Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 listopada 2019 r.
18:35

Kasze gryczane m.in. z Janowa Lubelskiego i Lidla z rakotwórczym glifosatem. Skąd się tam wziął?

Autor: Zdjęcie autora aa
617 82 A A

Pozostałości rakotwórczego glifosatu znajdowały się w przebadanej kaszy gryczanej firmy Janex z Janowa Lubelskiego. Służby sanitarne zaalarmowała organizacja konsumencka zlecająca badania kasz sprzedawanych w supermarketach. Sanepid pobrał swoje próbki i nakazał wycofanie produktu z rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sieci został opublikowany raport wydany przy współudziale Fundacji Konsumentów i Programu FoodRentgen, który prezentuje wyniki badań 10 kasz gryczanych różnych producentów.

„Próbki produktów zostały pobrane ze sklepów i przesłane w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach we wrześniu 2019 roku” – czytamy w raporcie.

Przeprowadzone badania laboratoryjne miały na celu wykazanie ewentualnych pozostałości glifosatu w wyselekcjonowanych produktach. Cztery na 10 badanych produktów miało przekroczone normy – 3-, a nawet 7-krotnie. W tej grupie znalazła się kasza z Janowa Lubelskiego (0,63 mg/kg przy najwyższym dopuszczalnym poziomie pozostałości – 0,1 mg/kg produktu), która sprzedawano w sieci Carrefour.

– Zaraz po otrzymaniu raportu rozpoczęliśmy procedurę kontrolną. Nakazaliśmy też producentowi zabezpieczenie partii kaszy, w której badania wykazały przekroczenia normy i wycofanie produktu z rynku – informuje Elżbieta Kurzyna, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim. – Kasza została już ściągnięta z magazynów firmy do Janowa Lubelskiego. Produkt zostanie zutylizowany w obecności pracownika inspekcji sanitarnej.

W związku z zaistniałą sytuacją zostaną zwiększone kontrole w Janexie. – U producenta kaszy zabezpieczyliśmy tzw. próbę referencyjną i wysłaliśmy ją do badań do Warszawy. Czekamy na wyniki – mówi Elżbieta Kurzyna. I dodaje: Skierujemy też wniosek do przedsiębiorstwa Janex, aby zwiększył częstotliwość badań właścicielskich (obecnie są one wykonywane raz na pół roku – red.). Poza tym zorganizujemy spotkania informacyjne dla rolników, aby uzmysłowić im, że używanie środków ochrony roślin zawierających herbicydy jest szkodliwe.

Z prezesem Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowe Janex Leszkiem Ciupakiem nie udało nam się skontaktować. Polskiemu Radiu Lublin powiedział, że została wszczęta w tej sprawie wewnętrzna kontrola. Zaznaczył też, że dostawcy Janexu podpisują oświadczenie o niestosowaniu glifosatu. 

Kasze z przekroczeniami

* Cenos Kasza gryczana biała 400 g.

* Janex Kasza gryczana prażona 1kg

* Risana Kasza gryczana prażona 400 g.

* Kuchnia Lidla Kasza gryczana 400 g.

Glifosat

Herbicyd stosowany jako środek ochrony roślin. Niektórzy rolnicy stosują ten preparat do suszenia ziarna prosa i gryki. Glifosat zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Może powodować też m.in. problemy z trawieniem czy zaburzenia hormonalne.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rolnik / 26 listopada 2019 r. o 20:22
+36
Ludzie zrozumcie jak działa rynek, nie od dziś wiadomo że naszej gryki w ostatnim czasie nikt nie chciał, mieli tansza  jak twierdzili nie gorsza wyrandapowana gryke z Ukrainy i z Litwy  To nie tylko gryka jest zagrożeniem ale także rzepak, pszenica i inne produkty sprowadzane z Ukrainy, miastowi nasi kochani my polscy rolnicy nie możemy stosować pewnych zabronionych środków ochrony roślin bo ich na rynku nie mamy ponieważ są wycofane, nasze są drogie ale bezpieczne mamy duże koszty i nie możemy konkurować z towarem z Ukrainy gdzie stosują zakazane środki w UE i nas truja zwyczajnie mówiąc, nasza gospodarka sie nie rozwija a wręcz przeciwnie a nasz konsument zjada syf z Ukrainy  Temu są właśnie winne także firmy które to kupują ale w głównej mierze polityka rolna kraju 
Ludzie zrozumcie jak działa rynek, nie od dziś wiadomo że naszej gryki w ostatnim czasie nikt nie chciał, mieli tansza  jak twierdzili nie gorsza wyrandapowana gryke z Ukrainy i z Litwy  To nie tylko gryka jest zagrożeniem ale także rzepak, pszenica i inne produkty sprowadzane z Ukrainy, miastowi nasi kochani my polscy rolnicy nie możemy stosować pewnych zabronionych środków ochrony roślin bo ich na rynku nie mamy ponieważ są wycofane, nasze są drogie ale bezpieczne mamy duże koszty i nie możemy konkurować z towarem z Ukrainy gdzie stosują ... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 18:46
+32
A no właśnie -rolnicy podpisują oświadczenia, że nie stosowali glifosatu. A czy wiedzą co podpisują?
Avatar
lol / 26 listopada 2019 r. o 19:21
+30
Jeszcze niech przebadają olej rzepakowy!!!!
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 20:56
+25
Janex większość kasz sprowadza zza wschodniej granicy...
Avatar
tom / 26 listopada 2019 r. o 20:22
+24
ale przecież prawnicy Monsanto i Bayeru mówią że rund*p nie jest rakotwórczy, a jak ktoś próbuje z nimi walczyć to gnoją człowieka aż odpuści. Smacznego
Avatar
Gosc / 26 listopada 2019 r. o 20:08
+22
W ostatnich latach wzrost zachorowań na nowotwory przewodu pokarmowego wzrósł o 30 procent Wszystko przez żywność która kupujemy na ci dzień. Władze mają to daleko w d...ie z powodu monopolu przez większość firm produkujących żywność. To samo dotyczy koncernów farmaceutycznych które obniżają podstawowe wyniki badań by mieć w przyszłości potencjalnych pacjentów. Tego nikt nie kontroluje.
Avatar
kalimatre / 27 listopada 2019 r. o 02:06
+20
A który rolnik w Polsce nie pryskał wszystkiego Roun***m? Niech pierwszy rzuci kamieniem!
Avatar
Taaa / 26 listopada 2019 r. o 22:44
+20
Skończcie pieprzyć o tym że winna jest Ukraina bo gów...wiecie !!! Tak się składa że trochę w tym siedzę ostatnio miałem okazję badania gryki na zawartość glifosatu który był skupowany od naszych szanownych BAORÓW !!! Norma na zawartość glifosatu wynosi 0,1 a wyszło 1,5 czyli 15x więcej !!!! I co !!! A towar był Polski od lokalnych rolasów !!! Więc skończ piepi...biznesmenie ze sznurkiem w spodniach i gumofilach jaki Ty dobry jesteś. Bo dla siebie żarcie masz za stodołą na oborniku a dla innych właśnie takie jak tu co opisałem ! Was się powinno krótko za mordę złapać !
Skończcie pieprzyć o tym że winna jest Ukraina bo gów...wiecie !!! Tak się składa że trochę w tym siedzę ostatnio miałem okazję badania gryki na zawartość glifosatu który był skupowany od naszych szanownych BAORÓW !!! Norma na zawartość glifosatu wynosi 0,1 a wyszło 1,5 czyli 15x więcej !!!! I co !!! A towar był Polski od lokalnych rolasów !!! Więc skończ piepi...biznesmenie ze sznurkiem w spodniach i gumofilach jaki Ty dobry jesteś. Bo dla siebie żarcie masz za stodołą na oborniku a dla innych właśnie takie jak tu co opisałem ! Was się powi... rozwiń
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 19:22
+19
A co wy nie wiedzieliscie, ze tego typu środki stosowane w rolnictwie mogą powodować raka? W niektórych krajach nawet procesy ludzie pozakładali producentowi tego świnstwa. ***s://***dw.com/pl/miliardowa-kara-dla-bayera-powodem-nowotwory/a-48728388
Avatar
Gość / 26 listopada 2019 r. o 19:04
+19
Hamstwo dosypie i cyjanku żeby tylko zarobić.
Avatar
Gobio / 28 listopada 2019 r. o 19:46
-1
Pewnie sprowadzone z Ukrainy , Tam pryskają wszystkim co zakazane jest Unii.
Avatar
Gość / 28 listopada 2019 r. o 16:11
+6
Rzepak sobie sprawdźcie...
Avatar
We / 28 listopada 2019 r. o 14:56
+10
Kara i za kratki takich plantatorów to jest świadome trucie ludzi i zakaz upraw na 5 lat to nauczyliby dię rozumu
Avatar
Hmmmm / 28 listopada 2019 r. o 14:37
+4
Piszesz aby komuś dokopać, tym razem rolnikom. Więc dowiedz się, że producenci kasz mają dostawy z Ukrainy, Kazachstanu a nawet Chin. Tego towaru nikt nie sprawdza na zawartość środków chemicznych. Polski rolnik, który najczęściej jest plantatorem małoobszarowym, nie stosuje tego typu środków, bo zwyczajnie nie opłacało by mu się to. Poza tym gdyby został namierzony z dronów, że prowadzi opryski w okresie tuż przed zbiorami, to pozbawiono by go dopłat, wię znowu konkluzja, ze nie opłaca się. Podsumowując: powinny być pobierane próbki z dostaw i sprawdzane przez SANEPiD na zawartośc szkodliwych subsatncji. Pochodzę ze wsi lecz mieszkam i pracuje w mieście, i to co tutaj wypisujecie to jest straszne, nazwać to mową nienawiści to mało powiedzieć!!!
Piszesz aby komuś dokopać, tym razem rolnikom. Więc dowiedz się, że producenci kasz mają dostawy z Ukrainy, Kazachstanu a nawet Chin. Tego towaru nikt nie sprawdza na zawartość środków chemicznych. Polski rolnik, który najczęściej jest plantatorem małoobszarowym, nie stosuje tego typu środków, bo zwyczajnie nie opłacało by mu się to. Poza tym gdyby został namierzony z dronów, że prowadzi opryski w okresie tuż przed zbiorami, to pozbawiono by go dopłat, wię znowu konkluzja, ze nie opłaca się. Podsumowując: powinny być pobierane próbki z dosta... rozwiń
Avatar
Poinformowany / 28 listopada 2019 r. o 10:37
0
Co to za herezje szerzysz? Masz potwierdzenie skąd sprowadza?
Avatar
Obserwator / 28 listopada 2019 r. o 06:08
+3
Jadę póznym latem przez Wołyń na UA  widok piekny , tysiace ha. słonecznika które podążają od rana za słoneczkiem, za około 2 tygodnie jechałem ponownieam  tą trasą  pola słoneczników a raczej same rośliny czarne i spalone jakby ich piorun strzelił. Co się mogło tam zdarzyć????
Avatar
Zabronić stosowania !! / 27 listopada 2019 r. o 22:58
+7
Na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa widziałem kiedyś artykuł popularyzujący stosowanie roundupu jako metody desykacji gryki i rzepaku . O tym, ze w okolicach Janowa rolnicy stosują ten rakotwórczy syf słyszałem od miejscowych już wiele lat temu . Kaszy od tamtej pory nie jem ... Polecam film na youtube Świat wg Monsanto
Avatar
Plantator / 27 listopada 2019 r. o 20:33
-1
W pszenicy pierwsze słyszę o stosowaniu glifosatu, w rzepaku już mało kto, w gryce zresztą też jest dikwat w postaci jonu  Może oni myśleli że jak ktoś jedzie pryskac pszenicę albo rzepak to od razu randapem? Tak jakby nie było innych środków ochrony roślin 
Avatar
Mambolinski / 27 listopada 2019 r. o 20:10
+3
@Ania jestesbjebnieta w głowę, kto po malinach leje roundup i później zbiera. Wiesz jak ten oprysk działa? Poczytaj idiotko
Avatar
Mambolinski / 27 listopada 2019 r. o 20:08
-4
Jprdl kto stosuje roundup na dojrzewanie/ deksykację zbóż? Kto wam takich rzeczy naopowiadal? Greta? ( No chyba że są idioci którzy stosują....)
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Straszne burze nad Lubelszczyzną. W jednej ze wsi trąba powietrzna

Straszne burze nad Lubelszczyzną. W jednej ze wsi trąba powietrzna

Straż pożarna bez ustanku wyjeżdża do akcji. Potężnym burzom towarzyszy silny wiatr a nawet opady gradu.

Ocenili prezydenta Lublina. Nie każdy chwalił

Ocenili prezydenta Lublina. Nie każdy chwalił

Prezydent Lublina dostał od Rady Miasta wotum zaufania za rok 2020. Choć wynik był łatwy do przewidzenia, to dyskusja w tej sprawie trwała od rana do wieczora, z godzinną przerwą obiadową. Sama dyskusja była do bólu przewidywalna: kto miał chwalić prezydenta, ten go chwalił. Kto miał krytykować, ten krytykował

Będzie wielka bitwa W Hrubieszowie. Jak ponad 1000 lat temu
zdjęcia
galeria

Będzie wielka bitwa W Hrubieszowie. Jak ponad 1000 lat temu

Ponad tysiąc lat temu wojska Bolesława Chrobrego starły się z żołnierzami księcia Jarosława Mądrego. Do bitwy doszło 22 lipca 1018 roku w okolicach dzisiejszego Hrubieszowa, a zwycięstwo otworzyło polskiemu królowi drogę na Kijów. Te wydarzenia upamiętni zaplanowana na 4 lipca w miejscowości Czumów rekonstrukcja historyczna.

Nad Lublin nadciąga wielka burza. Niesamowite chmury

Nad Lublin nadciąga wielka burza. Niesamowite chmury

To wydaje się już pewne. Lada moment w Lublinie zacznie padać.

Sprzeciwów nie było. Burmistrz Świdnika z absolutorium

Sprzeciwów nie było. Burmistrz Świdnika z absolutorium

Burmistrz Waldemar Jakson uzyskał absolutorium. Za jego udzieleniem głosowało 12 radnych, nikt nie był przeciwko, ale aż 9 radnych wstrzymało się od głosu.

Znamy laureatów nagród sportowych Lublina. Nagrodzono byłego rektora UMCS

Znamy laureatów nagród sportowych Lublina. Nagrodzono byłego rektora UMCS

Lekkoatletka Małgorzata Hołub-Kowalik oraz prof. Stanisław Michałowski zostali tegorocznymi laureatami miejskich nagród sportowych, które zostały wręczone podczas wczorajszego posiedzenia Rady Miasta. Oboje dostali po 20 tys. zł brutto.

Pierwsi uczniowie z Lublina już ze świadectwami. Jesienią czeka ich hybryda?
dużo zdjęć
galeria

Pierwsi uczniowie z Lublina już ze świadectwami. Jesienią czeka ich hybryda?

W piątek koniec roku szkolnego, ale pierwsze świadectwa uczniowie odebrali już dzień wcześniej. Wszystko przez epidemię koronawirusa. Ona też może sprawić, że jesienią nie będzie normalnej nauki w ławkach.

Pieniądze, samochody, hulajnogi. Rusza szczepionkowa loteria

Pieniądze, samochody, hulajnogi. Rusza szczepionkowa loteria

1 lipca rusza Loteria Narodowego Programu Szczepień; każda pełnoletnia i w pełni zaszczepiona osoba ma szansę wygrać atrakcyjne nagrody: pieniądze, samochody i hulajnogi - przekazało w czwartek Centrum Informacyjne Rządu. Zaszczep się i wygraj – apeluje CIR.

Na teatr i zdrowie psychiczne dzieci. Już wiadomo ile lubelskie dostanie pieniędzy z UE

Na teatr i zdrowie psychiczne dzieci. Już wiadomo ile lubelskie dostanie pieniędzy z UE

1084 euro na każdego mieszkańca – tyle z Unii Europejskiej ma otrzymać przez najbliższych sześć lat województwo lubelskie w ramach RPO. Pieniądze mają pomóc w rozwoju przedsiębiorczości i nauki, ale także wesprzeć inwestycje zdrowotne.

Lublin. Sąsiedzi w obronie starego dębu. Właściciel chce budować blok, miasto zgodziło się na wycinkę
Alarm 24

Lublin. Sąsiedzi w obronie starego dębu. Właściciel chce budować blok, miasto zgodziło się na wycinkę

Mieszkańcy os. Poręba zablokowali dzisiaj wycinkę wielkiego dębu rosnącego między ul. Perłową i Bursztynową w Lublinie. Na jego usunięcie zezwolił Urząd Miasta, który orzekł, że drzewo jest w fatalnym stanie i może się przewrócić. – To bzdura – mówią sąsiedzi.

Zuchwały napad na Lubartowskiej. W bramie dusił przechodnia

Zuchwały napad na Lubartowskiej. W bramie dusił przechodnia

Na trzy miesiące został aresztowany mężczyzna, który w połowie miesiąca napadł i okradł młodego człowieka.

Michał Dworczyk: Jeśli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą

Michał Dworczyk: Jeśli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą

Rejestrujmy się na szczepienia; jeżeli nie osiągniemy wystarczającego poziomu zaszczepienia, będziemy musieli liczyć się z czwartą falą COVID-19, a w konsekwencji nie można wykluczyć żadnych sytuacji, z lockdownem włącznie - powiedział w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Zakonnica stanie przed sądem. Za znęcanie się nad dziećmi

Zakonnica stanie przed sądem. Za znęcanie się nad dziećmi

Prokuratura Rejonowa w Puławach zakończyła uzupełnianie postępowania przygotowawczego w sprawie zakonnicy i zarazem byłej już nauczycielki przedszkola Sióstr Nazaretanek w Łukowie. Śledczy zarzucają jej znęcanie się nad wychowankami.

Dziewczyny na politechnikach. Rzadziej wybierają kierunki techniczne, ale świetnie sobie na nich radzą
Magazyn

Dziewczyny na politechnikach. Rzadziej wybierają kierunki techniczne, ale świetnie sobie na nich radzą

58 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce to kobiety. Na uczelniach technicznych ten odsetek jest znacznie mniejszy, choć panie udowadniają, że potrafią sobie radzić nawet na typowo „męskich” kierunkach.

Noc Świętojańska w Skansenie
25 czerwca 2021, 16:00

Noc Świętojańska w Skansenie

Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza w piątek, 25 czerwca o godz. 16, na ciekawe wydarzenia z okazji Nocy św. Jana. Będą m.in. warsztaty, pokazy, konkursy i przedstawienie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.