Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

11 grudnia 2015 r.
6:50

Mandaty ściągnie skarbówka. Ma być szybciej i skuteczniej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 12 A A

Koniec z długotrwałym unikaniem płacenia mandatów za wykroczenia drogowe. Od 1 stycznia urzędników wojewody wyręczy fiskus. Pieniądze mają być ściągane szybko i skutecznie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Teraz jest tak: policja wlepia mandat, informacja o karze trafia do Urzędu Wojewódzkiego, a wojewoda automatycznie staje się wierzycielem. Jeśli ktoś nie zapłaci mandatu w ciągu 7 dni, to ściągnięcie grzywny następuje w trybie postępowania egzekucyjnego. Wówczas do akcji wkracza naczelnik Urzędu Skarbowego, któremu podlega osoba, która popełniła wykroczenie.

Po 1 stycznia z tego łańcuszka wypadnie Urząd Wojewódzki. – Zgodnie z ustawą o administracji podatkowej część zadań wojewody, związanych z rozliczaniem niezapłaconych mandatów karnych oraz gospodarowaniem bloczkami mandatów karnych, zostanie przekazana do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu oraz właściwym miejscowo dyrektorom izb skarbowych – mówi Magdalena Przytuła z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. To skarbówka w Opolu będzie wierzycielem wszystkich mandatów, a nie 16 wojewodów jak to ma miejsce obecnie.

– Zmiany poprawią szybkość i ściągalność zaległości mandatowych ze względu na skrócony czas obiegu dokumentów oraz większe możliwości działania urzędów i izb skarbowych – mówi Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Lublinie.

Skarbówka, w ramach nowych obowiązków, będzie się także zajmować dostarczaniem bloczków mandatowych służbom uprawnionym do ich wypisywania – policji, ITD, sanepidowi, Straży Leśnej. Osoby dotychczas zajmujące się w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim tymi sprawami zmienią miejsce pracy.

– Od 2016 do 2019 roku pracownicy będą przechodzili do odpowiednich urzędów lub izb skarbowych. Od 1 stycznia 2016 r. z LUW do skarbówki przejdzie 10 pracowników, od 1 stycznia 2017 – 7, w kolejnych dwóch latach – po trzech – dodaje Magdalena Przytuła. LUW będzie ściągać należności maksymalnie do końca 2018 r.

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2013 roku, jedynie ok. 47 proc. należności za mandaty i kary administracyjne była zapłacona w terminie. 23 proc. ściągnięto w wyniku postępowań egzekucyjnych. Pozostałych 30 proc. w ogóle nie udało się wyegzekwować. To oznacza, że co trzeci ukarany przez policję lub ITD kierowca uniknął konsekwencji.

Skala problemu jest duża. – W ciągu 11 miesięcy tego roku tylko policjanci ruchu drogowego na terenie Lubelskiego nałożyli 169 553 mandatów – mówi podkom. Andrzej Fijołek z lubelskiej policji.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 18:04
0
Przeciez od zawsze tak bylo.... XSkarbówka zawsze mi zajmowała kwote z pensji za nie zaplacone mandaty
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 11:40
0
Im więcej mandatów tym mniejsza skuteczność ich egzekucji. Nic nie pomoże państwo policyjne,bo to chce się rzekomo naprawiać skutki ,a nie przyczyny.Każdy kierowca wie jak beznadziejnie są oznakowane i rozrysowane drogi.Od tego trzeba zacząc,bo jak można z Wrocławia jadąc zgodnie z przepisami jechać 11 godzin? Czysty idiotyzm!Jedzie się godzinami w korkach a połowa jezdni jest wyłączona różnymi figlarnymi malunkami!!!Co to wszystko znaczy.Bolszewizm,szukanie haka na kierowcę.
Avatar
j33 / 11 grudnia 2015 o 11:17
0

a miałobyć tak pięknie...

Avatar
mkk / 11 grudnia 2015 o 09:07
0

I znów w tym Pięknym i Kochanym kraju dochodzimy do parodii. Z mandatami i ściągalnością zawsze było tak i będzie. Rewolucyjne Pomysły nic nie zmienią. Należy także spojrzeć na koszty w postępowaniu - Skarbówka w Opolu ściga mandat np. "50 zł" na zamojskiej wsi ? koszty postępowania = 1000 zł a mandat = 50 zł. ???

jeśli nie masz pojęcia o temacie, to nie zabieraj głosu. Idź i pomódl się o rozum

Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 08:59
0
I znów w tym Pięknym i Kochanym kraju dochodzimy do parodii. Z mandatami i ściągalnością zawsze było tak i będzie. Rewolucyjne Pomysły nic nie zmienią. Należy także spojrzeć na koszty w postępowaniu - Skarbówka w Opolu ściga mandat np. "50 zł" na zamojskiej wsi ? koszty postępowania = 1000 zł a mandat = 50 zł. ???
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 08:59
0
do omnibusa Puzio- jeśli dziennikarz pisze artykuł to powinien zrobić to zgodnie ze sztuką dziennikarską, czego nie można powiedzieć o Pańskiej , radosnej twórczości mającej na celu tylko jedno. Pańską wierszówkę. Otóż drogi Panie funkcjonariusz do tego upoważniony do tego nakłada GRZYWNĘ w drodze mandatu karnego kredytowanego. Takie podstawowe rzeczy powinien znać dziennikarz z dużym stażem, mieniący się znawcą motoryzacji
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 08:57
0
Dobrze wiedzieć, bo jestem osobą niepracującą, bez dochodów, a do tej pory płaciłem mandaty (3 w ostatnich 4 latach). Wreszcie oszczędności będę mieć na prawdziwą czarną godzinę.
Avatar
laser / 11 grudnia 2015 o 08:54
0

Co w przypadku osoby niepracującej, nie zarejestrowanej w urzędzie pracy, nie mającej żadnych dochodów?

są na to rózne sposoby- o tym mowa w Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, więć spokojnie zbieraj na grzywnę.

Avatar
PPP / 11 grudnia 2015 o 08:45
0

Co w przypadku osoby niepracującej, nie zarejestrowanej w urzędzie pracy, nie mającej żadnych dochodów?

Czas wprowadzić prace społeczne dla osób które permanentnie unikają płacenia mandatów, np. suma mandatów powyżej 1000 zł. Pomoc przy odśnieżaniu, grabieniu liści czy zamiataniu ulic.

Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 07:35
0
Skoro nie masz żadnych dochodów, to i nie masz za co benzynę kupić a jak zerujesz na mamusi, to jezdzij ostrożniej.
Avatar
Gość / 13 stycznia 2016 o 18:04
0
Przeciez od zawsze tak bylo.... XSkarbówka zawsze mi zajmowała kwote z pensji za nie zaplacone mandaty
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 11:40
0
Im więcej mandatów tym mniejsza skuteczność ich egzekucji. Nic nie pomoże państwo policyjne,bo to chce się rzekomo naprawiać skutki ,a nie przyczyny.Każdy kierowca wie jak beznadziejnie są oznakowane i rozrysowane drogi.Od tego trzeba zacząc,bo jak można z Wrocławia jadąc zgodnie z przepisami jechać 11 godzin? Czysty idiotyzm!Jedzie się godzinami w korkach a połowa jezdni jest wyłączona różnymi figlarnymi malunkami!!!Co to wszystko znaczy.Bolszewizm,szukanie haka na kierowcę.
Avatar
j33 / 11 grudnia 2015 o 11:17
0

a miałobyć tak pięknie...

Avatar
mkk / 11 grudnia 2015 o 09:07
0

I znów w tym Pięknym i Kochanym kraju dochodzimy do parodii. Z mandatami i ściągalnością zawsze było tak i będzie. Rewolucyjne Pomysły nic nie zmienią. Należy także spojrzeć na koszty w postępowaniu - Skarbówka w Opolu ściga mandat np. "50 zł" na zamojskiej wsi ? koszty postępowania = 1000 zł a mandat = 50 zł. ???

jeśli nie masz pojęcia o temacie, to nie zabieraj głosu. Idź i pomódl się o rozum

Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 08:59
0
I znów w tym Pięknym i Kochanym kraju dochodzimy do parodii. Z mandatami i ściągalnością zawsze było tak i będzie. Rewolucyjne Pomysły nic nie zmienią. Należy także spojrzeć na koszty w postępowaniu - Skarbówka w Opolu ściga mandat np. "50 zł" na zamojskiej wsi ? koszty postępowania = 1000 zł a mandat = 50 zł. ???
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 08:59
0
do omnibusa Puzio- jeśli dziennikarz pisze artykuł to powinien zrobić to zgodnie ze sztuką dziennikarską, czego nie można powiedzieć o Pańskiej , radosnej twórczości mającej na celu tylko jedno. Pańską wierszówkę. Otóż drogi Panie funkcjonariusz do tego upoważniony do tego nakłada GRZYWNĘ w drodze mandatu karnego kredytowanego. Takie podstawowe rzeczy powinien znać dziennikarz z dużym stażem, mieniący się znawcą motoryzacji
Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 08:57
0
Dobrze wiedzieć, bo jestem osobą niepracującą, bez dochodów, a do tej pory płaciłem mandaty (3 w ostatnich 4 latach). Wreszcie oszczędności będę mieć na prawdziwą czarną godzinę.
Avatar
laser / 11 grudnia 2015 o 08:54
0

Co w przypadku osoby niepracującej, nie zarejestrowanej w urzędzie pracy, nie mającej żadnych dochodów?

są na to rózne sposoby- o tym mowa w Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, więć spokojnie zbieraj na grzywnę.

Avatar
PPP / 11 grudnia 2015 o 08:45
0

Co w przypadku osoby niepracującej, nie zarejestrowanej w urzędzie pracy, nie mającej żadnych dochodów?

Czas wprowadzić prace społeczne dla osób które permanentnie unikają płacenia mandatów, np. suma mandatów powyżej 1000 zł. Pomoc przy odśnieżaniu, grabieniu liści czy zamiataniu ulic.

Avatar
Gość / 11 grudnia 2015 o 07:35
0
Skoro nie masz żadnych dochodów, to i nie masz za co benzynę kupić a jak zerujesz na mamusi, to jezdzij ostrożniej.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 0

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 2 0

AZS PSW Biała Podlaska wraca do treningów. W składzie akademiczek będzie kilka zmian

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach

Nowy zalew powstanie w woj. lubelskim. W planach kąpielisko i plaża na wysepkach 11 4

Za dwa lata będzie gotowy projekt zalewu w Piaskach. Będzie też wiadomo, ile ta inwestycja będzie kosztowała.

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia]
galeria

Lublin: Z galerii handlowej zniknęła droga biżuteria. Szukają tych mężczyzn [zdjęcia] 7 2

Policjanci z I komisariatu w Lublinie poszukują dwóch sprawców kradzieży w galerii handlowej.

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie
18 lipca 2018, 19:00

XXII Międzynarodowy Festiwal i Kurs Pianistyczny w Nałęczowie 0 0

Wielkimi krokami zbliża się 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu i Kursu Pianistycznego w Nałęczowie. W dniach 18-27 lipca do miasta zawitają wybitni artyści z kraju i zagranicy, m.in. Kazimierz Brzozowski i Tomoko Mack-Brzozowska.

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy"

Kolej dodatkowym środkiem komunikacji miejskiej w Lublinie? Pomysł "wyciągnięty z szafy" 36 11

Nową-starą koncepcję Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej pokazał w poniedziałek pełnomocnik wojewody lubelskiego. Jest to odświeżona wersja planów sprzed ośmiu lat. Zakłada budowę nowych przystanków kolejowych w Lublinie, Kraśniku i obok wiaduktu w Konopnicy. Nie ma na razie konkretnych projektów ani funduszy na budowę.

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł

„Sen o mieście” w sierpniu na zamku. Bilety po 2 zł 0 0

„Sen o mieście” wraca na dziedziniec lubelskiego zamku. Widowisko w reżyserii Janusza Opryńskiego zobaczymy 4, 5, 10, 11 sierpnia, godz. 21. Właśnie ruszyła sprzedaż biletów.

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka
galeria

Błąd na pomniku smoleńskim w Kraśniku? Zapytaliśmy prof. Bralczyka 66 43

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej czy Rzeczypospolitej Polskiej? Na napisie umieszczonym na odsłoniętym w niedzielę pomniku smoleńskim w Kraśniku z postacią prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest ta pierwsza wersja. Zdaniem językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka obie formy są dopuszczalne, choć w sytuacjach uroczystych lepiej jest odmienić obydwa człony.

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia]
galeria
film

W Białej Podlaskiej powstała pierwsza odkryta pływalnia. Rektor wskoczył do wody [zdjęcia] 15 5

Pierwsza odkryta pływalnia w mieście już otwarta. Obiekt powstał przy Państwowej Szkole Wyższej. Pierwszy do wody wskoczył rektor prof. Józef Bergier.

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki
Zdjęcia
galeria

Wypadek na al. Witosa w Lublinie. Chevrolet po zderzeniu z busem rozpadł się na kawałki 32 10

Na al. Witosa w Lublinie doszło do zderzenia chevroleta z busem pasażerskim. Kilka osób jest rannych.

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek na drodze nr 12. Kierowca i pasażerka peugeota wypadli przez szybę 8 15

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów (gm. Puławy) na drodze krajowej nr 12. Nie żyją dwie osoby.

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 15 3

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 38 15

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 1

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!