Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

7 stycznia 2008 r.
17:58
Edytuj ten wpis

Wywalczyli budki lęgowe

Autor: Zdjęcie autora FABIAN PLAPIS
0 9 A A

W końcu uregulowano rzekę Białą w Godziszowie. Dokumentację opracowano ponad siedem lat temu i tyle też trwały protesty ekologów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Ten odcinek rzeki wyglądał tragicznie, dlatego chcieliśmy poprawić wizerunek wsi. Sami opracowaliśmy dokumentację jeszcze w 2000 roku. Ale ekolodzy od początku przeszkadzali w realizowaniu naszej inwestycji - narzeka Andrzej Olech, wójt gminy Godziszów. - Najpierw znaleźli pstrągi, których nie ma, a w końcu doszło do tego, że ekolodzy zażądali montażu budek lęgowych.

Dopięli swego. Pod koniec ubiegłego roku nad rzeką Białą zamontowano 150 takich budek. Koszt jednej wynosi około 100 zł. To nie jedyny przypadek, kiedy to Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków z Gdańska blokuje prace melioracyjne w korytach rzek na Lubelszczyźnie. Organizacja ta bowiem została dopuszczona jak uczestnik w postępowaniach inwestycyjnych.

- Mamy z tym problem nie tylko jeżeli chodzi o rzeki, ale też wały przeciwpowodziowe. Ekolodzy żądają zakładania budek lęgowych. Ostatnio oprócz tych w Godziszowie musieliśmy zawiesić 400 budek lęgowych dla ptaków podczas modernizacji wałów wzdłuż Wisły - żali się Leszek Boguta, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie.

Ekolodzy chcą rekompensaty za wycięte drzewa. Uważają, że w ten sposób pozbawia się ptaki możliwości zakładania gniazd lęgowych.

- Wycinając stare drzewa, pozbawiamy możliwości lęgowych dziuplaki, czyli ptaki, które zagnieżdżają się w dziuplach. Wszystkie one są pod ochroną. Innym aspektem jest to, że w części melioracja rzeki Białej wchodziła w teren Natura 2000 Lasy Janowskie i wymagała raportu o oddziaływaniu na środowisko - wyjaśnia dr Jarosław Krogulec, dyrektor ds. ochrony przyrody w Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków w Warszawie.

Niewykluczone, że niedługo ekolodzy znowu dadzą o sobie znać. - Niebawem zostaną uruchomione środki na inwestycje w ramach unijnych programów na lata 2007-2013 i znowu się zacznie - mówi dyr. Boguta. Podkreśla równocześnie, że obecnie planując każdą inwestycje od razu uwzględniane są koszty związane za montowaniem budek.

Ekologów obawia się również wójt Godziszowa. - Mamy opracowaną dokumentację na modernizacje dalszego odcinka rzeki aż do Wólki Ratajskiej. Ale boję się, że znowu cała procedura będzie wyglądała tak samo - wzdycha Olech.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
dziuplak / 18 stycznia 2008 o 13:21
0
Gdzie podziały się komentarze pod tym artykułem? Czy wszystkie złamały regulamin? Czy złamaniem regulaminu jest wytykanie nierzetelności tekstu?
Avatar
ech godziszów / 12 stycznia 2008 o 10:50
0
'W końcu uregulowano rzekę Białą w Godziszowie"
kolejna bezsensowna inwestycja, która niczego nie poprawia, na którą marnuje się nasze podatników pieniądze.

"Ekologów obawia się również wójt Godziszowa"
Jedyne czego powinien się obawiać wójt Godziszowa to własnej głupoty i braku wiedzy na temat regulacji.
ale czego się spodziewać po najgłupszej gminie w Polsce (wynik głosowania na PiS i w referendum europejskim)
zaścianek, że szkoda o nich myśleć
Avatar
bud-owniczy / 10 stycznia 2008 o 20:05
0
Klaudiusz napisał:
Budki legowe za 100 PLN !?!?

Proponuję znaleźc innego dostawce tych budek - koszt wyprodukowania jednej budki ( materiał + robocizna ) to niecałe 18 PLN Netto !!!

I znowu ktos zarobił - mam nadzieję że OTOP


Bardzo przepraszam, ale ja byłem pierwszy i to mnie należy się różnica z tej ceny budek
rozwiń
Avatar
Klaudiusz / 10 stycznia 2008 o 09:31
0
Budki legowe za 100 PLN !?!?

Proponuję znaleźc innego dostawce tych budek - koszt wyprodukowania jednej budki ( materiał + robocizna ) to niecałe 18 PLN Netto !!!

I znowu ktos zarobił - mam nadzieję że OTOP
Avatar
ektom / 9 stycznia 2008 o 20:38
0
"modernizacja rzeki" ???? a czy nie dałoby się zmodernizować paru jezior??? jakieś takie nijakie są... tu drzewo...tam szuwary...tam znowu wyspa...
Avatar
Robert / 8 stycznia 2008 o 15:51
0
Ze swojej strony goraco polecam najnowszy raport Towarzystwa na rzecz Ziemi i Polskiej Zielonej Sieci pt. "Srodowiskowe skutki przedsiewzięć hydrotechnicznych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej" znajdujacy sie na stronie: [url="http://www.tnz.most.org.pl/projekty_monitor_raport2.html"]http://www.tnz.most.org.pl/projekty_monitor_raport2.html[/url]. Mozna w nim znalezc wiele interesujacycyh informacji dot. prac hydrotechniczncyh m.in. nad rzeka Biala. Dowiecie sie kto zyskuje na tego typu robotach a kto traci, czy sa one potzrebne czy tez nie, itp.
Avatar
traut / 8 stycznia 2008 o 15:22
0
Problem w tym, że wydaje się ciężkie pieniądze na cele co najmniej wątpliwe pod względem gospodarczym a pod względem przyrodniczym szkodliwe. Tak naprawdę jedyną korzyść odnoszą tylko ci, którzy projektują i ci którzy przeprowadzają te prace. Przyroda cierpi, a te pieniądze można by z pewnością wydać rozsądniej, np. na drogi, chodniki, wiejskie szkoły. Potrzeb jest wiele, zamiast tego przekopuje się rzeki i wycina nadbrzeżne drzewa. W ten sposób publiczne pieniądze wędrują do prywatnych kieszeni.
Avatar
dziuplak / 8 stycznia 2008 o 12:32
0
Ale z jakich powodów "nareszcie uregulowano rzekę Białą"
"Ten odcinek rzeki wyglądał tragicznie, dlatego chcieliśmy poprawić wizerunek wsi" mówi wójt gminy Godziszów. Ani słowa o tym, że rzeka wylewała powodowała straty, ofiary. Tylko estetyczny gust wójta ma powodować to, że wydajemy grube publiczne pieniądze na wątpliwe, kosztowne i dewastujące rzekę regulacje? Ile kosztowała ta operacja? Jakie przyniosła korzyści oprócz zaspokojenia estetycznych oczekiwań wójta (no i budek dla ptaków)?
Avatar
bud-owniczy / 8 stycznia 2008 o 10:45
0
100 zł za taką budkę? To ja poproszę o udział w produkcji tyuchże, a zapewniam, że będą o wiele tańsze!
Zaraz, zaraz... A może to właśnie o to chodzi, żeby nie były tańsze, a wręcz przeciwnie?
To ja tym bardziej publicznie zapewniam, że jestem w stanie wykonać ich bardzo dużo za o wiele mniejsze pieniądze. Proszę o kontakt.
Avatar
dziuplak / 18 stycznia 2008 o 13:21
0
Gdzie podziały się komentarze pod tym artykułem? Czy wszystkie złamały regulamin? Czy złamaniem regulaminu jest wytykanie nierzetelności tekstu?
Avatar
ech godziszów / 12 stycznia 2008 o 10:50
0
'W końcu uregulowano rzekę Białą w Godziszowie"
kolejna bezsensowna inwestycja, która niczego nie poprawia, na którą marnuje się nasze podatników pieniądze.

"Ekologów obawia się również wójt Godziszowa"
Jedyne czego powinien się obawiać wójt Godziszowa to własnej głupoty i braku wiedzy na temat regulacji.
ale czego się spodziewać po najgłupszej gminie w Polsce (wynik głosowania na PiS i w referendum europejskim)
zaścianek, że szkoda o nich myśleć
Avatar
bud-owniczy / 10 stycznia 2008 o 20:05
0
Klaudiusz napisał:
Budki legowe za 100 PLN !?!?

Proponuję znaleźc innego dostawce tych budek - koszt wyprodukowania jednej budki ( materiał + robocizna ) to niecałe 18 PLN Netto !!!

I znowu ktos zarobił - mam nadzieję że OTOP


Bardzo przepraszam, ale ja byłem pierwszy i to mnie należy się różnica z tej ceny budek
rozwiń
Avatar
Klaudiusz / 10 stycznia 2008 o 09:31
0
Budki legowe za 100 PLN !?!?

Proponuję znaleźc innego dostawce tych budek - koszt wyprodukowania jednej budki ( materiał + robocizna ) to niecałe 18 PLN Netto !!!

I znowu ktos zarobił - mam nadzieję że OTOP
Avatar
ektom / 9 stycznia 2008 o 20:38
0
"modernizacja rzeki" ???? a czy nie dałoby się zmodernizować paru jezior??? jakieś takie nijakie są... tu drzewo...tam szuwary...tam znowu wyspa...
Avatar
Robert / 8 stycznia 2008 o 15:51
0
Ze swojej strony goraco polecam najnowszy raport Towarzystwa na rzecz Ziemi i Polskiej Zielonej Sieci pt. "Srodowiskowe skutki przedsiewzięć hydrotechnicznych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej" znajdujacy sie na stronie: [url="http://www.tnz.most.org.pl/projekty_monitor_raport2.html"]http://www.tnz.most.org.pl/projekty_monitor_raport2.html[/url]. Mozna w nim znalezc wiele interesujacycyh informacji dot. prac hydrotechniczncyh m.in. nad rzeka Biala. Dowiecie sie kto zyskuje na tego typu robotach a kto traci, czy sa one potzrebne czy tez nie, itp.
Avatar
traut / 8 stycznia 2008 o 15:22
0
Problem w tym, że wydaje się ciężkie pieniądze na cele co najmniej wątpliwe pod względem gospodarczym a pod względem przyrodniczym szkodliwe. Tak naprawdę jedyną korzyść odnoszą tylko ci, którzy projektują i ci którzy przeprowadzają te prace. Przyroda cierpi, a te pieniądze można by z pewnością wydać rozsądniej, np. na drogi, chodniki, wiejskie szkoły. Potrzeb jest wiele, zamiast tego przekopuje się rzeki i wycina nadbrzeżne drzewa. W ten sposób publiczne pieniądze wędrują do prywatnych kieszeni.
Avatar
dziuplak / 8 stycznia 2008 o 12:32
0
Ale z jakich powodów "nareszcie uregulowano rzekę Białą"
"Ten odcinek rzeki wyglądał tragicznie, dlatego chcieliśmy poprawić wizerunek wsi" mówi wójt gminy Godziszów. Ani słowa o tym, że rzeka wylewała powodowała straty, ofiary. Tylko estetyczny gust wójta ma powodować to, że wydajemy grube publiczne pieniądze na wątpliwe, kosztowne i dewastujące rzekę regulacje? Ile kosztowała ta operacja? Jakie przyniosła korzyści oprócz zaspokojenia estetycznych oczekiwań wójta (no i budek dla ptaków)?
Avatar
bud-owniczy / 8 stycznia 2008 o 10:45
0
100 zł za taką budkę? To ja poproszę o udział w produkcji tyuchże, a zapewniam, że będą o wiele tańsze!
Zaraz, zaraz... A może to właśnie o to chodzi, żeby nie były tańsze, a wręcz przeciwnie?
To ja tym bardziej publicznie zapewniam, że jestem w stanie wykonać ich bardzo dużo za o wiele mniejsze pieniądze. Proszę o kontakt.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 3

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 9 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 9

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 6 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 7 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 3 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 10

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 7

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 14 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!