Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 listopada 2019 r.
18:35

Kasze gryczane m.in. z Janowa Lubelskiego i Lidla z rakotwórczym glifosatem. Skąd się tam wziął?

Autor: Zdjęcie autora aa
617 82 A A

Pozostałości rakotwórczego glifosatu znajdowały się w przebadanej kaszy gryczanej firmy Janex z Janowa Lubelskiego. Służby sanitarne zaalarmowała organizacja konsumencka zlecająca badania kasz sprzedawanych w supermarketach. Sanepid pobrał swoje próbki i nakazał wycofanie produktu z rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sieci został opublikowany raport wydany przy współudziale Fundacji Konsumentów i Programu FoodRentgen, który prezentuje wyniki badań 10 kasz gryczanych różnych producentów.

„Próbki produktów zostały pobrane ze sklepów i przesłane w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach we wrześniu 2019 roku” – czytamy w raporcie.

Przeprowadzone badania laboratoryjne miały na celu wykazanie ewentualnych pozostałości glifosatu w wyselekcjonowanych produktach. Cztery na 10 badanych produktów miało przekroczone normy – 3-, a nawet 7-krotnie. W tej grupie znalazła się kasza z Janowa Lubelskiego (0,63 mg/kg przy najwyższym dopuszczalnym poziomie pozostałości – 0,1 mg/kg produktu), która sprzedawano w sieci Carrefour.

– Zaraz po otrzymaniu raportu rozpoczęliśmy procedurę kontrolną. Nakazaliśmy też producentowi zabezpieczenie partii kaszy, w której badania wykazały przekroczenia normy i wycofanie produktu z rynku – informuje Elżbieta Kurzyna, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim. – Kasza została już ściągnięta z magazynów firmy do Janowa Lubelskiego. Produkt zostanie zutylizowany w obecności pracownika inspekcji sanitarnej.

W związku z zaistniałą sytuacją zostaną zwiększone kontrole w Janexie. – U producenta kaszy zabezpieczyliśmy tzw. próbę referencyjną i wysłaliśmy ją do badań do Warszawy. Czekamy na wyniki – mówi Elżbieta Kurzyna. I dodaje: Skierujemy też wniosek do przedsiębiorstwa Janex, aby zwiększył częstotliwość badań właścicielskich (obecnie są one wykonywane raz na pół roku – red.). Poza tym zorganizujemy spotkania informacyjne dla rolników, aby uzmysłowić im, że używanie środków ochrony roślin zawierających herbicydy jest szkodliwe.

Z prezesem Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowe Janex Leszkiem Ciupakiem nie udało nam się skontaktować. Polskiemu Radiu Lublin powiedział, że została wszczęta w tej sprawie wewnętrzna kontrola. Zaznaczył też, że dostawcy Janexu podpisują oświadczenie o niestosowaniu glifosatu. 

Kasze z przekroczeniami

* Cenos Kasza gryczana biała 400 g.

* Janex Kasza gryczana prażona 1kg

* Risana Kasza gryczana prażona 400 g.

* Kuchnia Lidla Kasza gryczana 400 g.

Glifosat

Herbicyd stosowany jako środek ochrony roślin. Niektórzy rolnicy stosują ten preparat do suszenia ziarna prosa i gryki. Glifosat zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Może powodować też m.in. problemy z trawieniem czy zaburzenia hormonalne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rolnik / 26 listopada 2019 r. o 20:22
+36
Ludzie zrozumcie jak działa rynek, nie od dziś wiadomo że naszej gryki w ostatnim czasie nikt nie chciał, mieli tansza  jak twierdzili nie gorsza wyrandapowana gryke z Ukrainy i z Litwy  To nie tylko gryka jest zagrożeniem ale także rzepak, pszenica i inne produkty sprowadzane z Ukrainy, miastowi nasi kochani my polscy rolnicy nie możemy stosować pewnych zabronionych środków ochrony roślin bo ich na rynku nie mamy ponieważ są wycofane, nasze są drogie ale bezpieczne mamy duże koszty i nie możemy konkurować z towarem z Ukrainy gdzie stosują zakazane środki w UE i nas truja zwyczajnie mówiąc, nasza gospodarka sie nie rozwija a wręcz przeciwnie a nasz konsument zjada syf z Ukrainy  Temu są właśnie winne także firmy które to kupują ale w głównej mierze polityka rolna kraju 
Ludzie zrozumcie jak działa rynek, nie od dziś wiadomo że naszej gryki w ostatnim czasie nikt nie chciał, mieli tansza  jak twierdzili nie gorsza wyrandapowana gryke z Ukrainy i z Litwy  To nie tylko gryka jest zagrożeniem ale także rzepak, pszenica i inne produkty sprowadzane z Ukrainy, miastowi nasi kochani my polscy rolnicy nie możemy stosować pewnych zabronionych środków ochrony roślin bo ich na rynku nie mamy ponieważ są wycofane, nasze są drogie ale bezpieczne mamy duże koszty i nie możemy konkurować z towarem z Ukrainy gdzie stosują ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 18:46
+32
A no właśnie -rolnicy podpisują oświadczenia, że nie stosowali glifosatu. A czy wiedzą co podpisują?
Avatar
lol / 26 listopada 2019 r. o 19:21
+30
Jeszcze niech przebadają olej rzepakowy!!!!
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 20:56
+25
Janex większość kasz sprowadza zza wschodniej granicy...
Avatar
tom / 26 listopada 2019 r. o 20:22
+24
ale przecież prawnicy Monsanto i Bayeru mówią że rund*p nie jest rakotwórczy, a jak ktoś próbuje z nimi walczyć to gnoją człowieka aż odpuści. Smacznego
Avatar
Gosc / 26 listopada 2019 r. o 20:08
+22
W ostatnich latach wzrost zachorowań na nowotwory przewodu pokarmowego wzrósł o 30 procent Wszystko przez żywność która kupujemy na ci dzień. Władze mają to daleko w d...ie z powodu monopolu przez większość firm produkujących żywność. To samo dotyczy koncernów farmaceutycznych które obniżają podstawowe wyniki badań by mieć w przyszłości potencjalnych pacjentów. Tego nikt nie kontroluje.
Avatar
kalimatre / 27 listopada 2019 r. o 02:06
+20
A który rolnik w Polsce nie pryskał wszystkiego Roun***m? Niech pierwszy rzuci kamieniem!
Avatar
Taaa / 26 listopada 2019 r. o 22:44
+20
Skończcie pieprzyć o tym że winna jest Ukraina bo gów...wiecie !!! Tak się składa że trochę w tym siedzę ostatnio miałem okazję badania gryki na zawartość glifosatu który był skupowany od naszych szanownych BAORÓW !!! Norma na zawartość glifosatu wynosi 0,1 a wyszło 1,5 czyli 15x więcej !!!! I co !!! A towar był Polski od lokalnych rolasów !!! Więc skończ piepi...biznesmenie ze sznurkiem w spodniach i gumofilach jaki Ty dobry jesteś. Bo dla siebie żarcie masz za stodołą na oborniku a dla innych właśnie takie jak tu co opisałem ! Was się powinno krótko za mordę złapać !
Skończcie pieprzyć o tym że winna jest Ukraina bo gów...wiecie !!! Tak się składa że trochę w tym siedzę ostatnio miałem okazję badania gryki na zawartość glifosatu który był skupowany od naszych szanownych BAORÓW !!! Norma na zawartość glifosatu wynosi 0,1 a wyszło 1,5 czyli 15x więcej !!!! I co !!! A towar był Polski od lokalnych rolasów !!! Więc skończ piepi...biznesmenie ze sznurkiem w spodniach i gumofilach jaki Ty dobry jesteś. Bo dla siebie żarcie masz za stodołą na oborniku a dla innych właśnie takie jak tu co opisałem ! Was się powi... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 19:22
+19
A co wy nie wiedzieliscie, ze tego typu środki stosowane w rolnictwie mogą powodować raka? W niektórych krajach nawet procesy ludzie pozakładali producentowi tego świnstwa. ***s://***dw.com/pl/miliardowa-kara-dla-bayera-powodem-nowotwory/a-48728388
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 19:04
+19
Hamstwo dosypie i cyjanku żeby tylko zarobić.
Avatar
Gobio / 28 listopada 2019 r. o 19:46
-1
Pewnie sprowadzone z Ukrainy , Tam pryskają wszystkim co zakazane jest Unii.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 16:11
+6
Rzepak sobie sprawdźcie...
Avatar
We / 28 listopada 2019 r. o 14:56
+10
Kara i za kratki takich plantatorów to jest świadome trucie ludzi i zakaz upraw na 5 lat to nauczyliby dię rozumu
Avatar
Hmmmm / 28 listopada 2019 r. o 14:37
+4
Piszesz aby komuś dokopać, tym razem rolnikom. Więc dowiedz się, że producenci kasz mają dostawy z Ukrainy, Kazachstanu a nawet Chin. Tego towaru nikt nie sprawdza na zawartość środków chemicznych. Polski rolnik, który najczęściej jest plantatorem małoobszarowym, nie stosuje tego typu środków, bo zwyczajnie nie opłacało by mu się to. Poza tym gdyby został namierzony z dronów, że prowadzi opryski w okresie tuż przed zbiorami, to pozbawiono by go dopłat, wię znowu konkluzja, ze nie opłaca się. Podsumowując: powinny być pobierane próbki z dostaw i sprawdzane przez SANEPiD na zawartośc szkodliwych subsatncji. Pochodzę ze wsi lecz mieszkam i pracuje w mieście, i to co tutaj wypisujecie to jest straszne, nazwać to mową nienawiści to mało powiedzieć!!!
Piszesz aby komuś dokopać, tym razem rolnikom. Więc dowiedz się, że producenci kasz mają dostawy z Ukrainy, Kazachstanu a nawet Chin. Tego towaru nikt nie sprawdza na zawartość środków chemicznych. Polski rolnik, który najczęściej jest plantatorem małoobszarowym, nie stosuje tego typu środków, bo zwyczajnie nie opłacało by mu się to. Poza tym gdyby został namierzony z dronów, że prowadzi opryski w okresie tuż przed zbiorami, to pozbawiono by go dopłat, wię znowu konkluzja, ze nie opłaca się. Podsumowując: powinny być pobierane próbki z dosta... rozwiń
Avatar
Poinformowany / 28 listopada 2019 r. o 10:37
0
Co to za herezje szerzysz? Masz potwierdzenie skąd sprowadza?
Avatar
Obserwator / 28 listopada 2019 r. o 06:08
+3
Jadę póznym latem przez Wołyń na UA  widok piekny , tysiace ha. słonecznika które podążają od rana za słoneczkiem, za około 2 tygodnie jechałem ponownieam  tą trasą  pola słoneczników a raczej same rośliny czarne i spalone jakby ich piorun strzelił. Co się mogło tam zdarzyć????
Avatar
Zabronić stosowania !! / 27 listopada 2019 r. o 22:58
+7
Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa widziałem kiedyś artykuł popularyzujący stosowanie roundupu jako metody desykacji gryki i rzepaku . O tym, ze w okolicach Janowa rolnicy stosują ten rakotwórczy syf słyszałem od miejscowych już wiele lat temu . Kaszy od tamtej pory nie jem ... Polecam film na youtube Świat wg Monsanto
Avatar
Plantator / 27 listopada 2019 r. o 20:33
-1
W pszenicy pierwsze słyszę o stosowaniu glifosatu, w rzepaku już mało kto, w gryce zresztą też jest dikwat w postaci jonu  Może oni myśleli że jak ktoś jedzie pryskac pszenicę albo rzepak to od razu randapem? Tak jakby nie było innych środków ochrony roślin 
Avatar
Mambolinski / 27 listopada 2019 r. o 20:10
+3
@Ania jestesbjebnieta w głowę, kto po malinach leje roundup i później zbiera. Wiesz jak ten oprysk działa? Poczytaj idiotko
Avatar
Mambolinski / 27 listopada 2019 r. o 20:08
-4
Jprdl kto stosuje roundup na dojrzewanie/ deksykację zbóż? Kto wam takich rzeczy naopowiadal? Greta? ( No chyba że są idioci którzy stosują....)
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Straszne burze nad Lubelszczyzną. W jednej ze wsi trąba powietrzna

