Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 lutego 2022 r.
20:32

Ekspertka z Lublina w nowej Radzie Medycznej. „Rada obrała nowy kurs”

Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi
Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Powinniśmy skupić się na szczepieniach dzieci i młodzieży, bo w tych grupach wiekowych poziom wszczepienia jest bardzo niski - Rozmowa z Magdaleną Czarkowską, zastępcą dyrektora ds. medycznych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie i członkiem nowej Rady ds. Covid-19, która od ubiegłej środy działa przy premierze Mateuszu Morawieckim.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym się będzie pani zajmowała w nowej radzie covidowej?

- Jestem wśród kilkunastu medycznych ekspertów, jedynym z województwa lubelskiego. Będę odpowiadała za profilaktykę i zdrowie publiczne. W odróżnieniu od poprzedniej rady, obecna jest interdyscyplinarna. Oprócz ekspertów z ochrony zdrowia, są w niej również specjaliści z innych dziedzin między innymi prawnicy, ekonomiści, socjolodzy. Nowa rada, jako organ doradczy premiera i ministra zdrowia, powstała przede wszystkim po to, żeby walczyć ze skutkami pandemii, nie tylko medycznymi, ale też społecznymi i gospodarczymi. Tym się różni od poprzedniej, której głównym celem była walka z samą pandemią.

Do jej zadań należy analiza bieżącej sytuacji zdrowotnej, gospodarczej i społecznej. Będzie zajmować się przygotowywaniem propozycji w tym zakresie i opiniowaniem aktów prawnych oraz innych dokumentów, które będą miały wpływ na zagadnienia związane z pandemią.

Na pewno będę zabiegać o to, żeby położyć większy nacisk na rehabilitację pocovidową, która jest już dostępna dla pacjentów, ale należy rozważyć rozszerzenie jej zakresu o kolejne procedury. Powikłania po przechorowaniu Covid-19 nie dotyczą tylko układu oddechowego. Mogą to być również powikłania kardiologiczne, neurologiczne i psychiczne, które ujawniają się nawet wiele miesięcy po chorobie. To problem nie tylko dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. Coraz więcej młodych ludzi potrzebuje pomocy psychiatry ze względu na stany depresyjne, lękowe, próby samobójcze. Pandemia bardzo nasiliła te zjawiska, więc rehabilitacja w tym zakresie i szybki dostęp do specjalisty jest koniecznością. Wykorzystanie potencjału szpitali i jednostek rehabilitacyjnych w naszym województwie to nie tylko szansa na poprawę zdrowia mieszkańców, ale także możliwość rozwoju placówek na niespotykanym wcześniej poziomie.

Odpowiada pani również za profilaktykę. Jak przekonać ludzi do szczepień przeciwko Covid-19?

Powinniśmy skupić się na szczepieniach dzieci i młodzieży, bo w tych grupach wiekowych poziom wszczepienia jest bardzo niski. Myślę, że po powrocie dzieci do szkół, zapowiadanym na 21 lutego, będzie większy nacisk na szczepienia, również ze strony nauczycieli. Powinniśmy zaapelować do rodziców i przekazać merytoryczne argumenty, przedstawiając im chociażby statystyki ze szpitali, gdzie trafia coraz więcej dzieci. Praktycznie wszystkie są niezaszczepione. Niektóre bardzo ciężko przechodzą samą chorobę, u innych powoduje ona poważne wielonarządowe powikłania. Szczepiąc dzieci można ich przed tym uchronić. Wczesne diagnozy, kontrole, stały kontakt z placówkami POZ i szczepienia są w stanie zatrzymać pandemię.

A jak kwestię obowiązkowych szczepień medyków mają rozwiązać szpitale, które skarżą się, że nie mają narzędzi prawnych do egzekwowania tego od pracowników?

To indywidualna decyzja każdego dyrektora jak to prawnie rozwiąże. Jest wiele sposobów. Można zrobić tak jak w przypadku szczepień przeciwko WZW B, które są obowiązkowe i każdy pracownik musi je mieć, żeby mógł wykonywać swoje obowiązki. W naszym Instytucie pracownicy wypełniali oświadczenie, w którym zadaliśmy pytanie, czy od 1 marca będą spełniać wymogi nowego rozporządzenia ministra zdrowia. Nie pytaliśmy czy są zaszczepieni i iloma dawkami. Dotychczas nie było żadnego oporu ze strony pracowników. Istotną rolę odegrały też na pewno szkolenia pracowników, które prowadzi nasz zespół ds. kontroli zakażeń, którego przewodniczącą jest dr n. med. Grażyna Semczuk, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych. Na takich szkoleniach tłumaczymy, jak działają szczepienia i jakie przynoszą korzyści. Omawiamy też zagadnienia dotyczące reżimu sanitarnego.

Nie obawia się pani, że obecna rada covidowa podzieli los poprzedniej, która nie miała realnego wpływu na decyzje dotyczące pandemii, więc jej eksperci po prostu zrezygnowali?

Nie mam takich obaw, bo nowa rada ma zupełnie inne cele i nową przestrzeń do działania. To właśnie ta zmiana „kursu” i położenie nacisku na skutki pandemii daje szansę na wprowadzenie wielu istotnych rozwiązań. Wszyscy eksperci złożyli wstępne wnioski już na pierwszym środowym spotkaniu i będziemy dalej nad nimi pracować.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

Lublin znów przemówi wierszem
Festiwal
29 maja 2025, 10:00

Lublin znów przemówi wierszem

Z końcem maja (29.05-01.06.) Lublin stanie się Miastem Poezji, czyli miejscem, gdzie słowa wychodzą z książek i przenoszą się do przestrzeni publicznej. Wiersze pojawią się w bramach, na podwórkach, w szkołach, kawiarniach i tramwajach, przypominając, że poezja jest wszędzie tam, gdzie jesteśmy my.

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne
galeria

Tną, bazgrolą, kradną. Jeden sztab wyborczy ma gorzej niż inne

Było takich przypadków sporo. Od początku kampanii, w samym powiecie zamojskim, już prawie 40. Większość zdarzeń związanych z niszczeniem i kradzieżami materiałów wyborczych dotyczy jednego z kandydatów na prezydenta RP.

Władysław Kosiniak-Kamysz

Polskie wojska na Ukrainie? Szef MON odpowiada na słowa wysłannika Trumpa

Polska nie planuje wysyłać żołnierzy na Ukrainę; sojusznicy rozumieją, że naszą rolą jest zabezpieczenie logistyczne misji – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o wypowiedź amerykańskiego gen. Keitha Kellogga ws. wysłania polskich żołnierzy na misję stabilizacyjną w Ukrainie.

Matematyka po raz kolejny wywalczyła mistrzowski tytuł

LNBA: Matematyka obroniła tytuł

Wiele miesięcy spędzonych na parkietach i... ponownie ten sam rezultat, co rok temu. Matematyka zdobyła mistrzowski tytuł. Zrobiła to we wspaniałym stylu pokonując w finałowej serii Patobasket. Trzeci, decydujący mecz, wygrała 81:72.

Jarosław Bury, prezes spółki Autodrom
galeria

Z kierownika na prezesa. To on ma zarządzać torem wyścigowym

Zmodernizowany - a właściwie zbudowany niemal od podstaw - autodrom w Biłgoraju, ma swojego prezesa. Jarosław Bury wcześniej był kierownikiem Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w miejscowym starostwie.

Lumpeks

KODY 2025: Pierwsza pula darmowych wejściówek już do odebrania

Od 28 maja do 1 czerwca Lublin będzie miastem muzycznych eksperymentów. Będą koncerty, performanse i Noc Tańca. Wszystko za darmo, ale trzeba mieć wejściówkę.

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Najpierw pił, a potem pojechał po dziecko do szkoły

Badanie alkomatem wykazało ponad 2,5 promila alkoholu. Kierowca nie miał też uprawnień do kierowania. A samochód, którym pojechał po dziecko, nie miał aktualnego ubezpieczenia OC oraz badania technicznego.

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"
(Nie)Wyparzona Gęba
film

(Nie)Wyparzona Gęba: Adam Van Bendler i jego "Ultimatum"

Uzależnienie od smartfonów, rolek i mediów społecznościowych – o tym jest „Ultimatum”, nowy program Adama Van Bendlera. Komik nie ukrywa, że sam również wpadł w sidła algorytmów, a momentem przełomowym była rozmowa z partnerką, która dała mu tytułowe ultimatum: albo telefon, albo związek. O czym jeszcze opowiada w naszym programie (Nie)wyparzona Gęba?

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat
ZDJĘCIA
galeria

Przegląd Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka: po angielsku od najmłodszych lat

21 przedszkoli z całego miasta wzięło udział w drugiej edycji Przeglądu Piosenki Dwujęzycznego Przedszkolaka. Sceną zawładnęły dzieci śpiewające po angielsku.

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

Było go widać i słychać, ale udawał, że go nie ma. Policjanci wezwali strażaków

A potem poszukiwany listem gończym przykrył się kocem i udawał, że śpi.

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej
16 maja 2025, 18:00

Noc Muzeów 2025 w Zamościu. Kobiety w roli głównej

Zofia Kulaszyńska-Couret oraz kobiety tworzące i malujące historię Zamościa – pod takim hasłem odbędzie się w tym roku XVII Zamojska Noc Muzeów. To już w tym tygodniu.

Nowy odcinek drogi w Trzepiecinach
galeria

Bezpiecznie i nowocześnie: Nowe drogi w 11 miejscowościach

Już są przejezdne, ale otwarte oficjalnie będą od środy. W gminie Adamów (powiat zamojski) powstało kilka odcinków nowych dróg.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium