Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

3 września 2009 r.
19:05
Edytuj ten wpis

Lubelskie firmy tną etaty. Tysiąc osób do zwolnienia

0 9 A A

19 mln zł dostaniemy lada dzień na walkę z bezrobociem. A jest z czym walczyć. W wakacje na skutek zwolnień grupowych pracę w regionie straciło ponad pół tysiąca osób. Kolejny tysiąc firmy zgłosiły do zwolnień.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W najgorszej sytuacji jest Kraśnik i Janów Lubelski. W lipcu firma Komas z Janowa zwolniła 150 osób, a PKS Kraśnik 57. Chwilę później Tsubaki Hoover Polska z Kraśnika zapowiedziało zwolnienie 38 pracowników, a Fabryka Łożysk Tocznych aż 437 osób. Wczoraj związkowcy FŁT negocjowali z zarządem zmniejszenie redukcji. Udało się uratować 42 etaty.

– Zwolnienia będą mniejsze dzięki pomocy miasta, które umorzyło nam zaległy podatek – wyjaśnia Grzegorz Jasiński, prezes FŁT w Kraśniku.

Nadziei nie mają już pracownicy innych firm. W lipcu z pracy odeszło 50 pracowników Poczty Polskiej w województwie (najwięcej, bo 37 w Lublinie). 150 osób zwolniło też PKP Cargo (po 59 osób w Lublinie i Rykach, 26 w Chełmie i 10 w Zamościu). Trudną sytuację w Rykach pogłębił upadek firmy szwalniczej, która zwolniła 68 osób.

Więcej informacji o lubelskiej gospodarce na www.strefabiznesu.dziennikwschodni.pl

– Mamy pierwsze ofiary kryzysu – przyznaje Stanisław Jagiełło, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie. – Ale nie załamujemy rąk. W przyszłym tygodniu dostaniemy z Ministerstwa Pracy 19 mln zł na łagodzenie skutków bezrobocia. Bezrobotni mogą dostać 18 tys. zł na założenie firmy. Pieniądze się przydadzą, bo bezrobocie rośnie (z 11,6 proc. w lipcu do 11,7 proc. w sierpniu), a firmy planują dalsze zwolnienia.

W PKP Cargo w Łukowie z pracą mają się pożegnać 104 osoby, w Lublinie 66, w Rykach 47, a w Chełmie 28. W Dęblinie zwolnienie 25 osób zapowiedziały Wojskowe Zakłady Inwestycyjne. Zwalniać mają też oddziały banków. – Duże firmy są dziś w najgorszej sytuacji i to one najbardziej tną koszty – tłumaczy Jagiełło.

Kryzys nie ominął też PZL Świdnik. Od początku roku z pracy odeszło ok. 300 osób. – Miesięcznie ubywa nam średnio 40 pracowników. To na razie odejścia na emerytury, nie przedłużamy też umów na czas określony – tłumaczy Jan Mazur, rzecznik PZL.

Zwolnienie 48 osób zgłosił do WUP lubelski Protektor. Na zapowiedziach na razie się skończyło. – Są zamówienia, więc jest praca – mówi Dariusz Kubel, szef "Solidarności” w Protektorze.

O pracę nie muszą natomiast drżeć górnicy. Tylko w tym roku pracę w Bogdance znalazło 170 osób. – A kolejne 100 osób zatrudnimy do końca roku – mówi Tomasz Zięba, rzecznik kopalni.

(fp)

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 lutego 2010 o 13:23
0
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się toczyć.

Przeżyłem kiedyś upadek mojego zakładu.... i to też tak się zaczynało....
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się ... rozwiń
Avatar
Zbigniew / 23 lutego 2010 o 13:03
0
Wszystko rozbija się o twarz biurokracji gdzie zasiadają ludzie po znajomości ,niekompetentni i zawsze gotowi do PO-parcia paranoicznych POmysłów nie mających żadnych szans na urzeczywistnienie. Ten region skazany jest na raczkowanie z brudnym pampersem i dziurawą infrastrukturą .Pozostaje wszystkim świat reklam politycznych i pobożne marzenia o lepszej przyszłości !Bardzo śmieszne ! To już było i chyba będzie tak dalej .
Avatar
beduin / 22 lutego 2010 o 22:11
0
Gość napisał:
przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia .

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia . rozwiń
Avatar
MARCIN76 / 4 września 2009 o 23:14
0
Z FŁT na budowe. Wynagrodzenie 10-15zł na godz, w Wawie 15-30. Nigdzie wiecej nae zarobicie.
Avatar
krzesimir / 4 września 2009 o 13:21
0
Stek bzdur. Te zwolnienia nie mają nic wspólnego z kryzysem a raczej z nieudolnością kadry zarządzającej(w przypadku WSK Świdnik prywatyzacja) bądź silną pozycją związkowców. Firmy prywatne trzymają się dobrze. Tu nie ma miejsca na spółki ,spółeczki i stanowiska dla szwagra.Może lepiej,żeby to wszystko upadło!!!
Avatar
kiko / 4 września 2009 o 11:31
0
Fajnie podają w Kraśniku informacje ze zwolnienia ponad 400 osób jako sukces miasta i uratowanie czterdziestu kilku etatów, czysty PR miasta, w każdej informacji podawane jest jak to miasto umorzyło podatek i dzieki tem 40kilka osób bedzie miało prace. Z jednej strony bardzo dobrze ale wydaję mi sie, że to wszystko było wkalkulowane i zrobiono z tego niezłą akcję marketingową burmistrza
Avatar
Chłop Polski / 4 września 2009 o 10:47
0
Natomiast w Kurierze Lubelskim piszą,że lublinianie są zadowoleni bo im PO wakacjach pensje podskoczyły w górę.W związku z tym mam pytanie do szpitala w Abramowicach -czy im przypadkiem nie wzrosła liczba pacjentów z wykształceniem dziennikarskim i socjologicznym?.
Avatar
Gość / 4 września 2009 o 09:47
0
OKEY napisał:
BARDZO DOBEZE,NIECH POCZUJĄ KAPITALIZM I WOLNĄ POLSKĘ,JAK DO GARA NIE BĘDZIE CO WŁOZYĆ,TO ODECHCE IM SIE WOLNOSCIMŻLW WAM BYŁO ZA KOMUNY,,,TERAZ NA OBIAD DO PANA KSIĘDZA


przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).


przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszy... rozwiń
Avatar
OKEY / 4 września 2009 o 09:14
0
BARDZO DOBEZE,NIECH POCZUJĄ KAPITALIZM I WOLNĄ POLSKĘ,JAK DO GARA NIE BĘDZIE CO WŁOZYĆ,TO ODECHCE IM SIE WOLNOSCIMŻLW WAM BYŁO ZA KOMUNY,,,TERAZ NA OBIAD DO PANA KSIĘDZA
Avatar
Gość / 23 lutego 2010 o 13:23
0
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się toczyć.

Przeżyłem kiedyś upadek mojego zakładu.... i to też tak się zaczynało....
"Wczoraj związki kraśnickiej Fabryki Łożysk Tocznych negocjowały z zarządem zmniejszenie zwolnień. Udało się uratować 42 etaty. Wypowiedzenia dostanie 395 osób"

Jak można negocjować ilość etatów? Związkowiec ma lepsze rozeznanie na temat sytuacji finansowej i potrzeb firmy, czy zarządzający? Kompromis? Najwyżej strata będzie większa, o ileś tam złotych... Tylko co będzie, gdy zabraknie majątku Znowu winny będzie ten "on" z zewnątrz, a nie pracownicy? To dopiero początek zwolnień, jak to tak dalej będzie się ... rozwiń
Avatar
Zbigniew / 23 lutego 2010 o 13:03
0
Wszystko rozbija się o twarz biurokracji gdzie zasiadają ludzie po znajomości ,niekompetentni i zawsze gotowi do PO-parcia paranoicznych POmysłów nie mających żadnych szans na urzeczywistnienie. Ten region skazany jest na raczkowanie z brudnym pampersem i dziurawą infrastrukturą .Pozostaje wszystkim świat reklam politycznych i pobożne marzenia o lepszej przyszłości !Bardzo śmieszne ! To już było i chyba będzie tak dalej .
Avatar
beduin / 22 lutego 2010 o 22:11
0
Gość napisał:
przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia .

Racja oj racja bolesna to wskazówka ale nie bez uzasadnienia . rozwiń
Avatar
MARCIN76 / 4 września 2009 o 23:14
0
Z FŁT na budowe. Wynagrodzenie 10-15zł na godz, w Wawie 15-30. Nigdzie wiecej nae zarobicie.
Avatar
krzesimir / 4 września 2009 o 13:21
0
Stek bzdur. Te zwolnienia nie mają nic wspólnego z kryzysem a raczej z nieudolnością kadry zarządzającej(w przypadku WSK Świdnik prywatyzacja) bądź silną pozycją związkowców. Firmy prywatne trzymają się dobrze. Tu nie ma miejsca na spółki ,spółeczki i stanowiska dla szwagra.Może lepiej,żeby to wszystko upadło!!!
Avatar
kiko / 4 września 2009 o 11:31
0
Fajnie podają w Kraśniku informacje ze zwolnienia ponad 400 osób jako sukces miasta i uratowanie czterdziestu kilku etatów, czysty PR miasta, w każdej informacji podawane jest jak to miasto umorzyło podatek i dzieki tem 40kilka osób bedzie miało prace. Z jednej strony bardzo dobrze ale wydaję mi sie, że to wszystko było wkalkulowane i zrobiono z tego niezłą akcję marketingową burmistrza
Avatar
Chłop Polski / 4 września 2009 o 10:47
0
Natomiast w Kurierze Lubelskim piszą,że lublinianie są zadowoleni bo im PO wakacjach pensje podskoczyły w górę.W związku z tym mam pytanie do szpitala w Abramowicach -czy im przypadkiem nie wzrosła liczba pacjentów z wykształceniem dziennikarskim i socjologicznym?.
Avatar
Gość / 4 września 2009 o 09:47
0
OKEY napisał:
BARDZO DOBEZE,NIECH POCZUJĄ KAPITALIZM I WOLNĄ POLSKĘ,JAK DO GARA NIE BĘDZIE CO WŁOZYĆ,TO ODECHCE IM SIE WOLNOSCIMŻLW WAM BYŁO ZA KOMUNY,,,TERAZ NA OBIAD DO PANA KSIĘDZA


przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszystko. W Polsce mam ustrój socjalistyczny, przez takich oszołomów jak ty, nasz kraj to dno (zalety demokracji).


przecież w Polsce nie ma kapitalizmu POpaprańcu, znasz takie pojęcia jak obowiązkowe ubezpieczenia społeczne?, obowiązkowe a wolne widzisz różnicę? Słyszałeś o koncesjach, zezwoleniach? Czy wiesz, że w paliwie masz 100% akcyzę wartości paliwa, podatek dochodowy, podatek belki, o tym też nie słyszałeś? A o uprawnieniach do wykonywania zawodu (wymagane studia z danego kierunku, doświadczenie w zawodzie itp.) to też nie słyszałeś. Ta fałszywa biurokracja kontroluje, żeby nie powiedzieć wszystko, to powiem prawie wszy... rozwiń
Avatar
OKEY / 4 września 2009 o 09:14
0
BARDZO DOBEZE,NIECH POCZUJĄ KAPITALIZM I WOLNĄ POLSKĘ,JAK DO GARA NIE BĘDZIE CO WŁOZYĆ,TO ODECHCE IM SIE WOLNOSCIMŻLW WAM BYŁO ZA KOMUNY,,,TERAZ NA OBIAD DO PANA KSIĘDZA
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 13 listopada 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 13 listopada 2018 roku 0 0

Port Lotniczy Lublin: Jesień na lotnisku gorsza niż przed rokiem

Port Lotniczy Lublin: Jesień na lotnisku gorsza niż przed rokiem 0 5

W październiku Port Lotniczy Lublin obsłużył 37,7 tys. pasażerów, czyli o prawie 5,4 tys. mniej niż w październiku zeszłego roku (spadek o 12,46 proc.).

Tragiczny cios na Arenie Lublin. Znaleźli martwego mężczyznę dwa dni po meczu

Tragiczny cios na Arenie Lublin. Znaleźli martwego mężczyznę dwa dni po meczu 43 2

Dożywocie grozi mężczyźnie, który w stadionowej toalecie uderzył pięścią w twarz innego kibica. Uderzony mężczyzna zmarł. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko napastnikowi

Lubelski Rower Miejski w wersji elektrycznej? Pomysły aktywistów trafiły do prezydenta

Lubelski Rower Miejski w wersji elektrycznej? Pomysły aktywistów trafiły do prezydenta 0 4

Zagęszczenie sieci Lubelskiego Roweru Miejskiego i uzupełnienie jej o pojazdy elektryczne proponują działacze Porozumienia Rowerowego. Aktywiści przekazali prezydentowi swoje sugestie dotyczące tego, jak powinien być zorganizowany następny system publicznych rowerów mający zastąpić ten, który działa obecnie

Lublin: Mieszkańcy zablokują drogę w godzinach szczytu? Nie chcą objazdów przez ich ulice

Lublin: Mieszkańcy zablokują drogę w godzinach szczytu? Nie chcą objazdów przez ich ulice 1 18

Blokadą dróg grożą mieszkańcy ulic, przez które wyznaczono objazdy dla kierowców omijających przebudowywane skrzyżowanie ul. Diamentowej z Krochmalną. – Nikt nie nadzoruje tego objazdu – skarży się przewodnicząca rady dzielnicy. Demonstracje mają się odbywać na jezdni przez kilka dni w godzinach szczytu

Lublin: Szczęśliwy finał poszukiwań 75-latka

Lublin: Szczęśliwy finał poszukiwań 75-latka 66 0

Mężczyzna, który przebywał na leczeniu w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie w niedzielę opuścił oddział. Udało się go znaleźć w poniedziałek.

Codziennie do Wisły trafiają ścieki. Nowa oczyszczalnia miała już ruszać, ale są opóźnienia

Codziennie do Wisły trafiają ścieki. Nowa oczyszczalnia miała już ruszać, ale są opóźnienia 10 1

Do Wisły codziennie płynie od 100 do 150 metrów sześciennych ścieków. Linia oczyszczania powinna ruszyć w listopadzie ale budowa ma blisko dwa miesiące opóźnienia – alarmuje przedsiębiorca. Będą kontrole

Stal Poniatowa – LKS Stróża 1:1. Pozostałe mecze lubelskiej klasy okręgowej

Stal Poniatowa – LKS Stróża 1:1. Pozostałe mecze lubelskiej klasy okręgowej 7 2

Mecz obserwowało ponad 400 kibiców. Tak duża frekwencja była spowodowana akcją charytatywną. Piłkarze zagrali dla chorej dziewczynki

Orion Niedrzwica – Granit Bychawa 2:0. Mają mistrza jesieni

Orion Niedrzwica – Granit Bychawa 2:0. Mają mistrza jesieni 0 5

Orion Niedrzwica wygrał najważniejsze spotkanie rundy jesiennej i zakończył tę część sezonu na pierwszym miejscu

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane

"Nie zmieniajmy się!". Nagrody Ambasador Wschodu 2018 przyznane 1 1

Na gali wręczenia statuetek Ambasadorów Wschodu – dorocznych nagród przyznawanych przez magazyn „Kraina Bugu”, słowa „wschód” i „wschodni”, odmieniane przez wszystkie przypadki, padały wielokrotnie i tylko w najlepszym kontekście.

Sparta Rejowiec Fabryczny najlepsza na półmetku rozgrywek

Sparta Rejowiec Fabryczny najlepsza na półmetku rozgrywek 0 3

Na półmetku rywalizacji drużyna z Rejowca Fabrycznego przewodzi stawce ekip z trzema punktami przewagi nad drugim Bratem Siennica Nadolna

Lubelskie: Nowa galeria handlowa czeka na otwarcie

Lubelskie: Nowa galeria handlowa czeka na otwarcie 19 8

W środę w Biłgoraju otwarty zostanie jeden z największych kompleksów handlowych w mieście – Metro Park Biłgoraj.

NiXes - koncert w Radiu Lublin
23 listopada 2018, 19:00

NiXes - koncert w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 23 listopada o godz. 19 na scenie Radia Lublin wystąpi grupa NiXes z Anią Rusowicz.

Puławy: Trwa festiwal Wszystkie Strony Świata [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Puławy: Trwa festiwal Wszystkie Strony Świata [zdjęcia, wideo] 1 6

Występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka otworzył tegoroczny, dziewiąty już Puławski Festiwal Muzyczny "Wszystkie Strony Świata". Koncerty odbywają się w Sali Kongresowej Pałacu Czartoryskich oraz Restauracji Sybilla.

Potrącenie pieszego w Spławach. Mężczyzna był pijany

Potrącenie pieszego w Spławach. Mężczyzna był pijany 1 5

Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia 65-latka. Do zdarzenia doszło wczoraj w miejscowości Spławy (powiat opolski). Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna szedł nieprawidłową stroną drogi. Nie miał też żadnych elementów odblaskowych. Poza tym był pijany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!