Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 lutego 2008 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Dziadek Władimira Wysockiego robił maturę u... Vetterów

0 6 A A

Cały świat obchodzi w tych dniach 70. rocznicę urodzin słynnego rosyjskiego poety i barda Władimira Wysockiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś jednak nie o jego twórczości, a o rodzinie. Udało nam się dotrzeć do zgoła sensacyjnej informacji, iż ukochany dziadek Wysockiego uczył się i zrobił maturę w... Lublinie.

Dla Rosjan żyjących w ZSRR Władimir Wysocki był źródłem nadziei na nadejście nowej demokratycznej rzeczywistości, dla władzy postacią ze wszech miar niewygodną. Miał jednak tak mocną pozycję międzynarodową, podkreśloną m.in. małżeństwem ze słynną aktorką francuską Mariną Vlady, iż niewiele można mu było zrobić.

Ukochany dziadek słynnego barda nazywał się Wolf Szlomowicz Wysocki. Urodził się w Brześciu nad Bugiem w 1889 roku. W domu mówiło się po polsku, aczkolwiek nie ma kwestii, iż była to rodzina żydowska. Bardzo chciał studiować, ale w warunkach carskiej Rosji, pod zaborem której pozostawała Polska, szanse uniwersyteckiej edukacji Żydzi mieli bardzo ograniczone. W ogóle zdobycie matury było dużą sztuką. Po zabiegach ojca, w 1909 roku Wolf trafił ostatecznie do Szkoły Kupieckiej wystawionej w Lublinie przez rodzinę Vetterów.

Tam też zdał egzamin dojrzałości w 1911 roku i z dyplomem udał się do Kijowskiego Instytutu Komercyjnego, gdzie limity przyjęć Żydów obowiązywały w bardzo ograniczonym zakresie. Studiowało tu dużo znanych postaci, w tym m.in. Odesski kolega Wysockiego - Izaak Babel, późniejszy słynny pisarz.

W Kijowie Wolf Wysocki ukończył nie tylko studia ekonomiczno-handlowe, ale także chemię i prawo na Uniwersytecie Św. Włodzimierza w 1919 roku. Poprzedzone to było "rusyfikacją” imienia na Władimir Siemionowicz. Tam też poślubił Dorę Bronstein, z którą miał dwóch synów. Urodzonego w 1916 roku Siemiona, ojca przyszłego barda i młodszego o dwa lata - Aleksieja.

W rodzinie Wysockich, Wolf pozostał legendą. Był mężczyzną wielkiej urody, jak powiadano "kijowskim Humphreyem Bogartem”. Znany był z licznych sercowych podbojów. Pracował w fabryce kosmetycznej i prowadził wziętą kancelarię adwokacką. Potem swe losy związał z Moskwą, gdzie też był adwokatem i jednym z dyrektorów zjednoczenia przemysłu kosmetycznego.

Całe życie zbierał materiały do encyklopedii malarstwa światowego, której nigdy jednak nie zdołał dokończyć. Zmarł w 1962 roku i pochowany został na Cmentarzu wagańkowskim, gdzie 18 lat później spoczął także jego wielki wnuk, a 35 lat później, jego syn płk. Siemion Wysocki. Jego prawnuk, Nikita Wysocki jest dziś dyrektorem Muzeum Władimira Wysockiego w Moskwie.

Drugą najbardziej znaną placówka zajmującą się spuścizną rosyjskiego barda jest Muzeum Władimira Wysockiego w Koszalinie założone i prowadzone przez dr. Marlenę Zimną, znaną tłumaczkę jego wierszy i pieśni oraz jednego z najwybitniejszych w świecie "wysockologów”. Jak nam powiedziała, przed kilkoma laty Muzeum Ziemi Lubelskiej, wykonało dla placówki koszalińskiej kwerendę archiwalną na temat lubelskich lat Wolfa Wysockiego. Prawie nic nie znaleziono.

Być może takie poszukiwania należałoby ponowić. Nikita Wysocki mówi nam, że gdyby Lublinowi wpadł do głowy pomysł upamiętnienia Władimira (Wolfa) Wysockiego, po którym genialny bard wziął imię, i dla którego był on idolem, chętnie przyjedzie z Moskwy do Lublina, aby w czymś takim uczestniczyć.
Podpowiadamy, że mogłaby to być np. tablica na murze Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork


Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:40
0
>W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...

W Twoim połączeniu zaś widoczna tradycyjna nienawiść i tyle.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:37
0
Grzbiarz napisał:
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle. rozwiń
Avatar
Grzbiarz / 4 lutego 2008 o 13:21
0
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:42
0
a Nikita Wysocki na wycieczkę do Polski może przyjechać w każdej chwili, nikt mu nie zabrania.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:37
0
~Grzybiarz~ napisał:
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten czy inny budynek tablicami upamiętniającymi to rychło zamieniły by się w choinki.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten c... rozwiń
Avatar
~Grzybiarz~ / 1 lutego 2008 o 18:17
0
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:40
0
>W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...

W Twoim połączeniu zaś widoczna tradycyjna nienawiść i tyle.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:37
0
Grzbiarz napisał:
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle. rozwiń
Avatar
Grzbiarz / 4 lutego 2008 o 13:21
0
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:42
0
a Nikita Wysocki na wycieczkę do Polski może przyjechać w każdej chwili, nikt mu nie zabrania.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:37
0
~Grzybiarz~ napisał:
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten czy inny budynek tablicami upamiętniającymi to rychło zamieniły by się w choinki.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten c... rozwiń
Avatar
~Grzybiarz~ / 1 lutego 2008 o 18:17
0
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Recital Macieja Maleńczuka w Lublinie
15 lutego 2019, 19:00

Recital Macieja Maleńczuka w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zaprasza na wyjątkowy recital Macieja Maleńczuka podsumowujący jego muzyczną karierę. Wydarzenie będzie miało miejsce 15 lutego o godz. 19.

Prezydent pyta mieszkańców czy w mieście potrzebna jest strefa płatnego parkowania [sonda]

Prezydent pyta mieszkańców czy w mieście potrzebna jest strefa płatnego parkowania [sonda] 0 0

Prezydent Chełma Jakub Banaszek zaprasza mieszkańców miasta do dyskusji nad wprowadzeniem strefy płatnego parkowania w centrum miasta. Pieniądze za parkowanie trafiłyby na fundusz remontowy ulic.

Rozprawa w sprawie elektrowni wodnej na Bystrzycy. Cofną pozwolenie?

Rozprawa w sprawie elektrowni wodnej na Bystrzycy. Cofną pozwolenie? 0 0

Na 25 stycznia zaplanowana została rozprawa administracyjna dotycząca cofnięcia pozwolenia na piętrzenie wód Bystrzycy przez elektrownię wodną.

Ludzie kultury w obronie szefa Centrum Spotkania Kultur i Muzeum Wsi Lubelskiej. List otwarty

Ludzie kultury w obronie szefa Centrum Spotkania Kultur i Muzeum Wsi Lubelskiej. List otwarty 5 8

Przedstawicielki i przedstawiciele środowiska kultury protestują przeciwko próbom odwołania Piotra Franaszka, dyrektora Centrum Spotkania Kultur i Mirosława Korbuta, dyrektora Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, w trakcie trwania ich kontraktów.

Zima za kierownicą samochodu nie musi doskwierać [porady]

Zima za kierownicą samochodu nie musi doskwierać [porady] 0 0

Niskie temperatury, opady śniegu, oblodzone drogi, mroźny wiatr i… zaparowane szyby w samochodzie. Mówi się, że zimą czasem musi być zimno, jednak nie kosztem bezpieczeństwa i widoczności na drodze. Przedstawiamy kilka porad, dzięki którym poprawi się komfort jazdy w zimowych warunkach.

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [18-20.01]
18 stycznia 2019, 9:00
film

Repertuar kin i teatrów w weekend w Lublinie i regionie [18-20.01] 1 0

W najbliższy weekend w lubelskich kinach zadebiutują nowe premiery filmowe, m.in. polska odpowiedź na Szybkich i wściekłych, czyli Diablo. Wyścig o wszystko. Sprawdź repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie.

Coraz więcej potencjalnych dawców szpiku. Już 61 tys. osób w woj. lubelskim

Coraz więcej potencjalnych dawców szpiku. Już 61 tys. osób w woj. lubelskim 11 2

Już blisko 61 tysięcy mieszkańców naszego województwa zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku. To o 75 proc. więcej niż dwa lata wcześniej, a liczenie tych, którzy zarejestrowali się w 2018 r. jeszcze się nie zakończyło.

Mniej niż 50 dni zostało do Biegu Tropem Wilczym

Mniej niż 50 dni zostało do Biegu Tropem Wilczym 0 0

Już 3 marca startuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Odbędzie się w ponad 360 miastach kraju i za granicą. Organizatorzy są już gotowi, by przyjmować zapisy.

Skoki narciarskie w Zakopanem. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie

Skoki narciarskie w Zakopanem. Gdzie oglądać? Transmisja w TV i internecie 0 0

Zakopane gościć będzie najlepszych skoczków świata. Na Wielkiej Krokwi w sobotę rozegrany zostanie konkurs drużynowy, a następnego dnia Kamil Stoch i spółka powalczą o kolejne punkty Pucharu Świata. Jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa będzie prezentujący ostatnio wyśmienitą formę Dawid Kubacki

Lubartów: Mieszkańcy zgłosili 24 projekty. Na które będzie można oddać głos?

Lubartów: Mieszkańcy zgłosili 24 projekty. Na które będzie można oddać głos? 0 1

886 tysięcy złotych przeznaczył ratusz na tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy będą wybierać wśród 24 zgłoszonych projektów. Głosowanie od 24 do 26 lutego.

Trzeba będzie przebudować tor przy ul. Janowskiej? Część terenu do zwrotu
galeria

Trzeba będzie przebudować tor przy ul. Janowskiej? Część terenu do zwrotu 11 6

Miasto musi zwrócić dawnej właścicielce część terenu, na którym wybudowało tor rowerowy przy ul. Janowskiej – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny. Wyrok jest prawomocny. Możliwe, że konieczna okaże się przebudowa toru

W Lublinie powstanie hala sportowo-widowiskowa na 800 osób

W Lublinie powstanie hala sportowo-widowiskowa na 800 osób 0 13

Sala sportowo-widowiskowa na 800 osób, ścianka wspinaczkowa, dwie sale do squasha, zewnętrzne boiska do koszykówki, piłki plażowej i tenisa, sala sportów walki. To tylko niektóre funkcje hali sportowo-widowiskowej, którą buduje Uniwersytet Medyczny. Wczoraj uczelnia podpisała umowę z wykonawcą – spółką Mirbud