Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 stycznia 2010 r.
18:57
Edytuj ten wpis

Kolejna afera. Rodzina wiceprezydenta Fica ma fory w ratuszu?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A

Czy wniosek o zmianę planu zagospodarowania trafił na Radę Miasta w ekspresowym tempie, bo złożyła go rodzina wiceprezydenta Fica? – pyta opozycja. – To pomówienie, które ma postawić mnie w złym świetle – odpowiada urzędnik.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Przecież inni czekają na takie zmiany latami – grzmiała opozycja.

W atmosferze skandalu przebiegała w lubelskiej Radzie Miasta dyskusja nad proponowaną przez prezydenta zmianą planu zagospodarowania fragmentu dzielnicy Rudnik. Miała ona dotyczyć niewielkiego, zaledwie hektarowego, obszaru.

Ratusz tłumaczył, że zmiana jest konieczna, by dostosować plan do stanu istniejącego i naprawić błąd planistów sprzed lat, którzy nie uwzględnili wówczas obecnego podziału działek i tak wrysowali linie zabudowy, że na części działek budowlanych nie można nic postawić.

Ale opozycja nabrała wątpliwości, bo wniosek o zmianę takiego planu złożony do Urzędu Miasta podpisały dwie osoby, które są daleką rodziną Stanisława Fica, zastępcy prezydenta Lublina. Wniosek został złożony w październiku, a już w styczniu gotowy był projekt uchwały otwierającej drogę do wprowadzania zmian.

– Są wnioski, które czekają na rozpatrzenie od 2007 r., jest taki, który czeka do 1996 r. – stwierdza Sylwester Tułajew, miejski radny PiS. – Czy wniosek dotyczący Rudnika czekał tak krótko, bo złożyła go rodzina pana Fica?

Zastępca prezydenta zaprzecza i twierdzi, że o wniosku dowiedział się dopiero na sesji Rady Miasta po pytaniach radnego Tułajewa.

– Tym bardziej więc nie interweniowałem i nie wpływałem żadnymi metodami na jej urzędowy bieg – stwierdza Stanisław Fic w specjalnym oświadczeniu, które dziś po południu rozesłał do mediów. Podkreśla w nim, że Wydział Planowania nie jest mu w Ratuszu podległy.

Mimo to sprawą zająć ma się Komisja Rewizyjna Rady Miasta i Komisja Rozwoju. Chciał tego nawet sam prezydent, który wycofał z obrad projekt uchwały dotyczącej Rudnika. – Zbyt dużo padło słów, które muszą być wyjaśnione – uważa Adam Wasilewski, prezydent Lublina.

Ratusz zapewnia, że nie ma nic do ukrycia. – Wydział Planowania złoży wykaz wszystkich wniosków o zmianę planu – informuje radnych Krzysztof Żuk, zastępca prezydenta.

Oświadczenie zastępcy prezydenta Lublina Stanisława Fica

Podczas sesji Rady Miasta w dniu 28 stycznia 2010 r. radny Sylwester Tułajew (Prawo i Sprawiedliwość) przy pomocy stronniczo dobranych i przedstawionych argumentów zaatakował projekt uchwały dotyczącej dokonania ważnej dla lokalnej społeczności zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego obszaru północno wschodniego Lublina, obejmującego m.in. dzielnicę Rudnik. Dokładnie rzecz ujmując, chodzi o obszar wielkości ok. 1 ha, wyznaczony ulicami: Bielskiego, Sekutowicza, Czumy. W swoim wystąpieniu radny Tułajew - używając retorycznej formuły pytań - sugerował, że sprawa ta jest niejasna i trafiła pod obrady radnych ponieważ stoi za nią moja rodzina. Stanowczo oświadczam, że sugestie te są całkowicie niezgodne z prawdą. Godzą nie tylko w moje dobre imię, ale także osób, które w dobrej wierze przygotowywały projekt uchwały kierując się dobrem obywateli Lublina, którzy na tym obszarze mają działki budowlane.

W obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego cały omawiany tu rejon opisany jest jako M4, czyli obszar przeznaczony pod zabudowę jednorodzinną. Niestety, gdy plan był uchwalany w sierpniu 2002 roku, jego autorzy nie uwzględnili aktualnego podziału geodezyjnego działek. Kierując się nieaktualnym podziałem wyrysowali linie zabudowy w ten sposób, że część działek - wbrew woli autorów planu i radnych, którzy głosowali za jego przyjęciem - znalazła się poza strefą zabudowy kubaturowej. Błąd ten wymaga naprawienia. Wnioskują o to sami właściciele działek. Od 2008 roku wpłynęło w tej sprawie do Urzędu Miasta siedem podań, a jeden z właścicieli skierował nawet sprawę do adwokata i zagroził gminie Lublin roszczeniem odszkodowawczym.

Jednym z najistotniejszych problemów, które występują w omawianym rejonie jest to, że dwie działki, choć znajdują się w strefie M4, nie mogą zostać zabudowane, ponieważ nie mają wyznaczonej strefy zabudowy kubaturowej. Bardzo ważne jest też to, że zmiana planu może tam zostać dokonana dla małego kwartału o powierzchni 1 ha w sposób bardzo prosty. I właśnie z tego powodu cała sprawa trafiła 28 stycznia 2010 roku pod obrady Radny Miasta.

Tak się składa, że dwie osoby podpisane pod wnioskami są moją daleką rodziną, za co zostałem zaatakowany przez radnego Tułajewa. Prawda jest taka, że osoby te reprezentują tylko obecnego właściciela działki, który na stałe przebywa poza Lublinem i nie może sam dochodzić swoich praw. Związek pomiędzy nimi jest tylko taki, że osoby będące moją daleką rodziną w 2006 roku sprzedały jedną z działek kierując się zapisem w planie, że ma ona status budowlany. Gdy okazało się, że plan zawiera błąd, poczuły się zobowiązane wobec nowego właściciela, aby mu pomóc w naprostowaniu sprawy.

Oświadczam, że o całej opisywanej tu sprawie nie wiedziałem do momentu, gdy podczas sesji zostałem zaatakowany przez radnego Tułajewa. Tym bardziej więc nie interweniowałem i nie wpływałem żadnym metodami na jej urzędowy bieg. Istotne jest też to, że Wydział Planowania Urzędu Miasta nie podlega mi resortowo. Od pracowników Wydziału Planowania otrzymałem ponadto zapewnienie, że podczas podejmowania decyzji o skierowaniu wniosku na sesję Rady Miasta absolutnie nikt nie wywierał na urzędników jakiejkolwiek presji.

W czasie swojego retorycznego wystąpienia radny Tułajew podniósł ponadto sprawę, jakoby jeden z domów w omawianym rejonie został wystawiony niezgodnie z prawem. Z analizy dokonanej 29 stycznia przez kompetentnych pracowników Urzędu Miasta wynika, że nic takiego nie miało miejsca. Problem wziął się stąd, że pozwolenie było wydane nie na podstawie obecnie obowiązującego planu, tylko na bazie wcześniej obowiązującego planu ogólnego, zgodnie z którym wydana była prawidłowa decyzja o warunkach zabudowy i następnie pozwolenie na budowę, które wydał były prezydent Andrzej Pruszkowski w 2005 roku.

Przytaczając te fakty chcę podkreślić, że wystąpienie radnego Tułajewa w sposób ewidentny mijało się z prawdą. Uważam, że miało na celu postawienie mojej osoby w złym świetle, co w pewnym stopniu nastąpiło. Dziękuję dziennikarzom, którzy postanowili sprawę zbadać dogłębnie i wysłuchać moich argumentów. Zapewniam, że w niczym nie uchybiłem zaufaniu społecznemu, którym obdarzono mnie w momencie objęcia funkcji zastępcy prezydenta Lublina. Sugestie radnego Tułajewa traktuję jako pomówienie oraz próbę zdyskredytowania mojej osoby.

Z wyrazami szacunku,

Stanisław Fic

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ciekawy / 9 sierpnia 2010 o 13:14
0
[quote name='koneksant' date='30 styczeń 2010 - 08:16 ' timestamp='1264832188' post='225871']
Wystarczy zobaczyć kto z kierownictwa Straży Miejskiej jest rodziną w/w Pana F. Dlaczego został awansowany na to stanowisko człowiek z nim pośrednio powiązany.
[/quote] była kiedys taka piosenka którą ten facio wziął sobie do serca -grunt to rodzinka grunt to rodzinka ....no i wychodzi na tym do przodu wie co robi - umie się ustawić i wszystkich najbliższych a co w końcu jest sie tym ważnym urzędnikiem i kto mu podskoczy ?-no kto !
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2010 o 13:07
0
[quote name='100 g.' date='30 styczeń 2010 - 07:55 ' timestamp='1264830913' post='225870']
kręcenie lodów z rodziną - najbezpieczniejsze
[/quote] I najbardziej dochodowe !
Avatar
seta / 2 lutego 2010 o 20:02
0
koneksant napisał:
Wystarczy zobaczyć kto z kierownictwa Straży Miejskiej jest rodziną w/w Pana F. Dlaczego został awansowany na to stanowisko człowiek z nim pośrednio powiązany.

Układ teściowej, zięcia (bliskiej rodziny z w/w) wsparty możliwościami w/w wujka poraża rządzących SM emerytów i tańczą jak im zagra WIELKIE TRIO co prowadzi do rozkładu morale strażników, parszywych stosunków międzyludzkich itd. Traktują zakład jak swój, prywatny nomen omen folwark zwierzęcy.
Avatar
kukułka / 31 stycznia 2010 o 10:33
0
PO Rychu, Zbychu (afera hazardowa) w Lublinie może POkazać się Manio, Janio,Wojcio, Lesio, Włodzio., Stasio - od śmieci- powiązania nie tylko rodzinne ale i ogromne pieniądze! Dziennik zaczął niegdyś kukać ale odfrunął od tematu.
Avatar
motyl / 30 stycznia 2010 o 12:00
0
Precz z ratusza szemrani urzednicy.
Avatar
Sobies / 30 stycznia 2010 o 11:30
0
Czyżby, Miro, Zbycho, a teraz Stacho?
Avatar
Gdzie tu sprawiedliwość / 30 stycznia 2010 o 11:01
0
koneksant napisał:
Wystarczy zobaczyć kto z kierownictwa Straży Miejskiej jest rodziną w/w Pana F. Dlaczego został awansowany na to stanowisko człowiek z nim pośrednio powiązany.

Że pani komendant zięcia awansuje to normalne tak jest w polsce i urzędzie stołki rodzinne i to śie sprawdza ale że są wyżej podwieszeni to nowina. Teraz wiadomo dlaczego śie tak panoszą a główni komendanci na to wychodzi kolesiostwo uprawiają!!!!!!Pewnie dlatego żeby emerytowani policjanci na stołkach dłużej siedzieli i więcej sie nachapali-----WSTYD----WSTYD---CO NA TO PRASA ---PREZYDENT OBIECYWAŁ EMERYTÓW POZWALNIAĆ Z URZĘDU.

Że pani komendant zięcia awansuje to normalne tak jest w polsce i urzędzie stołki rodzinne i to śie sprawdza ale że są wyżej podwieszeni to nowina. Teraz wiadomo dlaczego śie tak panoszą a główni komendanci na to wychodzi kolesiostwo uprawiają!!!!!!Pewnie dlatego żeby emerytowani policjanci na stołkach dłużej siedzieli i więcej sie nachapali-----WSTYD----WSTYD---CO NA TO PRASA ---PREZYDENT OBIECYWAŁ EMERYTÓW POZWALNIAĆ Z URZĘDU. rozwiń
Avatar
rozpędzić ratuszowych! / 30 stycznia 2010 o 10:19
0
Nadal rządzi byłe UB i SB tylko pod innymi sztandarami. Układy pozostały, tylko flagi się zmieniły... Banda darmozjadów i dorobkiewiczów! Bo władza to kasa a kasa to władza... Ręka rękę myje i mamy szambo Made In Lublin. Wasilewski i cała jego armia powinni wynieść sie z Lublina jak najdalej. Co chwila to afera z udziałem tych nierobów.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2010 o 09:33
0
Ale sami ich sobie wybraliscie. I wybierzecie znowu, nie tych, to nastepnych.
Avatar
michał 23 / 30 stycznia 2010 o 09:19
0
Ładnie się popisują nasi wybrańcy Ratuszowi.Afera goni aferę,biznes rodzinny i prywatny finansowany za pieniądze podatników,emerytów, rencistów,ludzi ciężko pracujących za głodowe pensje,a panie i panowie świetnie się bawią,podwyższają sobie pensje,zmieniają samochody służbowe jak przysłowiowe rękawiczki i wykorzystują do prywatnych celów,prawdopodobnie umarzają sobie podatki.Renciści i emeryci nie mają na lekarstwa,umierają z zimna,chorób i głodu.Zadowoleni z siebie już szykują się do wyborów.
Avatar
ciekawy / 9 sierpnia 2010 o 13:14
0
[quote name='koneksant' date='30 styczeń 2010 - 08:16 ' timestamp='1264832188' post='225871']
Wystarczy zobaczyć kto z kierownictwa Straży Miejskiej jest rodziną w/w Pana F. Dlaczego został awansowany na to stanowisko człowiek z nim pośrednio powiązany.
[/quote] była kiedys taka piosenka którą ten facio wziął sobie do serca -grunt to rodzinka grunt to rodzinka ....no i wychodzi na tym do przodu wie co robi - umie się ustawić i wszystkich najbliższych a co w końcu jest sie tym ważnym urzędnikiem i kto mu podskoczy ?-no kto !
Avatar
Gość / 9 sierpnia 2010 o 13:07
0
[quote name='100 g.' date='30 styczeń 2010 - 07:55 ' timestamp='1264830913' post='225870']
kręcenie lodów z rodziną - najbezpieczniejsze
[/quote] I najbardziej dochodowe !
Avatar
seta / 2 lutego 2010 o 20:02
0
koneksant napisał:
Wystarczy zobaczyć kto z kierownictwa Straży Miejskiej jest rodziną w/w Pana F. Dlaczego został awansowany na to stanowisko człowiek z nim pośrednio powiązany.

Układ teściowej, zięcia (bliskiej rodziny z w/w) wsparty możliwościami w/w wujka poraża rządzących SM emerytów i tańczą jak im zagra WIELKIE TRIO co prowadzi do rozkładu morale strażników, parszywych stosunków międzyludzkich itd. Traktują zakład jak swój, prywatny nomen omen folwark zwierzęcy.
Avatar
kukułka / 31 stycznia 2010 o 10:33
0
PO Rychu, Zbychu (afera hazardowa) w Lublinie może POkazać się Manio, Janio,Wojcio, Lesio, Włodzio., Stasio - od śmieci- powiązania nie tylko rodzinne ale i ogromne pieniądze! Dziennik zaczął niegdyś kukać ale odfrunął od tematu.
Avatar
motyl / 30 stycznia 2010 o 12:00
0
Precz z ratusza szemrani urzednicy.
Avatar
Sobies / 30 stycznia 2010 o 11:30
0
Czyżby, Miro, Zbycho, a teraz Stacho?
Avatar
Gdzie tu sprawiedliwość / 30 stycznia 2010 o 11:01
0
koneksant napisał:
Wystarczy zobaczyć kto z kierownictwa Straży Miejskiej jest rodziną w/w Pana F. Dlaczego został awansowany na to stanowisko człowiek z nim pośrednio powiązany.

Że pani komendant zięcia awansuje to normalne tak jest w polsce i urzędzie stołki rodzinne i to śie sprawdza ale że są wyżej podwieszeni to nowina. Teraz wiadomo dlaczego śie tak panoszą a główni komendanci na to wychodzi kolesiostwo uprawiają!!!!!!Pewnie dlatego żeby emerytowani policjanci na stołkach dłużej siedzieli i więcej sie nachapali-----WSTYD----WSTYD---CO NA TO PRASA ---PREZYDENT OBIECYWAŁ EMERYTÓW POZWALNIAĆ Z URZĘDU.

Że pani komendant zięcia awansuje to normalne tak jest w polsce i urzędzie stołki rodzinne i to śie sprawdza ale że są wyżej podwieszeni to nowina. Teraz wiadomo dlaczego śie tak panoszą a główni komendanci na to wychodzi kolesiostwo uprawiają!!!!!!Pewnie dlatego żeby emerytowani policjanci na stołkach dłużej siedzieli i więcej sie nachapali-----WSTYD----WSTYD---CO NA TO PRASA ---PREZYDENT OBIECYWAŁ EMERYTÓW POZWALNIAĆ Z URZĘDU. rozwiń
Avatar
rozpędzić ratuszowych! / 30 stycznia 2010 o 10:19
0
Nadal rządzi byłe UB i SB tylko pod innymi sztandarami. Układy pozostały, tylko flagi się zmieniły... Banda darmozjadów i dorobkiewiczów! Bo władza to kasa a kasa to władza... Ręka rękę myje i mamy szambo Made In Lublin. Wasilewski i cała jego armia powinni wynieść sie z Lublina jak najdalej. Co chwila to afera z udziałem tych nierobów.
Avatar
Gość / 30 stycznia 2010 o 09:33
0
Ale sami ich sobie wybraliscie. I wybierzecie znowu, nie tych, to nastepnych.
Avatar
michał 23 / 30 stycznia 2010 o 09:19
0
Ładnie się popisują nasi wybrańcy Ratuszowi.Afera goni aferę,biznes rodzinny i prywatny finansowany za pieniądze podatników,emerytów, rencistów,ludzi ciężko pracujących za głodowe pensje,a panie i panowie świetnie się bawią,podwyższają sobie pensje,zmieniają samochody służbowe jak przysłowiowe rękawiczki i wykorzystują do prywatnych celów,prawdopodobnie umarzają sobie podatki.Renciści i emeryci nie mają na lekarstwa,umierają z zimna,chorób i głodu.Zadowoleni z siebie już szykują się do wyborów.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jechał i pił. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił. Zauważył go ten policjant 0 0

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 0 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają?

Turyści w Polsce. Skąd najczęściej do nas przyjeżdżają? 0 0

Najczęściej odwiedzają nas turyści z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Ukrainy – wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia]
galeria

Wypadek w Ciecierzynie. Droga zablokowana, duże korki [zdjęcia] 5 0

Do wypadku doszło na drodze krajowej nr 19 koło Lublina

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy
galeria

Piotr spod Białej Podlaskiej idzie pieszo przez Europę. Do celu dotrze za 5 miesięcy 0 1

22-letni Piotr Żuk wyruszył spod Białej Podlaskiej do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Do pokonania ma ponad 3700 kilometrów. Jego samotna piesza pielgrzymka wiedzie przez 9 krajów.

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę

Kontrolerzy biletów mają mieć ochronę 0 3

Władze miasta szukają firmy ochroniarskiej, która w godzinach nocnych zapewni bezpieczeństwo kontrolerom sprawdzającym bilety w miejskiej komunikacji.

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru

Śmigłowiec LPR zmieni bazę. Trwa budowa nowego hangaru 1 2

W pobliże lotniska w Świdniku przeniesiona zostanie baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które stacjonuje teraz w podlubelskim Radawcu.

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska

Wielkie testowanie Podlasiu Biała Podlaska 1 1

Piłkarze z Białej Podlaskiej mają za sobą kolejny mecz kontrolny. Przy okazji obozu w Mielniku Podlasie zremisowało z Turem Bielsk Podlaski 2:2. Pierwsza połowa należała do rywali, którzy prowadzili 2:0. Po zmianie stron drużyna trenera Tomasza Złomańczuka zdołała jednak wyrównać

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka

Avia Świdnik – Hetman Zamość 2:0. Zadecydowała końcówka 1 0

Ciekawy sparing został rozegrany na stadionie w Świdniku. Tamtejsza Avia podejmowała Hetmana Zamość, którego trenerem jest doskonale znany przy ul. Sportowej Jacek Ziarkowski. W lepszych humorach zawody kończyli gospodarze, którzy wygrali 2:0

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody

Lublin: Skarpa i Górki bez ciepłej wody 12 0

Tysiące mieszkańców osiedli Skarpa i Górki będą przez trzy dni pozbawieni ciepłej wody w kranach.

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć

Wyrzucił psa z auta i odjechał. Gdy wpadł, próbował się tłumaczyć 18 2

Mężczyzna wyrzucił psa z auta i odjechał. Udało się go odnaleźć, bo całe zdarzenie widział inny kierowca.

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował

Łęczna: 18-latka zdenerwowała dziewczyna, nietypowo odreagował 1 2

18-latek po kłótni z dziewczyną uszkodził kilka samochodów. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN
27 lipca 2018, 16:00

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Uroczystości w lubelskim IPN 2 1

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 16 w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej (ul. Wodopojna 2) odbędą się obchody upamiętniające 20. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia]
galeria

Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Lublin dał radę! [zdjęcia] 5 5

Na nowym stadionie przy al. Piłsudskiego odbyły się 94 mistrzostwa Polski. Padło wiele bardzo dobrych wyników. Sam obiekt też spisał się znakomicie, a jego bieżnia należy do najszybszych w kraju

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile

Wpadli autem do rowu i poszli na piwo. Kierowca miał 3 promile 0 3

Kierowca wpadł autem do rowu. Nie przejął się i razem z pasażerami postanowił pójść na piwo do pobliskiego sklepu. Mężczyzna miał 3 promile, a jego koledzy po 4.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!