Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 marca 2020 r.
6:23

Lublin: Wielka wycinka pod wielki dworzec

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
5 87 A A

Usunięcie 155 drzew przewiduje projekt budowy dworca autobusowego przy ul. Młyńskiej wraz z towarzyszącymi mu obiektami i przebudową pobliskich dróg. – Będziemy poszukiwać możliwości ocalenia jak największej liczby drzew – zapewnia Ratusz i obiecuje przeanalizować m.in. zasadność wycinek na ul. 1 Maja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najwięcej drzew miałaby „zmieść” budowa dworca wraz z peronami i zagospodarowaniem pl. Dworcowego. W tym przypadku projekt zakłada usunięcie 98 drzew i raczej nie ma wielkich szans na to, by ocalić którekolwiek z nich. Ponownie przeanalizowana ma być natomiast wycinka w pozostałych miejscach objętych projektem.

– Podobnie jak przy inwestycji na Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego na tzw. etapie wykonawczym będziemy poszukiwać możliwości ocalenia jak największej liczby drzew – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka Ratusza. – W tym celu prezydent polecił powiększenie składu zespołu zadaniowego o dwóch specjalistów w zakresie ochrony drzew z Biura Miejskiego Architekta Zieleni.

Jakie jeszcze wycinki przewiduje zatwierdzony już projekt? W przypadku przebudowy ul. Pocztowej, Dworcowej, Młyńskiej, ronda Sportowców oraz prac w rejonie Gazowej i Młyńskiej dokumentacja przewiduje usunięcie 52 drzew. – Decyzja co do konieczności wycinki jest do ponownej analizy – zastrzega Duma. Podkreśla, że 13 spośród tych drzew jest w złym stanie. – Ze względu na usychające czy połamane konary, ubytki wgłębne, ślady po cięciach, zrakowacenie pnia – wylicza rzeczniczka. Dodaje, że część tych drzew nie ma szans na przetrwanie ze względu na swoją kondycję.

Kolejnych pięć drzew miałoby zniknąć z ul. 1 Maja, ale Ratusz zapewnia, że również ta decyzja będzie ponownie przeanalizowana. Zdaniem działaczy Lubelskiego Ruchu Miejskiego krytykujących projekt przebudowy tej ulicy, wycinki na ul. 1 Maja są zbędne. – Rzekomo blokują dostęp do wjazdu do kamienic, ale te drzewa już tu są i nikomu nie przeszkadzają – przekonywała na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Magdalena Długosz, aktywistka LRM.

Urząd Miasta zapewnia, że ostateczna liczba drzew do wycięcia może być mniejsza od tej zapisanej w projektach. – Prezydentowi zależy na szczególnej dbałości o zieleń przy realizacji tej inwestycji – deklaruje rzeczniczka.

