Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 czerwca 2005 r.
20:08
Edytuj ten wpis

Dzieciaki zabawi unia

Autor: Zdjęcie autora Anna Cykier

Maluchy mieszkające na wsi wcale nie muszą bawić się przed domem. Nawet w najbiedniejszej gminie może być przedszkole. Wystarczy, żeby wójt wykazał trochę inicjatywy, a utworzenie i wyposażenie takiej placówki sfinansuje Unia Europejska.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szlak został już przetarty. Przedszkola dla wiejskich dzieci zorganizowała m.in. gmina Jastków. Rodzice małych dzieci są zachwyceni. – Kiedy idę z mężem w pole, wiem że moje dziecko jest bezpieczne – mówi pani Marta, mama 4-letniej Kasi. – Przedszkole na wsi jest tak samo potrzebne jak w mieście. Dzieci lepiej się rozwijają i są naprawdę szczęśliwe, że mają się z kim bawić.
W gminie Jastków jest już siedem takich małych przedszkoli. Zaczęli w 2001 roku, kiedy ruszał pilotażowy program „Tam, gdzie nie ma przedszkola”, koordynowany przez Fundację Rozwoju Dzieci w Warszawie. – To wspaniała inicjatywa – zachęca Teresa Kot, zastępca wójta Jastkowa. – Warto było zaryzykować. Dzieci przychodzą na zajęcia bardzo chętnie. Rodzice angażują się w urządzanie przedszkolnych placów, pomagają w sprzątaniu, na zmianę pełnią dyżury. To ma sens. Z darmowej opieki korzysta u nas już ponad 100 maluchów.
Ostatnio otwarto kolejne, trzecie już przedszkole, w Grabowie. – Nasze dzieci chodzą na zajęcia dopiero od miesiąca, a już widać kolosalną różnicę w ich zachowaniu – mówi Anna Ostapińska, mama 4-letniej Martynki. – A ile wierszyków i piosenek Martynka teraz wyśpiewuje w domu!
Na Lubelszczyźnie do końca tego roku może powstać nawet kilkadziesiąt takich ośrodków. Na razie chęć uczestnictwa w programie wyraziło tylko siedem naszych gmin. – Na organizację przedszkoli unia przeznaczyła ponad 5 mln zł – mówi Ewa Rościszewska z Fundacji Rozwoju Dziecka, nadzorująca projekt na terenie sześciu wschodnich województw, w tym lubelskiego. – Rodziców pobyt dziecka w przedszkolu nic nie kosztuje. Fundacja płaci również za ubezpieczenie maluchów.
Ewa Radziszewska ma nadzieję, że samorządy skorzystają z tej szansy. Zgłoszenia można składać jeszcze do końca czerwca. A jeśli wójt się ociąga, inicjatywę mogą przejąć rodzice. •


Pozostałe informacje

Od lewej: prof. David Lockington, prezydent UKISCRS, prof. Robert Rejdak, dr Iva Krolo w trakcie szkolenia w lutym dla ponad 100 okulistów z Ukrainy w Lublinie

Program Interreg wspiera współpracę medyczną z Ukrainą. Lublin w roli lidera, lekarz z naszego miasta z ważną nagrodą

Uniwersytet Medyczny w Lublinie koordynuje projekt transgraniczny Health Bridges. Dzięki unijnemu finansowaniu z programu Interreg możliwe będzie m.in. doposażenie kliniki w Lublinie i szkolenia dla lekarzy z Ukrainy. Za wkład naukowy w dziedzinie okulistyki, ale nie tylko, prof. Robert Rejdak z Lublina został nominowany do bardzo ważnej nagrody.

Rektor AZ (na pierwszym planie): To świetne zaplecze dydaktyczno-materialne dla Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Zamojskiej. Cieszy nas to ogromnie, bowiem Wydział ten dynamicznie rozwija się.
galeria

Otworzyli otwarte. Kompleks dydaktyczny AZ za ministerialne miliony

Studenci z nowoczesnych, wyremontowanych i dobrze wyposażonych pomieszczeń korzystają już kilka miesięcy. Ale dopiero teraz odbyło się oficjalne otwarcie kompleksu budynków Akademii Zamojskiej przy ul. Sienkiewicza 22. Uczelnia kupiła je kilka lat temu od innej, upadającej.

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

Symulator wypadku i jazda po płycie poślizgowej - ODTJ zaprasza na dzień otwarty

W piątek kierowcy będą mogli spróbować swoich sił na profesjonalnym torze jazdy. Przed nami wydarzenie "Bezpieczny kierowca".

Naoglądał się filmów akcji i przed policją uciekał po dachach

Naoglądał się filmów akcji i przed policją uciekał po dachach

Czasami rzeczywistość miesza nam się z fikcją. Pewien mieszkaniec Kraśnika chciał zostać gwiazdą filmów akcji i przed policjantami uciekał po dachach budynków.

Kierowała pod wpływem alkoholu i miała fałszywe prawo jazdy

Kierowała pod wpływem alkoholu i miała fałszywe prawo jazdy

Uwagę policjantów zwróciła tym, że nie miała włączonych świateł. Jednak dla 38-latki z Krasnegostawu to był początek problemów.

Nowe centrum bezpieczeństwa w Lublinie coraz bliżej. Miasto poznało oferty

Nowe centrum bezpieczeństwa w Lublinie coraz bliżej. Miasto poznało oferty

Miasto Lublin ogłosiło przetarg na dokumentację projektową dla Lubelskiego Centrum Bezpieczeństwa. Oferty już otwarte. Jedna zmieściła się w budżecie.

zestaw S.T.A.L.K.E.R.: Legends Of The Zone Trilogy – Enhanced Edition
galeria
film

S.T.A.L.K.E.R.: Trzy gry w nowej wersji. Dla niektórych za darmo (wideo)

Już 20 maja swoją premierę będzie miał zestaw S.T.A.L.K.E.R.: Legends Of The Zone Trilogy – Enhanced Edition. Co nowego czeka na nas w Zonie, Prypeci i Laboratorium X-18?

Mateusz Stolarski przyznał, że Motor jest obecnie w trudnym momencie

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Kibice są z nami szczególnie wtedy, gdy nam nie idzie

Motor przegrał trzeci mecz z rzędu, tym razem w Szczecinie z Pogonią 0:3. Jak trenerzy obu ekip oceniają środowe spotkanie?

Ostatnie spotkanie w urzędzie nie przyniosło przełomu

Urząd ma swoją koncepcję tunelu, a komitet swoją. Nie ma kompromisu

Pomimo kolejnych spotkań, kompromisu w tej sprawie nie widać. Urzędnicy uznają swoją koncepcję budowy tunelu pod torami za najlepszą. Nawet petycja z 2 tys. podpisów od mieszkańców nic nie pomogła.

Moda i Biznes już niedługo połączą się na uroczystej gali
NASZ PATRONAT
29 maja 2025, 0:00

Moda i Biznes już niedługo połączą się na uroczystej gali

29 maja malownicza „Rezydencja w Szczerym Polu” w Strzyżowicach, stanie się areną wyjątkowego wydarzenia – 9. edycji Gali Mody i Biznesu.To spotkanie łączące świat mody z dynamicznym środowiskiem biznesowym Lubelszczyzny.

Na czas Jarmarku Hetmańskiego zamojski Rynek Wielki zamienia się w wielki plac targowy
31 maja 2025, 12:00
galeria

Jarmark Hetmański 2025. To już 31. edycja imprezy (pełny program)

Rynek Wielki znów stanie się wielkim placem targowym z mnóstwem straganów. Ale Jarmark Hetmański to nie tylko handel. Również konkursy i koncerty. Organizatorzy tegorocznej edycji już przedstawili program wydarzenia, które odbędzie się po raz 31.

Ulotki partyjne PiS przy wejściu do kościoła. Radny KO "oburzony"

Ulotki partyjne PiS przy wejściu do kościoła. Radny KO "oburzony"

Ulotki partyjne przy wejściu do kościoła w Białej Podlaskiej oburzyły radnego sejmiku Wojciecha Sosnowskiego (KO). Kuria siedlecka zapewnia, że materiały znalazły się tam bez zgody parafii.

Morandówka została zaprojektowana ok. 1590 przez Bernarda Morando, głównego architekta Zamościa, jako wzorcowa kamienica rynkowa. Spośród innych położonych w centralnej części miasta wyróżnia się m.in. arkadowo-kolumnowym portalem renesansowym wg projektu Jana Wolffa

Zabytkowe kamienice do wynajęcia. Na hotel, restaurację albo działalność kulturalną

Ostatni najemca wyprowadził się z zabytkowej kamienicy z końcem lutego. Teraz Zakład Gospodarki Lokalowej szuka nowego dla Morandówki, zespołu kamienic położonych między ul. Staszica i Żeromskiego w Zamościu. Jest też przetarg na inne staromiejskie lokale.

Na pierwszą przejażdżkę wybrał się niesprawnym autem

Na pierwszą przejażdżkę wybrał się niesprawnym autem

Miała być pierwsza przejażdżka po zdaniu prawa jazdy. Niestety skończyła się zabraniem dowodu rejestracyjnego, mandatem i odholowaniem auta na policyjny parking.

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

UMCS i PGE Dystrybucja łączą siły. Nowe technologie mają wspierać sektor energetyczny

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz PGE Dystrybucja podpisały porozumienie o współpracy. Celem partnerstwa jest rozwój nowoczesnych technologii wspierających sektor energetyczny – w tym zastosowanie sztucznej inteligencji do analizy danych pomiarowych oraz wykrywania nieprawidłowości w systemach rozliczeniowych energii elektrycznej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium