Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 lipca 2009 r.
19:29
Edytuj ten wpis

Miłośnicy wikliny opanują Ogród Saski w Lublinie

0 0 A A

Przez tydzień w Ogrodzie Saskim będą pracować uczestnicy wikliniarskiego pleneru. Wernisaż w przyszłą niedzielę. Prace zostaną tak długo, aż przeminą jak zeschłe liście

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Od poniedziałku miejski park będzie przestrzenią, w której spotkają się artyści, by stworzyć formy przestrzenne. Głównym materiałem będzie wiklina. Formy, które tam powstaną, nie zaburzą naturalnego funkcjonowania przyrody i zostaną w parku tak długa, aż przeminą jak suche liście.

Uczestnicy pleneru to artyści pochodzący z Polski, Ukrainy, a także Japonii, zajmują się oni różnymi dziedzinami sztuki (np. malarstwo, rzeźba, tkanina artystyczna, kaligrafia japońska, papier czerpany, land-art). Jedni od lat uczestniczą w plenerach wikliniarskich, inni dopiero poznają ten materiał. Każdy z uczestników (będzie ich można przez tydzień oglądać przy pracy) wniesie w miejską przestań odmienną wrażliwość.

– Wybraliśmy Ogród Saski, bo to ciekawa przestrzeń i najbardziej otwarta dla mieszkańców. Można było plener zrobić np. w Ogrodzie Botanicznym ale park jest typowo miejską przestrzenią – tłumaczy Karolina Waszczuk z Warsztatów Kultury CK, organizatorka pleneru.

W chłodzie i w cieniu

Surowiec dla artystów przyjedzie dopiero w poniedziałek ze wsi Babule zza Tarnobrzega. – Wiklina musi być trzymana w chłodzie i cieniu, bo jest specjalnie zaparzana, by była giętka i nadawała się do wyplatania – dodaje Karolina, która radzi szukać artystów w Ogrodzie Saskim od strony ul. Długosza i Al. Racławickich.

– Wiele lat temu dostrzegłam urodę wikliny. Zapach, kolor, rysunek, giętkość, możliwość formowania z wykorzystaniem splotów – mówi Maria Polakowska-Prokopiak, pracownik naukowy Wydziału Artystycznego UMCS, która weźmie udział w plenerze w Ogrodzie Saskim. – Te powstające w plenerze obiekty mają dodatkową zaletę, że wraz z porami roku i one się zmieniają. Wiklina narzuca charakter działań. Jest tworzywem, którego cechy inspirują do konkretnych rozwiązań kompozycyjnych – dodaje.

Prace, które powstaną w przestrzeni parku, będą pozbawione funkcji użytkowej.

Trzy wymiary wikliny

– Przez rysunek, kolor i trzy wymiary nawiążą do wszystkich dyscyplin artystycznych – mówi uczestniczka pleneru, która jednocześnie jest jedną z dwóch osób prowadzących warsztaty dla tych, którzy pierwszy raz zetkną się z tym tworzywem.

Artyści będą pracować w Ogrodzie Saskim od 20 do 26 lipca. Ostatniego dnia o godz. 12 zaplanowano wernisaż prac. Wstęp wolny.

Uczestnicy pleneru:

• Anna Waszczuk z Lublina. Artysta plastyk, pracownik naukowy Wydziału Artystycznego UMCS. Zajmuje się twórczością z zakresu papieru czerpanego, malarstwa, rysunku. Kurator artystyczny pleneru.

• Katarzyna Szczypior z Lublina. Architekt krajobrazu. Tworzy rysunki (szablon) i instalacje (land-art), traktując krajobraz jako tło dla sztuki.

• Jan Kamiński z Lublina. Architekt krajobrazu, pracuje w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL. Zajmuje się projektowaniem terenów zieleni, działaniami artystycznymi w krajobrazie (land-art, instalacje).

• Barbara Yoshida z Łodzi. Zajmuje się malarstwem, tkaniną artystyczną i użytkową, tworzy obiekty z wikliny i papieru. Masakatsu Yoshida (Japonia, Łódź). Prowadzi kursy kaligrafii, języka japońskiego oraz orgiami.

• Joanna Zemanek z Krakowa. Asystentka na Wydziale Malarstwa w Katedrze Interdyscyplinarnej w Pracowni Tkaniny Artystycznej.

• Dorota Sak z Łodzi. Zajmuje się twórczością w zakresie malarstwa, grafiki, sztuki włókna, wikliny artystycznej.

• Annemarie Frascoli (Szwajcaria, Kraków). Zajmuje się tworzeniem form artystycznych, korzystając z różnych technik wykonania, przy czym stosuje różnego rodzaju materiały. Prowadzi warsztaty z filcu, papieru czerpanego.

• Anna Naduda (Ukraina, Kijów). Zajmuje się malarstwem i grafiką. Realizując projekty land-art. wykorzystuje różnego rodzaju techniki i materiały.

Pozostałe informacje

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Inne
Aktywni +

Aktywni +

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

159,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Komunikaty