Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 października 2020 r.
14:53

Kraśnik: Historyk PAN przeciwko rozbiórce budynku po ułanach

12 1 A A
Budynek przy ul. Kopernika 3 w Kraśniku (podobnie jak sąsiedni obiekt) został wybudowany w latach 1911-1912.
Budynek przy ul. Kopernika 3 w Kraśniku (podobnie jak sąsiedni obiekt) został wybudowany w latach 1911-1912. (fot. Piotr Michalski)

Czy budynek po dawnych koszarach ułańskich w Kraśniku zostanie rozebrany? Przeciwko takiemu scenariuszowi protestuje dr Dominik Szulc, historyk PAN, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Budynek przy ul. Kopernika 3 w Kraśniku (podobnie jak sąsiedni obiekt) został wybudowany w latach 1911-1912. To dawny barak stajenny, który służył najpierw Kozakom, a później ułanom 7 Pułku i 24 Pułku. Obiekt jest w całości licowany cegłą. Ostatnio był nieużytkowany.

– Zaniepokoił mnie plan rozbiórki budynku przy ul. Kopernika 3 i budowa w jego miejsce marketu – mówi dr Dominik Szulc, historyk PAN w Warszawie, społeczny opiekun zabytków powiatu kraśnickiego.

– Sama funkcja jaką miałoby spełniać to miejsce w przyszłości – powstanie marketu, nie budzi żadnych moich zastrzeżeń. Myślę, że taki pomysł bym nawet poparł, o ile nie wiązałoby się to z rozbiórką czy wyburzeniem budynku dawnych koszar ułańskich. Przeciwko takiemu scenariuszowi już teraz protestuję, szczególnie w roku 100. rocznicy powstania 24. Pułku Ułanów i wojny polsko-bolszewickiej.

Tym bardziej, że zdaniem dr Szulca tego typu obiekt da się przekształcić i zaadoptować na potrzeby sklepu. – Mamy takie przykłady chociażby na Białorusi – zawraca uwagę historyk. – W Berezie Kartuskiej w obwodzie brzeskim są koszary, które przez wiele lat okresu sowieckiego były opuszczone. Budynek dawnych koszar został wyremontowany i powstał w nim market. Wnętrze jest oczywiście zmienione, pozostała jednak elewacja, która dodatkowo została poddana renowacji. Przykład z Berezy pokazuje jak tego typu budynki można wykorzystać do funkcji handlowo-usługowych.

Taki plan byłby doskonałym rozwiązaniem dla budynku przy ul. Kopernika 3 w Kraśniku. – Przedłużyłoby okres trwałości obiektu, który byłby po prostu użytkowany – podkreśla dr Dominik Szulc, który nie miał jeszcze okazji porozmawiać z inwestorem, mimo podjętych prób kontaktu. – Nie widzę uzasadnionej potrzeby rozbierania budynku o bardzo dużej wartości historycznej nie w skali Kraśnika tylko w skali makroregionu, aby zbudować tam market.

 

W sobotę, po wielu latach zostały odkryte historyczne napisy na budynku przy ul. Kopernika 3. Jeden z nich znajduje się na gzymsie nad garażem od strony marketu (fot. Piotr Michalski)

Dr Szulc podkreśla, że „cała ta sprawa jest kontrowersyjna” także w innego powodu. – W barakach przy ul. Kopernika w okresie okupacji niemieckiej Wehrmacht założył obóz pracy dla jeńców sowieckich, z których większość zamordowano lub zagłodzono. Ciała ok. 350 z nich pogrzebano w kilku mogiłach zbiorowych po drugiej stronie obecnej ul. Kopernika. Wyekshumowano je ok. 1950 r., przed budową bloków, które wzniesiono w ich miejscu. Baraki stajenne przy ul. Kopernika są także niemymi świadkami popełnienia zbrodni wojennej – artykułuje dr Szulc.

(fot. Społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego/Facebook)

Andrzej Rolla, starosta kraśnicki potwierdza, że w sierpniu br. firma z Wrocławia złożyła do starostwa wniosek o pozwolenie na rozbiórkę budynku przy ul. Kopernika 3. – Na początku września wydział budownictwa wydał decyzję odmowną, dlatego, że w planie zagospodarowania miasta Kraśnik jest bezwzględny zakaz likwidacji i dalszej degradacji tego obiektu ze względu na jego wartość historyczną – tłumaczy starosta. – Pod koniec września inwestor odwołał się od naszej decyzji. Sprawa jest u wojewody.

Zanim zapadł wyrok NSA w sprawie unieważnienia części planu zagospodarowania przestrzennego, właściciel występował do nas o zmianę planu w takim zakresie, który umożliwiłby mu wyburzenie tej nieruchomości i postawienie nowej, łączącej się z sąsiednim marketem – informuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza.

– Budynek znajduje się jednak w planistycznej ochronie konserwatorskiej i konserwator zabytków nie zgodził się na takie rozwiązania. My również, dlatego wydaliśmy decyzję odmowną. Teraz plan nie obowiązuje, ale tylko częściowo. Planistyczna strefa ochronna na tym obszarze nadal jest utrzymana. Właściciel wystąpił niedawno do magistratu o wydanie tzw. wuzetki, czyli decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jesteśmy w trakcie jej rozpatrywania.

Tymczasem dr Szulc zapowiada, że złoży do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie wniosek o wpisanie obiektu do rejestru zabytków, a jednocześnie prośbę do Starostwa o uwzględnienie treści tego wniosku jako materiału dowodowego w postępowaniu o wydanie pozwolenia na rozbiórkę budynku.

W piątek wysłaliśmy pytania do wrocławskiej firmy. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Mróz chwyci przy ziemi. Tak będzie w sporej części województwa

Przed nami kolejna chłodna, a miejscami nawet mroźna noc. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o przymrozkach w wielu powiatach województwa lubelskiego.

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Maseczki, gaz i paralizator. Jest wyrok w sprawie głośnej interwencji w galerii handlowej

Na kary bezwzględnego więzienia skazane zostało rodzeństwo z Zamościa. Wyrok, który zapadł w czwartek to finał głośnej swego czasu interwencji z czasu pandemii. Mateusz i Kamila K. zostali oskarżeni m.in. o czynną napaść na funkcjonariuszy, którzy zwrócili im uwagę na brak maseczek.

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna
galeria

Plac zabaw inny niż wszystkie. Nawet krowy i owce są tu z drewna

Dzieci z Wysokiego w gminie Zamość, ale też wszystkie inne, które odwiedzą Centrum Kultury Dawnej w tej miejscowości mogą już korzystać z nowego placu zabaw. Jest piękny, ekologiczny i bezpieczny. Wszystkie elementy są drewniane, a całość nawiązuje do miejsca, w którym się znajduje.

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Zakopower, Ania Wyszkoni i Krzysztof Cugowski. KULturalia już za 3 tygodnie

Nazwa zobowiązuje, więc szykuje się prawdziwa kulturalna impreza. Katolicki Uniwersytet Lubelski przedstawił lineup tegorocznych Dni Kultury Studenckiej – KULturalia 2024, które w tym roku będą wyjątkowe.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium