Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 czerwca 2019 r.
21:38

Lublin: Skandal w państwowej instytucji. Kadrowa wyprowadziła ogromną sumę pieniędzy

60 24 A A

Kadrowa z Archiwum Państwowego okradała współpracowników – dowodzi prokuratura. Z ustaleń śledczych wynika, że Albina S. przez co najmniej siedem lat wyprowadzała pieniądze z pracowniczej kasy zapomogowo-pożyczkowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Ufaliśmy naszej Albince. Każdy dałby sobie za nią rękę uciąć. Dzisiaj człowiek byłby bez ręki – mówi jedna z pokrzywdzonych pracownic lubelskiego archiwum.

Śledztwo dotyczące Albiny S. prowadziła Prokuratura Rejonowa Lublin – Północ. Sprawa znalazła dalszy ciąg w sądzie. Kobieta została oskarżona o przywłaszczenie nieco ponad 100 tys. zł. Zarzuty obejmują lata 2010-2017 r. Pokrzywdzeni w sprawie przekonują jednak, że kobieta mogła okradać kasę archiwum już od 2006 r., kiedy powierzono jej prowadzenie kasy zapomogowo-pożyczkowej.

Sukcesywnie, rok po roku, wyprowadzała pieniądze na swoje prywatne konto – wyjaśnia nasza rozmówczyni. – Dyrektor płacił tej pani z państwowego budżetu dodatek za prowadzenie kasy. Oczywiście naszą winą jest, że nikt nie weryfikował działalności pani Albiny. Bilanse wyglądały dobrze. Dopiero sprawdzenie stanu konta pokazało, jak dramatyczna jest sytuacja.

Sprawa wyszła na jaw w ubiegłym roku. Jedna z pracownic archiwum przez ponad pół roku starała się o pożyczkę z kasy. Albina S. za każdym razem odrzucała wnioski, tłumacząc to brakiem środków. – Padło więc pytanie, gdzie te pieniądze? Składki są przecież co miesiąc potrącane z pensji. Zastanawialiśmy się, czy pracownicy przestali spłacać pożyczki. Zaczęło się sprawdzanie i nagle okazało się, że na koncie nie ma pieniędzy – wspomina pracownica archiwum.

Kontrola wykazała, że Albina S. latami przelewała niewielkie sumy na swoje konto. Z kasy zniknęło w ten sposób ponad 100 tys. zł. Obrońca Albiny S. kwestionuje jednak te kwoty, wskazując na przedawnienie. W sprawie pokrzywdzonych jest kilkadziesiąt osób. Ustalono, że kadrowa zaciągała pożyczki na konta pracowników, którzy nie mieli o tym pojęcia. Nie księgowała również spłat kolejnych rat.

– Ludzie spłacali grube tysiące, a teraz okazuje się, że nadal mają dług – dodaje nasza rozmówczyni. – Musimy wszystko uregulować, bo kierownictwo archiwum nie zdecydowało się na zaliczenie „skradzionych” rat na poczet spłaty.

Pracownicy archiwum wskazują, że każda decyzja pozwalająca na potrącenie pracownikom pieniędzy z pensji powinna być opatrzona dwoma podpisami osób z zarządu kasy zapomogowo-pożyczkowej. Tymczasem przez lata dokumenty sygnowała jedynie Albina S.

Z powodu działalności Albiny S. pracownicy, a także część pracowników, którzy przeszli niedawno na emeryturę, nie może odebrać swoich wkładów do kasy. Również obecni pracownicy archiwum boją się, że nie odzyskają pieniędzy. Są rozgoryczeni.

– Wszyscy wiedzieli, że nasza Albinka ma trudną sytuację finansową. Koleżanka regularnie pożyczała jej pieniądze na autobus do domu. Litowaliśmy się nad nią, a ona perfidnie rok po roku nas okradała – przyznaje pracownica archiwum.

Kiedy finansowy skandal wyszedł na jaw, Albina S. przestała przychodzić do pracy i została zwolniona. Jak informuje prokuratura, na poczet przyszłych kar zabezpieczono od niej 5500 zł. Wyroku w sprawie można się spodziewać na początku lipca. Albinie S. grozi do 5 lat więzienia.

>>> Skandal u jubilera w Lublinie. Pracownica wymieniała brylanty w pierścionkach na cyrkonie

e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
użytkownik z 2018 roku / 9 czerwca 2019 o 22:24
+21
Sprawa była głośna już w tamtym roku. W Sztandarze Ludu pojawił się jeden artykuł bez podania nazwy instytucji. Czyżby ktoś próbował wyciszać sprawę, ale dłużej się nie dało? I dlaczego w artykule wypowiada się anonimowa pracownica? Chyba do reprezentowania instytucji upoważniony jest dyrektor lub jego zastępca. W innych okolicznościach brylują w mediach, teraz nie mają czasu? Więcej odwagi panowie dyrektorzy!
Avatar
ciekawy / 9 czerwca 2019 o 22:41
+19
Najśmieszniejsze jest w tym jak opowiadają znajomi którzy pracują w Archiwum Państwowym w Lublinie dyrektor płacił pani kadrowej dodatek zadaniowy za prowadzenie kasy, choć jeszcze większym kuriozum jest to że likwidacją całej sytuacji wywołanej przez kadrowa zajmuje się przewodniczący kasy który dopuścił do okradania pracowników z pieniędzy
Avatar
zetka / 10 czerwca 2019 o 06:33
+16
Do kogo ci ludzie mają żal - kasa zapomogowo pożyczkowa to nie jedna osoba. To zarząd kasy min. 3 osoby, pod każdym wnioskiem na pożyczkę ma być 3 podpisy. Kasa ma swój regulamin ustalany przez wszystkich pracowników, na zebraniu raz do roku jest sprawozdanie, pod którym podpisuje się cały zarząd, wszystko jest transparentne, o wszystkich ustaleniach członkowie kasy mają być informowani. Sami członkowie pozwolili na taką samowolkę, nikt przez tyle lat nie interesował się łącznie z dyrektorem (który płacił za dodatkową pracę tej kobiety) czy odbywa się to zgodnie z przepisami, które regulują taką działalność. To również wina zarządu i oni powinni ponieść odpowiedzialność za podpisywanie wniosków w ciemno, bo mam nadzieję, że w kwitach było wszystko ok .Kto pisze, że kasa to komunistyczna przeszłość to nie ma pojęcia o czym pisze!
Do kogo ci ludzie mają żal - kasa zapomogowo pożyczkowa to nie jedna osoba. To zarząd kasy min. 3 osoby, pod każdym wnioskiem na pożyczkę ma być 3 podpisy. Kasa ma swój regulamin ustalany przez wszystkich pracowników, na zebraniu raz do roku jest sprawozdanie, pod którym podpisuje się cały zarząd, wszystko jest transparentne, o wszystkich ustaleniach członkowie kasy mają być informowani. Sami członkowie pozwolili na taką samowolkę, nikt przez tyle lat nie interesował się łącznie z dyrektorem (który płacił za dodatkową pracę tej kobiety) czy... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 05:38
+11
Nie ukradła, tylko wyprowadziła. Więc nie jest złodziejką, tylko wyprowadzającą?.
Avatar
J. / 9 czerwca 2019 o 22:21
+10
Pamiętam ta babeczke.. Zwykła niepozorna sprawiała wrażenie wręcz wstydliwej nieśmiałej.. A tu jednak cicha woda brzegi twierdzi..
Avatar
Gość / 9 czerwca 2019 o 21:47
+8
Albinka, niegrzeczna dziewczynka
Avatar
smutna prawda / 9 czerwca 2019 o 22:28
+7
każda kadrowa, a pracowałem w kilku firmach, kręci wałki na premiach, nagrodach, dodatkach do pensji, ekwiwalentach, dietach i delegacjach
Avatar
AA / 10 czerwca 2019 o 11:33
+6
Przez rok ukrywali. Bo to dyrektor nie chciał dać kolejnych osób do tego bo brakuje pieniędzy. Ciekawe dlaczego dopiero teraz ktoś wysypał. Czy to że dyrektor uznał że mam was w d///// i spłacajcie drugi raz.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 08:47
+5
Kontrola - najwyższy stopień zaufania!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 05:46
+5
Tak się dzieje kiedy nie ma sytemu kontroli. Przecież ktoś powinien sprawdzać konta kasy i nie byłoby problemu. A w ogóle po co ta kasa. To komunistyczna pozostałość
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 12:27
+1
"Założę się że powiązana z PiS-em. A skoro powiązana to żadnej kary nie będzie" NIE.DOJEBIE UMYSŁOWY A JAKBY BYŁA POWIĄZANA Z PEŁO TO KARA BY BYŁA???
Avatar
Co? / 11 czerwca 2019 o 10:42
+4
"– Musimy wszystko uregulować, bo kierownictwo archiwum nie zdecydowało się na zaliczenie „skradzionych” rat na poczet spłaty." Co?? A kto za to odpowiada? Co?? Nie zdecydowało się? Kierownictwo? Kto odpowiada za ten bu***? Kto zatrudnił złodzieja? Jasne, że pracownicy są sobie winni ale teraz to powinni pozwać Kierownictwo. Kowalski był przekonany, że składki spłaca. I Kierownictwo nic nie wiedziało, że tak nie jest? Swoją drogą, że bank, który ich obsługiwał niczego nie zauważył...
Avatar
oh / 10 czerwca 2019 o 12:36
+1
Tak się dzieje kiedy nie ma sytemu kontroli.  Przecież ktoś powinien sprawdzać konta kasy i nie byłoby problemu. A w ogóle po co ta kasa. To komunistyczna pozostałość
 Sama nazwa wskazuje po co jest taka kasa, udział dobrowolny. Jeśli nie ma kontroli to ... Kasę kontroluje niezalezna księgowa i jest ok. 
Avatar
AA / 10 czerwca 2019 o 11:33
+6
Przez rok ukrywali. Bo to dyrektor nie chciał dać kolejnych osób do tego bo brakuje pieniędzy. Ciekawe dlaczego dopiero teraz ktoś wysypał. Czy to że dyrektor uznał że mam was w d///// i spłacajcie drugi raz.
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 08:47
+5
Kontrola - najwyższy stopień zaufania!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 08:27
+3
A zobaczcie co się dziej w kasie zapomogowej dla nauczycieli na Akademickiej 13. Tam od lat idą niezłe przekręty a zarząd i komisja rewizyjna wszystko przyklepuje. Potem będzie płacz i lament.
Avatar
Rosteck / 10 czerwca 2019 o 06:48
+4
Samo życie jak mawiał kiedyś na falach eteru Gienek Matysiak. A Ta nasi prasa klpie od lat, że firmy quasi bankowe oszukują.
Avatar
zetka / 10 czerwca 2019 o 06:33
+16
Do kogo ci ludzie mają żal - kasa zapomogowo pożyczkowa to nie jedna osoba. To zarząd kasy min. 3 osoby, pod każdym wnioskiem na pożyczkę ma być 3 podpisy. Kasa ma swój regulamin ustalany przez wszystkich pracowników, na zebraniu raz do roku jest sprawozdanie, pod którym podpisuje się cały zarząd, wszystko jest transparentne, o wszystkich ustaleniach członkowie kasy mają być informowani. Sami członkowie pozwolili na taką samowolkę, nikt przez tyle lat nie interesował się łącznie z dyrektorem (który płacił za dodatkową pracę tej kobiety) czy odbywa się to zgodnie z przepisami, które regulują taką działalność. To również wina zarządu i oni powinni ponieść odpowiedzialność za podpisywanie wniosków w ciemno, bo mam nadzieję, że w kwitach było wszystko ok .Kto pisze, że kasa to komunistyczna przeszłość to nie ma pojęcia o czym pisze!
Do kogo ci ludzie mają żal - kasa zapomogowo pożyczkowa to nie jedna osoba. To zarząd kasy min. 3 osoby, pod każdym wnioskiem na pożyczkę ma być 3 podpisy. Kasa ma swój regulamin ustalany przez wszystkich pracowników, na zebraniu raz do roku jest sprawozdanie, pod którym podpisuje się cały zarząd, wszystko jest transparentne, o wszystkich ustaleniach członkowie kasy mają być informowani. Sami członkowie pozwolili na taką samowolkę, nikt przez tyle lat nie interesował się łącznie z dyrektorem (który płacił za dodatkową pracę tej kobiety) czy... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 06:00
-10
jak zwykle mocodawca gazety robi aferę ; z igły ,widły . Ale to afera ? Kradziejstwo .złodziejstwo i tyle .ALE ŻE PAŃSTWOWE to trzeba podnieść rangę . Ale mamy syf!!!!
Avatar
Gość / 10 czerwca 2019 o 05:46
+5
Tak się dzieje kiedy nie ma sytemu kontroli. Przecież ktoś powinien sprawdzać konta kasy i nie byłoby problemu. A w ogóle po co ta kasa. To komunistyczna pozostałość
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Andrzej Maciejewski (Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego): Jestem optymistą

Andrzej Maciejewski (Prezes Polskiego Związku Karate Tradycyjnego): Jestem optymistą 0 0

Rozmowa z Andrzejem Maciejewski, prezesem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego

Ranny sokół z komina elektrociepłowni Wrotków. Znaleziono go na prywatnej posesji

Ranny sokół z komina elektrociepłowni Wrotków. Znaleziono go na prywatnej posesji 0 1

Z uszkodzonym skrzydłem trafił do lecznicy jeden z sokołów mieszkających na kominie elektrociepłowni Wrotków w Lublinie. Ranną samicę znaleziono na prywatnej posesji przy ul. Nadbystrzyckiej niedaleko politechniki. O sokołach z komina stało się głośno dzięki kamerze zamontowanej przy ich gnieździe

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej
Lubelskie
galeria

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej 8 7

Najpierw zginą ryby, później wyniosą się ptaki wodne. To nie jest scenariusz rozpisany na lata. Stawy Echo wysychają już. Cała nadzieja w mokrej jesieni i śnieżnej zimie. Letnie, nawet największe ulewy, nic nie zmienią

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów

Sukces Diany Flak na mistrzostwach Polski w podnoszeniu ciężarów 0 0

Jeden złoty, sześć srebrnych i cztery brązowe – tyle medali wywalczyli przedstawiciele naszego regionu podczas rozegranych w Ciechanowie mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji

Koszmar życia na budowie. Mieszkańcy i kierowcy mają dość ciągnącej się inwestycji 0 16

Od jesieni ubiegłego roku twa przebudowa ulic przy starym rynku w Końskowoli. Uciążliwa inwestycja denerwuje kierowców. Tymczasem samorządowcy przyznają, że mają kłopoty z wykonawcą robót. Grożą zerwaniem umowy z wyłonioną w przetargu firmą

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony
galeria

Walka o górki czechowskie: Wynik głosowania coraz bardziej przesądzony 20 164

Coraz bardziej przesądzony jest wynik czwartkowego głosowania rozstrzygającego o losie górek czechowskich. Podczas głosowań w komisjach większość radnych opowiada się za prezydenckim projektem studium przestrzennego, które ma umożliwić budowę osiedli mieszkaniowych na 25 ha dawnego poligonu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 26.06.2019 0 0

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję
galeria

Wieczorny protest przeciw zabudowie górek czechowskich. Wezwano policję 111 108

Nietypowy happening zorganizowali we wtorek wieczorem przeciwnicy budowy bloków mieszkalnych na górkach czechowskich. Ich akcję próbowała udaremnić Straż Miejska

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej

Lublin: Ruszyła budowa peronu na nowym przystanku kolejowym. W lipcu utrudnienia na ul. Diamentowej 12 10

Zaczęła się budowa peronu na nowym przystanku kolejowym Lublin Zachód w ciągu odnawianej linii do Warszawy. Pociągi mają tutaj wrócić pod koniec września. Tymczasem już w lipcu kolejarze zafundują lubelskim kierowcom dość duże utrudnienia w ruchu

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci

Puławy: Skazani na zimny prysznic przez wymianę sieci 18 4

Znaczna część mieszkańców północno-wschodniej części Puław w poniedziałek została odcięta od dostępu do ciepłej wody. Nie ma jej w ponad 70 budynkach wielorodzinnych. To skutek wymiany starej sieci ciepłowniczej.

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda

Marsz Równości kontra radny. Zeznawał wojewoda 0 9

We wtorek wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zeznawał w procesie o zniesławienie, jaki miejskiemu radnemu i doradcy wojewody Tomaszowi Pitusze wytoczył organizator manifestacji

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego

Lublin: Była radna PiS kontra synowie premiera Mazowieckiego 14 24

Za dwa tygodnie zapadnie wyrok w sprawie byłej lubelskiej radnej PiS Anny Jaśkowskiej, która nazwała Tadeusza Mazowieckiego „stalinowcem, komunistą i agentem NKWD”. O zniesławienie pozwali ją synowie byłego premiera

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni

Nowy blok na Czubach w ramach "lex deweloper". Po czyjej stronie staną radni 19 30

W czwartek ma zapaść decyzja w sprawie 13-piętrowego bloku na terenie dawnego parkingu strzeżonego przy ul. Jutrzenki. Taką budowę planuje inwestor, który chce stawiać blok o wysokości 43,5 m, chociaż plan zagospodarowania pozwala na maksymalnie 26 m. Decyzja należy do Rady Miasta

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie

Kosmetyki naturalne - ich właściwości i pozytywne działanie 0 1

Kosmetyki naturalne coraz częściej pojawiają się na drogeryjnych półkach. W związku z tym nasuwa się pewne bardzo ważne pytanie. Czy działają? Jakie mają właściwości?

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków

Piłkarze Górnika Łęczna w środę zagrają sparing ze Zniczem Pruszków 0 0

Piłkarze z Łęcznej już drugi tydzień ciężko trenują, a w środę i niedzielę rozegrają kolejne mecze kontrolne. Ich rywalami będą zespoły Znicza Pruszków i Sokoła Adamów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.