Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 grudnia 2005 r.
19:12
Edytuj ten wpis

Miękkie lądowanie na emeryturze

Autor: Zdjęcie autora Maria Balicka
0 0 A A

Dla wielu ludzi przejście na emeryturę jest szokiem. Jeszcze wczoraj zabiegani, zapracowani, wiecznie ścigający się z czasem, nagle nie wiedzą, co zrobić z nadmiarem wolnego czasu i jak żyć ze znacznie chudszym niż do tej pory portfelem. Jeśli do tego momentu przygotujemy się odpowiednio wcześnie, "awansowanie” na emeryta może odbyć się gładko, bez kłopotów, a nowy okres życia może dać nam wiele satysfakcji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Zaplanujmy, co chcemy robić, gdy będziemy już uwolnieni od konieczności zarabiania. To czas na zainteresowania, poszerzanie wiedzy, kontakty z innymi. Wiele osób radzi sobie z tym nieźle - świadczy o tym chociażby brak miejsc w klubach czy uniwersytetach trzeciego wieku.
Ale nie samymi zainteresowaniami człowiek żyje. A u nas świadczenia emerytalne nie są wysokie, często to tylko połowa otrzymywanej wcześniej płacy. Trzeba więc zrobić co tylko się da, by udokumentować swój cały staż i płace, bo od tego zależy, ile dostaniemy pieniędzy na dalsze lata życia. Obecnie funkcjonują równolegle trzy rodzaje świadczeń emerytalnych.
Stara emerytura
Osoby urodzone przed 1949 r. otrzymają emeryturę wypłacaną w całości przez ZUS, czyli w ramach tzw. pierwszego filaru. Podstawą do jej liczenia będzie długość zatrudnienia i najkorzystniejsze zarobki z wybranych (niekoniecznie kolejnych) 20 lat zatrudnienia lub z 10 kolejnych lat z ostatniego dwudziestolecia przed zgłoszeniem wniosku.
Po osiągnięciu wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, oraz udowodnieniu stażu odpowiednio: 20 i 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, można otrzymać emeryturę.
Emerytura przejściowa
Urodzeni w latach 1949-
1968 otrzymają świadczenie z ZUS, a jeśli wybrali ubezpieczenie z tzw. drugiego filaru w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, część emerytury wypłaci im ZUS, a część fundusz, do którego trafia 7,3 proc. ich składki emerytalnej.
Nowa emerytura
Najmłodsi, urodzeni po 1968 r., otrzymają pieniądze z pierwszego i drugiego filara, które są dla nich obowiązkowe. Dodatkowo (jeśli zawarły umowę tzw. trzeciego filara i ubezpieczyły się dobrowolnie w dowolnym funduszu) kwota emerytury zostanie uzupełniona o wypłaty ze zgromadzonych tam pieniędzy. Polisę możesz wykupić sam lub w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego, jeżeli Twoja firma wykupiła takie ubezpieczenie grupowe.
Okresy składkowe
Muszą je udowodnić wszyscy starający się o emeryturę. Są to przede wszystkim lata opłacania składek na ubezpieczenie społeczne: zatrudnienia, pracy nakładczej lub pracy w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych albo np. na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia bądź działalności objętej ubezpieczeniem społecznym. Wliczają się tu także okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku macierzyńskiego.
Okresy nieskładkowe
Także wpływają na wysokość świadczenia. To czas braku aktywności zawodowej, za który nie została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne. Są to np. okresy pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, nauki w szkole wyższej, urlopu wychowawczego. Suma okresów nieskładkowych nie może przekroczyć jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych.
Dowody
Zgromadź niezbędne dokumenty, zapisy o okresach zatrudnienia i wysokości zarobków w książeczce ubezpieczeniowej, świadectwie pracy bądź zaświadczenia z zakładów.
Uwaga! Dowodami poświadczającymi wysokość zarobków nie mogą być zeznania świadków.
Dokumenty
Do ZUS powinien je dostarczyć sam zainteresowany lub jego pracodawca. Aby udowodnić staż pracy i osiągane zarobki, zbieraj dowody płacenia składek, tj. otrzymywane od pracodawcy miesięczne raporty dla osoby ubezpieczonej. Przechowuj legitymację ubezpieczeniową, uzupełnioną o wpisy dotyczące czasu i miejsca zatrudnienia. Gdy zmieniasz pracę, zadbaj o to, by firma, z którą się rozstajesz, wpisała też wysokość Twoich zarobków na druku RP-7. Zachowaj także świadectwa pracy, umowy, legitymacje służbowe i zaświadczenia o odbytych studiach.
Gdzie szukać
Jeśli brakuje Ci dowodów, najpierw zgłoś się do aktualnego i poprzedniego pracodawcy. Później także do ZUS, który dysponuje listą przekształconych i zlikwidowanych firm (można ją znaleźć też na stronie www.zus.pl.) W razie kłopotów skontaktuj się z sądem rejonowym. Działają przy nim sądy rejestrowe, te mogą dysponować informacjami o firmach, które zmieniły adres lub nazwę. Szukaj także w urzędzie wojewódzkim, odwiedź archiwum państwowe.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkańcy przeciwko fermie dla miliona kur. Wójt pyta, kto tak naprawdę jest inwestorem

Mieszkańcy przeciwko fermie dla miliona kur. Wójt pyta, kto tak naprawdę jest inwestorem

Sosnówka Konsultacje w sprawie budowy kurników na ponad milion kur miały się zakończyć w listopadzie, ale wójt wydłużył termin do końca roku. Na razie wszystkie głosy są przeciwko inwestycji. Tymczasem wójt pyta rolnika, na którego działce ma powstać ferma, kto tak naprawdę jest inwestorem.

Matka zaniedbywała ją przez całe życie. Teraz córka ma płacić za jej pobyt w DPS-ie
film

Matka zaniedbywała ją przez całe życie. Teraz córka ma płacić za jej pobyt w DPS-ie

Pani Sylwia niemal od urodzenia była wychowywana przez babcię. Matka pojawiła się w jej życiu dopiero, gdy trzeba opłacać jej pobyt w DPS-ie. – Zawsze mówiłam o niej z szacunkiem, ale nie było między nami więzi. To babka była dla mnie matką – podkreśla pani Sylwia.

Kilka ekip lubelskiej klasy okręgowej będzie wiosną rozgrywać swoje mecze w roli gospodarza na obcych obiektach

Kilka ekip lubelskiej klasy okręgowej będzie wiosną rozgrywać swoje mecze w roli gospodarza na obcych obiektach

Powody takiego stanu rzeczy są bardzo różne. Jedni cierpią z powodów dyscyplinarnych, inni natomiast budują nowe obiekty.

Puławy. Powstał album i monografia Włostowic

Puławy. Powstał album i monografia Włostowic

Parafia im. św. Józefa wydała bogato ilustrowany album z monografią Włostowic. Miejskie osiedle w przeszłości było jedną z najstarszych wiosek w regionie, a jego historia sięga setek lat wstecz. Blisko 220-stronnicowa książka jest już w sprzedaży.

Podatnik zagubiony karuzelą przepisów. Jak przygotować się do rozliczenia PIT-37

Podatnik zagubiony karuzelą przepisów. Jak przygotować się do rozliczenia PIT-37

W 2022 roku pojawiło się wiele zmian w systemie podatkowym, które dotyczyły m.in. stawek PIT i zasad odprowadzania składek na podatek dochodowy oraz kwoty wolnej od podatku. Przepisy zmieniały się kilkukrotnie w ciągu roku, więc część podatników może się czuć zagubiona, co prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w przyszłorocznych deklaracjach. Polacy po raz pierwszy odczują w nich skutki Polskiego Ładu.

Dzisiaj zaczynają się zmasowane kontrole. Będą szukać brudnego zboża
galeria

Dzisiaj zaczynają się zmasowane kontrole. Będą szukać brudnego zboża

Zboże, które nie nadaje się do spożycia po przekroczeniu granicy trafia do młynów, gdzie przerabiane jest na mąkę. Taki scenariusz kreślą rolnicy. Od poniedziałku zaczynają się zmasowane kontrole.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 grudnia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 5 grudnia 2022 r.

Mundial 2022: Anglia - Senegal 3:0. Teraz pora na Francję

Mundial 2022: Anglia - Senegal 3:0. Teraz pora na Francję

Anglia bez żadnych problemów pokonała drużynę Senegalu w ramach 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. W kolejnej rundzie Synowie Albionu zmierzą się z Francją, co oznacza, że poprzeczka pójdzie zdecydowanie w górę

Krzysztof Rzączyński - dyrektor bezdomnego teatru. "Trzeba myśleć optymistycznie"
Magazyn

Krzysztof Rzączyński - dyrektor bezdomnego teatru. "Trzeba myśleć optymistycznie"

Najważniejszy jest spokój. Panika jest najgorszym, co może się zdarzyć. Trzeba myśleć o tym, czy by nie refować żagli, bo podmuch wiatru może być za silny. Refowanie żagli to – przekładając na instytucję – takie dostosowanie planów finansowych, żeby przetrwać, żeby bilans zamknąć dodatnio, ale też zrealizować dobre i ważne dla widzów przedstawienia. W innej sytuacji, kiedy wieje korzystny wiatr, trzeba żagle rozwinąć, żeby zwiększyć prędkość. A zatem spokój i dobra nawigacja są najważniejsze – Rozmowa z Krzysztofem Rzączyńskim, dyrektorem Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie

Św. Mikołaj jeździ... wąskotorówką. Będzie kolejny taki kurs

Św. Mikołaj jeździ... wąskotorówką. Będzie kolejny taki kurs

Nawet hymn państwowy śpiewały dzieci mikołajowi jadącemu w pociągu, gdy prosił je o piosenkę lub wiersz. Nadwiślańska Kolej Wąskotorowa zorganizowała w niedzielę specjalny przejazd, któremu patronował św. Mikołaj. Chętnych było tylu, że 11 grudnia powtórka!

Pani Marta się w końcu przełamała. Napisała ogłoszenie. Poprosiła o pomoc
Magazyn

Pani Marta się w końcu przełamała. Napisała ogłoszenie. Poprosiła o pomoc

Jeszcze nigdy na facebookowych grupach poświęconych oddawaniu żywności, wymianom przedmiotów i pomocy sąsiedzkiej nie pojawiało się tak dużo próśb o wsparcie, jak teraz.

Nia Clouden pożegnała się z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

Nia Clouden pożegnała się z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

Polski Cukier AZS UMCS Lublin miał regulaminową pauzę w rozgrywkach. Przerwy nie mieli jednak klubowi działacze, którzy dokonali zmian w składzie

Jerzy Bielecki z PiS nie był pierwszy. Mandat posła rzucił też Palikot
Magazyn

Jerzy Bielecki z PiS nie był pierwszy. Mandat posła rzucił też Palikot

Rok przed końcem kadencji z poselskiego mandatu zrezygnował poseł Prawa i Sprawiedliwości z Janowa Lubelskiego, Jerzy Bielecki. Polityk nie podał powodów swojej decyzji i unika kontaktu z mediami, ale wiele wskazuje na to, że jego rezygnacja była częścią politycznej układanki.

Mundial 2022: Francja – Polska 3:1. Polacy, dziękujemy za walkę!

Mundial 2022: Francja – Polska 3:1. Polacy, dziękujemy za walkę!

Reprezentacja Polski żegna się z mundialem w Katarze. W meczu 1/8 finału Biało-Czerwoni przegrali z obrońcami trofeum Francją 1:3. Pokazali jednak wolę walki, charakter i mieli pomysł na grę. Po takim meczu trudno mieć pretensje do naszych piłkarzy, bo udowodnili, że mogą być groźni nawet dla najlepszych

W niedzielę święty wyruszył ze wzgórza Czwartek. Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie. Zdjęcia
dużo zdjęć
galeria

W niedzielę święty wyruszył ze wzgórza Czwartek. Orszak Świętego Mikołaja w Lublinie. Zdjęcia

Kilkaset osób przeszło w corocznym Orszaku Świętego Mikołaja. To już dziewiąta edycja tego wydarzenia.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty