Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

23 grudnia 2009 r.
16:13
Edytuj ten wpis

Dzisiaj w Betlejem wesoła nowina

0 7 A A

W sobotę o 11 w Betlejem mróz ściska na całego. Nad maleńką osadą, zagubioną w lesie za Bęczynem, unosi się dym z wędzarek. Henryk Popłoński poprawia kiełbasę i dokłada wiśniowego drzewa. Jego żona Janina ociera łzę. Właśnie umarła siostra Marysia. Widać tak Bóg chciał. Maleńkie Betlejem szykuje się do Wigilii

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na jego skraju, w izbie przy kuchni siedzi Janina Hołoda. Jak różaniec przekłada kartki z życzeniami. – Z kim spędzę Wigilię? Z moim psem. Nikt do mnie nie przyjdzie. No bo kto?

Skąd to Betlejem

O 9 rano siarczysty mróz rysuje na szybach kilkunastu domów w Betlejem ozdobne kwiaty. Nic dziwnego, bo w Urzędowie jest minus szesnaście. W Bęczynie dwie kreski niżej. – W Betlejem, schowanym za Bęczynem jest jeszcze zimniej – mówi dr Małgorzata Cisomak, adiunkt na Politechnice Lubelskiej, zakochana w ziemi urzędowskiej po uszy. W Betlejem będzie naszym przewodnikiem. A skąd taka nazwa? – Nikt nie wie. Może dlatego, że zawsze mieszkali tu bardzo biedni ludzie. Może Hołodzina będzie wiedzieć.

Mijamy garncarskie piece schowane w śniegu. Żuraw, który stoi w centrum Betlejem. Jedna chałupa, druga. Siatka, metalowe drzwi, do których rzuca się podwórzowy pies. Po chwili po schodach schodzi schylona w pół gospodyni. Ostrożnie bada laską każdy schodek, unosi głowę, obrzuca nas zdziwionym spojrzeniem. Zamyka psa na podwórku, prowadzi do środka. Sień, kuchnia, łóżko, pralka, na fajerkach garnki. Rozstawia stołki. Prosi, żeby siadać. Pani Janino, skąd nazwa Betlejem?

– Doniosło się do Lublina, że my tu w Betlejem żyjemy, tak? – śmieje się. – Musiałam mieć chyba z osiemnaście lat, kiedy powiedziałam do proboszcza: żeby tu jeszcze był żłóbek, to byłoby jak w tym biednym Betlejem. Wtedy mi powiedział: Ja wiem, kto biedny, kto bogaty i komu pomoc trzeba dać. Takiego księdza to już nigdy nie będziemy mieli.

Wigilii nie będzie

Zawsze bardzo czekała ma pierwszą gwiazdkę. – Był kapuśniak z leśnymi grzybami. Tatuś zawsze nałapał karpi rozmaitych, płotek, to mamusia usmażyła na oleju. Były pączki. Pierogi z grzybów z wody kraszone olejem z cebulą. Najpierw połamaliśmy się opłatkiem, potem były życzenia, tatuś tak mówi do nas: żebyśta dzieci grzeczne były.

Głos Janiny Hołody się łamie, w oczach już płyną łzy. – Wszystko tak zamilkło, cichutko w mieszkaniu się zrobiło. Brat najstarszy był, dwie siostry, ja jestem najmłodsza. Był jeszcze jeden braciszek, ale miał pięć latek, to umarł. Takie nieszczęście się zrobiło. Urodził się kaleka, nie mówił, rąsie miało takie malutkie, na nóżki nie stanął. Tatuś zrobił wózek z klocków, drewniane kółka, woziliśmy go po podwórku, dostał konwulsji, umarł.

Jak w tym roku spędzi pani wigilię?

– Sama będę z pieskiem.

Nie będzie nikogo?

– Nie. Sama mieszkam. I piesek. Nie będę szykować nic. Zrobię herbaty, może rybę sobie kupię… – z oczu Janiny znów płyną łzy. – Nie wiem, co powiedzieć. Zostałam sama. Mąż umarł, siedem lat już minęło. Jestem sama i tak się nie daję. Miałam gospodarkę dużą, dwie krowy, byka i jałówkę, świni sześcioro, kur po sto, kaczek piećdzieisiąt. Nie dawałam się jak mogłam. W końcu oddałam gospodarkę – za chwile pokazuje nam kartki świąteczne. – Widzi pan, życzenia dostałam. Od rodziny. Jedne aż ze Słowacji. Drugie ze Złotowa. Tyle że kartki mam.
Choinki nie ubiorę. Bo i komu? Dobrze że przyjechaliście. Jak ja się ucieszyłam, że choć raz ktoś mnie odwiedził.

Biedne, ale chrześcijańskie

Żegnamy się z Hołodziną. – Życie – mówi krótko Małgorzata Cisomak. Prowadzi nas pod kapliczkę św. Huberta. Po drodze mijamy jednego z mieszkańców Betlejem. Patrzy spod oka. Pytamy, dlaczego Betlejem?

– Już mówię: tu zawsze biedne chrześcijańskie ludzie mieszkały. Biedne, ale chrześcijańskie – podkreśla z naciskiem. A swoje wie, bo już siedemdziesiąt lat żyje w Betlejem.

Ile ludzi tu mieszka?

– Gramki, Drzymały, Gołębiowskie, Surdackie, Gajewskie, teraz Kopeć, Niewczas, teraz Popłoński, Karaś – liczy z namysłem. Jak spędzie wigilię? – Po starodawnemu. Zaczniemy od kolędy, potem opłatek, kapuśniak z grzybami, jakieś ciasto żona zrobi, jedno, dwa czy trzy. W sumie będzie nas siedmioro.

Tradycja musi być

Stoimy pod królewskim dębem. Został z niego kikut. – Ma około sześciuset lat. Z opowieści przy wigilijnym stole wiadomo, że odpoczywał pod nim Władysław Jagiełło, kiedy wybierał się przeciwko Krzyżakom na Grunwald – mówi Małgorzata Ciosmak.

Kawałek dalej Henryk Popłoński właśnie dogląda kiełbasy. Ściąga z wędzarki osmolone worki, grube dechy, poprawią wędliny, dokłada wiśniowego drzewa. – Jeszcze dwie godziny – mówi z uśmiechem.

W następnym domu na kuchni skwierczą ruskie pierogi. Danuta Zarzycka wyciąga kantyczki. Mają ze sto lat. – Z tego moja babcia, Władysława Jagiełło, uczyła śpiewać kolędy moją mamę, mama Surdacka Kazimiera mnie, ja swoje dzieci Monikę i Tomka. Bo tradycja musi być – mówi Danuta Zarzycka.

Jesteśmy w domu Teresy i Józefa Gołębiowskich. Józef właśnie mierzy sobie cukier, Teresa szuka w apteczce tabletek. Janina Popłońska pomaga Teresie zmieniać firanki i zasłony. Co będzie na wigilię? – Śledzie – mówi Danuta Zarzycka.

– I groch z kapustą – krzyczy z parapetu Teresa. Nie będzie podpłomyków z blachy, bo już nikt takich nie piecze.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
donieznajomej / 18 stycznia 2010 o 20:35
0
nieznajoma napisał:
Z artykułu płynie stwierdzenie: Betlejem jest piękny. Czytając to można naprawde wiele rzeczy przypomnieć z dzieciństwa. Nie chodzi o Jagiełło i to drzewo- to szczegół. To urocze dalekie spokojne piękno. które otacza to wszystko. Tam jest dopiero spokój i nie ma zgiełku, pędu przed siebie i wiecznego niedosytu finansowego. Ludzie przeczytajcie to! Warto. I Niech każdy sobie przypomni czy nigdy nie tęsknił za taka ciszą spokojem i naturą.
Podejrzewam że negatywne krytyki na temat tego artykułu będą raczej od ludzi mieszkających gdzieś w okolicy- raczej czujących niechęć do tych ludzi i tej miejscowości.
Tak!!! Z biedy rodzą się niesamowite wspomnienia, ponieważ wspominamy coś czego będąc bogatym nigdy być może nie doświadczymy.

Pani "nieznajoma" też reklamuje zacną część Bęczyna, czy też oddzielną miejscowość? Ten artykuł miał być poświęcony "biedzie jaka tam panuje" chociaż i tak uważam to za "bzdety". Mieszkańcy na pewno nie są biedniejsi od pozostałych mieszkańców Bęczyna... Co najwyżej mogą mieć więcej tlenu, bo mieszkają bliżej lasu...

Pani "nieznajoma" też reklamuje zacną część Bęczyna, czy też oddzielną miejscowość? Ten artykuł miał być poświęcony "biedzie jaka tam panuje" chociaż i tak uważam to za "bzdety". Mieszkańcy na pewno nie są biedniejsi od pozostałych mieszkańców Bęczyna... Co najwyżej mogą mieć więcej tlenu, bo mieszkają bliżej lasu... rozwiń
Avatar
ewa / 7 stycznia 2010 o 21:51
0
mieszkaniecbiednegobetleje napisał:
Szanowny Panie redaktorze nie wiem czy pan to zauważył ale ''betlejem'' nie jest miejscowością zagubioną pośród lasu za Bęczynem lecz integralna częścią tej pięknej (nie tak jak została opisana w waszym atykule) miejscowości. jeżeli już rospisuje się Pan o rzekomej legędzie o królu jagiele mógł Pan troszkę lepiej odrobić pracę domową gdyż Władysław Jagiełło przebywał w wtych okolicach w roku 1405 kiedy to nadał prawa miejskie pobliskiej miejscowości Urzędów. a jak większość z nas wie bitwa pod Grunwaldem odbyła się w roku 1410 i w tym czasię król przejeżdżał tzw. bursztynowym szkakiem przez wspomniany już Urzędów. i ne ma żadnych powodów dla których miał by zbaczać z trasy i odpoczywać pod tym właśnie dębem, tak więc radził bym nie słuchać takich psełdoinformatorów (czytaj Małgorzata Ciosmak) . A poza tym nie zdaje Pan sprawy ile krzywy bohaterom tego reportarzu pan uczynił, radził bym Panu ponowny przyjazd w te biedne strony, ponowne zoriętowanie się w temacie i napisanie następnego tekstu tym razem nie tak jednostrannego który nie zwiękrzał by wam sprzedanego nakładu ale żetelnie opisywał atmosferę panującą w betlejem. Ale to pozostawiam już Pana SUMIENIU

I jak tu się zgodzić z Pana słusznymi uwagami, kiedy byków ortograficznych więcej jak fajnych faktów?

I jak tu się zgodzić z Pana słusznymi uwagami, kiedy byków ortograficznych więcej jak fajnych faktów? rozwiń
Avatar
znajoma / 7 stycznia 2010 o 21:42
0
Nie zrozumiala Pani artykułu. To nie chodziło o pękno miejscowości bo co do tego nikt nie wątpi. To nastąpiło w artykule przeklamanie. nagle miejscowość Bęczyn zaczęła się dzielić na "sioła" a w tej zwartej jednolitej zabudowie nie można się dopatrzeć jakichś odrębności. Można było opisać piękno bez posługiwania się nazwiskami i realiami bo w tym wypadku należy traktować artykuł jak dokument.
Avatar
nieznajoma / 4 stycznia 2010 o 23:14
0
Z artykułu płynie stwierdzenie: Betlejem jest piękny. Czytając to można naprawde wiele rzeczy przypomnieć z dzieciństwa. Nie chodzi o Jagiełło i to drzewo- to szczegół. To urocze dalekie spokojne piękno. które otacza to wszystko. Tam jest dopiero spokój i nie ma zgiełku, pędu przed siebie i wiecznego niedosytu finansowego. Ludzie przeczytajcie to! Warto. I Niech każdy sobie przypomni czy nigdy nie tęsknił za taka ciszą spokojem i naturą.
Podejrzewam że negatywne krytyki na temat tego artykułu będą raczej od ludzi mieszkających gdzieś w okolicy- raczej czujących niechęć do tych ludzi i tej miejscowości.
Tak!!! Z biedy rodzą się niesamowite wspomnienia, ponieważ wspominamy coś czego będąc bogatym nigdy być może nie doświadczymy.
Z artykułu płynie stwierdzenie: Betlejem jest piękny. Czytając to można naprawde wiele rzeczy przypomnieć z dzieciństwa. Nie chodzi o Jagiełło i to drzewo- to szczegół. To urocze dalekie spokojne piękno. które otacza to wszystko. Tam jest dopiero spokój i nie ma zgiełku, pędu przed siebie i wiecznego niedosytu finansowego. Ludzie przeczytajcie to! Warto. I Niech każdy sobie przypomni czy nigdy nie tęsknił za taka ciszą spokojem i naturą.
Podejrzewam że negatywne krytyki na temat tego artykułu będą raczej od ludzi mieszkających gdz... rozwiń
Avatar
mieszkaniecbiednegobetleje / 27 grudnia 2009 o 23:23
0
Szanowny Panie redaktorze nie wiem czy pan to zauważył ale ''betlejem'' nie jest miejscowością zagubioną pośród lasu za Bęczynem lecz integralna częścią tej pięknej (nie tak jak została opisana w waszym atykule) miejscowości. jeżeli już rospisuje się Pan o rzekomej legędzie o królu jagiele mógł Pan troszkę lepiej odrobić pracę domową gdyż Władysław Jagiełło przebywał w wtych okolicach w roku 1405 kiedy to nadał prawa miejskie pobliskiej miejscowości Urzędów. a jak większość z nas wie bitwa pod Grunwaldem odbyła się w roku 1410 i w tym czasię król przejeżdżał tzw. bursztynowym szkakiem przez wspomniany już Urzędów. i ne ma żadnych powodów dla których miał by zbaczać z trasy i odpoczywać pod tym właśnie dębem, tak więc radził bym nie słuchać takich psełdoinformatorów (czytaj Małgorzata Ciosmak) . A poza tym nie zdaje Pan sprawy ile krzywy bohaterom tego reportarzu pan uczynił, radził bym Panu ponowny przyjazd w te biedne strony, ponowne zoriętowanie się w temacie i napisanie następnego tekstu tym razem nie tak jednostrannego który nie zwiękrzał by wam sprzedanego nakładu ale żetelnie opisywał atmosferę panującą w betlejem. Ale to pozostawiam już Pana SUMIENIU
Szanowny Panie redaktorze nie wiem czy pan to zauważył ale ''betlejem'' nie jest miejscowością zagubioną pośród lasu za Bęczynem lecz integralna częścią tej pięknej (nie tak jak została opisana w waszym atykule) miejscowości. jeżeli już rospisuje się Pan o rzekomej legędzie o królu jagiele mógł Pan troszkę lepiej odrobić pracę domową gdyż Władysław Jagiełło przebywał w wtych okolicach w roku 1405 kiedy to nadał prawa miejskie pobliskiej miejscowości Urzędów. a jak większość z nas wie bitwa pod Grunwaldem odbyła się w roku 141... rozwiń
Avatar
nocomment / 27 grudnia 2009 o 22:00
0
jasne Jagiełło odpoczywał po akcji ratowania królowej Jadwigi z rąk nieposkromionego garncarza xD a może Mieszko też tam był?? hmm.. Wioska Smerfów?? a może Muminków?? nie... ? a może jednak? Niedługo z Urzędowa zrobicie metropolię i napiszecie, że ludzie tam mieszkający pochodzą z rodu szlacheckiego Cebulów?? Takie głupoty, że żal czytać...
Avatar
mosquito / 24 grudnia 2009 o 23:43
0
tradycja zawsze biedy się trzyma.
Avatar
donieznajomej / 18 stycznia 2010 o 20:35
0
nieznajoma napisał:
Z artykułu płynie stwierdzenie: Betlejem jest piękny. Czytając to można naprawde wiele rzeczy przypomnieć z dzieciństwa. Nie chodzi o Jagiełło i to drzewo- to szczegół. To urocze dalekie spokojne piękno. które otacza to wszystko. Tam jest dopiero spokój i nie ma zgiełku, pędu przed siebie i wiecznego niedosytu finansowego. Ludzie przeczytajcie to! Warto. I Niech każdy sobie przypomni czy nigdy nie tęsknił za taka ciszą spokojem i naturą.
Podejrzewam że negatywne krytyki na temat tego artykułu będą raczej od ludzi mieszkających gdzieś w okolicy- raczej czujących niechęć do tych ludzi i tej miejscowości.
Tak!!! Z biedy rodzą się niesamowite wspomnienia, ponieważ wspominamy coś czego będąc bogatym nigdy być może nie doświadczymy.

Pani "nieznajoma" też reklamuje zacną część Bęczyna, czy też oddzielną miejscowość? Ten artykuł miał być poświęcony "biedzie jaka tam panuje" chociaż i tak uważam to za "bzdety". Mieszkańcy na pewno nie są biedniejsi od pozostałych mieszkańców Bęczyna... Co najwyżej mogą mieć więcej tlenu, bo mieszkają bliżej lasu...

Pani "nieznajoma" też reklamuje zacną część Bęczyna, czy też oddzielną miejscowość? Ten artykuł miał być poświęcony "biedzie jaka tam panuje" chociaż i tak uważam to za "bzdety". Mieszkańcy na pewno nie są biedniejsi od pozostałych mieszkańców Bęczyna... Co najwyżej mogą mieć więcej tlenu, bo mieszkają bliżej lasu... rozwiń
Avatar
ewa / 7 stycznia 2010 o 21:51
0
mieszkaniecbiednegobetleje napisał:
Szanowny Panie redaktorze nie wiem czy pan to zauważył ale ''betlejem'' nie jest miejscowością zagubioną pośród lasu za Bęczynem lecz integralna częścią tej pięknej (nie tak jak została opisana w waszym atykule) miejscowości. jeżeli już rospisuje się Pan o rzekomej legędzie o królu jagiele mógł Pan troszkę lepiej odrobić pracę domową gdyż Władysław Jagiełło przebywał w wtych okolicach w roku 1405 kiedy to nadał prawa miejskie pobliskiej miejscowości Urzędów. a jak większość z nas wie bitwa pod Grunwaldem odbyła się w roku 1410 i w tym czasię król przejeżdżał tzw. bursztynowym szkakiem przez wspomniany już Urzędów. i ne ma żadnych powodów dla których miał by zbaczać z trasy i odpoczywać pod tym właśnie dębem, tak więc radził bym nie słuchać takich psełdoinformatorów (czytaj Małgorzata Ciosmak) . A poza tym nie zdaje Pan sprawy ile krzywy bohaterom tego reportarzu pan uczynił, radził bym Panu ponowny przyjazd w te biedne strony, ponowne zoriętowanie się w temacie i napisanie następnego tekstu tym razem nie tak jednostrannego który nie zwiękrzał by wam sprzedanego nakładu ale żetelnie opisywał atmosferę panującą w betlejem. Ale to pozostawiam już Pana SUMIENIU

I jak tu się zgodzić z Pana słusznymi uwagami, kiedy byków ortograficznych więcej jak fajnych faktów?

I jak tu się zgodzić z Pana słusznymi uwagami, kiedy byków ortograficznych więcej jak fajnych faktów? rozwiń
Avatar
znajoma / 7 stycznia 2010 o 21:42
0
Nie zrozumiala Pani artykułu. To nie chodziło o pękno miejscowości bo co do tego nikt nie wątpi. To nastąpiło w artykule przeklamanie. nagle miejscowość Bęczyn zaczęła się dzielić na "sioła" a w tej zwartej jednolitej zabudowie nie można się dopatrzeć jakichś odrębności. Można było opisać piękno bez posługiwania się nazwiskami i realiami bo w tym wypadku należy traktować artykuł jak dokument.
Avatar
nieznajoma / 4 stycznia 2010 o 23:14
0
Z artykułu płynie stwierdzenie: Betlejem jest piękny. Czytając to można naprawde wiele rzeczy przypomnieć z dzieciństwa. Nie chodzi o Jagiełło i to drzewo- to szczegół. To urocze dalekie spokojne piękno. które otacza to wszystko. Tam jest dopiero spokój i nie ma zgiełku, pędu przed siebie i wiecznego niedosytu finansowego. Ludzie przeczytajcie to! Warto. I Niech każdy sobie przypomni czy nigdy nie tęsknił za taka ciszą spokojem i naturą.
Podejrzewam że negatywne krytyki na temat tego artykułu będą raczej od ludzi mieszkających gdzieś w okolicy- raczej czujących niechęć do tych ludzi i tej miejscowości.
Tak!!! Z biedy rodzą się niesamowite wspomnienia, ponieważ wspominamy coś czego będąc bogatym nigdy być może nie doświadczymy.
Z artykułu płynie stwierdzenie: Betlejem jest piękny. Czytając to można naprawde wiele rzeczy przypomnieć z dzieciństwa. Nie chodzi o Jagiełło i to drzewo- to szczegół. To urocze dalekie spokojne piękno. które otacza to wszystko. Tam jest dopiero spokój i nie ma zgiełku, pędu przed siebie i wiecznego niedosytu finansowego. Ludzie przeczytajcie to! Warto. I Niech każdy sobie przypomni czy nigdy nie tęsknił za taka ciszą spokojem i naturą.
Podejrzewam że negatywne krytyki na temat tego artykułu będą raczej od ludzi mieszkających gdz... rozwiń
Avatar
mieszkaniecbiednegobetleje / 27 grudnia 2009 o 23:23
0
Szanowny Panie redaktorze nie wiem czy pan to zauważył ale ''betlejem'' nie jest miejscowością zagubioną pośród lasu za Bęczynem lecz integralna częścią tej pięknej (nie tak jak została opisana w waszym atykule) miejscowości. jeżeli już rospisuje się Pan o rzekomej legędzie o królu jagiele mógł Pan troszkę lepiej odrobić pracę domową gdyż Władysław Jagiełło przebywał w wtych okolicach w roku 1405 kiedy to nadał prawa miejskie pobliskiej miejscowości Urzędów. a jak większość z nas wie bitwa pod Grunwaldem odbyła się w roku 1410 i w tym czasię król przejeżdżał tzw. bursztynowym szkakiem przez wspomniany już Urzędów. i ne ma żadnych powodów dla których miał by zbaczać z trasy i odpoczywać pod tym właśnie dębem, tak więc radził bym nie słuchać takich psełdoinformatorów (czytaj Małgorzata Ciosmak) . A poza tym nie zdaje Pan sprawy ile krzywy bohaterom tego reportarzu pan uczynił, radził bym Panu ponowny przyjazd w te biedne strony, ponowne zoriętowanie się w temacie i napisanie następnego tekstu tym razem nie tak jednostrannego który nie zwiękrzał by wam sprzedanego nakładu ale żetelnie opisywał atmosferę panującą w betlejem. Ale to pozostawiam już Pana SUMIENIU
Szanowny Panie redaktorze nie wiem czy pan to zauważył ale ''betlejem'' nie jest miejscowością zagubioną pośród lasu za Bęczynem lecz integralna częścią tej pięknej (nie tak jak została opisana w waszym atykule) miejscowości. jeżeli już rospisuje się Pan o rzekomej legędzie o królu jagiele mógł Pan troszkę lepiej odrobić pracę domową gdyż Władysław Jagiełło przebywał w wtych okolicach w roku 1405 kiedy to nadał prawa miejskie pobliskiej miejscowości Urzędów. a jak większość z nas wie bitwa pod Grunwaldem odbyła się w roku 141... rozwiń
Avatar
nocomment / 27 grudnia 2009 o 22:00
0
jasne Jagiełło odpoczywał po akcji ratowania królowej Jadwigi z rąk nieposkromionego garncarza xD a może Mieszko też tam był?? hmm.. Wioska Smerfów?? a może Muminków?? nie... ? a może jednak? Niedługo z Urzędowa zrobicie metropolię i napiszecie, że ludzie tam mieszkający pochodzą z rodu szlacheckiego Cebulów?? Takie głupoty, że żal czytać...
Avatar
mosquito / 24 grudnia 2009 o 23:43
0
tradycja zawsze biedy się trzyma.
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Motor gra w środę z Granitem Bychawa w Pucharze Polski i szuka nowego trenera

Motor gra w środę z Granitem Bychawa w Pucharze Polski i szuka nowego trenera 0 0

W poniedziałek trzęsienie ziemi, a w środę trzeba grać kolejny mecz. W ramach trzeciej rundy Pucharu Polski LZPN Motor zmierzy się na wyjeździe z Granitem Bychawa. Początek spotkania zaplanowano na godz. 16.15

Prezydent Duda w USA. Zaproponował stworzenie Fort Trump
film

Prezydent Duda w USA. Zaproponował stworzenie Fort Trump 0 0

Waszyngton, USA. - Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym, aby udało nas się wspólnie utworzyć stałą bazę amerykańską w Polsce, którą nazwiemy „Fort Trump” - żartował Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem USA. - Mam nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych oddziałów amerykańskich. Jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w interesie Polski, jak i Stanów Zjednoczonych – dodał prezydent Polski.

Chuda zima lotniska Lublin. Loty na tej trasie są popularne, ale rejsów już nie będzie

Chuda zima lotniska Lublin. Loty na tej trasie są popularne, ale rejsów już nie będzie 0 0

Wizz Air zawiesza kolejną trasę z lubelskiego lotniska. Od listopada nie będzie już latać do Sztokholmu Skavsta. W tym roku z rozkładu portu w Świdniku zniknęły już połączenia do Liverpoolu, Doncaster Sheffield, Tel Awiwu. Zimą nie polecimy też do Kijowa i Mediolanu, a wiosną do Londynu Stansted.

Znika popularna sieć sklepów w Lublinie. Jaka marka ją zastąpi?

Znika popularna sieć sklepów w Lublinie. Jaka marka ją zastąpi? 0 2

Trwa zmiana marki w popularnych Aldikach. Już wkrótce wszystkie zastąpią Stokrotki.

Eddie/Hai na Trzecim Księżycu w Kazimierzu
22 września 2018, 20:00

Eddie/Hai na Trzecim Księżycu w Kazimierzu 2 0

Co Gdzie Kiedy. Restauracja Trzeci Księżyc w Kazimierzu Dolnym zaprasza na koncert lubelskiego duetu Eddie/Hai. Artyści wystąpią w sobotę, 22 września o godz. 20.

Radna PO pozwie do sądu Sylwestra Tułajewa za hasło wyborcze?

Radna PO pozwie do sądu Sylwestra Tułajewa za hasło wyborcze? 13 10

"Łączy nas Lublin" – pod takim szyldem o fotel prezydenta miasta walczy poseł PiS Sylwester Tułajew. – To moje hasło – przekonuje tymczasem radna wojewódzka PO Celina Stasiak, która zastanawia się nad skierowaniem sprawy do sądu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2018 r. 0 1

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego 2 0

FC Barcelona w pierwszym meczu tegorocznej edycji nie dała żadnych szans PSV Eindhoven i zwyciężyła 4:0, a trzy bramki zapisał na swoim koncie Argentyńczyk. Z kolei w najciekawszym wtorkowym meczu Liverpool wygrał po świetnym widowisku z Paris Saint Germain 3:2 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin
26 października 2018, 10:00

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) w dniach 26-28 października podczas III edycji projektu Militaria XX wieku – Wystawa historyczna.

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie 0 1

Polscy siatkarze zakończyli pierwszą fazę Mistrzostw Świata z kompletem zwycięstw. Podopieczni Vitala Heynena nie dali się Bułgarom, z którymi wygrali 3:1. Było to jednak niezwykle wymagające spotkanie.

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta 1 1