Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

6 października 2016 r.
6:53

PZL-Świdnik wraca do gry o kontrakt na śmigłowce dla polskiej armii

262 19 A A
PZL-Świdnik polskiemu wojsku proponuje helikoptery AW149
PZL-Świdnik polskiemu wojsku proponuje helikoptery AW149

 Świdnik i Mielec już ostrzą zęby na nowy kontrakt śmigłowcowy dla polskiej armii. Po fiasku rozmów z Francuzami związkowcy ze świdnickiej fabryki nie kryją radości 

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za 13,5 mld zł Polska miała kupić od Francuzów śmigłowce Caracal , ale we wtorek Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacji offsetowe z Airbus Helicopters. Oznacza to, że do walki o kontrakt dla polskiej armii wracają zakłady w Świdniku i Mielcu.

– Liczyliśmy na to. Wracamy do normalności – cieszy się Piotr Sadowski ze Związku Zawodowego Inżynierów i Techników PZL-Świdnik. – Jeżeli mamy polskie spółki, które płacą w tym kraju podatki i są w stanie spełnić wymogi, to wielkim zaskoczeniem było kupowanie zagranicznych śmigłowców i dotowanie francuskiego budżetu. Liczę na to, że w nowym rozdaniu otrzymamy jakieś zamówienia – nie ukrywa związkowiec.

Załoga świdnickiej fabryki ma nadzieję, że dzięki temu udałoby się utrzymać, a nawet zwiększyć zatrudnienie. – Jesteśmy w stanie zaoferować pełną gamę śmigłowców dla potrzeb Sił Zbrojnych RP, we współpracy z polskim przemysłem obronnym – zadeklarował na Twiterze Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, do której należy PZL-Świdnik.

Satysfakcji nie kryje też Artur Soboń, poseł PiS ze Świdnika. – Dotrzymałem słowa, mówiąc że uczynię wszystko, aby ten niekorzystny nie tylko dla Świdnika, ale i dla Polski, kontrakt na Caracale nie został podpisany. Jest to absolutnie fundamentalna decyzja z punktu widzenia naszego regionu. W perspektywie kilku lata zakład w Świdniku mógł przestać istnieć, a w najlepszym razie stałyby się prostą montownią – prorokuje Soboń.

Co dalej z przetargiem? – Za wcześnie by o tym mówić – stwierdza poseł. – Kluczowy będzie tu nowy Program Modernizacji Technicznej Polskiej Armii, który przygotowuje ministerstwo. Ten dokument określi potrzeby polskiej armii, na które będzie musiał odpowiedzieć przemysł. Ja wierzę w potencjał Świdnika.

Nadzieja zaświtała dla Świdnika i Mielca, ale być może swoją szansę traci dęblińska filia łódzkich Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1. Łódzkie WZL nr 1 były głównym kooperantem Francuzów. W ramach umowy z Airbus Helicopters Dęblin miał stać się centrum obsługi, remontów a także modernizacji silników do francuskich helikopterów.

W Dęblinie sprawy nie komentują. – To, co powinno w ofercie offsetowej Francuzów, nie potwierdziło się. A zatem, jeżeli Dęblin cokolwiek stracił, to tylko iluzje – przekonuje tymczasem poseł Soboń.
Jedyny krajowy konkurent fabryki w Świdniku to zakład w Mielcu. Związkowcy z PZL liczą jednak, że wojsko zmieni zasady nowego przetargu. Dzięki temu zyskają wszyscy.

– Poprzedni przetarg był nieporozumieniem – ocenia Piotr Sadowski. – Nie można używać jednego śmigłowca do wszystkich celów. Nikt na świecie tak nie robi, wybiera się maszyny wyspecjalizowane. Myślę, że jesteśmy w stanie pogodzić się z Mielcem i podzielić się tym przetargiem.

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium