Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

24 czerwca 2011 r.
15:02
Edytuj ten wpis

Czy staropolską kuchnię da się zjeść?

0 3 A A
 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

We wrześniu podczas tegorocznej edycji konkursu "Smaki Lubelszczyzny” uczniowie, zawodowi kucharze, artyści, dziennikarze i politycy będą gotować potrawy według najstarszej polskiej książki kucharskiej. Ty możesz zrobić to już teraz w domu!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Konkurs "Smaki Lubelszczyzny” będzie główną osią Europejskiego Festiwalu Smaku, który 9–11 września 2011r. odbędzie się na Starym Mieście w Lublinie. Punktem wyjścia tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie jest przekonanie, że wiedza o staropolskiej kuchni jest ważnym krokiem do poznania dawnej wrażliwości, religii, kultury i tożsamości naszych przodków.

Kuchnia kontrastów

W tym roku konkurs odbędzie się aż w trzech kategoriach. Według dawnych przepisów staropolskie potrawy przygotują uczniowie szkół gastronomicznych z Lubelszczyzny, szefowie kuchni najlepszych restauracji z regionu oraz duety złożone z kucharzy i vip-ów.

Wszyscy będą pracować na recepturach przygotowywanych przez prof. Jarosława Dumanowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który jest dziś największym autorytetem w sprawach staropolskiej kuchni. – Kuchni odwołującej się do kontrastów, iluzji i różnic między wyglądem a smakiem potrawy. Jedzenie, kuchnia i smak tworzą specyficzny język, którego odczytanie może nam ułatwić zrozumienie przeszłości. Nie jest to język polityków, ideologów i propagandzistów, ale mowa zachowań, gestów i zaklętych w formę pożywienia myśli. Mówiąc inaczej, do narzędzi poznania obok słowa i obrazu próbujemy wprowadzić także smak – mówi Dumanowski.

Estetyka stołu

Prof. Jarosław Dumanowski, który wydał "Compendium ferculorum”, najstarszą polską książkę kucharską napisaną przez Stanisława Czernieckiego w 1682 roku, jest przewodniczącym kapituły konkursu "Smaki Lubelszczyzny”. Nie dość, że przygotował zestawy receptur dla trzech kategorii konkursu, to jeszcze napisał do nich słowo. Oto najważniejsze fragmenty:

– Kuchnia staropolska, tzn. kuchnia z czasów staropolskich, czyli sprzed rozbiorów, to kuchnia prawie całkowicie dziś zapomniana. Mianem "staropolskich” określa się dziś często nie tylko dania z XIX wieku, ale nawet potrawy z wieku XX czy też po prostu wiejskie, swojskie jedzenie. Czasem "staropolski” znaczy po prostu "polski”, czyli nieomalże wszystko oprócz pizzy, spaghetti i sushi. Popularność skojarzenia z kuchnią staropolską sprawia, że używa się tego określenia nie tylko do potraw, które ze staropolszczyzną nie mają nic wspólnego, ale nawet do wyrobów, które nie mają nic wspólnego z samą kuchnią (gotowe, przemysłowe produkty). W potocznym rozumieniu za staropolskie uznajemy potrawy i produkty, które nie tylko nie mają z kuchnią staropolską wiele wspólnego, ale wręcz są zaprzeczeniem jej stylu, estetyki i wartości – pisze prof. Jarosław Dumanowski.
Kapłon bohaterem

W tamtej zapomnianej kuchni ceniono dania z ryb, drobiu, dzikiego ptactwa, cielęciny, wołowiny i baraniny. Co ciekawe, na staropolskich stołach nie było wieprzowiny. – W wielu przepisach Stanisław Czerniecki, autor najstarszej polskiej książki kucharskiej, pozwala nam na stosowanie różnych, zamiennych składników. W szczególności dotyczy to trudno dostępnego dziś kapłona, który podczas lubelskiego Europejskiego Festiwalu Smaku będzie bohaterem pokazów kulinarnych. Kapłona można tu (o czym zresztą często Czerniecki przypomina) zastąpić cielęciną lub innym drobiem, zresztą mistrz pisze czasem "weźmij materyjej mięśnej jakiejkolwiek”, "cokolwiek domowego chcesz”, "albo co chcesz” – dodaje prof. Dumanowski.

Sekrety Stanisława Czernieckiego

W księgarniach można kupić niezwykłą książkę, napisaną przez historyka i dwóch kucharzy. Jej autorzy spotkali się w pałacu wilanowskim w Warszawie, a więc w rezydencji Jana III Sobieskiego i Marysieńki. Prof. Jarosław Dumanowski, Andrzej Pawlas i Jerzy Poznański wybrali z najstarszej polskiej książki kucharskiej 30 najciekawszych przepisów, dostosowali je do wymogów współczesności i podali nam na stół gotowe recepty.

Stanisław Czerniecki, autor "Compendium ferculorum”, marzył, żeby jego książkę czytano i według niej gotowano. Teraz, dzięki wspomnianym autorom możemy gotować z książką "Sekrety kuchmistrzowskie Stanisława Czernieckiego. Przepisy z najstarszej polskiej książki kucharskiej”.

Zrób sobie obiad po staropolsku

Ze wspomnianej książki wybieramy kilka najbardziej charakterystycznych dań, które mogą być inspiracją do odkrywania domowych smaków w domu. Gotując według zaprezentowanych dziś receptur pamiętajmy, że smaki Lubelszczyzny to coś więcej niż flaki, niemiecki forszmak z Piask i pierogi. To bogata, wielokulturowa kuchnia pełna wysmakowanych, choć zapomnianych pomysłów. Czy wyobrażacie sobie Marysieńkę i Jana III Sobieskiego nad michą pierogów albo chłopskim korytem pełnym karkówki, boczku i kaszanki, ziemniaków i kwaszonych ogórków?

Pozostałe informacje

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium