Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

6 maja 2018 r.
10:46

Łąka zamiast trawnika. W Lublinie jest jedna, będzie więcej?

0 13 A A

Od kilku lat kwitną już w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Gdańsku. Sieją je aktywiści z Włodawy i samorządowcy z Zamościa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Temat rzeczywiście w tym roku wystrzelił - przyznaje Maciej Podyma z warszawskiej Fundacji Łąka.

Organizację pozarządową, której głównym celem wprowadzenie do miejskich przestrzeni wiejskich krajobrazów, razem z bratem Karolem założyli w 2014 roku. - Wzorców z zachodu nie brakowało, ale w Polsce na większą skalę tym tematem nie zajmował się nikt - wspomina Maciej.

Sami się zgłaszają

Bracia „prołąkową” kampanię zaczęli od warszawskich urzędników. - Na tym etapie spodziewaliśmy się największego niezrozumienia tematu. Zapraszaliśmy ich na spotkania, staraliśmy się zarazić tematem - opowiada Podyma.
Pomysł chwycił. Łąk z każdym rokiem przybywa.

- Mury zostały przebite. Dziś są pytania tylko o to czemu tych łąk w mieście tak mało. A poszczególne dzielnice Warszawy same się do nas zgłaszają. 

Fundacja Łąka to dobry adres dla tych, którzy nie wiedza jak szybko (i możliwie najtaniej) kawałek zaniedbanego miejskiego zamienić w pachnący i kolorowy raj dla dzikich owadów.

- Zgłaszają się do nas nie tylko urzędnicy, ale też osoby prywatne po rady czy pomoc w doborze nasion. Z przyjemnością pomagamy - mówi Maciej Podyma.

Prezydent na łące

Na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi na równo wygrabionej czarnej ziemi, która za kilka tygodni buchnie kolorami dzikich kwiatów, fotografuje się prezydent Katowic (powstaje tam Łąka Centralna).

- Łąki nie potrzebują pestycydów, podlewania i koszenia. Korzysta na tym nie tylko budżet miasta, ale też środowisko - przekonuje na swojej oficjalnej stronie internetowej Urząd Miasta Zamość (pierwszą łąkę przy ul. Łukasińskiego 2E wysiały przedszkolaki i uczniowie zamojskich szkół).

A prezydent Lublina pyta na Facebooku mieszkańców, gdzie jeszcze warto posiać kolorowe dzikie kwiaty.  Bo jedna miejska łąka już jest: na skrzyżowaniu ul. Bernardyńskiej i Wyszyńskiego. Pomysł Eweliny Kruszyńskiej z Warsztatów Kultury to jedna z najlepszych realizacji I edycji Zielonego Budżetu.

- Urocza oaza przyrody w środku miasta bardzo się wszystkim podobała. Będą kolejne - zapowiada prezydent Krzysztof Żuk.
Pod postem z 24 marca kilkanaście komentarzy. Dyskusję zdominowali obrońcy Górek Czechowskich (przypominają, że właśnie tam rosną najpiękniejsze dzikie łąki w mieście), ale jest też kilka konkretnych lokalizacji.

- Analizujemy te i inne lokalizacje, ale jeszcze nic nie zostało wybrane - informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego lubelskiego Ratusza. - To wciąż etap rozeznania.

W Lublinie to „trudny temat”

Łąki w Lublinie już w 2014 roku zapowiadała Hanna Pawlikowska jak tylko objęła stanowisko Miejskiego Architekta Zieleni w lubelskim ratuszu.

Przez długi czas nic jednak się w tej sprawie nie działo. Powód? Łąki pięknie wyglądają, ale wcale nie od chwili gdy stopnieje śnieg aż do później jesieni. Zanim kwiaty wyrosną, przez kilka tygodni zamiast trawnika jest pas czarnej ziemi. Późną jesienią, gdy łąka się wysieje i pora ją skosić, też to najlepiej nie wygląda.

Poza tym, gdy zbyt długo nikt nie zjawia się z kosiarką, w Biurze Miejskiego Architekta Zieleni rozdzwaniają się telefony. Bo jeśli teren nie jest koszony to znaczy, że jest zaniedbany. - Łąki to trudny temat - przyznają urzędnicy.

Przekonała sąsiadów. Będzie łąka

Za kilka tygodni łąka zakwitnie pod blokiem przy ul. Jana Pawła II 33 we Włodawie.

- Latem, po skoszeniu, ten trawnik wygląda jak przysłowiowe klepisko - mówi Edyta Gałan. - Stąd wziął się nasz pomysł na urządzenie tam kwietnej łąki. Wiem, że w kraju to coraz bardziej popularne rozwiązanie.

Pani Edyta do pomysłu, by po południowej stronie budynku tradycyjny trawnik zastąpić łąką, przekonała sąsiadów i prezesa Włodawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Kilkanaście arów zostało już obsiane i ogrodzone (by nikt nie rozpędził się tu z kosiarką).

- Liczymy, że kiedy nasza łąka rozkwitnie, szybko znajdziemy naśladowców - mówi włodawianka.
A prezes WSM, nie ukrywa, że liczy się też to, że kwietne łąki kosi się najwyżej raz w sezonie. Dla spółdzielni oznacza to więc spore oszczędności.

Łąka na EXPO i walce ze smogiem

- Cały czas składamy wnioski o dofinansowania - mówi prezes Fundacji Łąka, której zespół liczy obecnie pięć osób. - Chcemy być na przykład na EXPO 2024 w Łodzi. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy.

Pomysł braci Podymów na łódzkie EXPO to naturalne ogrody i - oczywiście - łąki. - Marzy nam się centrum dzikich kwiatów. Wszyscy producenci nasion z Europy w jednym pawilonie.

Kolejny pomysł to centra produkujące nasiona działające na zasadzie franczyzy społecznej. - Byłyby prowadzone razem ze Stowarzyszeniem Monar. Mamy już dwie lokalizacje. Ośrodki mieszczą się w byłych PGR-ach, więc jest tam wszystko co potrzeba: dużo ziemi i rąk do pracy. Złożyliśmy już wniosek w tej sprawie do Ministerstwa Pracy.

I jeszcze coś.

- To będzie hit! - nie ma wątpliwości Macie Podyma. - Wyspecjalizowana w łapaniu szkodliwych pyłów mieszanka antysmogowa.
Naukowiec, który zajmuje się tematem, już jest. Potrzeba jeszcze tylko pieniędzy. I czasu. Podyma szacuje, że jeśli uda się uzyskać na ten projekt dofinansowanie, to badania terenowe zajmą około dwóch lat.
(BAR)

Pozostałe informacje

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Był nietrzeźwy

Radzyńska policja zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Opla, który wyprzedzał inny pojazd tuż przed przejściem. Oprócz wysokiego mandatu, może długo posiedzieć za kratkami.

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Próbowała przemycić półszlachetne kamienie. Miały być ozdobą akwarium

Podróżna tłumaczyła, że to zwyczajne kamienie ozdobne, które miały wypełnić jej akwarium. W Terespolu udaremniono przemyt 8 kg Czaroitu.

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zawodniczki Cementu-Gryfa Chełm wróciły z mistrzostw Polski z medalami

Zmagania toczyły się w kategorii U 20 i U 23. Na najwyższym stopniu podium stanęły Alicja Nowosad, Olga Padoshyk i Daniela Tkaczuk. Natomiast wicemistrzyniami kraju zostały Wiktoria Kamela i Marta Gajowniczek

Za nami już kolejny festiwal 3k6!
Wideo
film

Za nami już kolejny festiwal 3k6!

Gracze z całej Polski i nie tylko, w ubiegły weekend zjechali się do Lublina, aby wspólnie rywalizować!

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów
Wideo
film

Rodzina w komplecie! Pisklęta wróciły do gniazda sokołów

Nadszedł ten dzień, na który czekali wszyscy obserwatorzy ptasiej telenoweli z komina elektrociepłowni Wrotków. Do gniazda wróciły odchowane przez sokolnika pisklęta.

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę  na mandat?
Dzień Wschodzi
film

Bitwa o Europę nabiera tempa - czy Mirosław Piotrowski ma szansę na mandat?

Opadł bitewny kurz walki o samorządy, a na horyzoncie kolejna bitwa. Tym razem o miejsca w parlamencie europejskim. Po przerwie do Brukseli chce wrócić prof. Mirosław Piotrowski. Był już europosłem przez 3 kadencje z poparcia Ligi Polskich Rodzin oraz Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem kandyduje z listy Konfederacji. Z jakimi szansami na sukces? Zapraszamy do obejrzenia.

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami druga kolejka Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Zwycięstwa odniosły Ekolodzy Eco-World, Kelnerzy MTS Akapelka i Piekarze Adampol Team

Gnojowica i płonące opony pod domem wójta Dorohuska. Policja ma sprawcę
AKTUALIZACJA

Gnojowica i płonące opony pod domem wójta Dorohuska. Policja ma sprawcę

Wczoraj rolnicy przed domem wójta Dorohuska Wojciecha Sawy wylali gnojówkę i podpalili opony. Był to odwet za rozwiązanie protestu na granicy. Dzisiaj po południu policja poinformowała, że ustaliła sprawcę incydentu. I będzie wnioskować do sądu o jego ukaranie.

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie
Wybory 2024

Rafał Zwolak: Pogodzimy Zamość, bo moją partią są ludzie

W pierwszej turze wyborów jego przewaga nad urzędującym prezydentem sięgnęła 2854 głosów. W drugiej była jeszcze większa. Różnica wyniosła 6035 głosów. O nocy wyborczej, planach na przyszłość, również kadrowych i jego konkurencie rozmawiamy z Rafałem Zwolakiem, zwycięzcą wyborów prezydenckich w Zamościu.

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

GIS ostrzega: tej mąki lepiej nie kupuj

Główny Inspektorat Sanitarny wycofał niektóre partie mąki migdałowej. Wszystko przez nadmiar aflatoksyn

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty