Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 stycznia 2013 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Małe apteki przegrywają walkę o klienta. Przez nową ustawę

0 12 A A
Farmaceuci zarabiają więc co raz mniej i co raz trudniej im o pracę.  (Jacek Świerczyński)
Farmaceuci zarabiają więc co raz mniej i co raz trudniej im o pracę. (Jacek Świerczyński)

Coraz trudniej jest im wytrzymać konkurencję z tzw. sieciówkami. Przegrywają walkę o pacjenta, bo nie mogą sobie pozwolić na zbyt niskie, promocyjne ceny. Nowe zasady sprzedaży leków wcale im nie pomagają

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
M.in. takie wnioski płyną z badań, które przeprowadził IMS Poland. Firma sprawdzała, jak nowa ustawa refundacyjna wpłynęła na przedsiębiorstwa z branży farmaceutycznej, czyli na producentów, hurtownie farmaceutyczne, sieci aptek i apteki indywidualne.

Według badań IMS Poland, aż 77 proc. aptek zanotowało w minionym roku spadek wartości sprzedaży. Ponad 8 tys. pracowników aptek zostało zwolnionych. Żeby ciąć koszty, apteki zaczęły też zmniejszać swoje zapasy leków refundowanych.

Poza tym w ubiegłym roku wzmocniła się pozycja sieci, które skupiają co najmniej pięć aptek. Ich udział w rynku pod względem wartości sprzedaży przekroczył już 40 proc.

– Rzeczywiście sytuacja aptek jest trudna, ale nie jest to wina ustawy refundacyjnej – mówi Krzysztof Przystupa, wiceprezes Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. – Ta ustawa sprawiła przynajmniej, że wszystkie apteki wydają leki refundowane w tej samej cenie. Problem polega na tym, że są apteki i sieci aptek, które nierefundowane leki sprzedają po znacznie obniżonych cenach. Firmy farmaceutyczne dają im duże upusty. Różnica w cenie w porównaniu z innymi aptekami dochodzi do 50, czasami nawet 70 proc.

Jak tłumaczy, małe apteki nie dostają tak korzystnych ofert od producentów i nie są w stanie wytrzymać takiej konkurencji. Ale zamknięcie apteki to też niemały koszt. – Leków, które są w aptece nie można wtedy nigdzie sprzedać. Firmy farmaceutyczne nie chcą ich przyjąć z powrotem. Trzeba je zutylizować na własny koszt i zapłacić hurtowniom za wszystkie kredytowane leki – tłumaczy Przystupa.

Wiceprezes izby przyznaje jednak, że zasady refundacji też przysparzają pewnych problemów. Chodzi o to, że co kilka miesięcy zmienia się lista leków refundowanych, a wraz z nią ceny. Jeżeli apteka ma zapasy, to często zdarza się, że po takiej zmianie musi sprzedać leki taniej, niż je kupiła. – Dla apteki to może być strata kilku tysięcy złotych w ciągu roku – szacuje Przystupa.

Farmaceuci zarabiają więc co raz mniej i co raz trudniej im o pracę.

– Pracuję w zawodzie już ponad 20 lat. Kiedy zaczynałam, w naszej aptece było siedem osób – mówi kierownik jednej z aptek w Lublinie. – Teraz pracuję tylko ja i koleżanka. Małych aptek nie stać na takie obniżki cen, żeby przyciągnąć pacjentów. Mamy małe obroty i małe marże: na lekach nierefundowanych maksymalnie w wysokości kilku procent.

Ustawa refundacyjna

Weszła w życie z początkiem 2012 r. Wprowadza m.in. stałe ceny i marże na leki refundowane (co kilka miesięcy listę ogłasza Ministerstwo Zdrowia). Zakazała też reklamy aptek.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ganiec / 26 czerwca 2013 o 09:43
0

W zasadzie jedyna dobra apteka jaką znam, to ta internerowa. Na mieście nie da się kupować tanio, apteki mają wysokie czynsze, płacą pracownikom. Logiczne, że w sieci będzie sporo taniej...

Avatar
gość / 7 stycznia 2013 o 11:23
0
...bo w Polsce pełno złodziejstwa jest! -i tyle! Za granicą w krajach zachodnich jest tak, że jeśli jesteś ubezpieczony, to jesteś gość i wszystkie podstawowe leki masz za darmo! -tylko w naszym kraju wszystko jest zacofane "100 lat za Murzynami"! Kiedy wreszcie w tym kraju skończy się szubrawstwo i "obławianie się po drodze" całej rzeszy pośredników i pierdzistołków?
Avatar
marcelek / 7 stycznia 2013 o 08:38
0
Po co pisać takie artykuły, klient idzie tam gdzie taniej, a jak zobaczę ulotkę w skrzynce aptek np. zyskaj zdrowie to jakbym oglądał gazetkę z hipermarketu. Ceny leków przed obniżką wzięte z sufitu. Zawsze robilem zakupy w aptece całodobowej na obywatelskiej większość leków była tańsza nawet o 50% niż w osiedlowych i nikt mi nie wmówi, że dostają takie upusty. Po prostu nie zarabiają na wysokiej marży tylko wysokim obrocie. I to jest polityka apteki. Małe apteki po prostu nie są przystosowane do obsługi dużej liczby pacjentów to zarabiają na marży, a większe zysk wypracowują dużym obrotem przy niskiej marży. czyste zasady rynku. Teraz niestety ktoś chyba chciał tą aptekę z obywatelskiej wykończyć i musieli się przenieść na lubartowską.
Po co pisać takie artykuły, klient idzie tam gdzie taniej, a jak zobaczę ulotkę w skrzynce aptek np. zyskaj zdrowie to jakbym oglądał gazetkę z hipermarketu. Ceny leków przed obniżką wzięte z sufitu. Zawsze robilem zakupy w aptece całodobowej na obywatelskiej większość leków była tańsza nawet o 50% niż w osiedlowych i nikt mi nie wmówi, że dostają takie upusty. Po prostu nie zarabiają na wysokiej marży tylko wysokim obrocie. I to jest polityka apteki. Małe apteki po prostu nie są przystosowane do obsługi dużej liczby pacjentów to zarabiają n... rozwiń
Avatar
Obywatel / 7 stycznia 2013 o 08:31
0
Farmaceuci są sobie sami winni tej sytuacji. Negocjując ślepo z ministerstwem sztywne ceny zapomnieli pomyśleć o marżach aptek. Dokąd nie będzie w Izbach Aptekarskich osób, które mają solidne doświadczenie manager-skie daleko ten zawód nie zajdzie, a może za kilka lat będziemy swiadczyć usługi dla Biedronki czy Lidla.
Większość farmaceutów też nie jest świadoma, że kupuje leki w hurtowniach, które posiadają własne apteki. Tego typu hurtownie, powinne być przez społeczność farmaceutów w 100% bojkotowane i to bez wyjątku.
Avatar
zdrowy / 7 stycznia 2013 o 07:35
0
Żryjcie mniej leków, to będziecie zdrowsi. Koncerny farmaceutyczne rządzą światem.
Mam znajomego takiego małego aptekarza i jakoś po nim biedy nie widzę.Takie problemy, jak aptekarze, mają wszyscy inni przedsiębiorcy. Każdy mały sklep konkuruje z większymi marketami. Wolny rynek jest.
Avatar
znawca / 7 stycznia 2013 o 07:05
0
[quote name='Kajo' timestamp='1357537927' post='717089']
?????????????a kto zabrania malym aptekom szukac kosztow chociazby w zrzeszaniu sie, laczeniu w wieksze organizacje i pozyskiwaniu w ten sposob lepszych cen? Masz pretensje do spoleczenstwa, ze szukaja i korzystajaz mozliwosci nabycia tego samego produktu znacznie taniej...?
[/quote]
Coś takiego było. Nazywało się Aptekarz s.a. i mieściło się na Wolskiej. Niestety przez bezmyślność zarządu i udziałowców czyli aptek nie pozostał po tym przedsiębiorstwie nawet ślad.
Avatar
Kajo / 7 stycznia 2013 o 06:52
0
[quote name='pit' timestamp='1357507946' post='717053']
Niestety tak się niszczy ostatki polskiego kapitału!!! Apteki mają w posiadaniu biznesmeni, niemający nic wspólnego z farmacją- liczy się tylko kasa i obieg pieniądza, a traci na tym oczywiście szary, zwykły człowiek, który nie zaufa juz nikomu,tj. lekarzowi, farmaceucie itp..W ten m.in.sposób niszczy sie kraj i uczciwych ludzi...
[/quote]
?????????????a kto zabrania malym aptekom szukac kosztow chociazby w zrzeszaniu sie, laczeniu w wieksze organizacje i pozyskiwaniu w ten sposob lepszych cen? Masz pretensje do spoleczenstwa, ze szukaja i korzystajaz mozliwosci nabycia tego samego produktu znacznie taniej...?
[quote name='pit' timestamp='1357507946' post='717053']
Niestety tak się niszczy ostatki polskiego kapitału!!! Apteki mają w posiadaniu biznesmeni, niemający nic wspólnego z farmacją- liczy się tylko kasa i obieg pieniądza, a traci na tym oczywiście szary, zwykły człowiek, który nie zaufa juz nikomu,tj. lekarzowi, farmaceucie itp..W ten m.in.sposób niszczy sie kraj i uczciwych ludzi...
[/quote]
?????????????a kto zabrania malym aptekom szukac kosztow chociazby w zrzeszaniu sie, laczeniu w... rozwiń
Avatar
bazyl / 7 stycznia 2013 o 04:46
0
A to wredny naród woli płacić mniej za leki, jak tu żyć
Avatar
pit / 6 stycznia 2013 o 22:32
0
Niestety tak się niszczy ostatki polskiego kapitału!!! Apteki mają w posiadaniu biznesmeni, niemający nic wspólnego z farmacją- liczy się tylko kasa i obieg pieniądza, a traci na tym oczywiście szary, zwykły człowiek, który nie zaufa juz nikomu,tj. lekarzowi, farmaceucie itp..W ten m.in.sposób niszczy sie kraj i uczciwych ludzi...
Avatar
Gość / 6 stycznia 2013 o 21:23
0
"Coraz" a nie "co raz" - byk i to dwa razy powtórzony!!!
Avatar
ganiec / 26 czerwca 2013 o 09:43
0

W zasadzie jedyna dobra apteka jaką znam, to ta internerowa. Na mieście nie da się kupować tanio, apteki mają wysokie czynsze, płacą pracownikom. Logiczne, że w sieci będzie sporo taniej...

Avatar
gość / 7 stycznia 2013 o 11:23
0
...bo w Polsce pełno złodziejstwa jest! -i tyle! Za granicą w krajach zachodnich jest tak, że jeśli jesteś ubezpieczony, to jesteś gość i wszystkie podstawowe leki masz za darmo! -tylko w naszym kraju wszystko jest zacofane "100 lat za Murzynami"! Kiedy wreszcie w tym kraju skończy się szubrawstwo i "obławianie się po drodze" całej rzeszy pośredników i pierdzistołków?
Avatar
marcelek / 7 stycznia 2013 o 08:38
0
Po co pisać takie artykuły, klient idzie tam gdzie taniej, a jak zobaczę ulotkę w skrzynce aptek np. zyskaj zdrowie to jakbym oglądał gazetkę z hipermarketu. Ceny leków przed obniżką wzięte z sufitu. Zawsze robilem zakupy w aptece całodobowej na obywatelskiej większość leków była tańsza nawet o 50% niż w osiedlowych i nikt mi nie wmówi, że dostają takie upusty. Po prostu nie zarabiają na wysokiej marży tylko wysokim obrocie. I to jest polityka apteki. Małe apteki po prostu nie są przystosowane do obsługi dużej liczby pacjentów to zarabiają na marży, a większe zysk wypracowują dużym obrotem przy niskiej marży. czyste zasady rynku. Teraz niestety ktoś chyba chciał tą aptekę z obywatelskiej wykończyć i musieli się przenieść na lubartowską.
Po co pisać takie artykuły, klient idzie tam gdzie taniej, a jak zobaczę ulotkę w skrzynce aptek np. zyskaj zdrowie to jakbym oglądał gazetkę z hipermarketu. Ceny leków przed obniżką wzięte z sufitu. Zawsze robilem zakupy w aptece całodobowej na obywatelskiej większość leków była tańsza nawet o 50% niż w osiedlowych i nikt mi nie wmówi, że dostają takie upusty. Po prostu nie zarabiają na wysokiej marży tylko wysokim obrocie. I to jest polityka apteki. Małe apteki po prostu nie są przystosowane do obsługi dużej liczby pacjentów to zarabiają n... rozwiń
Avatar
Obywatel / 7 stycznia 2013 o 08:31
0
Farmaceuci są sobie sami winni tej sytuacji. Negocjując ślepo z ministerstwem sztywne ceny zapomnieli pomyśleć o marżach aptek. Dokąd nie będzie w Izbach Aptekarskich osób, które mają solidne doświadczenie manager-skie daleko ten zawód nie zajdzie, a może za kilka lat będziemy swiadczyć usługi dla Biedronki czy Lidla.
Większość farmaceutów też nie jest świadoma, że kupuje leki w hurtowniach, które posiadają własne apteki. Tego typu hurtownie, powinne być przez społeczność farmaceutów w 100% bojkotowane i to bez wyjątku.
Avatar
zdrowy / 7 stycznia 2013 o 07:35
0
Żryjcie mniej leków, to będziecie zdrowsi. Koncerny farmaceutyczne rządzą światem.
Mam znajomego takiego małego aptekarza i jakoś po nim biedy nie widzę.Takie problemy, jak aptekarze, mają wszyscy inni przedsiębiorcy. Każdy mały sklep konkuruje z większymi marketami. Wolny rynek jest.
Avatar
znawca / 7 stycznia 2013 o 07:05
0
[quote name='Kajo' timestamp='1357537927' post='717089']
?????????????a kto zabrania malym aptekom szukac kosztow chociazby w zrzeszaniu sie, laczeniu w wieksze organizacje i pozyskiwaniu w ten sposob lepszych cen? Masz pretensje do spoleczenstwa, ze szukaja i korzystajaz mozliwosci nabycia tego samego produktu znacznie taniej...?
[/quote]
Coś takiego było. Nazywało się Aptekarz s.a. i mieściło się na Wolskiej. Niestety przez bezmyślność zarządu i udziałowców czyli aptek nie pozostał po tym przedsiębiorstwie nawet ślad.
Avatar
Kajo / 7 stycznia 2013 o 06:52
0
[quote name='pit' timestamp='1357507946' post='717053']
Niestety tak się niszczy ostatki polskiego kapitału!!! Apteki mają w posiadaniu biznesmeni, niemający nic wspólnego z farmacją- liczy się tylko kasa i obieg pieniądza, a traci na tym oczywiście szary, zwykły człowiek, który nie zaufa juz nikomu,tj. lekarzowi, farmaceucie itp..W ten m.in.sposób niszczy sie kraj i uczciwych ludzi...
[/quote]
?????????????a kto zabrania malym aptekom szukac kosztow chociazby w zrzeszaniu sie, laczeniu w wieksze organizacje i pozyskiwaniu w ten sposob lepszych cen? Masz pretensje do spoleczenstwa, ze szukaja i korzystajaz mozliwosci nabycia tego samego produktu znacznie taniej...?
[quote name='pit' timestamp='1357507946' post='717053']
Niestety tak się niszczy ostatki polskiego kapitału!!! Apteki mają w posiadaniu biznesmeni, niemający nic wspólnego z farmacją- liczy się tylko kasa i obieg pieniądza, a traci na tym oczywiście szary, zwykły człowiek, który nie zaufa juz nikomu,tj. lekarzowi, farmaceucie itp..W ten m.in.sposób niszczy sie kraj i uczciwych ludzi...
[/quote]
?????????????a kto zabrania malym aptekom szukac kosztow chociazby w zrzeszaniu sie, laczeniu w... rozwiń
Avatar
bazyl / 7 stycznia 2013 o 04:46
0
A to wredny naród woli płacić mniej za leki, jak tu żyć
Avatar
pit / 6 stycznia 2013 o 22:32
0
Niestety tak się niszczy ostatki polskiego kapitału!!! Apteki mają w posiadaniu biznesmeni, niemający nic wspólnego z farmacją- liczy się tylko kasa i obieg pieniądza, a traci na tym oczywiście szary, zwykły człowiek, który nie zaufa juz nikomu,tj. lekarzowi, farmaceucie itp..W ten m.in.sposób niszczy sie kraj i uczciwych ludzi...
Avatar
Gość / 6 stycznia 2013 o 21:23
0
"Coraz" a nie "co raz" - byk i to dwa razy powtórzony!!!
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 26 8

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 24 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 149 17

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 405 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 7 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 27 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 9 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 22 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!