Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 lutego 2010 r.
20:15
Edytuj ten wpis

Casting na czworonożnych policjantów (zdjęcia)

0 2 A A

Idealny kandydat nie mógł mieć mniej niż rok i więcej niż dwa lata. Cechy szczególne: pasja do aportowania i brak negatywnej reakcji na poślizg oraz hałas. W piątek w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Lublinie przy ul. Tyszowieckiej odbył się nabór psów do służby policyjnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Policjanci szukali czworonogów, które w przyszłości mają identyfikować człowieka na podstawie pozostawionego przez niego zapachu. W szranki stanęło 11 psów. Do kolejnego etapu przeszło pięć z nich.

– Zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na psy, które mają wybitną chęć do aportowania. Patrzyliśmy też, czy nie boją się hałasów, śliskich powierzchni i są otwarte na nowości. Mile widziana był też samodzielność i odwaga – mówi komisarz Bożena Lorek, ekspert ds. osmologii z Laboratorium Kryminalistycznego KWP.

Wilczury najlepsze
Jakie rasy są najpopularniejsze?
– Najlepiej sprawdzają się mieszańce typu owczarek niemiecki. Są niezawodne i uniwersalne – uważa Bożena Lorek. – W poszukiwaniu narkotyków dobre są labradory, a także foksteriery. Czasami zdarzają się spaniele, bo doskonale potrafią tropić, ale są to psy z trudną psychiką. Lubią się obrażać.
W szeregach lubelskiego garnizonu służą 84 psy, z czego ponad 30 w samym Lublinie. – Patrolują ulice razem z przewodnikiem, pomagają w zabezpieczeniu imprez masowych, tropią przestępców. Gdy złapią trop, potrafią pokonać duże odległości, aby doprowadzić do poszukiwanego. Często wykorzystujemy je także do sprawdzania budynków, na przykład przed przyjazdem znanych, czy ważnych ludzi – opowiada Bożena Lorek.

Policja ma także "na stanie” znawców materiałów wybuchowych, psy wyszkolone w poszukiwaniu narkotyków i suczkę "Kropkę”, specjalistkę od poszukiwania zapachu ludzkich zwłok pod ziemią.

10 lat i emerytura

Czworonożnych policjantów nie można eksploatować ponad miarę, dlatego po około 9–10 latach odchodzą na zasłużoną emeryturę. Wtedy trzeba znaleźć im godnych następców. Stąd organizowane co jakiś czas nabory.

Spośród pięciu wybranych wczoraj psów policja wybierze i kupi dwa. Sprzedawcy liczą, że dostaną za nie po około 4 tys. złotych.

– Będziemy teraz sprawdzali, które z nich najbardziej nadają się do służby. Zostaną też sprawdzone w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Gdy przejdą wszystkie testy, wtedy zostaną zakupione i rozpoczną co najmniej roczne szkolenie – wylicza mł. asp. Maciej Kawka, technik osmologii z Laboratorium Kryminalistycznego KWP.

Tylko dla samców

Podczas szkolenia psy czeka ciężka praca. Specjaliści od narkotyków będą uczyć się m.in. rozpoznawania marihuany czy amfetaminy, a antyterroryści poznawać woń trotylu i plastiku.
– Niektórzy myślą, że szprycujemy zwierzęta narkotykami, czy chemikaliami. To nieprawda. Uczą się one zapachów na podstawie kojarzenia. Specjalne próbki chowane są w pomieszczeniach, a za ich odnalezienie psy dostają nagrody.

Nie ma mowy o bezpośrednim podawaniu im farmaceutyków – mówi Bożena Lorek.
Piątkowy casting przewidziany był tylko dla samców. Ale od policjantów usłyszeliśmy, że w Lublinie nie ma mowy o dyskryminacji psów ze względu na płeć, bo suczki też chętnie brane są do garnizonu. – Po prostu tym razem bardziej potrzebni są chłopcy.Dziewczyny wprowadziłyby za dużo zamieszania – kończy Bożena Lorek.

Pozostałe informacje

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

opryskiwacz

lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

Montażówka

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

rozrzutnik

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

przyczepa 10 ton

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

ciągnik Zetor 5011

lublin

0,00 zł

Komunikaty