Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2014 r.
0:01
Edytuj ten wpis

Czy sędziowie otworzą bramy do ogrodu psom?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
102 29 A A

Sąd zdecyduje, czy można będzie spacerować z psem po Ogrodzie Saskim. Teraz jest to zabronione. Cofnięcia zakazu domagała się od władz miasta nieformalna grupa mieszkańców. Wczoraj radni powiedzieli im „nie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zakaz uchwaliła Rada Miasta jako jeden z punktów regulaminu korzystania z Ogrodu Saskiego. Prosił o to prezydent, jako jeden z powodów podawał obawy przed utratą gwarancji na nową zieleń w parku. Od 19 kwietnia nie można choćby na chwilę zajrzeć tu z psem, bo można dostać za to mandat. Czasem jest to 50 zł, czasem 100 zł.

Grupa właścicieli psów postanowiła walczyć z tym zakazem. Wezwali Radę Miasta do usunięcia naruszenia prawa.

- Na czym polega to naruszenie? Ten przepis dyskryminuje znaczną grupę osób, które chcą tak jak wszyscy wypocząć w Ogrodzie Saskim - mówi Bartłomiej Bałaban z nieformalnej grupy „Lublin z psem”, która skierowała sprawę do Rady Miasta. - Są ludzie, dla których pies jest jedynym przyjacielem - podkreśla Andrzej Jaworski, jeden z twórców grupy i zwraca uwagę na sporą liczbę starszych osób mieszkających samotnie w pobliżu parku.

- Teoretycznie z każdym zwierzęciem na teren ogrodu można wejść. Z kotem, z kozą. A z psem nie - podkreśla radny Marcin Nowak (klub Wspólny Lublin).

- 13 milionów złotych wydaliśmy z budżetu na rewitalizację historycznego parku - mówi Zbigniew Ławniczak, radny PiS. - Są pewne gwarancje na rośliny, gwarancje na całą tę przestrzeń i tu jest cały problem - dodaje. I przypomina, że już wcześniej proponował, by na terenie miasta wyznaczać wybiegi dla psów, o ile będzie taka potrzeba.
- Nam nie chodzi o wybiegi, ale o to, żeby osoba mieszkająca po jednej stronie parku mogła przejść na drugą z psem na smyczy. Skoro można tamtędy przejechać rowerem, dlaczego nie można wejść z psem? - pyta Jaworski.

Urzędników nie przekonał. - W dalszym ciągu będziemy podtrzymywać swoje zdanie w sprawie regulaminu - mówi Grzegorz Siemiński, zastępca prezydenta. I przekonuje, że w centrum też są miejsca, gdzie można pójść z psem na spacer. - Jadąc do pracy często widzę wielu ludzi spacerujących z psami wzdłuż Czechówki. Mieszkając w mieście trzeba liczyć się z tym, żeby zrobić parę kroków do terenu zielonego.

Radni większością głosów odrzucili apel właścicieli psów. - Nie spodziewaliśmy się innej decyzji - przyznaje Bałaban. - Dla nas to tylko formalność otwierająca nam drogę do zaskarżenia uchwały do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Czytaj więcej o:

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 lipca 2014 o 19:16
0

NIE DLA WSTĘPU PSÓW! Wszędzie aby psie odchody! mandaty za niesprzątanie po psie powinny zostać zwiększone do 1000zł i by się może jeden z drugim nauczył! tak P.S też mam pieska :)

Skoro stać nas na utrzymywanie SM to równie dobrze można by powołać komórkę do sprzątania psich kup.(to oczywiście ironia ale nie bez podstaw)Opłaty za posiadanie psa funkcjonują coprawda ale można by podniesć je na tyle by właściciel płacił za sprzątanie po swoim pupilu już na etapie podatku.W Gdyni-Orłowie od dawna funkcjonują kosze na psie nieczystości i dystrybutory papierowych torebek.Jakoś można,a u nas tylko NIE i NIE bo nie i już.Tylko bzdurne zakazy,nakazy i groźby.No cóż ...Polska "B".

Skoro stać nas na utrzymywanie SM to równie dobrze można by powołać komórkę do sprzątania psich kup.(to oczywiście ironia ale nie bez podstaw)Opłaty za posiadanie psa funkcjonują coprawda ale można by podniesć je na tyle by właściciel płacił za sprzątanie po swoim pupilu już na etapie podatku.W Gdyni-Orłowie od dawna funkcjonują kosze na psie nieczystości i dystrybutory papierowych torebek.Jakoś można,a u nas tylko NIE i NIE bo nie i już.Tylko bzdurne zakazy,nakazy i groźby.No cóż ...Polska "B".

rozwiń
Avatar
max(ten oryginalny) / 14 lipca 2014 o 19:07
0

Mnie osobiście brakuje dobrej woli i chęci ze strony miejskich urzędników.Przecież nie chodzi o to by psy wpuszczać do całego parku,ale o to by wzorem cywilizowanych miast utworzyć w jego obrębie teren(ogrodzony) na który można by wchodzić z czworonogami.Teren na którym stały by kosze na psie niespodzianki z dozownikami torebek.Przecież takie rozwiązanie jest wykonalne i wszyscy byli by zadowoleni.No może nie wszyscy bo zawsze znajdzie się jakiś malkontent który powie że nie bo...nie!.Czy my w Magistracie nie mamy nikogo myślącego?

Avatar
Lublinianin / 27 czerwca 2014 o 20:07
0

NIE DLA WSTĘPU PSÓW! Wszędzie aby psie odchody! mandaty za niesprzątanie po psie powinny zostać zwiększone do 1000zł i by się może jeden z drugim nauczył! tak P.S też mam pieska :)

Avatar
aaaaa / 27 czerwca 2014 o 18:31
0

A ja uważam, że decyzja była słuszna. Ewentualnie można spróbować, wpuścić ludzi z pupilami np na 3 mce. Zobaczymy jak po tym czasie będą wyglądać rabatki i trawniki. No i poczujemy czy jest tak jak na początku czy trzeba zatyczki do nosa mieć ze sobą, żeby przejść na drugą stronę parku. Ludzie potrzeba kultury, żeby po psie sprzątnąć tak jak w innych cywilizowanych krajach. Do wiadomości niektórych : Pies sam po sobie nie sprzątnie ! Z zresztą o czym mowa, skoro są ludzie co sami po sobie nie potrafią sprzątnąć. To co dopiero po pupilu. Druga propozycja to kara mandatami za nieposprzątanie po psie ale nie w kwocie 50 lub 100 tylko tak 500 lub 1000, żeby właściciele to odczuli i wkońcu zaczęli sprzątać.

A ja uważam, że decyzja była słuszna. Ewentualnie można spróbować, wpuścić ludzi z pupilami np na 3 mce. Zobaczymy jak po tym czasie będą wyglądać rabatki i trawniki. No i poczujemy czy jest tak jak na początku czy trzeba zatyczki do nosa mieć ze sobą, żeby przejść na drugą stronę parku. Ludzie potrzeba kultury, żeby po psie sprzątnąć tak jak w innych cywilizowanych krajach. Do wiadomości niektórych : Pies sam po sobie nie sprzątnie ! Z zresztą o czym mowa, skoro są ludzie co sami po sobie nie potrafią sprzątnąć. To co dopiero po pupilu. ... rozwiń

Avatar
Zbigniew / 27 czerwca 2014 o 16:40
0

Czy park jest dla ludzi, czy ludzie dla parku?

Jeśli park jest dla ludzi, to urzędnik tego miasta powinien wiedzieć, że w mieście mieszkają różni ludzie i ci ludzie mają różne potrzeby. Gdyby był mądry i doświadczony wiedziałby, że przestrzeń publiczna to miejsce w którym mają prawo spotkać się wszyscy i w atmosferze wzajemnego poszanowania z tej przestrzeni korzystać. Kontrolę nad tym, żeby ta przestrzeń pozostawała nie naruszona powinny pełnić odpowiednie służby edukując, a jak nie ma wyjścia - karając wszystkich tych, którzy łamią prawo. I nie ważne czy jest to srający pies, czy rzygający pijaczyna. Jest wina - powinna być kara. Teraz, dzięki wprowadzonym rozwiązaniom właściciele psów są dyskryminowani na rzecz pijaków i meneli, którzy mogą bez jakiegokolwiek nadzoru organizować sobie nocne dyskusje, degustacje i tani nocleg w parku. Nowe ławki i ciepłe noce zachęcają do tego, a brak nadzoru bezpośredniego (monitoring nie załatwia sprawy) powoduje że Ogród i tak zamieni się ruinę. Szkoda tylko że wydano tyle pieniędzy tylko dlatego że można je było pozyskać z Unii nie zastanawiając się nad sensownym ich wydaniem. Ale to chyba żadna nowość w naszym mieście.

Czy park jest dla ludzi, czy ludzie dla parku?

Jeśli park jest dla ludzi, to urzędnik tego miasta powinien wiedzieć, że w mieście mieszkają różni ludzie i ci ludzie mają różne potrzeby. Gdyby był mądry i doświadczony wiedziałby, że przestrzeń publiczna to miejsce w którym mają prawo spotkać się wszyscy i w atmosferze wzajemnego poszanowania z tej przestrzeni korzystać. Kontrolę nad tym, żeby ta przestrzeń pozostawała nie naruszona powinny pełnić odpowiednie służby edukując, a jak nie ma wyjścia - karając wszystkich tych, którzy łam... rozwiń

Avatar
izolda / 27 czerwca 2014 o 15:10
0

hehe :D glupota.. pies jest niczemu winien.. miasto jest winne tej sytuacji ze ludzie nie sprzatają.. tylko i wylacznie!!! a sa oplaty za psy. jesli ktos ma psa bierze za niego odpowiedzialnosc i powinien zapłacic, ale czy w lbn sprzatac?? nie wiem znajac prawo zastanowiłabym sie..

Avatar
z prowincji / 27 czerwca 2014 o 15:06
0
po co psy w Lublynie- jestescie najwiekszym miastem na wschod od Wisly.

aa, i po co nosicie wasy-najwieksza gestosc na m2 w swiecie
Avatar
Lucjan / 27 czerwca 2014 o 14:28
0

Dlaczego w Lublinie nie płaci się podatków od psów - byłoby przynajmniej na sprzątanie.

Na nowe etaty dla urzędników by te pieniądze zostały przeznaczone a nie na sprzątanie po psach.

Avatar
tomtom / 27 czerwca 2014 o 12:42
0

ludzie też sikają i to gdzie popadnie

Avatar
Hanka / 27 czerwca 2014 o 12:15
0

Chciałam przypomnieć wszystkim, że psy także sikają. Psi mocz może spowodować usychanie roślin. One nie kosztują przysłowiowej złotówki. Kto ma ogród wie o tym doskonale.

Avatar
Gość / 14 lipca 2014 o 19:16
0

NIE DLA WSTĘPU PSÓW! Wszędzie aby psie odchody! mandaty za niesprzątanie po psie powinny zostać zwiększone do 1000zł i by się może jeden z drugim nauczył! tak P.S też mam pieska :)

Skoro stać nas na utrzymywanie SM to równie dobrze można by powołać komórkę do sprzątania psich kup.(to oczywiście ironia ale nie bez podstaw)Opłaty za posiadanie psa funkcjonują coprawda ale można by podniesć je na tyle by właściciel płacił za sprzątanie po swoim pupilu już na etapie podatku.W Gdyni-Orłowie od dawna funkcjonują kosze na psie nieczystości i dystrybutory papierowych torebek.Jakoś można,a u nas tylko NIE i NIE bo nie i już.Tylko bzdurne zakazy,nakazy i groźby.No cóż ...Polska "B".

Skoro stać nas na utrzymywanie SM to równie dobrze można by powołać komórkę do sprzątania psich kup.(to oczywiście ironia ale nie bez podstaw)Opłaty za posiadanie psa funkcjonują coprawda ale można by podniesć je na tyle by właściciel płacił za sprzątanie po swoim pupilu już na etapie podatku.W Gdyni-Orłowie od dawna funkcjonują kosze na psie nieczystości i dystrybutory papierowych torebek.Jakoś można,a u nas tylko NIE i NIE bo nie i już.Tylko bzdurne zakazy,nakazy i groźby.No cóż ...Polska "B".

rozwiń
Avatar
max(ten oryginalny) / 14 lipca 2014 o 19:07
0

Mnie osobiście brakuje dobrej woli i chęci ze strony miejskich urzędników.Przecież nie chodzi o to by psy wpuszczać do całego parku,ale o to by wzorem cywilizowanych miast utworzyć w jego obrębie teren(ogrodzony) na który można by wchodzić z czworonogami.Teren na którym stały by kosze na psie niespodzianki z dozownikami torebek.Przecież takie rozwiązanie jest wykonalne i wszyscy byli by zadowoleni.No może nie wszyscy bo zawsze znajdzie się jakiś malkontent który powie że nie bo...nie!.Czy my w Magistracie nie mamy nikogo myślącego?

Avatar
Lublinianin / 27 czerwca 2014 o 20:07
0

NIE DLA WSTĘPU PSÓW! Wszędzie aby psie odchody! mandaty za niesprzątanie po psie powinny zostać zwiększone do 1000zł i by się może jeden z drugim nauczył! tak P.S też mam pieska :)

Avatar
aaaaa / 27 czerwca 2014 o 18:31
0

A ja uważam, że decyzja była słuszna. Ewentualnie można spróbować, wpuścić ludzi z pupilami np na 3 mce. Zobaczymy jak po tym czasie będą wyglądać rabatki i trawniki. No i poczujemy czy jest tak jak na początku czy trzeba zatyczki do nosa mieć ze sobą, żeby przejść na drugą stronę parku. Ludzie potrzeba kultury, żeby po psie sprzątnąć tak jak w innych cywilizowanych krajach. Do wiadomości niektórych : Pies sam po sobie nie sprzątnie ! Z zresztą o czym mowa, skoro są ludzie co sami po sobie nie potrafią sprzątnąć. To co dopiero po pupilu. Druga propozycja to kara mandatami za nieposprzątanie po psie ale nie w kwocie 50 lub 100 tylko tak 500 lub 1000, żeby właściciele to odczuli i wkońcu zaczęli sprzątać.

A ja uważam, że decyzja była słuszna. Ewentualnie można spróbować, wpuścić ludzi z pupilami np na 3 mce. Zobaczymy jak po tym czasie będą wyglądać rabatki i trawniki. No i poczujemy czy jest tak jak na początku czy trzeba zatyczki do nosa mieć ze sobą, żeby przejść na drugą stronę parku. Ludzie potrzeba kultury, żeby po psie sprzątnąć tak jak w innych cywilizowanych krajach. Do wiadomości niektórych : Pies sam po sobie nie sprzątnie ! Z zresztą o czym mowa, skoro są ludzie co sami po sobie nie potrafią sprzątnąć. To co dopiero po pupilu. ... rozwiń

Avatar
Zbigniew / 27 czerwca 2014 o 16:40
0

Czy park jest dla ludzi, czy ludzie dla parku?

Jeśli park jest dla ludzi, to urzędnik tego miasta powinien wiedzieć, że w mieście mieszkają różni ludzie i ci ludzie mają różne potrzeby. Gdyby był mądry i doświadczony wiedziałby, że przestrzeń publiczna to miejsce w którym mają prawo spotkać się wszyscy i w atmosferze wzajemnego poszanowania z tej przestrzeni korzystać. Kontrolę nad tym, żeby ta przestrzeń pozostawała nie naruszona powinny pełnić odpowiednie służby edukując, a jak nie ma wyjścia - karając wszystkich tych, którzy łamią prawo. I nie ważne czy jest to srający pies, czy rzygający pijaczyna. Jest wina - powinna być kara. Teraz, dzięki wprowadzonym rozwiązaniom właściciele psów są dyskryminowani na rzecz pijaków i meneli, którzy mogą bez jakiegokolwiek nadzoru organizować sobie nocne dyskusje, degustacje i tani nocleg w parku. Nowe ławki i ciepłe noce zachęcają do tego, a brak nadzoru bezpośredniego (monitoring nie załatwia sprawy) powoduje że Ogród i tak zamieni się ruinę. Szkoda tylko że wydano tyle pieniędzy tylko dlatego że można je było pozyskać z Unii nie zastanawiając się nad sensownym ich wydaniem. Ale to chyba żadna nowość w naszym mieście.

Czy park jest dla ludzi, czy ludzie dla parku?

Jeśli park jest dla ludzi, to urzędnik tego miasta powinien wiedzieć, że w mieście mieszkają różni ludzie i ci ludzie mają różne potrzeby. Gdyby był mądry i doświadczony wiedziałby, że przestrzeń publiczna to miejsce w którym mają prawo spotkać się wszyscy i w atmosferze wzajemnego poszanowania z tej przestrzeni korzystać. Kontrolę nad tym, żeby ta przestrzeń pozostawała nie naruszona powinny pełnić odpowiednie służby edukując, a jak nie ma wyjścia - karając wszystkich tych, którzy łam... rozwiń

Avatar
izolda / 27 czerwca 2014 o 15:10
0

hehe :D glupota.. pies jest niczemu winien.. miasto jest winne tej sytuacji ze ludzie nie sprzatają.. tylko i wylacznie!!! a sa oplaty za psy. jesli ktos ma psa bierze za niego odpowiedzialnosc i powinien zapłacic, ale czy w lbn sprzatac?? nie wiem znajac prawo zastanowiłabym sie..

Avatar
z prowincji / 27 czerwca 2014 o 15:06
0
po co psy w Lublynie- jestescie najwiekszym miastem na wschod od Wisly.

aa, i po co nosicie wasy-najwieksza gestosc na m2 w swiecie
Avatar
Lucjan / 27 czerwca 2014 o 14:28
0

Dlaczego w Lublinie nie płaci się podatków od psów - byłoby przynajmniej na sprzątanie.

Na nowe etaty dla urzędników by te pieniądze zostały przeznaczone a nie na sprzątanie po psach.

Avatar
tomtom / 27 czerwca 2014 o 12:42
0

ludzie też sikają i to gdzie popadnie

Avatar
Hanka / 27 czerwca 2014 o 12:15
0

Chciałam przypomnieć wszystkim, że psy także sikają. Psi mocz może spowodować usychanie roślin. One nie kosztują przysłowiowej złotówki. Kto ma ogród wie o tym doskonale.

Zobacz wszystkie komentarze 29

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 0

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 0 0

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 2 0

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 2

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 128 8

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 25 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 4 4

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.