Dodajmy, że projekt przewiduje nie tylko wycinkę zieleni, ale też sadzenie nowej. Jedna ze ścian dworca ma być porośnięta pnączami, zaś dach ma być tarasem obsadzonym roślinnością. W projekcie branży zieleniarskiej przewidziano ponad 2,5 tys. sadzonek bluszczu pospolitego, a także krzewy sosny górskiej, ozdobne trawy, w tym rozplenicę japońską, trzcinnik ostrokwiatowy i miskant chiński, zimozielone konwalniki zwane czarną trawą oraz barwinki, grusze drobnoowocowe i glediczje.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sim / 10 marca 2020 r. o 07:27
+46
Okolice dworca pkp to bardzo zanieczyszczona i przetworzona okolica gdzie rosna drzewa slabej jakosci (pod kazdym wzgledem) zgadzam sie ze "bilans zieleni" musi byc zachowany, a nawet powinnobto byc zrobione z nawiazka w nowych nasadzeniach, ale nie moze być tak, ze grupa wątpliwych ekologow bedzie wstrzymywac inwestycję kluczowa dla regionu przez wycinke drzew w tak przetworzonym budowniczo terenie... To nie sa tereny dziewicze... No chyba ze dla tamtejszych patusow...
Avatar
To ino ja / 10 marca 2020 r. o 07:55
+44
Ludzie dajcie spokój. Mówimy tu o kilkudziesięciu drzewach, gdzie większość z nich to jesiony klonolistne. Są to jesiony które nawet dendrolodzy uważają za chwasty. Wszyscy narzekamy i to od poglądów politycznych na okolice dworców PKS i PKP, ale jak miasta chce coś tam zrobić, uporządkować oba tereny to pojawiają się zaraz jacyś przeciwnicy, którym głównym argumentem jest to że NIE, BO NIE. Niedługo będą protestować przeciwko temu że protestują.
Avatar
Zoo / 10 marca 2020 r. o 07:04
+43
Jak trzeba to trzeba, chociaż akurat w tej okolicy każde drzewo jest na wagę złota, bo zasłania i odwraca uwagę od syfu dookoła...nasadzenia drzew w całej dzielnicy powinny być istotnym elementem jej rewitalizacji
Avatar
staruszek / 10 marca 2020 r. o 08:11
+38
jakim trzeba być człowiekiem by w imię rozwoju miasta płakać nad kilkudziesięcioma drzewkami które tak naprawdę szpecą. Po wybudowaniu dworca nie problem będzie posadzić szlachetne odmiany drzew w miejscach do tego wyznaczonych. O co te boje toczą tzw ekoterroryści?
Avatar
qaq / 10 marca 2020 r. o 09:51
+36
Bardzo dobra decyzja prezydenta o budowie dworca! To co jest poz Zamkiem i na 1 maja to najgorszye syfy w mieście. Trzeba to uporządkować.
Avatar
Czytelniczka / 10 marca 2020 r. o 09:40
+34
Wszyscy tylko krytykujecie. Ale ze Lublin ma tak syfiasty dworzec PKS to nikt nie widzi. A to wstyd! Coś za coś. Drzewa odrosną. Ludzie weźcie się w końcu opanujcie!
Avatar
Jebiewdenko / 10 marca 2020 r. o 07:39
+33
Proponuje dziennikarzom dziennika trochę doksztalcic i poczytać o planowaniu miejskiej zieleni, o jej roli, liczebności, lokalizacji, przesadzeniach i nasadzeniach zastępczych itp. I wtedy może cokolwiek zrozumiecie na czym polega miejską zieleń bo panikujac z powodu każdej samosiejki w obrębie granic miasta wychodzicie na ignorantów.
 Ale oni nie chcą się dokształcić bo ich interesują tylko wyświetlenia z gównoburzy która zawsze powstanie jak dadzą tytuł o wycince.
Avatar
Michał / 10 marca 2020 r. o 07:06
+31
Proponuje dziennikarzom dziennika trochę doksztalcic i poczytać o planowaniu miejskiej zieleni, o jej roli, liczebności, lokalizacji, przesadzeniach i nasadzeniach zastępczych itp. I wtedy może cokolwiek zrozumiecie na czym polega miejską zieleń bo panikujac z powodu każdej samosiejki w obrębie granic miasta wychodzicie na ignorantów.
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 09:40
+30
Rudery w okolicach planowanego dworca powinny zostać wyburzone.Powstałyby nowe atrakcyjne tereny dla zabudowy mieszkaniowej czy użytku publicznego.
Avatar
. / 10 marca 2020 r. o 07:57
+30
Dziennik i jego dtzewa odcinek 1599.
Avatar
LBN / 21 kwietnia 2020 r. o 11:38
-2
