Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 lutego 2008 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Dziadek Władimira Wysockiego robił maturę u... Vetterów

0 6 A A

Cały świat obchodzi w tych dniach 70. rocznicę urodzin słynnego rosyjskiego poety i barda Władimira Wysockiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś jednak nie o jego twórczości, a o rodzinie. Udało nam się dotrzeć do zgoła sensacyjnej informacji, iż ukochany dziadek Wysockiego uczył się i zrobił maturę w... Lublinie.

Dla Rosjan żyjących w ZSRR Władimir Wysocki był źródłem nadziei na nadejście nowej demokratycznej rzeczywistości, dla władzy postacią ze wszech miar niewygodną. Miał jednak tak mocną pozycję międzynarodową, podkreśloną m.in. małżeństwem ze słynną aktorką francuską Mariną Vlady, iż niewiele można mu było zrobić.

Ukochany dziadek słynnego barda nazywał się Wolf Szlomowicz Wysocki. Urodził się w Brześciu nad Bugiem w 1889 roku. W domu mówiło się po polsku, aczkolwiek nie ma kwestii, iż była to rodzina żydowska. Bardzo chciał studiować, ale w warunkach carskiej Rosji, pod zaborem której pozostawała Polska, szanse uniwersyteckiej edukacji Żydzi mieli bardzo ograniczone. W ogóle zdobycie matury było dużą sztuką. Po zabiegach ojca, w 1909 roku Wolf trafił ostatecznie do Szkoły Kupieckiej wystawionej w Lublinie przez rodzinę Vetterów.

Tam też zdał egzamin dojrzałości w 1911 roku i z dyplomem udał się do Kijowskiego Instytutu Komercyjnego, gdzie limity przyjęć Żydów obowiązywały w bardzo ograniczonym zakresie. Studiowało tu dużo znanych postaci, w tym m.in. Odesski kolega Wysockiego - Izaak Babel, późniejszy słynny pisarz.

W Kijowie Wolf Wysocki ukończył nie tylko studia ekonomiczno-handlowe, ale także chemię i prawo na Uniwersytecie Św. Włodzimierza w 1919 roku. Poprzedzone to było "rusyfikacją” imienia na Władimir Siemionowicz. Tam też poślubił Dorę Bronstein, z którą miał dwóch synów. Urodzonego w 1916 roku Siemiona, ojca przyszłego barda i młodszego o dwa lata - Aleksieja.

W rodzinie Wysockich, Wolf pozostał legendą. Był mężczyzną wielkiej urody, jak powiadano "kijowskim Humphreyem Bogartem”. Znany był z licznych sercowych podbojów. Pracował w fabryce kosmetycznej i prowadził wziętą kancelarię adwokacką. Potem swe losy związał z Moskwą, gdzie też był adwokatem i jednym z dyrektorów zjednoczenia przemysłu kosmetycznego.

Całe życie zbierał materiały do encyklopedii malarstwa światowego, której nigdy jednak nie zdołał dokończyć. Zmarł w 1962 roku i pochowany został na Cmentarzu wagańkowskim, gdzie 18 lat później spoczął także jego wielki wnuk, a 35 lat później, jego syn płk. Siemion Wysocki. Jego prawnuk, Nikita Wysocki jest dziś dyrektorem Muzeum Władimira Wysockiego w Moskwie.

Drugą najbardziej znaną placówka zajmującą się spuścizną rosyjskiego barda jest Muzeum Władimira Wysockiego w Koszalinie założone i prowadzone przez dr. Marlenę Zimną, znaną tłumaczkę jego wierszy i pieśni oraz jednego z najwybitniejszych w świecie "wysockologów”. Jak nam powiedziała, przed kilkoma laty Muzeum Ziemi Lubelskiej, wykonało dla placówki koszalińskiej kwerendę archiwalną na temat lubelskich lat Wolfa Wysockiego. Prawie nic nie znaleziono.

Być może takie poszukiwania należałoby ponowić. Nikita Wysocki mówi nam, że gdyby Lublinowi wpadł do głowy pomysł upamiętnienia Władimira (Wolfa) Wysockiego, po którym genialny bard wziął imię, i dla którego był on idolem, chętnie przyjedzie z Moskwy do Lublina, aby w czymś takim uczestniczyć.
Podpowiadamy, że mogłaby to być np. tablica na murze Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork


Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:40
0
>W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...

W Twoim połączeniu zaś widoczna tradycyjna nienawiść i tyle.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:37
0
Grzbiarz napisał:
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle. rozwiń
Avatar
Grzbiarz / 4 lutego 2008 o 13:21
0
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:42
0
a Nikita Wysocki na wycieczkę do Polski może przyjechać w każdej chwili, nikt mu nie zabrania.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:37
0
~Grzybiarz~ napisał:
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten czy inny budynek tablicami upamiętniającymi to rychło zamieniły by się w choinki.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten c... rozwiń
Avatar
~Grzybiarz~ / 1 lutego 2008 o 18:17
0
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:40
0
>W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...

W Twoim połączeniu zaś widoczna tradycyjna nienawiść i tyle.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:37
0
Grzbiarz napisał:
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle. rozwiń
Avatar
Grzbiarz / 4 lutego 2008 o 13:21
0
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:42
0
a Nikita Wysocki na wycieczkę do Polski może przyjechać w każdej chwili, nikt mu nie zabrania.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:37
0
~Grzybiarz~ napisał:
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten czy inny budynek tablicami upamiętniającymi to rychło zamieniły by się w choinki.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten c... rozwiń
Avatar
~Grzybiarz~ / 1 lutego 2008 o 18:17
0
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie?

Lublin: Miasto dołoży połowę do wymiany pieca. Jak zdobyć dofinansowanie? 2 8

1 mln zł zamierza wydać Ratusz na dotacje dla osób pozbywających się pieców oraz kotłów na węgiel. Urząd Miasta zapewnia, że każdemu zainteresowanemu zwróci połowę kwoty wydanej na wymianę pieca. W taki sposób samorząd chce się przyczynić do poprawy stanu powietrza, którym oddychamy

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki

Pogoń Szczecin – MKS Perła Lublin 19:26. Teraz czas na Francuzki 3 0

MKS Perła zdecydowanie pokonał Pogoń Szczecin. Teraz podopieczne Roberta Lisa koncentrują się już tylko na sobotniej rywalizacji z E.S. Besancon Feminin rozgrywanej w ramach trzeciej rundy kwalifikacyjnej Pucharu EHF

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto]
alarm24

Farsa na stacji kolejowej w Chełmie. Pasażerowie musieli wchodzić do pociągu przez okno! [foto] 99 13

Tego pasażerowie, którzy czekali na stacji Chełm Miasto na pociąg TLK „Ogiński”, się nie spodziewali. W poniedziałek przed południem na peronie zatrzymał się chyba najkrótszy w historii spółki PKP Intercity skład – lokomotywa z jednym wagonem

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim

Lublin: Subway zniknął z deptaka. Już wiadomo, co powstanie po nim 65 11

Znana nad Bałtykiem i na zachodzie Polski sieć franczyzowa Stara Pączkarnia trafi do nas. Pierwszych smakołyków będzie można spróbować pod koniec miesiąca  

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie

Kierowca MPK Lublin nie patrzył na ulicę. Pasażer zrobił mu zdjęcie 65 16

Kierowca trolejbusu wiózł pasażerów wpatrzony w telefon komórkowy. Po skardze naszego Czytelnika trafił na dywanik. MPK zapewnia, że nie będzie tolerować takiej jazdy. W tym roku do Zarządu Transportu Miejskiego wpłynęło już 12 skarg na kierowców używających telefonów za kierownicą

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową
film

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę sportową 0 3

Agnieszka Radwańska zakończyła karierę. Najlepsza polska tenisistka ostatnich lat poinformowała o swojej decyzji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy

Problem z pracami na stadionie żużlowym w Lublinie. Wykonawca chce za dużo pieniędzy 25 11

W środę unieważniony został przetarg na zaprojektowanie i wykonanie remontu odwodnienia toru żużlowego na stadionie przy Al. Zygmuntowskich.

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie
18 listopada 2018, 20:00

Tribute To... Muzyczny hołd dla gwiazd w hali Globus w Lublinie 5 0

Co Gdzie Kiedy. Podczas koncertu współcześni polscy wykonawcy złożą hołd takim wokalistom jak Prince, Michael Jackson, George Michael, Amy Winehouse, Whitney Houston, Joe Cocker, Freddie Mercury i John Lennon.

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu

Monika Skinder zaliczyła rewelacyjny początek sezonu 0 0

Monika Skinder zajęła piąte miejsce w biegu sprinterskim w Olos

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury

Śmierć studentki z Białorusi w Lublinie. Jest śledztwo prokuratury 19 14

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 17-latki z Białorusi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna wyskoczyła z okna jednego z akademików.

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał

Kieszonkowiec grasował w lubelskich autobusach. Takiego złodzieja mało kto się spodziewał 16 3

55-latka z Lublina okradała pasażerów komunikacji miejskiej. Jej łupem padły dokumenty, karty bankomatowe, pieniądze i telefon. Kobieta została zatrzymana przez policjantów.

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie

Gmina żydowska chce zwrotu kamienicy. Nie składa broni mimo porażki w sądzie 2 15

Gmina Wyznaniowa Żydowska dalej walczy o zwrot kamienicy przy placu Wolności w Białej Podlaskiej. Wniosła teraz skargę kasacyjną od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie.

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie
film

Wjechał w słup galerii handlowej. Skończyło się tragicznie 0 5

Tarnów. Do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego doszło dziś przed południem na wysokości Galerii Tarnovia.

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ

Górnik Łęczna wygrał z Orlętami Kielce 4:1, ale jeszcze nie świętuje awansu do CLJ 29 0

Solidną zaliczkę z Kielc przywieźli piłkarze Górnika Łęczna. Zielono-czarni pokonali w pierwszym meczu barażowym o awans do Centralnej Ligi Juniorów U-15 Orlęta 4:1. Rewanż zostanie rozegrany w najbliższą niedzielę o godz. 13

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie
galeria

Chciała obronić córkę przed gwałtem, chwyciła za nóż. Grozi jej więzienie 71 17

– Nie chciałam go zabić, tylko broniłam córkę przed zgwałceniem – tłumaczyła przed sądem Salomea Ż. Kobieta odpowiada za usiłowanie zabójstwa swojego partnera. Z akt sprawy wynika, że Andrzej C. od dawna napastował jej dorosłą córkę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?