Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 listopada 2005 r.
19:15
Edytuj ten wpis

Boją się donosić na donosicieli

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak

10 tys. euro można było dostać za poinformowanie Centrum im. Szymona Wiesenthala o ludziach, którzy w czasie II wojny wydawali hitlerowcom Żydów. A tym samym skazywali ich na śmierć. I choć wiele osób na Zamojszczyźnie ma taką wiedzę, nikt nie zdecydował się nią oficjalnie podzielić.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jan Szymański, mieszkaniec jednej z wiosek w gminie Grabowiec, był podczas okupacji świadkiem koszmarnej zbrodni. Widział jak kilku Polaków zabiło żydowskie dzieci: 8-letnią dziewczynkę i 5-letniego chłopca. Choć pamięć o zbrodni nie daje mu spokoju, nie chce powiadamiać o niej Instytutu Pamięci Narodowej i "Żydów Wiesenthala”.
- Wracałem nad ranem z potańcówki przez las - wspomina. - To było lato 1942 r. Nagle usłyszałem kroki i schowałem się w krzakach. Zobaczyłem kilku mężczyzn, którzy prowadzili żydowskie dzieci. Były przestraszone, płakały. Ustawili je pod sosną i zabili strzałami w głowę. Nic nie mogłem zrobić.
Miał wtedy 14 lat. Znał te dzieci, mieszkały w sąsiedniej wiosce. Przez grabowiecki las codziennie chodziły do ciotki, po ser i jajka. Szymański rozpoznał także... ich zabójcę. Ten człowiek nadal jest jego sąsiadem. Ma 85 lat. - To kiedyś był zbój i koniokrad - oburza się. - Dzisiaj to szanowany obywatel. Dlaczego zabił? Może skusiły go jajka, które dzieci miały w koszyku, może nie lubi Żydów?
Szymański nie chce składać oficjalnego zawiadomienia, bo się boi. - Zresztą, co to da. Takie rzeczy zdarzały też w Szczebrzeszynie, Bełżcu czy Izbicy. Świadkowie zbrodni milczą. Dopiero Bóg tych zbrodniarzy rozliczy.
Akcja Centrum im. Szymona Wiesenthala nosiła nazwę "Ostatnia szansa”. Za każdy donos na donosicieli i oprawców płacono nawet do 10 tys. euro. Efraim Zuroff, szef jerozolimskiego biura Centrum Wiesenthala poinformował w kwietniu, na konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie, że o współudział w mordach podejrzewa się 20 osób, w tym 18 Polaków, Białorusina i Żyda. Nazwisk nie ujawnił. Zuroff zapewnił, że centrum prowadzi w tych sprawach własne dochodzenia. Ich wyniki mają być przekazane do Instytutu Pamięci Narodowej, który zajmuje się m.in. ściganiem zbrodni hitlerowskich i komunistycznych. Kiedy wpłyną? Na razie nie wiadomo.
- Osoba, która była świadkiem takiej zbrodni powinna złożyć do nas zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Nasz pion śledczy z pewnością się tym zajmie. Gwarantujemy świadkom anonimowość i dyskrecję - zapewnia Jarosław Bataszew, rzecznik prasowy IPN w Lublinie.

Nazwisko świadka zbrodni zmieniono

Nie lubimy donosicieli

Polacy byli krytyczni wobec akcji Centrum im. Wiesenthala. Władysław Bartoszewski, b. minister spraw zagranicznych w jednym z wywiadów mówił, że każdy kto dopiero po 60 latach zawiadamia o hitlerowskim zbrodniarzu, winny jest pomocy w ukryciu przestępcy. Płatne donosicielstwo skrytykował też m.in. abp Józef Życiński. Może dlatego spotkała się ona ze słabym odzewem. Taki sposób zbierania informacji sprawdza się jednak m.in. na Litwie. Wszczęto tam śledztwa przeciw 260 podejrzanym, 8 osobom postawiono zarzut morderstwa.

Pozostałe informacje

Lisy spacerują po osiedlu. "Mieszkańcy wyrzucają resztki jedzenia"

Lisy spacerują po osiedlu. "Mieszkańcy wyrzucają resztki jedzenia"

Na bialskim osiedlu Orzechówek regularnie pojawiają się lisy. Stowarzyszenie uważa, że to przez resztki jedzenia wyrzucane przez balkon. Apeluje do mieszkańców o rozwagę.

Rabkoland – park rozrywki dla całej rodziny

Rabkoland – park rozrywki dla całej rodziny

Rodzinne wyjście nie musi oznaczać hałasu, zmęczenia i kolejek. Rabkoland to miejsce zaprojektowane z myślą o dzieciach, które chcą się bawić we własnym tempie. Sprawdź, jak wygląda park, który dopasowuje się do potrzeb najmłodszych.

Kremy pielęgnacyjne po 40. roku życia - anti-aging i regeneracja

Kremy pielęgnacyjne po 40. roku życia - anti-aging i regeneracja

Czy pamiętasz moment, kiedy po raz pierwszy zauważyłaś te drobne zmarszczki wokół oczu? Albo gdy skóra zaczęła tracić swoją naturalną elastyczność i blask? Przekroczenie 40. roku życia to moment, kiedy nasza skóra potrzebuje zupełnie innego podejścia do pielęgnacji. To nie znaczy, że musisz się poddać - wręcz przeciwnie! To idealny czas, żeby odkryć moc nowoczesnych kremów anti-aging i zacząć dbać o siebie jeszcze bardziej świadomie.

Nieoczywiste miejsca w Krakowie, które zaskoczą nawet rodowitych krakowian

Nieoczywiste miejsca w Krakowie, które zaskoczą nawet rodowitych krakowian

Kraków większości kojarzy się z Rynkiem Głównym, Wawelem i Kazimierzem. Ale prawda jest taka, że pod warstwą klasycznych atrakcji kryje się zupełnie inny, mniej oczywisty Kraków — i to właśnie ten Kraków bywa najciekawszy. Zajrzyjmy tam, gdzie rzadko dociera tłum turystów, ale gdzie wciąż można poczuć magię tego miasta.

Placówka w Poniatowej

Pierwszy taki remont w Poniatowej od 30 lat. Powstanie drugi gabinet i skrócą się kolejki

To pierwszy taki remont od 30 lat. W poniedziałek ruszyły prace w Samodzielnym Publicznym Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc w Poniatowej.

Jak skutecznie łagodzić bóle kostno-stawowe za pomocą leków bez recepty?

Jak skutecznie łagodzić bóle kostno-stawowe za pomocą leków bez recepty?

Bóle kostno-stawowe to problem, który dotyka wielu z nas niezależnie od wieku, szczególnie w okresie przesileń, zmian pogodowych czy po wzmożonym wysiłku. Choć przyczyn może być wiele, łączy je jedno - potrzeba skutecznej, bezpiecznej i dostępnej metody łagodzenia dolegliwości. I właśnie tu z pomocą przychodzą preparaty OTC marki Sulphur, łączące siłę natury ze współczesną wiedza medyczną.

Dni Konia Arabskiego 2025: Pasja, prestiż i potęga polskiej hodowli

Dni Konia Arabskiego 2025: Pasja, prestiż i potęga polskiej hodowli

Od tegorocznych Dni Konia Arabskiego dzielą nas już tylko 2 miesiące. Najważniejsza w Polsce impreza hodowlana i promocyjna poświęcona koniom czystej krwi arabskiej odbędzie się w dniach 8-12 sierpnia br. Złożą się na nią m.in. XLVII Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i LXVI Aukcja Pride of Poland. Pokaz Narodowy poprzedzi wydarzenie z cyklu Emirates Arabian Horse Global Cup, które do Polski zawita po raz pierwszy.

Zadbaj o zdrowie i zbadaj piersi w mammobusie

Zadbaj o zdrowie i zbadaj piersi w mammobusie

Rak piersi nie czeka. Ty też nie czekaj – skorzystaj z bezpłatnej mammografii, zanim będzie za późno. W najbliższych dniach do wielu miejscowości w naszym regionie przyjadą mammobusy. To szybka, bezbolesna i skuteczna metoda, by zadbać o swoje zdrowie.

Psychoterapia CBT i jej skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych

Psychoterapia CBT i jej skuteczność w leczeniu zaburzeń lękowych

W dobie szybkiego tempa życia, wzrastającej liczby obowiązków oraz niepewności związanej z przyszłością, coraz więcej osób zmaga się z zaburzeniami lękowymi. Zrozumienie, czym jest psychoterapia CBT, może stać się kluczem do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Krzysztof Gralewski został prezesem LZPN pod koniec kwietnia

Krzysztof Gralewski (prezes LZPN): Nie zamierzam działać jednoosobowo, stawiam na zespół

Rozmowa z Krzysztofem Gralewskim, prezesem Lubelskiego Związku Piłki Nożnej

Tanie noclegi Lublin 2025: Jak spać komfortowo i nie zbankrutować? [Poradnik]

Tanie noclegi Lublin 2025: Jak spać komfortowo i nie zbankrutować? [Poradnik]

Planowanie podróży do Lublina na rok 2025 może być wyzwaniem, zwłaszcza gdy popularne hotele podnoszą ceny, a najlepsze oferty znikają błyskawicznie. Na szczęście istnieją mniej znane, lecz równie komfortowe miejsca noclegowe, o których większość turystów nigdy nie słyszała.

Porachunki i strzelanina pod pizzerią. Podejrzani zatrzymani w łukowskim mieszkaniu

Porachunki i strzelanina pod pizzerią. Podejrzani zatrzymani w łukowskim mieszkaniu

W kwietniu pod pizzerią w Niemcach pod Lublinem doszło do strzelaniny. W tle porachunki zwaśnionych grup. Policja właśnie zatrzymała w tej sprawie trzech mężczyzn. Wszyscy usłyszeli zarzuty.

Deregulacja a problemy małych i średnich przedsiębiorców
film

Deregulacja a problemy małych i średnich przedsiębiorców

Dr Mariusz Filipek, Pełnomocnik Ministra Rozwoju i Technologii ds. deregulacji i dialogu gospodarczego oraz zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest dzisiaj naszym gościem w programie Dzień Wschodzi. Rozmawiamy o obiecywanej deregulacji, jej faktycznym wymiarze i o tym, z jakimi realnymi problemami muszą radzić sobie mali i średni przedsiębiorcy.

Dzień Ojca na wesoło. Te memy rozbawią każdego tatę (i nie tylko)
MEMY
galeria

Dzień Ojca na wesoło. Te memy rozbawią każdego tatę (i nie tylko)

Ojciec – odwieczny bohater domowych napraw, mistrz sucharów i ekspert od pilotów do telewizora. W Dniu Ojca składamy im życzenia, a przy okazji... podsyłamy trochę śmiechu. Zobacz naszą galerię memów, które trafiają w samo sedno tatusiowego życia!

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Budowanie drużyny zaczyna się teraz

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Budowanie drużyny zaczyna się teraz

Po pierwszym letnim sparingu trener Motoru Mateusz Stolarski przyznał, że cieszy go przede wszystkim zero z tyłu. W kolejnym sezonie żółto-biało-niebiescy chcą tracić zdecydowanie mniej bramek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium