Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2011 r.
20:38
Edytuj ten wpis

Komunikacja miejska: Bilet u kierowcy będzie droższy i gorszy

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 26 A A
Zmiany mają zniechęcić pasażerów do kupowania biletów u kierowców (Jacek Świerczyński)
Zmiany mają zniechęcić pasażerów do kupowania biletów u kierowców (Jacek Świerczyński)

Kto nie kupi biletu w kiosku, ten u kierowcy dostanie bilet droższy i gorszy. Nie będzie mógł się z nim przesiadać do innych pojazdów. Nowe zasady wejdą w życie 1 września.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po co te zmiany? – Po to, żeby mniej osób kupowało bilety u kierowców – tłumaczą w Ratuszu. A z tym jest problem. Średnio co piąty papierowy bilet jednorazowy sprzedawany jest właśnie w autobusie lub w trolejbusie. A to doprowadza do opóźnień pojazdów i rozprasza kierowców.

– Odwraca ich uwagę od tego, na czym przede wszystkim powinni się koncentrować. Czyli na bezpiecznym prowadzeniu pojazdu, a na przystankach na obserwowaniu w lusterku pasażerów wsiadających i wysiadających z autobusu – mówi Weronika Opasiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie.

Skarżą się też sami pasażerowie. – Często jest tak, że ktoś stoi na przystanku, gdzie jest kiosk ale zamiast tam kupić bilet idzie z pieniędzmi do kierowcy – mówi Paweł Lasoń, pasażer komunikacji miejskiej. – Pół biedy, jeśli ktoś od razu ma drobne w garści. Jednak bywa i tak, że ktoś najpierw prosi o bilet, a dopiero później otwiera torebkę i szuka portfela. Stanie w kolejce kilka takich osób i wszyscy inni muszą czekać na odjazd.

To prawdopodobnie się zmieni 1 września, kiedy wejdzie w życie nowy cennik w komunikacji miejskiej. U kierowcy będą dostępne jedynie "bilety jednorazowe” za 2,80 zł (ulgowy 1,40 zł). Z takimi biletami nie będzie można się przesiadać, ale z tymi z kiosku już tak.

Obecny bilet za 2,40 zł stanie się biletem czasowym, dzięki czemu pasażer będzie mógł przesiadać się dowolną liczbę razy w ciągu 30 minut od godziny wybitej przez kasownik. Tym, którzy nie będą chcieli się przesiadać, bilet ten nadal ma umożliwiać dojazd do przystanku końcowego tym samym pojazdem, w którym został skasowany, bez względu na czas przejazdu.

Nowości w cenniku jest więcej. Tym, którzy muszą załatwić kilka spraw w ciągu jednego dnia i zamierzają się kilkakrotnie przesiadać przydać się może nowy bilet 6-godzinny. Jego koszt to 6 zł. Będzie też nowy 90-minutowy bilet czasowy nocny (7 zł, ulgowy 3,50 zł). Pozwoli on na przesiadkę z jednej linii na drugą bez konieczności kasowania nowego biletu.

Turyści dostaną papierowe bilety 72-godzinne po 20 zł (ulgowy za 10 zł). Teraz "najdłuższy” bilet dostępny dla pasażera niemającego karty elektronicznej to ten 24-godzinny. O innych turyści mogą zapomnieć, bo na wyrobienie karty czeka się kilka dni.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
bambo75 / 9 sierpnia 2011 o 10:41
0
[quote name='jotem' timestamp='1312831064' post='512277']
Decyzja dobra by była, gdyby byłą bardziej radykalna. Podniesienie cen o 20 groszy to żadna rażąca podwyżka, zwłaszcza jak zauważył ABC, najlepsza byłaby okrągła suma - np. 2zł ulgowy 5 zł normalny.

Piszecie o biletomatach. Na Wrotkowie jest kilkadziesiąt przystanków, kilkadziesiąt sklepów i tylko 2-3 miejsca, gdzie bilet można kupić. Lecieć 2 km kupić bilet? Bez sensu
[/quote]
To kup sobie na zapas kilka/kilkanaście na raz(tak jak ja) i po kłopocie!
Avatar
bambo75 / 9 sierpnia 2011 o 10:39
0
[quote name='ola' timestamp='1312830889' post='512275']
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
[/quote]
Ot i "Hrabyna Z Mjasta" się znalazła! Chciałaś pokazać Wielką Klasę-a tak naprawdę swoje Wielkie "Bezklasie" ujawniłaś!
[quote name='ola' timestamp='1312830889' post='512275']
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
[/quote]
Ot i "Hrabyna Z Mjasta" się znalazła! C... rozwiń
Avatar
jestem za / 9 sierpnia 2011 o 00:03
0
Zero argumentów po stronie tych którzy czują się pokrzywdzeni.A ceny u kierowcy powinny być jeszcze wyższe.W Tarnowie bilet w kiosku kosztuje tyle co u nas 2,40,a kupiony w autobusie 3,20.W ciągu roboczego dnia kierowca może nawet odmówić sprzedaży biletu.Zatem taki system może legalnie działać w innych miastach tylko u nas grupa leni będzie histeryzować.
Avatar
;-p / 8 sierpnia 2011 o 23:00
0
Taka mała uwaga co do studentów z miasta czy tez z prowincji oni "jeżdżą na" biletach okresowych i nie zawracają sobie głowy jednorazówkami
Avatar
mhm / 8 sierpnia 2011 o 22:41
0
Jestem za, bo rowniez denerwuja mnie ludzie ktorzy mimo otwartego kiosku czy automatu ( tu jestem w stanie nieco zrozumiec starsze osoby ) na przystanku wsiadaja do autobusu kupujac bilet u kierowcy, przy czym wykladaja czesto niewyliczona sume pieniezna.
Avatar
wsiowy burak / 8 sierpnia 2011 o 21:22
0
[quote name='ola' timestamp='1312830889' post='512275']
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
[/quote]

Ola jesteś w wielkim błędzie.To co zauważyłeś nijak ma się do rzeczywistości.
[quote name='ola' timestamp='1312830889' post='512275']
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
[/quote]

Ola jesteś w wielkim błędzie.To co zauważyłeś ... rozwiń
Avatar
jotem / 8 sierpnia 2011 o 21:17
0
Decyzja dobra by była, gdyby byłą bardziej radykalna. Podniesienie cen o 20 groszy to żadna rażąca podwyżka, zwłaszcza jak zauważył ABC, najlepsza byłaby okrągła suma - np. 2zł ulgowy 5 zł normalny.

Piszecie o biletomatach. Na Wrotkowie jest kilkadziesiąt przystanków, kilkadziesiąt sklepów i tylko 2-3 miejsca, gdzie bilet można kupić. Lecieć 2 km kupić bilet? Bez sensu
Avatar
ola / 8 sierpnia 2011 o 21:14
0
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
Avatar
leks / 8 sierpnia 2011 o 20:56
0
bardzo yntelygentne działanie mpk. Zamiast wszelkimi sposobami ułatwiać pasażerom kupno biletu po to, aby jak najwięcej ludzi jezdzilo komunikacją, to mpk utrudnia dostęp do swojej oferty przewozowej. A może by tak wprowadzili przepis że do autobusów będą wpuszczać tylko pasażeró w krawatach? Tacy przecież są mniej awanturujący się.
Avatar
j_LA / 8 sierpnia 2011 o 20:54
0
Moze zamiast tego lepiej zastosowac rozwiazanie z wielu miast amerykanskich: autobusy miejskie sa wyposazone w specjalna maszyne do "kasowania" i kupowania biletow. Maszyna ta jest umieszczona przy kierowcy. Pasazer wchodzi przednim wejsciem, kasuje bilet (skanuje kod magnetyczny na bilecie) Jesli nie ma biletu wrzuca/wsuwa do maszyny WYLICZONA GOTOWKE. Jesli nie ma odpowiedniej sumy, moze wrzucic wieksza sume (np. banknot o wyzszym nominale), ale reszty nie dostanie. Z autobusu wychodzi sie tylnymi drzwiami.
Avatar
bambo75 / 9 sierpnia 2011 o 10:41
0
[quote name='jotem' timestamp='1312831064' post='512277']
Decyzja dobra by była, gdyby byłą bardziej radykalna. Podniesienie cen o 20 groszy to żadna rażąca podwyżka, zwłaszcza jak zauważył ABC, najlepsza byłaby okrągła suma - np. 2zł ulgowy 5 zł normalny.

Piszecie o biletomatach. Na Wrotkowie jest kilkadziesiąt przystanków, kilkadziesiąt sklepów i tylko 2-3 miejsca, gdzie bilet można kupić. Lecieć 2 km kupić bilet? Bez sensu
[/quote]
To kup sobie na zapas kilka/kilkanaście na raz(tak jak ja) i po kłopocie!
Avatar
bambo75 / 9 sierpnia 2011 o 10:39
0
[quote name='ola' timestamp='1312830889' post='512275']
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
[/quote]
Ot i "Hrabyna Z Mjasta" się znalazła! Chciałaś pokazać Wielką Klasę-a tak naprawdę swoje Wielkie "Bezklasie" ujawniłaś!
[quote name='ola' timestamp='1312830889' post='512275']
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
[/quote]
Ot i "Hrabyna Z Mjasta" się znalazła! C... rozwiń
Avatar
jestem za / 9 sierpnia 2011 o 00:03
0
Zero argumentów po stronie tych którzy czują się pokrzywdzeni.A ceny u kierowcy powinny być jeszcze wyższe.W Tarnowie bilet w kiosku kosztuje tyle co u nas 2,40,a kupiony w autobusie 3,20.W ciągu roboczego dnia kierowca może nawet odmówić sprzedaży biletu.Zatem taki system może legalnie działać w innych miastach tylko u nas grupa leni będzie histeryzować.
Avatar
;-p / 8 sierpnia 2011 o 23:00
0
Taka mała uwaga co do studentów z miasta czy tez z prowincji oni "jeżdżą na" biletach okresowych i nie zawracają sobie głowy jednorazówkami
Avatar
mhm / 8 sierpnia 2011 o 22:41
0
Jestem za, bo rowniez denerwuja mnie ludzie ktorzy mimo otwartego kiosku czy automatu ( tu jestem w stanie nieco zrozumiec starsze osoby ) na przystanku wsiadaja do autobusu kupujac bilet u kierowcy, przy czym wykladaja czesto niewyliczona sume pieniezna.
Avatar
wsiowy burak / 8 sierpnia 2011 o 21:22
0
[quote name='ola' timestamp='1312830889' post='512275']
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
[/quote]

Ola jesteś w wielkim błędzie.To co zauważyłeś nijak ma się do rzeczywistości.
[quote name='ola' timestamp='1312830889' post='512275']
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
[/quote]

Ola jesteś w wielkim błędzie.To co zauważyłeś ... rozwiń
Avatar
jotem / 8 sierpnia 2011 o 21:17
0
Decyzja dobra by była, gdyby byłą bardziej radykalna. Podniesienie cen o 20 groszy to żadna rażąca podwyżka, zwłaszcza jak zauważył ABC, najlepsza byłaby okrągła suma - np. 2zł ulgowy 5 zł normalny.

Piszecie o biletomatach. Na Wrotkowie jest kilkadziesiąt przystanków, kilkadziesiąt sklepów i tylko 2-3 miejsca, gdzie bilet można kupić. Lecieć 2 km kupić bilet? Bez sensu
Avatar
ola / 8 sierpnia 2011 o 21:14
0
Z tego co zauważyłem, to najwięcej biletów u kierowcy kupują wsiowe buraki(wbrew pozorom łatwo takich wyłapać na tle innych pasażerów). Prawdopodobnie jest to związane z tym, że taki osobnik, jak już gdzieś w życiu jechał to PKSem, z jedyną opcją zakupu biletu właśnie u kierowcy. Podejrzewam, że większość tych buraków nawet nie wie, że można kupić bilet gdzie indziej niż u kierowcy.
Avatar
leks / 8 sierpnia 2011 o 20:56
0
bardzo yntelygentne działanie mpk. Zamiast wszelkimi sposobami ułatwiać pasażerom kupno biletu po to, aby jak najwięcej ludzi jezdzilo komunikacją, to mpk utrudnia dostęp do swojej oferty przewozowej. A może by tak wprowadzili przepis że do autobusów będą wpuszczać tylko pasażeró w krawatach? Tacy przecież są mniej awanturujący się.
Avatar
j_LA / 8 sierpnia 2011 o 20:54
0
Moze zamiast tego lepiej zastosowac rozwiazanie z wielu miast amerykanskich: autobusy miejskie sa wyposazone w specjalna maszyne do "kasowania" i kupowania biletow. Maszyna ta jest umieszczona przy kierowcy. Pasazer wchodzi przednim wejsciem, kasuje bilet (skanuje kod magnetyczny na bilecie) Jesli nie ma biletu wrzuca/wsuwa do maszyny WYLICZONA GOTOWKE. Jesli nie ma odpowiedniej sumy, moze wrzucic wieksza sume (np. banknot o wyzszym nominale), ale reszty nie dostanie. Z autobusu wychodzi sie tylnymi drzwiami.
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 6 2

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 2

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 2 6

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 23 5

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 8 15

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 29 11

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!