja apeluje o rozwagę

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło we wtorek w powiecie tomaszowskim. Na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika
Dzień Wschodzi
film

Jest koalicja czy nie ma? - rozmowa z Burmistrzem Świdnika

Nowy burmistrz Świdnika a koalicja PIS, PO, PSL – jak jest w rzeczywistości? Co mówi na ten temat Marcin Dmowski? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy w cyklu - Dzień Wschodzi, w której gościem Krzysztofa Kota jest nowy włodarz Świdnika.

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah
10 sierpnia 2024, 10:00
galeria

Zamojskie Winogranie. Dużo wina i koncerty. Wystąpią Mezzo i Kayah

Miłośnicy wina już mogą odliczać dni do tegorocznej edycji Zamojskiego Winogrania, festiwalu win polskich, który w jedną z wakacyjnych sobót odbędzie się na Starym Mieście w Zamościu. Wejściówki są już w sprzedaży. Wiadomo, co w programie: wiele atrakcji.

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Dzisiaj grają trzecioligowcy, tylko Świdniczanka wystąpi u siebie

Przed zespołami z grupy czwartej III ligi 30. kolejka. Domowe spotkanie z Wisłoką Dębica czeka piłkarzy Świdniczanki. Reszta naszych ekip zagra na wyjazdach. Wszystkie spotkania z udziałem zespołów, z województwa lubelskiego rozpoczną się o godz. 17.

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Dziś matematyka. Ósmoklasiści piszą pierwszy ważny egzamin w ich życiu

Czas egzaminów w pełni. Ósmoklasiści z całej Polski dzisiaj zmierzy się z królową nauk.

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Tragiczny wypadek w Lublinie. Mężczyzna wpadł do szamba

Nie udało się uratować życia 70-latka z Lublina, który w nocy wpadł do szamba.

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon
Wideo/Dużo zdjęć
galeria
film

3 gramy na 30 kilometrów, czyli nasi na Shell Eco-marathon

Studenci Politechniki Lubelskiej już pakują walizki: w najbliższy piątek ruszają na kolejną edycję zmagań w tegorocznych prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon. Tym razem będą rywalizować na torze Paul Armagnac w Nogaro, w południowej Francji.

Lublin - Miasto Poezji
23 maja 2024, 16:00

Lublin - Miasto Poezji

Przed nami święto poezji. Od 23 do 26 maja w Lublinie będzie XIV edycja festiwalu poetyckiego Miasto Poezji. Motto tegorocznej edycji to: „Przestrzeń dla wierszy”.

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]
galeria

Srebro jednak nie dla Lublina? Karne rozstrzygnęły mecz MKS FunFloor z KPR Gminy Kobierzyce [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce. Ten wynik oznacza, że srebrny medal mocno oddalił się od podopiecznych Edyty Majdzińskiej.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć?

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu
Patronat Dziennik Wschodniego

O wyzwaniach biznesu. Konferencja Akademii WSEI w Kazimierzu

Sytuacja w Europie, po rozpoczęciu przez Rosjan pełnoskalowej wojny w Ukrainie, stawia przed biznesem wyzwania. O nich będą dyskutować naukowcy i praktycy podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Akademię WSEI w Kazimierzu. Początek obrad już w środę, 15 maja.

Studencka Wiosna Teatralna
22 maja 2024, 15:00

Studencka Wiosna Teatralna

XII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna powraca! Przygotujcie się na trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego! W dniach 22-24 maja, w kolebce teatru alternatywnego – ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie wystąpią teatry studenckie z całego kraju.

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Amerykańska legenda na świdnickim niebie

Takiej podniebnej maszyny jeszcze na Świdnik Air Festival nie widzieliśmy – Miejski Ośrodek Kultury odsłania kolejne karty i zdradza, co zobaczymy na IV edycji Świdnik Air Festival.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty