Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

1 lutego 2008 r.
16:11
Edytuj ten wpis

Dziadek Władimira Wysockiego robił maturę u... Vetterów

0 6 A A

Cały świat obchodzi w tych dniach 70. rocznicę urodzin słynnego rosyjskiego poety i barda Władimira Wysockiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś jednak nie o jego twórczości, a o rodzinie. Udało nam się dotrzeć do zgoła sensacyjnej informacji, iż ukochany dziadek Wysockiego uczył się i zrobił maturę w... Lublinie.

Dla Rosjan żyjących w ZSRR Władimir Wysocki był źródłem nadziei na nadejście nowej demokratycznej rzeczywistości, dla władzy postacią ze wszech miar niewygodną. Miał jednak tak mocną pozycję międzynarodową, podkreśloną m.in. małżeństwem ze słynną aktorką francuską Mariną Vlady, iż niewiele można mu było zrobić.

Ukochany dziadek słynnego barda nazywał się Wolf Szlomowicz Wysocki. Urodził się w Brześciu nad Bugiem w 1889 roku. W domu mówiło się po polsku, aczkolwiek nie ma kwestii, iż była to rodzina żydowska. Bardzo chciał studiować, ale w warunkach carskiej Rosji, pod zaborem której pozostawała Polska, szanse uniwersyteckiej edukacji Żydzi mieli bardzo ograniczone. W ogóle zdobycie matury było dużą sztuką. Po zabiegach ojca, w 1909 roku Wolf trafił ostatecznie do Szkoły Kupieckiej wystawionej w Lublinie przez rodzinę Vetterów.

Tam też zdał egzamin dojrzałości w 1911 roku i z dyplomem udał się do Kijowskiego Instytutu Komercyjnego, gdzie limity przyjęć Żydów obowiązywały w bardzo ograniczonym zakresie. Studiowało tu dużo znanych postaci, w tym m.in. Odesski kolega Wysockiego - Izaak Babel, późniejszy słynny pisarz.

W Kijowie Wolf Wysocki ukończył nie tylko studia ekonomiczno-handlowe, ale także chemię i prawo na Uniwersytecie Św. Włodzimierza w 1919 roku. Poprzedzone to było "rusyfikacją” imienia na Władimir Siemionowicz. Tam też poślubił Dorę Bronstein, z którą miał dwóch synów. Urodzonego w 1916 roku Siemiona, ojca przyszłego barda i młodszego o dwa lata - Aleksieja.

W rodzinie Wysockich, Wolf pozostał legendą. Był mężczyzną wielkiej urody, jak powiadano "kijowskim Humphreyem Bogartem”. Znany był z licznych sercowych podbojów. Pracował w fabryce kosmetycznej i prowadził wziętą kancelarię adwokacką. Potem swe losy związał z Moskwą, gdzie też był adwokatem i jednym z dyrektorów zjednoczenia przemysłu kosmetycznego.

Całe życie zbierał materiały do encyklopedii malarstwa światowego, której nigdy jednak nie zdołał dokończyć. Zmarł w 1962 roku i pochowany został na Cmentarzu wagańkowskim, gdzie 18 lat później spoczął także jego wielki wnuk, a 35 lat później, jego syn płk. Siemion Wysocki. Jego prawnuk, Nikita Wysocki jest dziś dyrektorem Muzeum Władimira Wysockiego w Moskwie.

Drugą najbardziej znaną placówka zajmującą się spuścizną rosyjskiego barda jest Muzeum Władimira Wysockiego w Koszalinie założone i prowadzone przez dr. Marlenę Zimną, znaną tłumaczkę jego wierszy i pieśni oraz jednego z najwybitniejszych w świecie "wysockologów”. Jak nam powiedziała, przed kilkoma laty Muzeum Ziemi Lubelskiej, wykonało dla placówki koszalińskiej kwerendę archiwalną na temat lubelskich lat Wolfa Wysockiego. Prawie nic nie znaleziono.

Być może takie poszukiwania należałoby ponowić. Nikita Wysocki mówi nam, że gdyby Lublinowi wpadł do głowy pomysł upamiętnienia Władimira (Wolfa) Wysockiego, po którym genialny bard wziął imię, i dla którego był on idolem, chętnie przyjedzie z Moskwy do Lublina, aby w czymś takim uczestniczyć.
Podpowiadamy, że mogłaby to być np. tablica na murze Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów.

Waldemar Piasecki, Nowy Jork


Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:40
0
>W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...

W Twoim połączeniu zaś widoczna tradycyjna nienawiść i tyle.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:37
0
Grzbiarz napisał:
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle. rozwiń
Avatar
Grzbiarz / 4 lutego 2008 o 13:21
0
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:42
0
a Nikita Wysocki na wycieczkę do Polski może przyjechać w każdej chwili, nikt mu nie zabrania.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:37
0
~Grzybiarz~ napisał:
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten czy inny budynek tablicami upamiętniającymi to rychło zamieniły by się w choinki.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten c... rozwiń
Avatar
~Grzybiarz~ / 1 lutego 2008 o 18:17
0
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:40
0
>W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...

W Twoim połączeniu zaś widoczna tradycyjna nienawiść i tyle.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 14:37
0
Grzbiarz napisał:
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle.



LOGIKA jest bez narodowości. Nie troszczę się o majątek Palikota. Za apap dziękuję, głowa mnie nie boli. Prawo do wypowiedzi mam i tyle. rozwiń
Avatar
Grzbiarz / 4 lutego 2008 o 13:21
0
W obu 'połączeniach telefonicznych' odzew tradycyjnej "polskości"...
Główki rozbolały?
Oczywiście Palikot nie "musi" się angażować w Gombrowicza i sponsorować
przedstawienia jego sztuk. Oczywiście Palikot nie musi się troszczyć
o Singera. Tylko... po co ta troska o samego Palikota? Niech robi, co chce.
Niech w ogóle Lublin robi co chce. A ci, co widzą i patrzą, niech myślą,
co chcą i piszą, co chcą. Na ból głowy - apap.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:42
0
a Nikita Wysocki na wycieczkę do Polski może przyjechać w każdej chwili, nikt mu nie zabrania.
Avatar
tel / 4 lutego 2008 o 10:37
0
~Grzybiarz~ napisał:
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten czy inny budynek tablicami upamiętniającymi to rychło zamieniły by się w choinki.



Daj sobie na wstrzymanie. Upamiętnienie barda Wysockiego rozumiem, ale dziadka, który niczym się nie wsławił? I jeszcze do tego wkładanie ręki do kieszeni Palikota! Biedny ten bogaty człowiek, którego wszyscy motywują do filantropii i nieciekawych inwestycji, dlatego, że ON MA!! Weźcie się ludzie do pracy, stwórzcie sobie biznes, zaróbcie pieniądze i przestańcie zmuszać Palikota do dobroczynności.
Ma pieniądze i niepodważalne prawo decydowania o nich.

ps. gdyby obwieszać ten c... rozwiń
Avatar
~Grzybiarz~ / 1 lutego 2008 o 18:17
0
TO JEST SENSACJA... Może Janusz Palikot, tak wspierający pamięć o związkach z Lublinem i Biłgorajem
Isaaca Bashevisa Singera, znajdzie czas na zainteresowanie się tym tematem. W końcu tablica
pamiatkowa na szkołę Vetterów to nie wydatek runujący jego budżet. Chyba, że z prezydentem
Lublina pomyśleliby o... ulicy Wysockiego.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 3 5

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 3

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 32 3

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy

1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy. Zbiórka na środki transportu dla misjonarzy 0 1

W niedzielę zaczyna się Akcja św. Krzysztofa – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W ubiegłym roku dzięki przekazanym pieniądzom udało się spełnić prośby polskich misjonarzy w 30 krajach świata.

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie"

Pokazy fontanny na placu Litewskim w Lublinie: Nowe widowisko "Anioły lubelskie" 6 0

Co Gdzie Kiedy. Już w piątek 20 lipca po raz pierwszy pokazane zostanie w fontannie na pl. Litewskim nowe widowisko „Anioły lubelskie”. W lipcu zobaczymy je w sumie sześć razy, bo Ratusz zmienił harmonogram pokazów.

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia]
galeria

Chwila nieuwagi i takie efekty. Dachowanie audi [zdjęcia] 0 3

Do zdarzenia doszło w piątek po godz. 8 w Janowicach (pow. świdnicki).

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Brązowy medal Joanny Bemowskiej z AZS UMCS 3 0

Świetny początek 94 PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce dla AZS UMCS. Joanna Bemowska wywalczyła brązowy medal w chodzie sportowym na 5 km.

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację

Rzucił się z nożem na swoją matkę. Bo nie zostawili mu kotletów na kolację 51 8

Cztery lata więzienia i przymusowa terapia odwykowa. To kara dla 26-latka z okolic Puław, który ugodził nożem własną matkę. Wcześniej latami znęcał się nad rodziną.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!