Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

22 września 2022 r.
6:58

Komu podpadł Czerwony kapturek. Tydzień Zakazanych Książek w bibliotece w Poniatowej

Autor: Zdjęcie autora agdy
20 2 A A
Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty
Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty (fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej)

Jeszcze do końca tygodnia można przekraczać biało-czerwona taśmę ostrzegawczą, by sięgać po zakazane lektury i zapisywać się w kolejkę do ich przeczytania. To akcja biblioteki przy ul. Fabrycznej, która kolejny raz obchodzi święto wolności czytania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W dziale dla dorosłych Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Poniatowej czynna jest wystawa kilkudziesięciu tytułów, które zwykle stoją na półkach wśród 47 tysięcy innych pozycji jakimi dysponuje placówka.

Trwa tu Tydzień Zakazanych Książek, którego historia sięga lat 80. XX wieku kiedy miały miejsce protesty i zapadł wyrok Sądu Najwyższego USA, który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek w bibliotekach tylko z powodu ich zawartości.

– Prezentacja jest czynna dopiero od poniedziałku ale zwraca uwagę czytelników. Są już zapisy na poszczególne tytuły, będzie można po nie przyjść gdy zakończymy wystawę. Ktoś chciał „Paragraf 22” Josepha Hellera, inny czeka na „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego – mówi Teresa Kramek, która pracuje w dziale dla dorosłych poniatowskiej placówki. Jak szacuje, korzysta z niego około tysiąca osób.

Święto, które zorganizowała biblioteka podkreśla wolność czytania i przypomina, że cenzura to bardzo dobrze znane zjawisko, od wieków stosowano różne jej rodzaje.

– Na wystawie przygotowanej przez Renatę Krupę są książki wydawane w bardzo różnych czasach, które z różnych powodów miały kłopoty. Jest i „Książę” Niccolò Machiavellego, i „Lolita” Nabokova czy dramat Ibsena „Nora”, który w 1883 roku był na indeksie w stanie Alabama, z uwagi na feministyczne treści. Każda z książek opatrzona jest informacją kiedy, gdzie i dlaczego nie wolno było jej czytać – dodaje bibliotekarka.

W zestawie są także książki dla... dzieci. Nawet tak niewinne jak bajka o Czerwonym kapturku.

Okazuje się, że była ona zakazana w Kalifornii z uwagi na zawartość koszyczka jaki niesie tytułowa bohaterka babci. A jest tam butelka wina – relacjonuje Teresa Kramek.

Wolnościowa akcja antycenzorska organizowana jest przez poniatowską bibliotekę kolejny rok. Czytelnicy mają okazję inaczej popatrzeć na książki, które od lat są w oficjalnym obiegu.

Ale i teraz są pozycje które leżą zapomniane w magazynie albo nadal są kontrowersyjnymi tytułami.

Pracownicy wspominają licealistów pasjonujących się historią, którzy przyszli w czasie wakacji i oglądali „Kapitał” Marksa, dzieła Lenina i Engelsa. Nawet próbowali czytać tomy będące w czasach PRL podstawowym księgozbiorem bibliotecznym. Dziś trzeba je wyciągać z najgłębszych zakamarków.

Zdarzają się też w Poniatowej specjalne zamówienia wymagające sięgania do księgozbioru wojewódzkiej placówki. Tak było w przypadku kontrowersyjnej „Mein Kampf” Hitlera udostępnionej na specjalnych warunkach.

Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!