Można by jeszcze razem z dworcem PKS przenieść past startowy i lotnisko ze Świdnika. W zasadzie zamiast pasa startowego mogła by posłużyć przedłużona ulica Lubelskiego Lipca , bo na 1 czy 2 samoloty dziennie można by ją po prostu zamykać na chwilę. W takim układzie dworzec PKP , PKS i lotnisko były by w jednym miejscu.
Avatar
VOX / 11 marca 2020 r. o 06:11
+10
Fascynujący jest ten wysyp malkontentów, którzy zawsze mają lepszy pomysł na wszystko. Lublin potrzebuje dworca bo to co jest teraz na Podzamczu to wstyd. I chyba lepszym pomysłem jest przeniesienie przystankow autobusowych w okolice dworca kolejowego niż odwrotnie.
Avatar
Gość / 11 marca 2020 r. o 03:11
+4
W okolicach Dworca Metropolitalnego nie musi być za wiele drzew, natomiast co do al. Racławickich i ul. Lipowej karczowanie roślinności tylko po to by wytyczyć buspasy i trakty pieszo-rowerowe koniecznie po obydwu stronach to kompletna dewastacja ekosystemu - drzewa czy to na lipowej czy na al. racławickich rosły przez bardzo długi czas, ich kompletne usunięcie oznacza łysość i po prostu będzie brak jakiegokolwiek uroku - przykro będzie patrzeć na ten asfaltowo-betonowy pustostan i jeszcze pewnie do tego będą lampy LED-owe pewnie koniecznie bladego, zimnego koloru zamiast przyjaznego ciepłego "pomarańczowego/bursztynowego". Al. Racławickie i ul. Lipowa nie potrzebują jakiś spektakularnych metamorfoz z koniecznością karczowania roślinności. Buspasy da się wyznaczyć korzystając z obecnych skrajnie prawych pasów, ulice zaś wymagają jedynie wymiany nawierzchni asfaltu, trakty pieszo-rowerowe da się wyznaczyć tylko na al. racławickich korzystając z obecnych ścieżek zamieniając je właśnie na trakty pieszo-rowerowe. Drzewa zachować, nic nie wycinać, bo będzie po prostu brzydko, jeżeli pozostanie tylko asfaltowo-betonowe otoczenie. "Dodajmy, że projekt przewiduje nie tylko wycinkę zieleni, ale też sadzenie nowej. Jedna ze ścian dworca ma być porośnięta pnączami, zaś dach ma być tarasem obsadzonym roślinnością. W projekcie branży zieleniarskiej przewidziano ponad 2,5 tys. sadzonek bluszczu pospolitego, a także krzewy sosny górskiej, ozdobne trawy, w tym rozplenicę japońską, trzcinnik ostrokwiatowy i miskant chiński, zimozielone konwalniki zwane czarną trawą oraz barwinki, grusze drobnoowocowe i glediczje." - to odnośnie tego nowego Dworca ma być? To jakieś kpiny w żywe oczy, podobny zabieg robiono budując CSK - też sobie ubzdurano by dookoła beton wylać, wygładzając cały teren bez krzty cienia i zieleni ale za to wszystko co zielone umieścić na dachu. Beznadzieja. Zamiast normalnie drzewa i krzewy umieszczać na gruncie to unia sobie cudactwa wymyśla, że karczuje wszystko jak leci w zamian robiąc dziwolągi, by na dachach wszelaka roślinność kwitła - idiotyzm. A na ziemi beton, kamień, marmur - grobowa pustynia, dziwić się, że potem smog w mieście duży, bo nie ma filtracji, gdyż psychopatyczne modernizacje pozbawione jakiejkolwiek wrażliwości na eko-system nastawiane są na udziwnianie a nie pomyślunek racjonalny. I tak boję się zarówno o al. Racławickie jak i u. Lipową ale nawet też Dworzec Metropolitalny - bo widzę jak wygląda CSK, widzę jak wygląda Plac Kaczyńskiego, widzę jak wygląda Plac litewski i wyciągam słuszne wnioski - dużo pieniędzy się ciśnie w te spektakularne przebudowy i modernizacje a efekt często opłakany i ludzie niekiedy tęsknią za poprzednimi rozwiązaniami, w dodatku miasto się zadłuża ale żeby to chociaż miało sens to gdzie tam - na rekreację idzie więcej aniżeli na funkcjonalność i poczucie estetyki - i stąd mamy np. taki efekt, że Krakowskie Przedmieście jest odcięte od komunikacji miejskiej bo jakiś cymbał nie wpadł na to, że projektując modernizację placu upośledzi jedną z głównych arterii komunikacyjnych ale co tam, kasa się zgadzała, co miał wziąć to wziął. Nie sztuką jest zaorać całą przestrzeń miejską karczując wszelaką roślinność( głównie drzewa) bo tylko dlatego, że trzeba a to coś zmodernizować jakiś plac a to upchnąć jakieś budynki usługowe czy mieszkalne bloki( polityka miasta jest taka, że gdyby tylko mieli możliwość to by pewnie cały ogród saski przeznaczyli pod zabudowę oraz różne wąwozy i tereny, gdzie ludzie na spacery czy na rowerach jeżdżą, a kto wie czy nawet obóz na Majdanku by nie zabudowali, gdyby tylko mieli możliwość, bo tam to by dopiero deweloperzy mieli używanie na tak rozległych hektarach).
W okolicach Dworca Metropolitalnego nie musi być za wiele drzew, natomiast co do al. Racławickich i ul. Lipowej karczowanie roślinności tylko po to by wytyczyć buspasy i trakty pieszo-rowerowe koniecznie po obydwu stronach to kompletna dewastacja ekosystemu - drzewa czy to na lipowej czy na al. racławickich rosły przez bardzo długi czas, ich kompletne usunięcie oznacza łysość i po prostu będzie brak jakiegokolwiek uroku - przykro będzie patrzeć na ten asfaltowo-betonowy pustostan i jeszcze pewnie do tego będą lampy LED-owe pewnie koniecznie... rozwiń
Avatar
Jan / 10 marca 2020 r. o 23:47
-2
A nie można przewieźć tych drzew w całości z korzeniami w inne miejsce? Są już maszyny do tego.
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 23:23
-16
Niesamowite, Owad Betoniarz rzeczywiście buduje dworzec na zadupiu w dzielnicy żulerii :) Polacy z Polski A naprawdę w to nie uwierzą. Niech miasto zacznie organizować wycieczki turystyczne: "Poznaj przaśną mentalność wschodu, opisywane w internecie sugestie układzików z developerami oraz hasło przewodnie niedasie. Zapraszamy do mentalnego zadupia Lublina".
Avatar
eot / 10 marca 2020 r. o 23:22
+11
Amok wycinania drzew to jedna sprawa, ale jeszcze większym idiotyzmem jest fatalna lokalizacja dworca, która przyczyni się do rozwalenia komunikacji busowej i jeszcze bardziej zwiększy ruch aut w Lublinie. Czy to wszystko dlatego, że jakiś oligarcha ma chrapkę na tereny na podzamczu? I tak nie zrobi geszeftu, bo bańka na nieruchomościach właśnie pęka.
 Co za bzdury!!! To najbardziej logiczna lokalizacja, kolej i autobusy powinny być w jednym miejscu, żeby ogranczyć przemieszczanie sie pomiędzy jednym a drugim. Teraz jest jeden wielki chaos, ludzie spoza Lublina nie wiedzą skąd co jedzie, kilka ośrodków busowych. Przyjeżdżają pociągiem i sa zdziwieni, że na autobus musza jechać na drugi koniec miasta albo chcą jechać do Bychawy i i zdziwienie na dworcu głównym :D
 Co za bzdury!!! To najbardziej logiczna lokalizacja, kolej i autobusy powinny być w jednym miejscu, żeby ogranczyć przemieszczanie sie pomiędzy jednym a drugim. Teraz jest jeden wielki chaos, ludzie spoza Lublina nie wiedzą skąd co jedzie, kilka ośrodków busowych. Przyjeżdżają pociągiem i sa zdziwieni, że na autobus musza jechać na drugi koniec miasta albo chcą jechać do Bychawy i i zdziwienie na dworcu głównym :D rozwiń
Avatar
precz z tysiąclecia / 10 marca 2020 r. o 23:19
+12
Już nie mogę się doczekać tego dworca :D
Avatar
Japolan / 10 marca 2020 r. o 20:49
+2
Japolan, jak to z tą teczką było na uczelni? Nosiło się za docentem w ramach podlizywania czy nie?
Atakujecie po chamsku, bo się boicie moich wypowiedzi. Anonimowe ataki, w dodatku oszczercze, są typowe dla amoralnych ... (zostawiam miejsce na wpisanie właściwego rzeczownika).
Avatar
się ścina, się rżnie, jest deska, jest sęk / 10 marca 2020 r. o 18:58
+8
A niech wycinaja niech  zrobią  w końcu  porządny  dworzec
Właściciel kominka, tartaku, stolarni, czy fabryki mebli?
Avatar
Lolek XII / 10 marca 2020 r. o 18:53
-8
wielka wycinka pod architektoniczny koszmar ..że też konserwator zabytków pozwolił na wybudowanie przy dworcu kolejowym będącym w rejestrze zabytków takiego knota...pasuje do otoczenia jak kotu dzwonek...Rumuni z pierwszego maja będą mieli co dewastować po nocach...no ale w zapyziałym mieście który traci w oczach i mieszkańców i szacunek innych metropolii to pranie kasy się tylko liczy...
Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77
26 września 2020, 7:30

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77

Pokazy, degustacje i możliwość zakupu lokalnych produktów - to wszystko w ramach kolejnego jarmarku na Lubartowskiej 77, który odbędzie się w najbliższą sobotę w godz. 7.30-12.

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]

Trudna sytuacja Azotów Puławy. Drużyna Larsa Walthera przegrała w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej z IFK Kristianstad 24:25. Rewanżowe spotkanie zostanie rozegrane za tydzień w Szwecji.

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

- Oczywiście, że to nas uskrzydla i daje chęci do dalszego szukania sposobu na przetrwanie – mówi szef Bajki. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o trudnej sytuacji studyjnego kina, które boryka się z finansowymi kłopotami. Widzowie zareagowali wspaniale. Obecnością i wsparciem

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Historyczny start Szymona Ładniaka na torze Hockenheimring. Młody lublinianin ukończył pierwszy wyścig na 5 miejscu.

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Nie milion złotych, jak planowano, a 452 tys. zł będzie kosztowała rozbudowa parkingu, nowy chodnik dla pieszych oraz zatoka postojowa w pobliżu kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie. Przetarg wygrała lokalna firma Art-Bruk.

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe
galeria

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe

Za kilka dni sejmik województwa zdecyduje o przekształceniu Muzeum Lubelskiego w Muzeum Narodowe. Tymczasem placówka rozpoczęła zbiórkę pamiątek z Kresów.

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Bogumiła Zieńczuk, była urzędniczka z gabinetu poprzedniego prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka (PiS), znalazła zatrudnienie w jednostce podległej Urzędowi Marszałkowskiemu. Od poniedziałku pracuje w bialskim ośrodku adopcyjnym

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Spory popyt na mieszkania powoduje, że deweloperzy rozpoczynają dużo nowych inwestycji. W sierpniu wystartowało tyle projektów co przed rokiem. W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału, a trend ten wzmacniają rekordowo tanie kredyty i niemal nieoprocentowane lokaty.

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii
25 września 2020, 19:00

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii

Przed nami ostatnie wydarzenie z cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5). W piątek, 25 września o godz. 19 odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem wybitnego organisty Thomasa Emanuela Corneliusa.

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Zgodnie z informacjami z dzisiejszego raportu Ministerstwa Zdrowia, liczba osób, u których od początku pandemii wykryto infekcję koronawirusem, przekroczyła 80 tys. W woj. lubelskim jest to niecałe 2 200 przypadków. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 22 września.

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Przywrócenie komunikacji miejskiej było jedną z obietnic wyborczych obecnego burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego. Mieszkaniec dopytuje, kiedy w końcu autobusy pojadą ulicami miasta.

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"
film

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"

Warszawa. "Żenującym spektaklem" nazwał Borys Budka trwający od kilku dni konflikt w obozie rządzącym między PiS i koalicjantami, a w szczególności Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Wobec pogłosek o możliwym zerwaniu koalicji i wyrzuceniu z niej ugrupowania Ziobry, a jego samego z rządu, Koalicja Obywatelska złoży w sejmie wniosek o odwołanie go z funkcji ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego.

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Dobra wiadomość dla miłośników Biegu Zielonych Sznurowadeł. Tegoroczna impreza, mimo trudności związanych z epidemią, dojdzie do skutku. Organizatorzy podali jej nowy termin. Zawodnicy na starcie pojawią się już 17 października.

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Od 1 października wzmocnione mają być rozkłady niektórych linii komunikacji miejskiej. Nie należy się spodziewać powrotu takiej częstotliwości kursów, jaką znamy z poprzedniego roku akademickiego. Zmiany zapowiedziane przez Zarząd Transportu Miejskiego dotyczą niemal wyłącznie dni powszednich

Koncert i wystawa w Legendach Miasta
22 września 2020, 19:00

Koncert i wystawa w Legendach Miasta

Restauracja Legendy Miasta (al. Solidarności 7) zaprasza na koncert Mateusza "Rogera" Strzempy połączony z otwarciem wystawy prac Amadeusza Popka i Kamila Stańczaka. Kulturalne wydarzenie odbędzie się 25 września o godz. 19 w ramach cyklu "Legendarne, muzyczne piątki".

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.