Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 listopada 2019 r.
18:35

Kasze gryczane m.in. z Janowa Lubelskiego i Lidla z rakotwórczym glifosatem. Skąd się tam wziął?

Autor: Zdjęcie autora aa
617 82 A A

Pozostałości rakotwórczego glifosatu znajdowały się w przebadanej kaszy gryczanej firmy Janex z Janowa Lubelskiego. Służby sanitarne zaalarmowała organizacja konsumencka zlecająca badania kasz sprzedawanych w supermarketach. Sanepid pobrał swoje próbki i nakazał wycofanie produktu z rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sieci został opublikowany raport wydany przy współudziale Fundacji Konsumentów i Programu FoodRentgen, który prezentuje wyniki badań 10 kasz gryczanych różnych producentów.

„Próbki produktów zostały pobrane ze sklepów i przesłane w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach we wrześniu 2019 roku” – czytamy w raporcie.

Przeprowadzone badania laboratoryjne miały na celu wykazanie ewentualnych pozostałości glifosatu w wyselekcjonowanych produktach. Cztery na 10 badanych produktów miało przekroczone normy – 3-, a nawet 7-krotnie. W tej grupie znalazła się kasza z Janowa Lubelskiego (0,63 mg/kg przy najwyższym dopuszczalnym poziomie pozostałości – 0,1 mg/kg produktu), która sprzedawano w sieci Carrefour.

– Zaraz po otrzymaniu raportu rozpoczęliśmy procedurę kontrolną. Nakazaliśmy też producentowi zabezpieczenie partii kaszy, w której badania wykazały przekroczenia normy i wycofanie produktu z rynku – informuje Elżbieta Kurzyna, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim. – Kasza została już ściągnięta z magazynów firmy do Janowa Lubelskiego. Produkt zostanie zutylizowany w obecności pracownika inspekcji sanitarnej.

W związku z zaistniałą sytuacją zostaną zwiększone kontrole w Janexie. – U producenta kaszy zabezpieczyliśmy tzw. próbę referencyjną i wysłaliśmy ją do badań do Warszawy. Czekamy na wyniki – mówi Elżbieta Kurzyna. I dodaje: Skierujemy też wniosek do przedsiębiorstwa Janex, aby zwiększył częstotliwość badań właścicielskich (obecnie są one wykonywane raz na pół roku – red.). Poza tym zorganizujemy spotkania informacyjne dla rolników, aby uzmysłowić im, że używanie środków ochrony roślin zawierających herbicydy jest szkodliwe.

Z prezesem Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowe Janex Leszkiem Ciupakiem nie udało nam się skontaktować. Polskiemu Radiu Lublin powiedział, że została wszczęta w tej sprawie wewnętrzna kontrola. Zaznaczył też, że dostawcy Janexu podpisują oświadczenie o niestosowaniu glifosatu. 

Kasze z przekroczeniami

* Cenos Kasza gryczana biała 400 g.

* Janex Kasza gryczana prażona 1kg

* Risana Kasza gryczana prażona 400 g.

* Kuchnia Lidla Kasza gryczana 400 g.

Glifosat

Herbicyd stosowany jako środek ochrony roślin. Niektórzy rolnicy stosują ten preparat do suszenia ziarna prosa i gryki. Glifosat zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Może powodować też m.in. problemy z trawieniem czy zaburzenia hormonalne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rolnik / 26 listopada 2019 r. o 20:22
+36
Ludzie zrozumcie jak działa rynek, nie od dziś wiadomo że naszej gryki w ostatnim czasie nikt nie chciał, mieli tansza  jak twierdzili nie gorsza wyrandapowana gryke z Ukrainy i z Litwy  To nie tylko gryka jest zagrożeniem ale także rzepak, pszenica i inne produkty sprowadzane z Ukrainy, miastowi nasi kochani my polscy rolnicy nie możemy stosować pewnych zabronionych środków ochrony roślin bo ich na rynku nie mamy ponieważ są wycofane, nasze są drogie ale bezpieczne mamy duże koszty i nie możemy konkurować z towarem z Ukrainy gdzie stosują zakazane środki w UE i nas truja zwyczajnie mówiąc, nasza gospodarka sie nie rozwija a wręcz przeciwnie a nasz konsument zjada syf z Ukrainy  Temu są właśnie winne także firmy które to kupują ale w głównej mierze polityka rolna kraju 
Ludzie zrozumcie jak działa rynek, nie od dziś wiadomo że naszej gryki w ostatnim czasie nikt nie chciał, mieli tansza  jak twierdzili nie gorsza wyrandapowana gryke z Ukrainy i z Litwy  To nie tylko gryka jest zagrożeniem ale także rzepak, pszenica i inne produkty sprowadzane z Ukrainy, miastowi nasi kochani my polscy rolnicy nie możemy stosować pewnych zabronionych środków ochrony roślin bo ich na rynku nie mamy ponieważ są wycofane, nasze są drogie ale bezpieczne mamy duże koszty i nie możemy konkurować z towarem z Ukrainy gdzie stosują ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 18:46
+32
A no właśnie -rolnicy podpisują oświadczenia, że nie stosowali glifosatu. A czy wiedzą co podpisują?
Avatar
lol / 26 listopada 2019 r. o 19:21
+30
Jeszcze niech przebadają olej rzepakowy!!!!
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 20:56
+25
Janex większość kasz sprowadza zza wschodniej granicy...
Avatar
tom / 26 listopada 2019 r. o 20:22
+24
ale przecież prawnicy Monsanto i Bayeru mówią że rund*p nie jest rakotwórczy, a jak ktoś próbuje z nimi walczyć to gnoją człowieka aż odpuści. Smacznego
Avatar
Gosc / 26 listopada 2019 r. o 20:08
+22
W ostatnich latach wzrost zachorowań na nowotwory przewodu pokarmowego wzrósł o 30 procent Wszystko przez żywność która kupujemy na ci dzień. Władze mają to daleko w d...ie z powodu monopolu przez większość firm produkujących żywność. To samo dotyczy koncernów farmaceutycznych które obniżają podstawowe wyniki badań by mieć w przyszłości potencjalnych pacjentów. Tego nikt nie kontroluje.
Avatar
kalimatre / 27 listopada 2019 r. o 02:06
+20
A który rolnik w Polsce nie pryskał wszystkiego Roun***m? Niech pierwszy rzuci kamieniem!
Avatar
Taaa / 26 listopada 2019 r. o 22:44
+20
Skończcie pieprzyć o tym że winna jest Ukraina bo gów...wiecie !!! Tak się składa że trochę w tym siedzę ostatnio miałem okazję badania gryki na zawartość glifosatu który był skupowany od naszych szanownych BAORÓW !!! Norma na zawartość glifosatu wynosi 0,1 a wyszło 1,5 czyli 15x więcej !!!! I co !!! A towar był Polski od lokalnych rolasów !!! Więc skończ piepi...biznesmenie ze sznurkiem w spodniach i gumofilach jaki Ty dobry jesteś. Bo dla siebie żarcie masz za stodołą na oborniku a dla innych właśnie takie jak tu co opisałem ! Was się powinno krótko za mordę złapać !
Skończcie pieprzyć o tym że winna jest Ukraina bo gów...wiecie !!! Tak się składa że trochę w tym siedzę ostatnio miałem okazję badania gryki na zawartość glifosatu który był skupowany od naszych szanownych BAORÓW !!! Norma na zawartość glifosatu wynosi 0,1 a wyszło 1,5 czyli 15x więcej !!!! I co !!! A towar był Polski od lokalnych rolasów !!! Więc skończ piepi...biznesmenie ze sznurkiem w spodniach i gumofilach jaki Ty dobry jesteś. Bo dla siebie żarcie masz za stodołą na oborniku a dla innych właśnie takie jak tu co opisałem ! Was się powi... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 19:22
+19
A co wy nie wiedzieliscie, ze tego typu środki stosowane w rolnictwie mogą powodować raka? W niektórych krajach nawet procesy ludzie pozakładali producentowi tego świnstwa. ***s://***dw.com/pl/miliardowa-kara-dla-bayera-powodem-nowotwory/a-48728388
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 19:04
+19
Hamstwo dosypie i cyjanku żeby tylko zarobić.
Avatar
Gobio / 28 listopada 2019 r. o 19:46
-1
Pewnie sprowadzone z Ukrainy , Tam pryskają wszystkim co zakazane jest Unii.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 16:11
+6
Rzepak sobie sprawdźcie...
Avatar
We / 28 listopada 2019 r. o 14:56
+10
Kara i za kratki takich plantatorów to jest świadome trucie ludzi i zakaz upraw na 5 lat to nauczyliby dię rozumu
Avatar
Hmmmm / 28 listopada 2019 r. o 14:37
+4
Piszesz aby komuś dokopać, tym razem rolnikom. Więc dowiedz się, że producenci kasz mają dostawy z Ukrainy, Kazachstanu a nawet Chin. Tego towaru nikt nie sprawdza na zawartość środków chemicznych. Polski rolnik, który najczęściej jest plantatorem małoobszarowym, nie stosuje tego typu środków, bo zwyczajnie nie opłacało by mu się to. Poza tym gdyby został namierzony z dronów, że prowadzi opryski w okresie tuż przed zbiorami, to pozbawiono by go dopłat, wię znowu konkluzja, ze nie opłaca się. Podsumowując: powinny być pobierane próbki z dostaw i sprawdzane przez SANEPiD na zawartośc szkodliwych subsatncji. Pochodzę ze wsi lecz mieszkam i pracuje w mieście, i to co tutaj wypisujecie to jest straszne, nazwać to mową nienawiści to mało powiedzieć!!!
Piszesz aby komuś dokopać, tym razem rolnikom. Więc dowiedz się, że producenci kasz mają dostawy z Ukrainy, Kazachstanu a nawet Chin. Tego towaru nikt nie sprawdza na zawartość środków chemicznych. Polski rolnik, który najczęściej jest plantatorem małoobszarowym, nie stosuje tego typu środków, bo zwyczajnie nie opłacało by mu się to. Poza tym gdyby został namierzony z dronów, że prowadzi opryski w okresie tuż przed zbiorami, to pozbawiono by go dopłat, wię znowu konkluzja, ze nie opłaca się. Podsumowując: powinny być pobierane próbki z dosta... rozwiń
Avatar
Poinformowany / 28 listopada 2019 r. o 10:37
0
Co to za herezje szerzysz? Masz potwierdzenie skąd sprowadza?
Avatar
Obserwator / 28 listopada 2019 r. o 06:08
+3
Jadę póznym latem przez Wołyń na UA  widok piekny , tysiace ha. słonecznika które podążają od rana za słoneczkiem, za około 2 tygodnie jechałem ponownieam  tą trasą  pola słoneczników a raczej same rośliny czarne i spalone jakby ich piorun strzelił. Co się mogło tam zdarzyć????
Avatar
Zabronić stosowania !! / 27 listopada 2019 r. o 22:58
+7
Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa widziałem kiedyś artykuł popularyzujący stosowanie roundupu jako metody desykacji gryki i rzepaku . O tym, ze w okolicach Janowa rolnicy stosują ten rakotwórczy syf słyszałem od miejscowych już wiele lat temu . Kaszy od tamtej pory nie jem ... Polecam film na youtube Świat wg Monsanto
Avatar
Plantator / 27 listopada 2019 r. o 20:33
-1
W pszenicy pierwsze słyszę o stosowaniu glifosatu, w rzepaku już mało kto, w gryce zresztą też jest dikwat w postaci jonu  Może oni myśleli że jak ktoś jedzie pryskac pszenicę albo rzepak to od razu randapem? Tak jakby nie było innych środków ochrony roślin 
Avatar
Mambolinski / 27 listopada 2019 r. o 20:10
+3
@Ania jestesbjebnieta w głowę, kto po malinach leje roundup i później zbiera. Wiesz jak ten oprysk działa? Poczytaj idiotko
Avatar
Mambolinski / 27 listopada 2019 r. o 20:08
-4
Jprdl kto stosuje roundup na dojrzewanie/ deksykację zbóż? Kto wam takich rzeczy naopowiadal? Greta? ( No chyba że są idioci którzy stosują....)
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kino Stylowy w Zamościu wraca z nowoczesnym sprzętem. Otwarcie w sobotę
6 czerwca 2020, 14:00

Kino Stylowy w Zamościu wraca z nowoczesnym sprzętem. Otwarcie w sobotę

Są już kinomani, którzy zarezerwowali bilety. W sobotę pierwszy raz po epidemii otwiera się Stylowy w Zamościu. Nowy szyld informuje o zmianach jakie tu zaszły

Spotkanie z cyklu "Dookoła Świata" online - Portugalia
18 czerwca 2020, 18:00

Spotkanie z cyklu "Dookoła Świata" online - Portugalia

Organizatorzy Festiwalu Globtroterskiego "Dookoła Świata" zapraszają na wirtualne spotkanie podróżnicze poświęcone Portugalii. Gościem wydarzenia będzie Tomasz Zawadzki. Transmisja na żywo 18 czerwca o godz. 18 na Facebooku Festiwalu.

Kolejka na deptaku w Lublinie. Platforma Obywatelska zbiera podpisy dla Trzaskowskiego

Kolejka na deptaku w Lublinie. Platforma Obywatelska zbiera podpisy dla Trzaskowskiego

Zebraniem w Lublinie 4100 podpisów poparcia dla kandydatury Rafała Trzaskowskiego na prezydenta RP pochwalili się dzisiaj parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Zbiórka ma być prowadzona do wtorku.

Dzik zjadł dzieciom pierogi, a potem zaczął na nie warczeć
film

Dzik zjadł dzieciom pierogi, a potem zaczął na nie warczeć

Oficjalne zgłoszenie dotyczyło "dzika, który zjadł dzieciom pierogi". Policjanci nakłonili zwierzę by udało się w odludne miejsce.

Motor rozbił Siarkę w sparingu 4:0. Nowi gracze na testach

Motor rozbił Siarkę w sparingu 4:0. Nowi gracze na testach

W piątek podopieczni Mirosława Hajdy mięli wreszcie okazję zagrać mecz kontrolny. W Tarnobrzegu zmierzyli się z tamtejszą Siarką i bez najmniejszych problemów pokonali rywali aż 4:0. Wynik w pełni odzwierciedla to, co działo się na boisku, bo przyjezdni mieli zdecydowaną przewagę.

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Ewelina Kamczyk (Górnik Łęczna): Chciałam zdobyć 50 bramek

Rozmowa z Eweliną Kamczyk, piłkarką nożną Górnika Łęczna

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika
film

Prezydent Lublina czuje się pomówiony i żąda oświadczenia. Radni PiS poproszą o pomoc miejskiego prawnika

Jest oficjalna reakcja radnych PiS na żądanie prezydenta Lublina, który domaga się od nich odwołania urażających go jego zdaniem słów w sprawie nocnego przesadzania drzew z ul. Lipowej. Raczej nie zanosi się na to, by radni opublikowali żądane przez prezydenta oświadczenie. Żuk zagroził, że jeśli nie zrobią tego do 12 czerwca, to złoży do sądu pozew z żądaniem zapłaty 30 tys. zł na lubelskie hospicjum dla dorosłych.

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie
Wizualizacje
galeria

Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy w Chełmie

Jak zapewniają kolejowi planiści, wybudowany w latach 60. XX wieku dworzec przejdzie olbrzymią metamorfozę. Będzie się składał z trzech kondygnacji. Na parterze zaprojektowano utrzymane w wysokim standardzie przestrzenie związane z obsługą podróżnych, czyli hol, poczekalnie, kasy biletowe, toalety oraz przestrzeń na punkty komercyjne. Z kolei na pierwszym piętrze będą mieściły się biura, zaś w piwnicach zaplecze techniczne budynku.

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca
3 lipca 2020, 10:00

Food Trucki przyjadą do Łukowa. Trzydniowa impreza na początku lipca

W Łukowie sezon na Food Trucki rozpocznie się w przyszłym miesiącu. W weekend - 3-5 lipca na Placu Wolności i Solidarności pojawią się wozy z jedzeniem z całego kraju. To gwarancja kulinarnych wrażeń.

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Ręce opadają – konary również. Komentarz redaktora naczelnego

Dzięki protestowi w obronie lip na Lipowej opinia publiczna zobaczyła, że w akcję zaangażowały się nie jakieś ekoświry – jak pieszczotliwie nazywają obrońców drzew internetowi hejterzy – ale mieszkańcy pobliskich kamienic, którzy najbardziej odczują brak zieleni wzdłuż ulicy. Czy dzięki ich determinacji słynna lipa „Krzysztof” i jej koleżanki unikną topora lub wyrywania z korzeniami?

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Protest przed ZUS w Zamościu okazał się skuteczny. Po naszej publikacji otrzymał pomoc

Tomasz Witkowski z Zamościa w końcu otrzymał pierwszą wypłatę postojowego. Na tydzień zawiesza protest przed zamojską siedzibą ZUS.

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!