Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 października 2020 r.
17:44

Filharmonia Lubelska rozpoczyna nowy sezon artystyczny. "Już nie kojarzy się z kabaretem"

Autor: Zdjęcie autora am
8 0 A A
Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej
Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Zamiast dziewięciu symfonii Beethovena – dzieła mniej znane. W miejsce stuosobowych orkiestr – występy kameralnych zespołów. Filharmonia Lubelska rozpoczyna nowy sezon artystyczny – w nowej pandemicznej rzeczywistości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Wróciliśmy do działań w naszej siedzibie, ale nie jest to proste – przyznaje Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej, wskazując widownię, na której co drugie miejsce musi pozostać wolne, a dwa pierwsze rzędy są wyłączone z używania kompletnie. – Muzycy mają wrażenie, że grają do pustej sali… Ale są też dobre strony tej sytuacji. Zaplanowaliśmy nowy sezon tak, by eksponować to, co mamy najlepsze. A to są nasi artyści.
 
Zgodnie z pandemicznymi obostrzeniami, na scenie może się znaleźć maksymalnie 46 osób. To wyklucza granie wielkich, symfonicznych dzieł, które wymagają obecności 80 czy nawet setki muzyków.
 
– Naszym planem A na ten sezon artystyczny było zagranie dziewięciu symfonii Beethovena. Plan B to takie dzieła kompozytora, których nikt nie zna. To będzie bardzo interesujący sezon – przekonuje dyrektor.
 
Nowe propozycje to czwartkowe koncerty pod hasłem Filharmonia Młodych (od listopada) czy koncerty familijne dla całych rodzin (w co drugą niedzielę, o godz. 11). W programie znalazł się też grudniowy koncert dedykowany walczącym z pandemią medykom (12 grudnia), Perkusyjne Andrzejki (29 listopada) czy Zaduszki Jazzowe (30 października).
 
– Jazz w filharmonii dawno powinien być obecny – przyznaje Rodek. I zapewnia, że to nie ostatni taki projekt.
 
Choć szefem instytucji jest już dwa lata, nadal nie szczędzi uszczypliwości swojemu poprzednikowi. Jan Sęk, który lubelską filharmonią kierował przez dziewięć lat, miał zupełnie inną wizją tego miejsca, a Wojciecha Rodka ze stanowiska dyrektora artystycznego zwolnił w atmosferze skandalu.
 
– Nie chcemy wracać do czasów, gdy Filharmonia Lubelska kojarzyła się z kabaretem, bo to były smutne czasy – podkreśla obecny dyrektor, wyciągając spod stołu stary plakat reklamujący koncert Lubelskiej Federacji Bardów. – To już nie są plakaty filharmonii. Ktoś je podkradł i wykorzystuje. Ja nie chciałbym, by trywialność gościła na tej estradzie – podkreśla.
Pokazowy koncert w Filharmonii Lubelskiej (fot. Maciej Kaczanowski)
W Filharmonii Lubelskiej rozpoczął się też cykl koncertów organowych. – I będzie to nasza tradycja – zapowiada Rodek, który nie ukrywa radości, że górujący nad sceną „król instrumentów” został wreszcie przywrócony do życia. – Takie organy wymagają odpowiednich warunków i stałej konserwacji, a tego w ostatnich latach zabrakło – stwierdza.
 
Najbliższe plany to także nowe oświetlenie i nagłośnienie w sali koncertowej. – Mimo remontu, nie wszystko jest tak jak powinno – przyznaje dyrektor.
 
Za pieniądze z ministerialnych programów (łącznie to 390 tys. zł) udało się także zorganizować cykl koncertów w Lublinie i Kozłowce oraz uruchomić program dyrygent.
 
Na dzisiejszej konferencji prasowej szef filharmonii nie szczędził też ciepłych słów sponsorom i współpracującym z instytucją szkołom i uczelniom. A organ prowadzący, czyli Urząd Marszałkowski, chwalił za „owocną współpracę”.
 
– Wszystkie nasze instytucje kulturalne wyszły z sześciu pandemicznych miesięcy obronną ręką – podkreślała Bożena Ćwiek, dyr. Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego UM. – Obronimy się. Stali słuchacze i widzowie zawsze do nas przyjdą.
 
Wojciech Rodek to jeden z trójki dyrektorów marszałkowskich instytucji kulturalnych (obok Katarzyny Mieczkowskiej i Anny Fic-Lazor), którym w tym roku Zarząd Województwa przyznał nagrodę roczną (w wysokości jednomiesięcznej pensji czyli ok. 13 tys. zł brutto).
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

Trener Motoru przed meczem z Wisłą Płock: Mamy w sobie dużo dobrej energii

W niedzielę o godzinie 15.00 Motor Lublin rozegra jeden z kluczowych meczów w tym sezonie. Żółto-biało-niebiescy zmierzą się w Płocku z tamtejszą Wisłą i chcąc myśleć o barażach o PKO BP Ekstraklasę nie mogą tego spotkania przegrać. O tym jakie nastroje panują w obozie lublinian przed tym spotkaniem zdradził trener Mateusz Stolarski

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty nie składa broni. Cenne zwycięstwo na Kaszubach

Wisła Grupa Azoty Puławy sprawiła swoim kibicom bardzo miłą niespodziankę. W sobotę podopieczni trenera Mikołaja Raczyńskiego wygrali w Stężycy z tamtejszą Radunią i wciąż są w grze o pozostanie w przyszłym sezonie na centralnym poziomie rozgrywkowym

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Pierwsze krajowe truskawki, cena?

Na targu pod Zamkiem można było dziś kupić pierwsze krajowe truskawki, spod Zwolenia. Cena za kilogram 28 zł, za łubiankę 70 zł

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej
galeria

Wielka Sobota w Cerkwi prawosławnej

Wierni obrządku prawosławnego obchodzą Wielką Sobotę, kończąc w ten sposób czas oczekiwania na Święta Wielkanocne. W tym roku Wielkanoc u prawosławnych przypada na 5 maja, w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca wg. kalendarza juliańskiego, po obchodach Paschy Żydowskiej. W Cerkwi prawosławnej wierni poświęcili pokarmy jakie będą spożywać podczas wielkanocnego śniadania.

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Przepisy na grilla: młoda kapusta

Nie ma lepszej rzeczy w maju niż młoda, zasmażana kapusta z koperkiem. No chyba, że jest to chrupiąca golonka z grilla podana z młodą kapustą

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

Odszedł mistrz Henryk Prażmo. Ostatni gong

1 maja 2024r. w wieku 85 lat zmarł mój Tata HENRYK PRAŻMO - sportowiec, pięściarz wagi ciężkiej WKS Lublinianka. Młodzieżowy Mistrz i Wicemistrz Polski ,,ZRYW”, 10-krotny Mistrz Województwa Lubelskiego. W latach 1956-1969 stoczył ok. 150 walk w większości zwycięskich. Był czołowym bokserem wagi ciężkiej w Polsce. Kuszony intratnymi ofertami z czołowych klubów - Legii, Gwardii i innych…pozostał wierny Lublinowi….! W środową majową noc usłyszał ostatni gong…- poinformował Jerzy Prażmo

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

GIS ostrzega: Bakterie w mleku dla niemowląt. Mogą powodować groźną chorobę

Listerioza to choroba zagrażająca głównie kobietom w ciąży, noworodkom i osobom z obniżoną odpornością. Bakterie, które mogą ją wywołać wykryto w mleku modyfikowanym dla niemowląt

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Piaseczno. Eko-patologia, wypoczynek wśród śmieci

Tak gmina dba o eko turystykę, nad jeziorem Piaseczno pełno śmieci, gdy zawieje wiatr, fruwają po okolicy i pływają w wodzie - alarmuje nasz Czytelnik

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji
4 maja 2024, 8:00
galeria

Majówka 2024. Zamojska Akademia Kultury otwiera letni sezon. Sobota pełna atrakcji

Od rana do popołudnia jest otwarta 4 maja Zamojska Akademia Kultury mieszcząca się w gmachu dawnej Akademii Zamojskiej. Na dziś zaplanowano tutaj mnóstwo atrakcji dla dużych i małych gości. Bo to ma być rodzinne otwarcie sezonu letniego

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Krasnystaw. Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole
galeria

"Jestem szczęśliwy, że wygraliśmy, ale patrzymy do przodu". Opinie po meczu Górnika Łęczna z Odrą Opole

W piątkowy wieczór Górnik Łęczna zdobył bardzo ważne trzy punkty pokonują na swoim stadionie Odrę Opole. Dla łęcznian było to tym samym przełamanie po dwóch domowych porażkach z rzędu. Jak mecz podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę zmierzy się w Częstochowie z Krono-Plast Włókniarzem

Niepokonany Orlen Oil Motor Lublin w niedzielę (godz. 16.30) zmierzy się na wyjeździe z Krono-Plast Włókniarzem Częstochowa. Ekipa spod Jasnej Góry we wtorek nadrobiła ligowe zaległości, ale wciąż czeka na premierowe zwycięstwo w tym sezonie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty