Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

4 czerwca 2010 r.
19:53
Edytuj ten wpis

Powódź na Lubelszczyźnie: Wały mogą nie wytrzymać

0 8 A A

Dziś Wisła przerwała wał koło Annopola. Trzy wsie są pod wodą. Jutro fala dotrze do zrujnowanego przez powódź Wilkowa. – Jesteśmy przerażeni – mówią strażacy pracujący przy umacnianiu wałów. – Szanse na ich utrzymanie są nikłe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś o godz. 14. został przerwany wał na Wiśle w Popowie koło Annopola. W tym samym miejscu, co dwa tygodnie temu. – Tymczasowe umocnienie, które zbudowaliśmy, zostało zmyte – mówi Justyna Goleń ze straży pożarnej w Kraśniku.

Godzinę później wyrwa miała już 30 metrów. Zalało Popów, Bliskowice i Świeciechów. Strażacy ewakuowali mieszkańców.

Jest duże prawdopodobieństwo, że nie wytrzyma też odbudowany wał w Zastowie Polanowskim, skąd dwa tygodnie temu olbrzymie masy wody dosłownie zatopiły gminy Wilków i Łaziska. W piątek wójt Wilkowa zarządził ewakuację 19 miejscowości. Domy opuścili nieliczni. W okolice Wilkowa wielka woda ma dojść jutro.

– Powiem szczerze, jest gorzej niż przy pierwszej fali – podkreśla Włodzimierz Stańczyk, dyrektor Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody. – Wały są bardzo nasiąknięte wodą. Jest grząsko, a jeszcze przez cały czas leje deszcz.

– Jesteśmy przerażeni prognozami – mówi st. kpt. Ireneusz Kotowski ze straży w Opolu Lubelskim. – W sobotę Wisła ma u nas sięgać 680 cm, w niedzielę i poniedziałek 705 cm. Przy takiej ilości wody i tak fatalnym stanie wałów w powiecie opolskim może dojść do tragedii.

– Obwałowania mogą nie wytrzymać nie tylko w Zastowie Polanowskim, ale też w sąsiednim Zastowie Karczmiskim i w obu Kępach (Gosteckiej i Soleckiej w gm. Łaziska – red.) – wylicza Kotowski.

W Zastowie Karczmiskim są ciocia i babcia Kamila Mazura. – Mieliśmy w niedzielę jechać do nich sprzątać po poprzedniej fali. W domach wszystko gnije, niesamowicie śmierdzi – mówi pan Kamil. – Ale trzeba było odwołać sprzątanie, bo wszyscy szykują się na drugą falę.

Wszędzie non stop pracują strażacy, ochotnicy, żołnierze i więźniowie. – Problem w tym, że do wałów nie ma dojazdu – żali się jeden ze strażaków. – Teren wokół umocnień przypomina bagno.

Niebezpiecznie jest też w Parchatce k. Kazimierza Dolnego. Gdyby tu Wisła wylała, woda może dojść aż do Puław.

– Nie wiem, czy uda się utrzymać wały – przyznaje dyr. Stańczyk. – Oceniam nasze szanse na 50 procent, czyli bardzo nisko.

Walka z pierwszą falą w naszym regionie pochłonęła przeszło 2 mln zł. Ucierpiało ponad 1,9 tys. gospodarstw, głównie w gm. Wilków. Niektórzy mieszkańcy jeszcze nie wrócili do zalanych poprzednio domów.

Powódź na Lubelszczyźnie: Wisła przerwała wał w Popowie koło Annopola (relacja)

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
~gość~ / 5 czerwca 2010 o 17:05
0
Rydzyk Taxi napisał:
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie bylo



ty się lepiej zastanów! jeżeli dojdzie do władzy Komorowski, to z lubelszczyzny zrobi się jedno wielkie jezioro! a wspaniali warszawiacy będą przyjeżdżać do nas w celach rekreacyjnych! chcesz tego? bo po co się starać?! zrobić z lubelszczyzny skansen, żeby mieszczuchy miały gdzie wakacje spędzać! taaaak, to byłaby mega atrakcja!!! gratuluję ci inteligencji;]

od PiS-u proszę się odczepić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! niczemu winny nie jest! to przecież Komorowski mówił, że miał PRZYJEMNOŚĆ być na terenach powodziowych! i to jest człowiek, który będzie umiał kierować państwem?! jak on mówi, że zobaczenie ludzkiej krzywdy jest dla niego PRZYJEMNOŚCIĄ!? ludzie! ocknijcie się!!



ty się lepiej zastanów! jeżeli dojdzie do władzy Komorowski, to z lubelszczyzny zrobi się jedno wielkie jezioro! a wspaniali warszawiacy będą przyjeżdżać do nas w celach rekreacyjnych! chcesz tego? bo po co się starać?! zrobić z lubelszczyzny skansen, żeby mieszczuchy miały gdzie wakacje spędzać! taaaak, to byłaby mega atrakcja!!! gratuluję ci inteligencji;]

od PiS-u proszę się odczepić!!!!!!!!!!!!!!!... rozwiń
Avatar
Gość / 5 czerwca 2010 o 06:35
0
Rydzyk Taxi napisał:
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie bylo



No tak, tu według ciebie winy rządzacych PO-siorów nie ma tylko te znienawidzone przez ciebie i bogaczy PiS-iory zawiniły i ich tragicznie potraktowany przez los ewentualny elektorat.
Avatar
Rydzyk Taxi / 5 czerwca 2010 o 02:35
0
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie bylo
Avatar
granby / 5 czerwca 2010 o 00:47
0
Ludzie, zrozumcie, że pomoc to nie polega tylko na wysłaniu używanych szmat do Powodzian.
Może rząd jeśli jest tak dobroduszny niech sfinansuje zatrudnienie na miejscu ludzi, przynajmniej na czas bezpośrednio po powodzi,
którzy będą w stanie organizacyjnie zapanować nad tym co się dzieje z darami i żeby dokładnie zbadać potrzeby mieszkańców,
czego trzeba na dziś a czego nie. Wygląda to na razie tak, że Pan Komorowski i Tusk sobie gadają, a wszystkim i tak zajmują się sami mieszkańcy i instytucje charytatywne, reszta ma to gdzieś...
Avatar
retor / 4 czerwca 2010 o 23:16
0
Władza jest od tego, by za nasze, niemałe podatki inicjować, wspierać, wspomagać, doradzać ...
Znalazłbym wiele słów.
Mała społeczność np. Wilkowa potrzebuje właśnie wsparcia nawet z Warszawy. Mentalnego, finansowego i sprzętowego. Co to znaczy, że ludzie noszą na plecach worki z piaskiem, a gdzie lotnictwo?, a gdzie barki? Wójt gminy nie posiada takich możliwości, wojewoda chyba tez nie.
Być może najważniejsze nie jest załatanie wałów, lecz powszechna świadomość, że wszyscy zrobili wszystko by to się udało.
A ja czytam w Onecie wynurzenia noblisty: "rozmowa braci Kaczyńskich jest kluczem", słucham ludzi: samolot przyleciał i przerwało wał w Popowie.
Na co nam taka władza?
Wybory to największy obowiązek pełnoletniego obywatela.
Polacy muszą wybrać sobie władzę, która im pomoże w czasie powodzi, a nie walczy o słupki powodzenia, jak to mówi jeden z kandydatów: "Miałem przyjemność odwiedzić zalanych".
Cytat nie dosłowny, z pamięci.
Władza jest od tego, by za nasze, niemałe podatki inicjować, wspierać, wspomagać, doradzać ...
Znalazłbym wiele słów.
Mała społeczność np. Wilkowa potrzebuje właśnie wsparcia nawet z Warszawy. Mentalnego, finansowego i sprzętowego. Co to znaczy, że ludzie noszą na plecach worki z piaskiem, a gdzie lotnictwo?, a gdzie barki? Wójt gminy nie posiada takich możliwości, wojewoda chyba tez nie.
Być może najważniejsze nie jest załatanie wałów, lecz powszechna świadomość, że wszyscy zrobili wszystko by to się udało.
A ja czyt... rozwiń
Avatar
wisla / 4 czerwca 2010 o 22:53
0
kleske ogłoszą jak Komorowskiemu słupki sondażowe spadną na samo dno!!! A ja pytam co z trzecią falą????? Bedziemy mieli wielkie jezioro lubelskie...
Avatar
bunia / 4 czerwca 2010 o 22:14
0
Czego to ludzie nie wymyślą na Jasnej Górze [url="######www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=5660"]######www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=5660[/url]
Avatar
miki / 4 czerwca 2010 o 21:29
0
Czy to nie pora ogłosić stan klęski żywiołowej - Nie mam pojęcia na co czekają nasi politycy czy ważniejsza jest teraz kampania wyborcza od tego co ludzie przeżywają po raz kolejny . Jak można patrzeć tak na ludzką krzywdę . Zróbmy coś z tym bo zal mi tych zapracowanych Poliyuków
Avatar
~gość~ / 5 czerwca 2010 o 17:05
0
Rydzyk Taxi napisał:
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie bylo



ty się lepiej zastanów! jeżeli dojdzie do władzy Komorowski, to z lubelszczyzny zrobi się jedno wielkie jezioro! a wspaniali warszawiacy będą przyjeżdżać do nas w celach rekreacyjnych! chcesz tego? bo po co się starać?! zrobić z lubelszczyzny skansen, żeby mieszczuchy miały gdzie wakacje spędzać! taaaak, to byłaby mega atrakcja!!! gratuluję ci inteligencji;]

od PiS-u proszę się odczepić!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! niczemu winny nie jest! to przecież Komorowski mówił, że miał PRZYJEMNOŚĆ być na terenach powodziowych! i to jest człowiek, który będzie umiał kierować państwem?! jak on mówi, że zobaczenie ludzkiej krzywdy jest dla niego PRZYJEMNOŚCIĄ!? ludzie! ocknijcie się!!



ty się lepiej zastanów! jeżeli dojdzie do władzy Komorowski, to z lubelszczyzny zrobi się jedno wielkie jezioro! a wspaniali warszawiacy będą przyjeżdżać do nas w celach rekreacyjnych! chcesz tego? bo po co się starać?! zrobić z lubelszczyzny skansen, żeby mieszczuchy miały gdzie wakacje spędzać! taaaak, to byłaby mega atrakcja!!! gratuluję ci inteligencji;]

od PiS-u proszę się odczepić!!!!!!!!!!!!!!!... rozwiń
Avatar
Gość / 5 czerwca 2010 o 06:35
0
Rydzyk Taxi napisał:
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie bylo



No tak, tu według ciebie winy rządzacych PO-siorów nie ma tylko te znienawidzone przez ciebie i bogaczy PiS-iory zawiniły i ich tragicznie potraktowany przez los ewentualny elektorat.
Avatar
Rydzyk Taxi / 5 czerwca 2010 o 02:35
0
.......i teraz Rydzyk i Kaczynski powiedza to wina PO.....bo gdyby rzadzli PiS-iory to by o zadnych powodziach mowy nie bylo
Avatar
granby / 5 czerwca 2010 o 00:47
0
Ludzie, zrozumcie, że pomoc to nie polega tylko na wysłaniu używanych szmat do Powodzian.
Może rząd jeśli jest tak dobroduszny niech sfinansuje zatrudnienie na miejscu ludzi, przynajmniej na czas bezpośrednio po powodzi,
którzy będą w stanie organizacyjnie zapanować nad tym co się dzieje z darami i żeby dokładnie zbadać potrzeby mieszkańców,
czego trzeba na dziś a czego nie. Wygląda to na razie tak, że Pan Komorowski i Tusk sobie gadają, a wszystkim i tak zajmują się sami mieszkańcy i instytucje charytatywne, reszta ma to gdzieś...
Avatar
retor / 4 czerwca 2010 o 23:16
0
Władza jest od tego, by za nasze, niemałe podatki inicjować, wspierać, wspomagać, doradzać ...
Znalazłbym wiele słów.
Mała społeczność np. Wilkowa potrzebuje właśnie wsparcia nawet z Warszawy. Mentalnego, finansowego i sprzętowego. Co to znaczy, że ludzie noszą na plecach worki z piaskiem, a gdzie lotnictwo?, a gdzie barki? Wójt gminy nie posiada takich możliwości, wojewoda chyba tez nie.
Być może najważniejsze nie jest załatanie wałów, lecz powszechna świadomość, że wszyscy zrobili wszystko by to się udało.
A ja czytam w Onecie wynurzenia noblisty: "rozmowa braci Kaczyńskich jest kluczem", słucham ludzi: samolot przyleciał i przerwało wał w Popowie.
Na co nam taka władza?
Wybory to największy obowiązek pełnoletniego obywatela.
Polacy muszą wybrać sobie władzę, która im pomoże w czasie powodzi, a nie walczy o słupki powodzenia, jak to mówi jeden z kandydatów: "Miałem przyjemność odwiedzić zalanych".
Cytat nie dosłowny, z pamięci.
Władza jest od tego, by za nasze, niemałe podatki inicjować, wspierać, wspomagać, doradzać ...
Znalazłbym wiele słów.
Mała społeczność np. Wilkowa potrzebuje właśnie wsparcia nawet z Warszawy. Mentalnego, finansowego i sprzętowego. Co to znaczy, że ludzie noszą na plecach worki z piaskiem, a gdzie lotnictwo?, a gdzie barki? Wójt gminy nie posiada takich możliwości, wojewoda chyba tez nie.
Być może najważniejsze nie jest załatanie wałów, lecz powszechna świadomość, że wszyscy zrobili wszystko by to się udało.
A ja czyt... rozwiń
Avatar
wisla / 4 czerwca 2010 o 22:53
0
kleske ogłoszą jak Komorowskiemu słupki sondażowe spadną na samo dno!!! A ja pytam co z trzecią falą????? Bedziemy mieli wielkie jezioro lubelskie...
Avatar
bunia / 4 czerwca 2010 o 22:14
0
Czego to ludzie nie wymyślą na Jasnej Górze [url="######www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=5660"]######www.jasnagora.com/wydarzenie.php?ID=5660[/url]
Avatar
miki / 4 czerwca 2010 o 21:29
0
Czy to nie pora ogłosić stan klęski żywiołowej - Nie mam pojęcia na co czekają nasi politycy czy ważniejsza jest teraz kampania wyborcza od tego co ludzie przeżywają po raz kolejny . Jak można patrzeć tak na ludzką krzywdę . Zróbmy coś z tym bo zal mi tych zapracowanych Poliyuków
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 7 1

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 10 0

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 30 27

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 1

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 11 11

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 5 8

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna
galeria

Dachowanie volkswagena w Kolonii Trębaczów. Kobieta ranna 0 0

Do wypadku doszło w poniedziałek przed godziną 2 w nocy na drodze krajowej nr 82, w miejscowości Kolonia Trębaczów (gm. Łęczna).

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie?

Gdzie są jeszcze wolne miejsca na studia w Lublinie? 0 1

Publiczne szkoły wyższe z Lublina zakończyły pierwszy etap rekrutacji i sukcesywnie ogłaszają kolejne listy przyjętych na studia. Wolne miejsca są jeszcze m.in. na ośmiu kierunkach na Politechnice Lubelskiej.

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne?

Gmina Puławy: Gdzie wymieniają oświetlenie uliczne? 3 0

Przyspiesza montaż nowego oświetlenia ulicznego w gminie Puław. Nowe lampy w tym roku otrzymał Dobrosławów, następna w kolejce jest Góra Puławska oraz szereg innych miejscowości.

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów

Piłkarki AZS PSW Biała Podlaska wróciły do treningów 3 0