Straszne burze nad Lubelszczyzną. W jednej ze wsi trąba powietrzna

Straż pożarna bez ustanku wyjeżdża do akcji. Potężnym burzom towarzyszy silny wiatr a nawet opady gradu.

Ocenili prezydenta Lublina. Nie każdy chwalił

Ocenili prezydenta Lublina. Nie każdy chwalił

Prezydent Lublina dostał od Rady Miasta wotum zaufania za rok 2020. Choć wynik był łatwy do przewidzenia, to dyskusja w tej sprawie trwała od rana do wieczora, z godzinną przerwą obiadową. Sama dyskusja była do bólu przewidywalna: kto miał chwalić prezydenta, ten go chwalił. Kto miał krytykować, ten krytykował

Będzie wielka bitwa W Hrubieszowie. Jak ponad 1000 lat temu
zdjęcia
galeria

Będzie wielka bitwa W Hrubieszowie. Jak ponad 1000 lat temu

Ponad tysiąc lat temu wojska Bolesława Chrobrego starły się z żołnierzami księcia Jarosława Mądrego. Do bitwy doszło 22 lipca 1018 roku w okolicach dzisiejszego Hrubieszowa, a zwycięstwo otworzyło polskiemu królowi drogę na Kijów. Te wydarzenia upamiętni zaplanowana na 4 lipca w miejscowości Czumów rekonstrukcja historyczna.

Nad Lublin nadciąga wielka burza. Niesamowite chmury

Nad Lublin nadciąga wielka burza. Niesamowite chmury

To wydaje się już pewne. Lada moment w Lublinie zacznie padać.

Sprzeciwów nie było. Burmistrz Świdnika z absolutorium

Sprzeciwów nie było. Burmistrz Świdnika z absolutorium

Burmistrz Waldemar Jakson uzyskał absolutorium. Za jego udzieleniem głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwko, ale aż 9 radnych wstrzymało się od głosu.

Znamy laureatów nagród sportowych Lublina. Nagrodzono byłego rektora UMCS

Znamy laureatów nagród sportowych Lublina. Nagrodzono byłego rektora UMCS

Lekkoatletka Małgorzata Hołub-Kowalik oraz prof. Stanisław Michałowski zostali tegorocznymi laureatami miejskich nagród sportowych, które zostały wręczone podczas wczorajszego posiedzenia Rady Miasta. Oboje dostali po 20 tys. zł brutto.

Pierwsi uczniowie z Lublina już ze świadectwami. Jesienią czeka ich hybryda?
dużo zdjęć
galeria

Pierwsi uczniowie z Lublina już ze świadectwami. Jesienią czeka ich hybryda?

W piątek koniec roku szkolnego, ale pierwsze świadectwa uczniowie odebrali już dzień wcześniej. Wszystko przez epidemię koronawirusa. Ona też może sprawić, że jesienią nie będzie normalnej nauki w ławkach.

Pieniądze, samochody, hulajnogi. Rusza szczepionkowa loteria

Pieniądze, samochody, hulajnogi. Rusza szczepionkowa loteria

1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień; każda pełnoletnia i w pełni zaszczepiona osoba ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody: pieniądze, samochody i hulajnogi - przekazało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu. Zaszczep się i wygraj – apeluje CIR.

Na teatr i zdrowie psychiczne dzieci. Już wiadomo ile lubelskie dostanie pieniędzy z UE

Na teatr i zdrowie psychiczne dzieci. Już wiadomo ile lubelskie dostanie pieniędzy z UE

1084 euro na każdego mieszkańca – tyle z Unii Europejskiej ma otrzymać przez najbliższych sześć lat województwo lubelskie w ramach RPO. Pieniądze mają pomóc w rozwoju przedsiębiorczości i nauki, ale także wesprzeć inwestycje zdrowotne.

Lublin. Sąsiedzi w obronie starego dębu. Właściciel chce budować blok, miasto zgodziło się na wycinkę
Alarm 24

Lublin. Sąsiedzi w obronie starego dębu. Właściciel chce budować blok, miasto zgodziło się na wycinkę

Mieszkańcy os. Poręba zablokowali dzisiaj wycinkę wielkiego dębu rosnącego między ul. Perłową i Bursztynową w Lublinie. Na jego usunięcie zezwolił Urząd Miasta, który orzekł, że drzewo jest w fatalnym stanie i może się przewrócić. – To bzdura – mówią sąsiedzi.

Zuchwały napad na Lubartowskiej. W bramie dusił przechodnia

Zuchwały napad na Lubartowskiej. W bramie dusił przechodnia

Na trzy miesiące został aresztowany mężczyzna, który w połowie miesiąca napadł i okradł młodego człowieka.

Michał Dworczyk: Jeśli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą

Michał Dworczyk: Jeśli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą

Rejestrujmy się na szczepienia; jeżeli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą COVID-19, a w konsekwencji nie można wykluczyć żadnych sytuacji, z lockdownem włącznie - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Zakonnica stanie przed sądem. Za znęcanie się nad dziećmi

Zakonnica stanie przed sądem. Za znęcanie się nad dziećmi

Prokuratura Rejonowa w Puławach zakończyła uzupełnianie postępowania przygotowawczego w sprawie zakonnicy i zarazem byłej już nauczycielki przedszkola Sióstr Nazaretanek w Łukowie. Śledczy zarzucają jej znęcanie się nad wychowankami.

Dziewczyny na politechnikach. Rzadziej wybierają kierunki techniczne, ale świetnie sobie na nich radzą
Magazyn

Dziewczyny na politechnikach. Rzadziej wybierają kierunki techniczne, ale świetnie sobie na nich radzą

58 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Na uczelniach technicznych ten odsetek jest znacznie mniejszy, choć panie udowadniają, że potrafią sobie radzić nawet na typowo „męskich” kierunkach.

Noc Świętojańska w Skansenie
25 czerwca 2021, 16:00

Noc Świętojańska w Skansenie

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w piątek, 25 czerwca o godz. 16, na ciekawe wydarzenia z okazji Nocy św. Jana. Będą m.in. warsztaty, pokazy, konkursy i przedstawienie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!