Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 czerwca 2019 r.
21:38

Lublin: Skandal w państwowej instytucji. Kadrowa wyprowadziła ogromną sumę pieniędzy

60 24 A A

Kadrowa z Archiwum Państwowego okradała współpracowników – dowodzi prokuratura. Z ustaleń śledczych wynika, że Albina S. przez co najmniej siedem lat wyprowadzała pieniądze z pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ufaliśmy naszej Albince. Każdy dałby sobie za nią rękę uciąć. Dzisiaj człowiek byłby bez ręki – mówi jedna z pokrzywdzonych pracownic lubelskiego archiwum.

Śledztwo dotyczące Albiny S. prowadziła Prokuratura Rejonowa Lublin – Północ. Sprawa znalazła dalszy ciąg w sądzie. Kobieta została oskarżona o przywłaszczenie nieco ponad 100 tys. zł. Zarzuty obejmują lata 2010-2017 r. Pokrzywdzeni w sprawie przekonują jednak, że kobieta mogła okradać kasę archiwum już od 2006 r., kiedy powierzono jej prowadzenie kasy zapomogowo-pożyczkowej.

Sukcesywnie, rok po roku, wyprowadzała pieniądze na swoje prywatne konto – wyjaśnia nasza rozmówczyni. – Dyrektor płacił tej pani z państwowego budżetu dodatek za prowadzenie kasy. Oczywiście naszą winą jest, że nikt nie weryfikował działalności pani Albiny. Bilanse wyglądały dobrze. Dopiero sprawdzenie stanu konta pokazało, jak dramatyczna jest sytuacja.

Sprawa wyszła na jaw w ubiegłym roku. Jedna z pracownic archiwum przez ponad pół roku starała się o pożyczkę z kasy. Albina S. za każdym razem odrzucała wnioski, tłumacząc to brakiem środków. – Padło więc pytanie, gdzie te pieniądze? Składki są przecież co miesiąc potrącane z pensji. Zastanawialiśmy się, czy pracownicy przestali spłacać pożyczki. Zaczęło się sprawdzanie i nagle okazało się, że na koncie nie ma pieniędzy – wspomina pracownica archiwum.

Kontrola wykazała, że Albina S. latami przelewała niewielkie sumy na swoje konto. Z kasy zniknęło w ten sposób ponad 100 tys. zł. Obrońca Albiny S. kwestionuje jednak te kwoty, wskazując na przedawnienie. W sprawie pokrzywdzonych jest kilkadziesiąt osób. Ustalono, że kadrowa zaciągała pożyczki na konta pracowników, którzy nie mieli o tym pojęcia. Nie księgowała również spłat kolejnych rat.

– Ludzie spłacali grube tysiące, a teraz okazuje się, że nadal mają dług – dodaje nasza rozmówczyni. – Musimy wszystko uregulować, bo kierownictwo archiwum nie zdecydowało się na zaliczenie „skradzionych” rat na poczet spłaty.

Pracownicy archiwum wskazują, że każda decyzja pozwalająca na potrącenie pracownikom pieniędzy z pensji powinna być opatrzona dwoma podpisami osób z zarządu kasy zapomogowo-pożyczkowej. Tymczasem przez lata dokumenty sygnowała jedynie Albina S.

Z powodu działalności Albiny S. pracownicy, a także część pracowników, którzy przeszli niedawno na emeryturę, nie może odebrać swoich wkładów do kasy. Również obecni pracownicy archiwum boją się, że nie odzyskają pieniędzy. Są rozgoryczeni.

– Wszyscy wiedzieli, że nasza Albinka ma trudną sytuację finansową. Koleżanka regularnie pożyczała jej pieniądze na autobus do domu. Litowaliśmy się nad nią, a ona perfidnie rok po roku nas okradała – przyznaje pracownica archiwum.

Kiedy finansowy skandal wyszedł na jaw, Albina S. przestała przychodzić do pracy i została zwolniona. Jak informuje prokuratura, na poczet przyszłych kar zabezpieczono od niej 5500 zł. Wyroku w sprawie można się spodziewać na początku lipca. Albinie S. grozi do 5 lat więzienia.

>>> Skandal u jubilera w Lublinie. Pracownica wymieniała brylanty w pierścionkach na cyrkonie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
użytkownik z 2018 roku / 9 czerwca 2019 r. o 22:24
+21
Sprawa była głośna już w tamtym roku. W Sztandarze Ludu pojawił się jeden artykuł bez podania nazwy instytucji. Czyżby ktoś próbował wyciszać sprawę, ale dłużej się nie dało? I dlaczego w artykule wypowiada się anonimowa pracownica? Chyba do reprezentowania instytucji upoważniony jest dyrektor lub jego zastępca. W innych okolicznościach brylują w mediach, teraz nie mają czasu? Więcej odwagi panowie dyrektorzy!
Avatar
ciekawy / 9 czerwca 2019 r. o 22:41
+19
Najśmieszniejsze jest w tym jak opowiadają znajomi którzy pracują w Archiwum Państwowym w Lublinie dyrektor płacił pani kadrowej dodatek zadaniowy za prowadzenie kasy, choć jeszcze większym kuriozum jest to że likwidacją całej sytuacji wywołanej przez kadrowa zajmuje się przewodniczący kasy który dopuścił do okradania pracowników z pieniędzy
Avatar
zetka / 10 czerwca 2019 r. o 06:33
+15
Do kogo ci ludzie mają żal - kasa zapomogowo pożyczkowa to nie jedna osoba. To zarząd kasy min. 3 osoby, pod każdym wnioskiem na pożyczkę ma być 3 podpisy. Kasa ma swój regulamin ustalany przez wszystkich pracowników, na zebraniu raz do roku jest sprawozdanie, pod którym podpisuje się cały zarząd, wszystko jest transparentne, o wszystkich ustaleniach członkowie kasy mają być informowani. Sami członkowie pozwolili na taką samowolkę, nikt przez tyle lat nie interesował się łącznie z dyrektorem (który płacił za dodatkową pracę tej kobiety) czy odbywa się to zgodnie z przepisami, które regulują taką działalność. To również wina zarządu i oni powinni ponieść odpowiedzialność za podpisywanie wniosków w ciemno, bo mam nadzieję, że w kwitach było wszystko ok .Kto pisze, że kasa to komunistyczna przeszłość to nie ma pojęcia o czym pisze!
Do kogo ci ludzie mają żal - kasa zapomogowo pożyczkowa to nie jedna osoba. To zarząd kasy min. 3 osoby, pod każdym wnioskiem na pożyczkę ma być 3 podpisy. Kasa ma swój regulamin ustalany przez wszystkich pracowników, na zebraniu raz do roku jest sprawozdanie, pod którym podpisuje się cały zarząd, wszystko jest transparentne, o wszystkich ustaleniach członkowie kasy mają być informowani. Sami członkowie pozwolili na taką samowolkę, nikt przez tyle lat nie interesował się łącznie z dyrektorem (który płacił za dodatkową pracę tej kobiety) czy... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 r. o 05:38
+11
Nie ukradła, tylko wyprowadziła. Więc nie jest złodziejką, tylko wyprowadzającą?.
Avatar
J. / 9 czerwca 2019 r. o 22:21
+10
Pamiętam ta babeczke.. Zwykła niepozorna sprawiała wrażenie wręcz wstydliwej nieśmiałej.. A tu jednak cicha woda brzegi twierdzi..
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 r. o 21:47
+8
Albinka, niegrzeczna dziewczynka
Avatar
AA / 10 czerwca 2019 r. o 11:33
+7
Przez rok ukrywali. Bo to dyrektor nie chciał dać kolejnych osób do tego bo brakuje pieniędzy. Ciekawe dlaczego dopiero teraz ktoś wysypał. Czy to że dyrektor uznał że mam was w d///// i spłacajcie drugi raz.
Avatar
smutna prawda / 9 czerwca 2019 r. o 22:28
+7
każda kadrowa, a pracowałem w kilku firmach, kręci wałki na premiach, nagrodach, dodatkach do pensji, ekwiwalentach, dietach i delegacjach
Avatar
Co? / 11 czerwca 2019 r. o 10:42
+6
"– Musimy wszystko uregulować, bo kierownictwo archiwum nie zdecydowało się na zaliczenie „skradzionych” rat na poczet spłaty." Co?? A kto za to odpowiada? Co?? Nie zdecydowało się? Kierownictwo? Kto odpowiada za ten bu***? Kto zatrudnił złodzieja? Jasne, że pracownicy są sobie winni ale teraz to powinni pozwać Kierownictwo. Kowalski był przekonany, że składki spłaca. I Kierownictwo nic nie wiedziało, że tak nie jest? Swoją drogą, że bank, który ich obsługiwał niczego nie zauważył...
Avatar
Rosteck / 10 czerwca 2019 r. o 06:48
+5
Samo życie jak mawiał kiedyś na falach eteru Gienek Matysiak. A Ta nasi prasa klpie od lat, że firmy quasi bankowe oszukują.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 r. o 12:27
0
"Założę się że powiązana z PiS-em. A skoro powiązana to żadnej kary nie będzie" NIE.DOJEBIE UMYSŁOWY A JAKBY BYŁA POWIĄZANA Z PEŁO TO KARA BY BYŁA???
Avatar
Co? / 11 czerwca 2019 r. o 10:42
+6
"– Musimy wszystko uregulować, bo kierownictwo archiwum nie zdecydowało się na zaliczenie „skradzionych” rat na poczet spłaty." Co?? A kto za to odpowiada? Co?? Nie zdecydowało się? Kierownictwo? Kto odpowiada za ten bu***? Kto zatrudnił złodzieja? Jasne, że pracownicy są sobie winni ale teraz to powinni pozwać Kierownictwo. Kowalski był przekonany, że składki spłaca. I Kierownictwo nic nie wiedziało, że tak nie jest? Swoją drogą, że bank, który ich obsługiwał niczego nie zauważył...
Avatar
oh / 10 czerwca 2019 r. o 12:36
+1
Tak się dzieje kiedy nie ma sytemu kontroli.  Przecież ktoś powinien sprawdzać konta kasy i nie byłoby problemu. A w ogóle po co ta kasa. To komunistyczna pozostałość
 Sama nazwa wskazuje po co jest taka kasa, udział dobrowolny. Jeśli nie ma kontroli to ... Kasę kontroluje niezalezna księgowa i jest ok. 
Avatar
AA / 10 czerwca 2019 r. o 11:33
+7
Przez rok ukrywali. Bo to dyrektor nie chciał dać kolejnych osób do tego bo brakuje pieniędzy. Ciekawe dlaczego dopiero teraz ktoś wysypał. Czy to że dyrektor uznał że mam was w d///// i spłacajcie drugi raz.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 r. o 08:47
+4
Kontrola - najwyższy stopień zaufania!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 r. o 08:27
+3
A zobaczcie co się dziej w kasie zapomogowej dla nauczycieli na Akademickiej 13. Tam od lat idą niezłe przekręty a zarząd i komisja rewizyjna wszystko przyklepuje. Potem będzie płacz i lament.
Avatar
Rosteck / 10 czerwca 2019 r. o 06:48
+5
Samo życie jak mawiał kiedyś na falach eteru Gienek Matysiak. A Ta nasi prasa klpie od lat, że firmy quasi bankowe oszukują.
Avatar
zetka / 10 czerwca 2019 r. o 06:33
+15
Do kogo ci ludzie mają żal - kasa zapomogowo pożyczkowa to nie jedna osoba. To zarząd kasy min. 3 osoby, pod każdym wnioskiem na pożyczkę ma być 3 podpisy. Kasa ma swój regulamin ustalany przez wszystkich pracowników, na zebraniu raz do roku jest sprawozdanie, pod którym podpisuje się cały zarząd, wszystko jest transparentne, o wszystkich ustaleniach członkowie kasy mają być informowani. Sami członkowie pozwolili na taką samowolkę, nikt przez tyle lat nie interesował się łącznie z dyrektorem (który płacił za dodatkową pracę tej kobiety) czy odbywa się to zgodnie z przepisami, które regulują taką działalność. To również wina zarządu i oni powinni ponieść odpowiedzialność za podpisywanie wniosków w ciemno, bo mam nadzieję, że w kwitach było wszystko ok .Kto pisze, że kasa to komunistyczna przeszłość to nie ma pojęcia o czym pisze!
Do kogo ci ludzie mają żal - kasa zapomogowo pożyczkowa to nie jedna osoba. To zarząd kasy min. 3 osoby, pod każdym wnioskiem na pożyczkę ma być 3 podpisy. Kasa ma swój regulamin ustalany przez wszystkich pracowników, na zebraniu raz do roku jest sprawozdanie, pod którym podpisuje się cały zarząd, wszystko jest transparentne, o wszystkich ustaleniach członkowie kasy mają być informowani. Sami członkowie pozwolili na taką samowolkę, nikt przez tyle lat nie interesował się łącznie z dyrektorem (który płacił za dodatkową pracę tej kobiety) czy... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 r. o 06:00
-10
jak zwykle mocodawca gazety robi aferę ; z igły ,widły . Ale to afera ? Kradziejstwo .złodziejstwo i tyle .ALE ŻE PAŃSTWOWE to trzeba podnieść rangę . Ale mamy syf!!!!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 r. o 05:46
+5
Tak się dzieje kiedy nie ma sytemu kontroli. Przecież ktoś powinien sprawdzać konta kasy i nie byłoby problemu. A w ogóle po co ta kasa. To komunistyczna pozostałość