Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 maja 2015 r.
13:00

Najlepsze majowe nalewki. Jak je zrobić?

Nalewka na pączkach sosny leczy przeziębienie. Na kwiatach czarnego bzu wzmacnia odporność. Nalewka na kwiatach głogu koi skołatane nerwy i wzmacnia serce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skąd wzięły się nalewki? Z pracowni alchemików. W średniowieczu na liściach owadożernej rosiczki sporządzano słynne rosolisy. Miodowa ciecz, którą wydzielała miała wzmacniać organizm jak dziś żeń-szeń. Alchemicy udoskonalali lek z rosiczki miodem, potem ziołami. Następnie płatkami róż czy fiołkami. O odkryciach alchemików zwiedzieli się zakonnicy. Z klasztorów nalewki trafiły do polskich dworów. A dziś robienie nalewek jest w modzie.

Trochę historii

Nalewki trzymano w specjalnych pomieszczeniach, zwanych apteczkami. W pałacach apteczką były rozległe piwnice. W bogatych dworach: osobna izba w sąsiedztwie jadalni. W uboższych: kredens z przepastnymi półkami. Albo dwie szafki zamykane na klucz. Jedna „dla zdrowia czyli jako lekarstwa”. Druga „dla wygody i przyjemności czyli jako przysmaki”.

Wyrabianie nalewek wymagało wiedzy z zakresu rektyfikacji, botaniki, ogrodnictwa. Nic dziwnego, że Karolina z Potockich Nakwaska, autorka księgi „Dwór wiejski. Dzieło poświęcone gospodyniom polskim przydatne i osobom w mieście mieszkającym”, namawiała panie do eksperymentów apteczkowych.
Matki uczyły córki sporządzać mikstury na owocach i ziołach, które miały działanie lecznicze, a przy okazji świetnie smakowały. Zamiłowaniu do wyrabiania nalewek towarzyszyło kolekcjonowanie pięknych karafek i kieliszków. Wielkim znawcą nalewek i nalewkowych akcesoriów był malarz Franciszek Starowieyski. Twierdził, że nalewka musi mieć co najmniej 45 % mocy, wtedy smak owoców dociera do kubków smakowych.

Nalewka sosnowa

To już ostatni moment, żeby nastawić aromatyczną nalewkę na pędach sosny. Pamiętajcie, żeby zbierać je z dala od dróg. Zebrać młode boczne przyrosty sosen. W dużym słoju ułożyć warstwę pędów sosnowych, warstwę cukru, warstwę pędów aż do zapełnienia słoja. Wlać kieliszek spirytusu. Odstawić w słoneczne miejsce na dwa tygodnie, aż cały cukier się rozpuści.

Zlać syrop, który jest doskonały na kaszel. To, co zostało zalać spirytusem zmieszanym z wodą. Zostawić na 3 tygodnie, zlać, a pędy zalać alkoholem ponownie. Do sosnówki można dodać jałowiec suszony lub cytrynę, można ją także osłodzić miodem. Nalewka najlepsza jest po 6 miesiącach.

Czarny bez

Jeszcze możecie zapolować w cienistym lesie na kwiaty bzu czarnego, które służą do wyrobu cennej nalewki. Ale niedojrzałe kwiaty i liście zawierają szkodliwe substancje. Dlatego kwiaty muszą być dojrzałe. Napar z kwiatów stosuje się zwłaszcza przy grypach i przeziębieniach (ma działanie napotne i przeciwgorączkowe). A oto przepis Iwony Witt-Czuprzyńskiej z Warszawy, której nalewka z czarnego bzu zachwyciła jurorów lubelskich turniejów.

Składniki: 50 baldachimów kwiatu czarnego bzu, 2 cytryny, 2-3 limonki, ok. 70 dkg cukru, 1 łyżeczka korzenia arcydzięgla, litr wody, litr spirytusu (97%).

Wykonanie: umieszczone w słoju baldachimy kwiatowe, poprzekładane pokrojonymi w plastry cytrynami, zalać ostudzonym syropem zrobionym z wody i cukru. Słój nakryć gazą lub płótnem i pozostawić w nasłonecznionym miejscu na ok. 10 dni. Należy codziennie mieszać całość wyparzoną drewnianą łyżką i co jakiś czas sprawdzać, czy nic nie fermentuje.

Po tym czasie zlać syrop i dodać do niego sok z limonek oraz spirytus. Przelać do dwóch litrowych butelek, dodając do każdej po pół łyżeczki korzenia arcydzięgla.

Przez 4 tygodnie wstrząsać co jakiś czas butelkami. Przez następne 2 tygodnie dać nalewom spokój. Wreszcie przefiltrować je i odstawić na co najmniej 3-4 tygodnie, by dojrzały.

Nalewka na kwiatach głogu

Głóg właśnie kwitnie. W ludowej medycynie jego kwiaty i owoce służyły do wyrobu naparów, które obniżają ciśnienie, uszczelniają naczynia krwionośne, wzmacniają serce, działają przeciwmiażdżycowo. - Dzięki temu nie puchną nogi, nie robią się żylaki, a takie nerwusy jak ja stają się bardziej wyciszone, a serducho przestaje kołatać jak szalone. Taki jest głóg - mówi Witt-Czuprzyńska.

Na podstawie starych podręczników zielarskich opracowała recepturę na nalewkę na kwiatach głogu. Jak zrobić leczniczą nalewkę z kwiatów głogu? Najpierw trzeba zerwać 3 litrowy słój kwiatów głogu, dokładając kilka młodych listków. Następnie zalać kwiaty wódką i odstawić na 2 tygodnie w ciemne, zaciszne miejsce.

Następnie zrobić sycony miód. - Jak przygotować taki miód? Rozpuszczamy go w wódce (w proporcji pół na pół) w kąpieli wodnej (garnek z miodem i wódką wstawiamy do większego gara wypełnionego gorącą wodą), gotując na wolnym ogniu, bez doprowadzania do wrzenia. Najlepiej nada się do tego miód akacjowy lub wiosenny wielokwiatowy, łąkowy - mówi Iwona Witt-Czuprzyńska.

Nalew w słoju należy osłodzić tak przygotowanym miodem i odstawić w ciemne miejsce na 2 tygodnie. Następnie odcedzić płatki, przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka powinna dojrzewać co najmniej trzy miesiące.

Wedle powyższej receptury możemy nastawić aromatyczne nalewki na kwiatach pigwowca, dzikiej czereśni, gruszy, wiśni.

Na kwiatach akacji

Osobne miejsce należy się nalewce na kwiatach akacji.

Składniki: 2 szklanki kwiatów akacji, litr spirytusu, jedna cytryna, pół litra wody, szklanka miodu lipowego.

Wykonanie: kwiaty zalać spirytusem, odstawić na 3 tygodnie. Odcedzić, połączyć z syropem przygotowanym z miodu i wody, dodać sok z cytryny. Wymieszać, odstawić na 7 dni. Przefiltrować, rozlać do butelek. Odstawić na 6 miesięcy.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty