Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 grudnia 2016 r.
8:22

Nowy przystanek kolejowy powstanie na Czubach. Ale jak do niego dojedziemy?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
87 26 A A

Jest problem – przyznają miejscy urzędnicy pytani o budowę dojazdu do nowego przystanku kolejowego Lublin-Zachód, który ma powstać na wysokości os. Poręba. I na razie wstrzymują się z projektowaniem drogi do torów. – Czekamy na kolejarzy – tłumaczą

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowy przystanek kolejowy (podkreślmy: nie będzie tu dworca) powstać ma w pobliżu największej na Czubach pętli komunikacyjnej „os. Poręba” (na zdjęciu). Mają tu stawać zarówno pociągi regionalne, jak też dalekobieżne. Wyspowy peron planowany jest pomiędzy torami, a w nasypie ma powstać tunel dla pieszych, którym będzie można przejść zarówno na peron, jak też dalej, do lasu Stary Gaj.

Taka budowa planowana jest przy okazji modernizacji torów między Lublinem a Otwockiem. Roboty zleca kolej, ale zajmuje się tylko swoją częścią. Na miasto spada natomiast budowa dojazdu do nowego przystanku. A o tym na razie jest cicho, w budżecie Lublina na przyszły rok nie ma nawet pieniędzy na opracowanie projektu takiej drogi. – Będziemy projektować ten dojazd, gdy będziemy wiedzieli, że kolej wywiąże się z zapowiedzi – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent miasta.

Kolej do tej pory nie zdołała rozstrzygnąć trwającego już ponad rok przetargu na przebudowę torów. Mimo to zapewnia, że w czerwcu prace ruszą. – Wykonawca zostanie wyłoniony w pierwszym kwartale przyszłego roku – deklaruje Łukasz Kwasiborski ze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Dojazd do przystanku Lublin-Zachód nie jest potrzebny od zaraz, bo modernizacja torów zakończy się w 2019 lub 2020 r. Problemem nie jest brak czasu, ale brak miejsca na prowadzenie dojazdu.

– Odległość między ul. Granitową a planowanym przystankiem to ok. 150 m, a różnica poziomu terenu wynosi 14 m. W związku z tym stworzenie odpowiedniego dojazdu, mieszczącego się w przepisach dotyczących dopuszczalnego spadku drogi, stanowi spore wyzwanie – przyznaje Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Ale zapewnia: – Będziemy pracować nad rozwiązaniem, które zapewni dojazd do tego przystanku.

Dojazdu do dziś nie doczekał się przystanek kolejowy Lublin Ponikwoda uruchomiony wiosną 2013 r. Co prawda nie jest tak ważny jak ten planowany na Czubach, ale i tu miasto obiecywało budowę dojazdu wraz z pętlą dla komunikacji miejskiej. Wciąż jest tu błoto, bo ul. Trześniowska pozostała tylko na papierze. Nową jezdnię, kosztem 2,5 mln zł, doprowadzono tylko do ul. Szarotkowej. Dalszy odcinek czeka na lepsze czasy.

– Konieczna byłaby aktualizacja projektu sporządzonego w 2014 r. – wyjaśnia Kieliszek. Na razie nie ma na to pieniędzy w miejskiej kasie. Ile kosztowałoby doprowadzenie jezdni do torów? – W roku 2014 r. koszt szacowano na ok. 5,5 mln zł, wraz z pętlą autobusową.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 00:01
0
:-)))))
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 00:00
0
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 23:28
0
Dobrze że wszystko jest zaplanowane i przemyślane. Poczekalnia w tunelu do lasu. Toalety ekologiczne w lesie. Parkingi już są na istniejących osiedlach. Leśniczy i strażacy mogą dojechać do stacji nową drogą przeciwpożarową przez las. Z obwodnicy można będzie szybko i wygodnie dojechać ulicą Węglinek. Ludzie ze Stasina będą mieli dzięki ekranom więcej spokoju.Będą mogli do Lublina przejść przez tunel przy okazji zbierając grzyby w lesie a w nocy wskazać drogę do miasta zabłąkanym w rezerwacie podróżnym.
Avatar
Lublinianka / 30 grudnia 2016 o 21:44
0
Perspektywicznie myślący ludzie powinni zrobić przystanek przed lasem z dojazdem od strony Stasina. Wzdłuż torów jest dużo miejsca na parkingi. Niestety ktoś się uparł i będzie to chyba jedyny dworzec z przejściem DO LASU!!!! Mieszkańcy poręby to chyba walczą bardziej o to wyjcie do lasu a nie przystanek. Ten las to będzie strasznie niebezpieczne miejsce i przystanek również. Oczywiście z Konopnicy i Sasina nadal nie będzie dojazdu. BRAWO GENIUSZE ROZWOJU zniszczycie rezerwat, stworzycie niepraktyczną stację bez obustronnego dojazdu i parkingów." Mieszkam na Szafirowej i jestem w ogóle przeciwna temu pomysłowi. Nie potrzebuję zadnego tunelu do lasu. Uważam , że jeśli już ,  to przystanek w Stasinie. Natomiast tu nic bym nie ruszała. Ten cały przystanek kolejowy, budowa dojazdow, parkingow itd zniszczy to piękne miejsce.  Świetny pomysł ! ! Popieram ☺
Perspektywicznie myślący ludzie powinni zrobić przystanek przed lasem z dojazdem od strony Stasina. Wzdłuż torów jest dużo miejsca na parkingi. Niestety ktoś się uparł i będzie to chyba jedyny dworzec z przejściem DO LASU!!!! Mieszkańcy poręby to chyba walczą bardziej o to wyjcie do lasu a nie przystanek. Ten las to będzie strasznie niebezpieczne miejsce i przystanek również. Oczywiście z Konopnicy i Sasina nadal nie będzie dojazdu. BRAWO GENIUSZE ROZWOJU zniszczycie rezerwat, stworzycie niepraktyczną stację bez obustronnego dojazdu i parkin... rozwiń
Avatar
Lublinianka / 30 grudnia 2016 o 21:38
0
Świetny pomysł ! ! Popieram ☺
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 21:27
0
Fakt. Sam przystanek to za mało. Musi być parking, punkty handlowe, toalety, gastronomia, schody ruchome....co mi to przypomina..... centrum handlowe? A na poważnie, mieszkam niedaleko i dalej nie wiem po co ten przystanek. Akurat od nas na dworzec PKP jest całkiem blisko i dojazd jest ok. Na marginesie, to nie może być skrzyżowanie Szafirowej z ul. Weglinek bo w tym miejscu nie ma pętli autobusowej, pętla jest przy Granitowej, jak mówi Miasto, i to tam na logikę powinien być przystanek kolejowy żeby był dojazd. Miasto ma świętą rację, ze czeka na PKP bo nie wiadomo kiedy oni tam zakończą proces decyzyjny a co dopiero inwestycyjny. Ja ze swojej strony mam nadzieję i mocno trzymam kciuki, że jeszcze przez następne 50 lat nic z tego nie wyniknie.
Fakt. Sam przystanek to za mało. Musi być parking, punkty handlowe, toalety, gastronomia, schody ruchome....co mi to przypomina..... centrum handlowe? A na poważnie, mieszkam niedaleko i dalej nie wiem po co ten przystanek. Akurat od nas na dworzec PKP jest całkiem blisko i dojazd jest ok. Na marginesie, to nie może być skrzyżowanie Szafirowej z ul. Weglinek bo w tym miejscu nie ma pętli autobusowej, pętla jest przy Granitowej, jak mówi Miasto, i to tam na logikę powinien być przystanek kolejowy żeby był dojazd. Miasto ma świętą rację, ze... rozwiń
Avatar
rb / 30 grudnia 2016 o 18:21
0
Konieczne dla odblokowania Lublina uruchomienie kolei metropolitalnej.Sam przystanek to chyba za mało.Potrzebny nawet  prosty budynek z poczekalnią toaletami czy nawet  drobnym punktem handlowym..Przecież inwestycja ta była planowana 50 lat temu. Wtedy przewidywano rozwój Lublina w tym kierunku,i potrzebę rozbudowy infrastruktury kolejowej.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 17:49
0
A na nasypie trzeba zasadzić szczaw i mirabelki.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 16:20
0
o! a w komentarzach sami eksperci.... że też Ci niewiedzący nie wiedzą kogo zapytać... ;)
Avatar
dobrarada / 30 grudnia 2016 o 15:55
0
Wypowiedź Pana Kieliszka zdradza nam, że urząd miasta dalej NIE MA POJĘCIA gdzie ten przystanek będzie. To ja może podpowiem: wejście na przystanek będzie znajdować się jakieś 150 metrów na południowy wschód od skrzyżowania ulicy Szafirowej z ul. Węglinek więc najłatwiej zorganizować dojazd od tego miejsca.
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 00:01
0
:-)))))
Avatar
Gość / 31 grudnia 2016 o 00:00
0
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 23:28
0
Dobrze że wszystko jest zaplanowane i przemyślane. Poczekalnia w tunelu do lasu. Toalety ekologiczne w lesie. Parkingi już są na istniejących osiedlach. Leśniczy i strażacy mogą dojechać do stacji nową drogą przeciwpożarową przez las. Z obwodnicy można będzie szybko i wygodnie dojechać ulicą Węglinek. Ludzie ze Stasina będą mieli dzięki ekranom więcej spokoju.Będą mogli do Lublina przejść przez tunel przy okazji zbierając grzyby w lesie a w nocy wskazać drogę do miasta zabłąkanym w rezerwacie podróżnym.
Avatar
Lublinianka / 30 grudnia 2016 o 21:44
0
Perspektywicznie myślący ludzie powinni zrobić przystanek przed lasem z dojazdem od strony Stasina. Wzdłuż torów jest dużo miejsca na parkingi. Niestety ktoś się uparł i będzie to chyba jedyny dworzec z przejściem DO LASU!!!! Mieszkańcy poręby to chyba walczą bardziej o to wyjcie do lasu a nie przystanek. Ten las to będzie strasznie niebezpieczne miejsce i przystanek również. Oczywiście z Konopnicy i Sasina nadal nie będzie dojazdu. BRAWO GENIUSZE ROZWOJU zniszczycie rezerwat, stworzycie niepraktyczną stację bez obustronnego dojazdu i parkingów." Mieszkam na Szafirowej i jestem w ogóle przeciwna temu pomysłowi. Nie potrzebuję zadnego tunelu do lasu. Uważam , że jeśli już ,  to przystanek w Stasinie. Natomiast tu nic bym nie ruszała. Ten cały przystanek kolejowy, budowa dojazdow, parkingow itd zniszczy to piękne miejsce.  Świetny pomysł ! ! Popieram ☺
Perspektywicznie myślący ludzie powinni zrobić przystanek przed lasem z dojazdem od strony Stasina. Wzdłuż torów jest dużo miejsca na parkingi. Niestety ktoś się uparł i będzie to chyba jedyny dworzec z przejściem DO LASU!!!! Mieszkańcy poręby to chyba walczą bardziej o to wyjcie do lasu a nie przystanek. Ten las to będzie strasznie niebezpieczne miejsce i przystanek również. Oczywiście z Konopnicy i Sasina nadal nie będzie dojazdu. BRAWO GENIUSZE ROZWOJU zniszczycie rezerwat, stworzycie niepraktyczną stację bez obustronnego dojazdu i parkin... rozwiń
Avatar
Lublinianka / 30 grudnia 2016 o 21:38
0
Świetny pomysł ! ! Popieram ☺
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 21:27
0
Fakt. Sam przystanek to za mało. Musi być parking, punkty handlowe, toalety, gastronomia, schody ruchome....co mi to przypomina..... centrum handlowe? A na poważnie, mieszkam niedaleko i dalej nie wiem po co ten przystanek. Akurat od nas na dworzec PKP jest całkiem blisko i dojazd jest ok. Na marginesie, to nie może być skrzyżowanie Szafirowej z ul. Weglinek bo w tym miejscu nie ma pętli autobusowej, pętla jest przy Granitowej, jak mówi Miasto, i to tam na logikę powinien być przystanek kolejowy żeby był dojazd. Miasto ma świętą rację, ze czeka na PKP bo nie wiadomo kiedy oni tam zakończą proces decyzyjny a co dopiero inwestycyjny. Ja ze swojej strony mam nadzieję i mocno trzymam kciuki, że jeszcze przez następne 50 lat nic z tego nie wyniknie.
Fakt. Sam przystanek to za mało. Musi być parking, punkty handlowe, toalety, gastronomia, schody ruchome....co mi to przypomina..... centrum handlowe? A na poważnie, mieszkam niedaleko i dalej nie wiem po co ten przystanek. Akurat od nas na dworzec PKP jest całkiem blisko i dojazd jest ok. Na marginesie, to nie może być skrzyżowanie Szafirowej z ul. Weglinek bo w tym miejscu nie ma pętli autobusowej, pętla jest przy Granitowej, jak mówi Miasto, i to tam na logikę powinien być przystanek kolejowy żeby był dojazd. Miasto ma świętą rację, ze... rozwiń
Avatar
rb / 30 grudnia 2016 o 18:21
0
Konieczne dla odblokowania Lublina uruchomienie kolei metropolitalnej.Sam przystanek to chyba za mało.Potrzebny nawet  prosty budynek z poczekalnią toaletami czy nawet  drobnym punktem handlowym..Przecież inwestycja ta była planowana 50 lat temu. Wtedy przewidywano rozwój Lublina w tym kierunku,i potrzebę rozbudowy infrastruktury kolejowej.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 17:49
0
A na nasypie trzeba zasadzić szczaw i mirabelki.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2016 o 16:20
0
o! a w komentarzach sami eksperci.... że też Ci niewiedzący nie wiedzą kogo zapytać... ;)
Avatar
dobrarada / 30 grudnia 2016 o 15:55
0
Wypowiedź Pana Kieliszka zdradza nam, że urząd miasta dalej NIE MA POJĘCIA gdzie ten przystanek będzie. To ja może podpowiem: wejście na przystanek będzie znajdować się jakieś 150 metrów na południowy wschód od skrzyżowania ulicy Szafirowej z ul. Węglinek więc najłatwiej zorganizować dojazd od tego miejsca.