Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

3 stycznia 2019 r.
11:33

Lublin: Cenny samochód trafił na złomowisko przez komornika? Zabytkowej wartości auta nikt nie sprawdził

72 39 A A
Panu Wincentemu zostały jedynie zdjęcia zabytkowego mini morrisa. Auto było pamiątką po zmarłym bracie
Panu Wincentemu zostały jedynie zdjęcia zabytkowego mini morrisa. Auto było pamiątką po zmarłym bracie (fot. Materiały właściciela)

Prokuratura wróci do sprawy eksmisji, po której dłużnik stracił zabytkowy samochód. Mini morris z lat 60. ubiegłego wieku najprawdopodobniej trafił na złomowisko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Wincenty z Lublina przejął po ojcu zadłużony garaż przy ul. Lipowej. Nie uregulował zaległości wobec lubelskiego ZNK. 8 stycznia 2016 r. odebrał zawiadomienie o eksmisji wyznaczonej na…7 stycznia.

Garaż pełen był przedmiotów gromadzonych tam przez lata. Elementy mebli i różnego rodzaju pakunki wypełniały go aż po sufit. Po otwarciu garażu komornik stwierdził, że nie ma tam nic wartościowego. Nikt jednak nie sprawdzał dokładnie, co jest w środku.

Garaż przejęło ZNK, po czym zleciło zewnętrznej firmie jego opróżnienie. Wykonujący prace przedsiębiorca znalazł tam oryginalnego mini morrisa. Auto trafiło na lawetę. Właściciel firmy zeznał później, że samochód był w złym stanie technicznym, dlatego pociął go na kawałki i wywiózł na złom. Za wszystkie metalowe „odpady” z garażu zainkasował niespełna 300 zł.

– Nie jestem przekonany, że tego samochodu nie ma – komentuje pan Wincenty. – Tego rodzaju auta restauruje się bazując na samej ramie, a to był kompletny wóz. Takie samochody osiągają wartość kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pan Wincenty zakładał, że komornik zabezpieczy i zdeponuje jego majątek, który potem wyda za odpowiednią opłatą. Tak się jednak nie stało. Nasz Czytelnik zawiadomił więc prokuraturę, zarzucając komornikowi przekroczenie uprawnień i poświadczenie nieprawdy.

Śledczy uznali jednak, że do przestępstwa nie doszło. Według prokuratora zabytkowy samochód miał wartość złomu, czyli 250 zł. Oparł się przy tym na opinii biegłego, który robiąc wycenę bazował na programie używanym do szacowania szkód przez ubezpieczycieli. Wpisał przy tym, że auto pochodzi z 1988 r. Biegłego od szacowania wartości zabytków nikt nie powoływał. Prokurator uznał również, że komornik nie złamał prawa, chociaż nie sporządził jakiegokolwiek spisu majątku dłużnika.

Pełnomocnik pana Wincentego złożył zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa. Domaga się dodatkowego przesłuchania swojego klienta i jego żony, a także sporządzenia opinii m.in. przez biegłego z zakresu wyceny pojazdów zabytkowych.

– Prokurator przeprowadzi w tej sprawie dodatkowe czynności, wskazane w zażaleniu – informuje Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Śledczy nie deklarują, jak długo miałoby to potrwać. Dopiero po przeprowadzeniu wszystkich czynności zapadnie decyzja o ewentualnym wznowieniu śledztwa. W przypadku odmowy sprawę najprawdopodobniej rozstrzygnie sąd.

Komornik, który przeprowadzał eksmisję, jest wykładowcą UMCS, a od niedawna sędzią Sądu Najwyższego. Poprzez swojego pełnomocnika oświadczył, że dopełnił wszelkich obowiązków, jakie nakładały na niego przepisy.

Komentarze 39

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 stycznia 2019 o 11:39
+45
podajcie nazwisko tego artysty komornika dla przestrogi
Avatar
Gość / 3 stycznia 2019 o 12:33
+36
Przekonałem się jak działają komornicy za sprawą kolegi ze studiów. Jego mama jest radcą prawnym. Całe domy z majątkiem, nawet osobistymi zdjęciami są sprzedawane za bezcen. Idzie sobie taki synek przed zlicytowaniem i wybiera co mu się podoba w domu i zagarnia dla siebie.
Avatar
janusz / 3 stycznia 2019 o 12:01
+28
Zacytuje: "Czworo naukowców z KUL to niejedyni nowi sędziowie SN z Lublina. W SN znaleźli się także profesorowie Tomasz Demendecki i Janusz Niczyporuk z UMCS, a także sędzia sądu apelacyjnego Marek Siwek. Prof. Demendecki, cywilista, jest również komornikiem przy Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód," źródło: wyborcza.pl
Avatar
Gość / 3 stycznia 2019 o 12:02
+25
Dlaczego taki bydlak jest wykładowcą akademickim - czego nauczy - jak popełniać przestępstwa - teraz widać kogo powołano do SN
Avatar
Kandyd / 3 stycznia 2019 o 12:51
+22
Prokuratura zgarnęła po aresztowaniu zabójcy jego klucze od mieszkania bo miała sprawdzać. Sprawdzała 6 m-cy kawalerkę. Wtedy oddała klucze matce aresztowanego. Zginęło kilka rzeczy i... A no w momencie przejęcia kawalerki do sprawdzenia w cywilizowanym kraju w obecności matki oskarżonego Prokuratura winna sporządzić protokoł co znajdowało się w kawalerce. A Prokuratura miała to w nosie. Po co wg Nich. A jak właściciel stwierdził brak kilku rzeczy to.... cisza. Kiedy instytucje nadrzędne zaczną normalnie spełniać swe role a nie na łapu capu.
Avatar
bjka / 3 stycznia 2019 o 12:41
+22
Ja się przekonałem co to za szajka, kiedy dostałem pismo od komornika o zapłacie 450 zł za zaległość w kwocie 30 zł z 2012 roku dla MPK !! Jakie 30 zł???? z 30 złotych zrobiłoby się kilka tysięcy więcej gdybym tylko zignorował pismo, ale zapłaciłem od razu bo wiem, że nie miałbym opcji aby się bronić. A do tej pory zastanawiałem się jak można doprowadzić do stanu, że komornik wchodzi na konto... a tu proszę, dobrze zarabiającemu Inżynierowi, który ma wyrobioną historię w BIK (przezornie), bez żadnych zaległości i zobowiązał przychodzi komornik i wpieprza kilkaset zł opłat za 30 zł długo niewiadomego pochodzenia.
Ja się przekonałem co to za szajka, kiedy dostałem pismo od komornika o zapłacie 450 zł za zaległość w kwocie 30 zł z 2012 roku dla MPK !! Jakie 30 zł???? z 30 złotych zrobiłoby się kilka tysięcy więcej gdybym tylko zignorował pismo, ale zapłaciłem od razu bo wiem, że nie miałbym opcji aby się bronić. A do tej pory zastanawiałem się jak można doprowadzić do stanu, że komornik wchodzi na konto... a tu proszę, dobrze zarabiającemu Inżynierowi, który ma wyrobioną historię w BIK (przezornie), bez żadnych zaległości i zobowiązał przychodzi komorn... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2019 o 12:08
+21
Jego pełnomocnikiem jest prawdopodobnie K.Popik koleżanka z wydziału - też ma wiele "za uszami"
Avatar
zaraz wroce / 3 stycznia 2019 o 13:04
+10
Komornicy wielkie kozaki ciekawe co by zrobil jakby jemu auto zajumali z pod nosa uto i zapewne dosc pierwszej mlodosci za to ze lata jak domokrazca po ludziach
Avatar
? / 3 stycznia 2019 o 18:57
+7
Mnie zastanawia jedno, skoro był taki cenny dlaczego właściciel go nie sprzedał i nie spłacił swoich długów? Praca komornika jest niewdzięczna. Znam osobiście takich "cwaniaków" co jawnie mówią, że nie zamierzają swoich długów spłacać. Czy to nie szukanie sensacji na siłę?
 To jest szukanie sensacji na siłę bo niejaki pan Szydłowski już nie tak dawno pisał to samo. Niczego nowego do tej pory nie wyjaśniono więc jaki jest sens powtórnego pisania czy przepisywania tego samego artykulu ? A może pan Szydłowski jest ziomkiem innych komorników panów P i M and company którzy od dawna są w konflikcie z cześcią kolegów z lubelskiej branży, od kiedy ci uczciwsi zaczęli im kłopoty sprawiać to stare wygi P, M i  reszta kombinują jak by im dowalić, za wyciąganie przekrętów.  Niech pan Szydłowski  nam tu opisze kombinacje kumpli P, T and company. To dopiero byłby materiał. 
 To jest szukanie sensacji na siłę bo niejaki pan Szydłowski już nie tak dawno pisał to samo. Niczego nowego do tej pory nie wyjaśniono więc jaki jest sens powtórnego pisania czy przepisywania tego samego artykulu ? A może pan Szydłowski jest ziomkiem innych komorników panów P i M and company którzy od dawna są w konflikcie z cześcią kolegów z lubelskiej branży, od kiedy ci uczciwsi zaczęli im kłopoty sprawiać to stare wygi P, M i  reszta kombinują jak by im dowalić, za wyciąganie przekrętów.  Niech pan Szydłowski  nam tu opis... rozwiń
Avatar
Gość / 3 stycznia 2019 o 13:33
+6
Już ten chłop jest na przegranej...
Avatar
GaduGadu / 6 stycznia 2019 o 22:30
+1
Po odrestaurowaniu taki Mini Morris 1000 , można sprzedać nawet za 20 tys euro . Widać jakie znawcy są z tych komorników , patrzy taki na auto i jak widzi że zdezelowane stare zardzewiałe to nic nie warte . Zamiast tego powinien ten komornik wezwać jakiegoś fachowca od renowacji starych aut i zasięgnąć opinii . A tak to uważam że komornik dał ciała i nie powinien być w ogóle komornikiem bo jest nie kompetentny .
Co by bylo gdyby bylo. Jakby babka wasy miala to by dziadkiem byla. Co ty porownujesz  20 tys euro to sa warte mini morrisy w odpowiednim stanie zachowania oryginalnym a nie z tona szpachli i polatane pospawane w kazdym miejscu. Za szrota ulepionego nikt ci takiej kasy nie da. Niestety takie sa fakty ze nie kazdy trup auta to motoantyk. Bo takich antykow masz na zlomowiskach do groma. A ten pana Wincentego nie tylko byl wrakiem niestety i jeszcze jak na foto widac nie byl caly i juz go dobrze ruda zezarla. Zeby go do stanu uzywalnosci i oryginalnosci doprowadzic to i te cztery dychy by nie pomogly. O restaurowaniu to trzeba bylo myslec ale ze dwadziescia lat temu. Komornik co niby mial z tym trupem zrobic odrestaurowac ? Zabytek zgodnie z przepisami  to to nie byl bo chyba wpisu do rejestru czy tam ewidencji zabytkow nie mial skoro go pan Wincenty w takich zlych    warunkach trzymal bo jakby byl przez konserwatora zabytkow uznany za zabytek to musial by byc przechowywany w odpowiedni sposob zeby nie niszczal nie rdzewial itd.  Normalnym autem do jezdzenia tez nie byl bo widac na foto w jakim byl stanie nie mial prawa na drodze publicznej sie pojawic i chyba nawet rejestracji obecnej nie mial. Zabytkiem nie byl, samochodem dopuszczonym do ruchu drogowego tez nie czyli niestety byl zlomem do utylizacji takie prawo i na placz to juz za pozno. Fachowca od renowacji to powinien wezwac pan Wincenty skoro mu tak tego miniaka szkoda tylko najpierw trzeba bylo dlugi za ten garaz zaplacic a nie czekac ma swietego Mikolaja. Zreszta a za co on by go mial odrestaurowac jak czterech tysiakow na splate dlugu nie mial.
Co by bylo gdyby bylo. Jakby babka wasy miala to by dziadkiem byla. Co ty porownujesz  20 tys euro to sa warte mini morrisy w odpowiednim stanie zachowania oryginalnym a nie z tona szpachli i polatane pospawane w kazdym miejscu. Za szrota ulepionego nikt ci takiej kasy nie da. Niestety takie sa fakty ze nie kazdy trup auta to motoantyk. Bo takich antykow masz na zlomowiskach do groma. A ten pana Wincentego nie tylko byl wrakiem niestety i jeszcze jak na foto widac nie byl caly i juz go dobrze ruda zezarla. Zeby go do stanu uzy... rozwiń
Avatar
gośćiuwa / 6 stycznia 2019 o 18:40
0
Po odrestaurowaniu taki Mini Morris 1000 , można sprzedać nawet za 20 tys euro . Widać jakie znawcy są z tych komorników , patrzy taki na auto i jak widzi że zdezelowane stare zardzewiałe to nic nie warte . Zamiast tego powinien ten komornik wezwać jakiegoś fachowca od renowacji starych aut i zasięgnąć opinii . A tak to uważam że komornik dał ciała i nie powinien być w ogóle komornikiem bo jest nie kompetentny .
Avatar
B.B / 5 stycznia 2019 o 11:10
+2
Banda kretynów. I taki komornik jest sedzią w  naszym kraju . No ale cóż debil pozostanie debilem .
 Debilami są frajerzy którzy kombinują jak nie zapłacić za bilet, podatki, mandat, alimenty albo jak długów nie oddać. Przyłazi potem do nich komor i wtedy zdziwko i płacz bo się krętaczynie krzywda dzieje. Gościu gada że ten złom co mu wywalili z garażu za który zawzięcie nie chciał płacić to zabytek ? Wystarczy na zdjęcie popatrzeć i widać co to był za "zabytek". Rzeszoto bez tylnych kół. Poza tym zabytek samochód to samochód z żołtymi tablicami. To barachło w góle jakieś tablice miało akurat tego jakoś na zdjęciu nie widać ale chyba OC i przeglądu też nie miał. Taki majątek w garażu trzymał to czego nic z tego nie sprzedał żeby się długu pozbyć ? Żeby o uczciwości gadać to trza od siebie zawsze zaczynać i długi płacić a nie opowiadać opowieści fantastycznych treści. Ja ja kombinuje to dobrze jak ktoś kombinuje to źle. To jest moralność nie ma co. Jak długu nie oddaję, za jazdę na krzywy ryj MPK nie płace to o jaki zaradny jestem i sprytny a jak mnie za d---pe wreszcie wezma to już wtedy płacz krzywda mi sie dzieje. Śmieszne
 Debilami są frajerzy którzy kombinują jak nie zapłacić za bilet, podatki, mandat, alimenty albo jak długów nie oddać. Przyłazi potem do nich komor i wtedy zdziwko i płacz bo się krętaczynie krzywda dzieje. Gościu gada że ten złom co mu wywalili z garażu za który zawzięcie nie chciał płacić to zabytek ? Wystarczy na zdjęcie popatrzeć i widać co to był za "zabytek". Rzeszoto bez tylnych kół. Poza tym zabytek samochód to samochód z żołtymi tablicami. To barachło w góle jakieś tablice miało akurat tego jakoś na zdjęciu ... rozwiń
Avatar
Rasowa pyra / 5 stycznia 2019 o 08:59
-2
Banda kretynów. I taki komornik jest sedzią w naszym kraju . No ale cóż debil pozostanie debilem .
Avatar
Szarik hauhau / 5 stycznia 2019 o 06:08
+2
bezkarny bydlak - na szubienice z tym złodziejem , co on sobie myśli ze jest poza prawem , a żeby pies sasiada ci żone wyruchał .
 ale który to złodziej ? ten co długu swojego  nie chciał płacić czy ten co mu za to złom wyjeb.... ? ha ha ha lepiej uważaj co piszesz bo za takie teksty jeszcze ci do chałupy pieski wpadną za wygrażanie śmiercią
Avatar
killed / 4 stycznia 2019 o 23:04
-2
bezkarny bydlak - na szubienice z tym złodziejem , co on sobie myśli ze jest poza prawem , a żeby pies sasiada ci żone wyruchał .
Avatar
ha ha ha / 4 stycznia 2019 o 21:35
+3
Rzeczpospolita Komornicza
 Albo dłużnicza. Pana Wincent też nie dziewica niewinna.
Avatar
Daro / 4 stycznia 2019 o 21:22
-1
Rzeczpospolita Komornicza
Avatar
Evvka / 4 stycznia 2019 o 12:01
+4
Przecież to skandal!Wykładowca, komornik i sędzia -jak można pełnić te wszystkie funkcje?I jaki to sędzia skoro robi takie rzeczy?Ale znam też podobne przypadki, jednak w Polsce jest wszystko możliwe. ..
 Baranino to jest sprawa z roku 2016. Pisali o tym w poprzednim artykule, który przepisali teraz. Po drugie jakoś mało wiarygodny ten pan Wincenty. Długów za garaż nie płacił i czekał na co ? Że samo się odda ? Twierdzi, że jakieś zabytki miał w garażu - a dowody na to ma ? Ekspertyzy, wyceny antykwaryczne posiada ? Bo teraz każdy obszczymur który nie poczuwa się do spłacania swoich własnych długów będzie twierdził, że śmieci które wygrużono z lokalu za który nie płacił to były "zabytki". Żeby mu przylazł komornik to musiał mieć wcześniej sprawy w sądzie. Gdzie wtedy pan Wincenty był i dlaczego uparcie nie płacił ? W d.... miał ? Przecież taki majątek w tym garażu rzekomo przechowywał. Dopiero jak mu śmieci wywalili to się obudził kombinator ? Jak żyję jakoś z komornikami do czynienia się nie miało bo długi oddaję, nie kombinuję, nie kręcę, nie oszukuję. Najwięcej do powiedzenia w takich sprawach mają zasrańcy którzy nie płacą alimentów, mandaciarze, oszuści i lewusy żyjące na cudzy koszt.
 Baranino to jest sprawa z roku 2016. Pisali o tym w poprzednim artykule, który przepisali teraz. Po drugie jakoś mało wiarygodny ten pan Wincenty. Długów za garaż nie płacił i czekał na co ? Że samo się odda ? Twierdzi, że jakieś zabytki miał w garażu - a dowody na to ma ? Ekspertyzy, wyceny antykwaryczne posiada ? Bo teraz każdy obszczymur który nie poczuwa się do spłacania swoich własnych długów będzie twierdził, że śmieci które wygrużono z lokalu za który nie płacił to były "zabytki". Żeby mu przylazł komornik to... rozwiń
Avatar
Gość / 4 stycznia 2019 o 08:42
-3
Przecież to skandal!Wykładowca, komornik i sędzia -jak można pełnić te wszystkie funkcje?I jaki to sędzia skoro robi takie rzeczy?Ale znam też podobne przypadki, jednak w Polsce jest wszystko możliwe. ..