Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 kwietnia 2011 r.
17:01
Edytuj ten wpis

Pacjentka doniosła na lekarkę. A ona ją pozwała i wygrała w sądzie

0 85 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Pacjentka obsmarowała lekarkę w skardze do zwierzchnika. Mało tego. Rozesłała donos do kilku instytucji. Pani doktor poszła do sądu. Dostanie odszkodowanie za naruszenie dobrego imienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lekarka z Państwowego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie wytoczyła proces pacjentce.

Kobiety zetknęły się w izbie przyjęć. Pacjentka narzekała na ból nogi. Leczyła się od tygodnia u lekarze rodzinnego. W szpitalu pojawiła się, bo noga znowu zaczęła boleć. Lekarka, oceniła że pacjentka nie wymaga leczenia na oddziale ratunkowym. Poradziła jej, by poszła do lekarza rodzinnego, który pełnił całodobowy dyżur w przychodni, zaledwie 150 metrów od szpitala. Pacjentka wezwała policję. Patrol przyjechał do szpitala, zorientował się, o co chodzi i odjechał.

Postawa lekarki była "niegodna zawodu” napisała pacjentka w skardze, którą wysłała do dyrekcji szpitala i do wiadomości Izby Lekarskiej i sejmiku wojewódzkiego. W piśmie wyliczyła swoje zarzuty.

Dyrekcja szpitala z ul. Jaczewskiego przyznała, że błędem było niewydanie pacjentce karty informacyjnej. Pozostałe działania lekarki uznała za prawidłowe.

Na tym sprawa się nie zakończyła. Pani doktor wytoczyła pacjentce proces o ochronę dóbr osobistych. Domagała się 5 tys. złotych zadośćuczynienia. Pacjentka broniła się, że miała konstytucyjne prawo do krytyki. Sąd Rejonowy w Lublinie doszedł do wniosku, że zarzuty wobec lekarki były w znacznej mierze nieprawdziwe, a użyte tam określenia naruszały jej cześć. Zdecydował, że pacjentka ma zapłacić 2,5 tys. zł zadośćuczynienia. Kobieta odwoływała się.

– Jej apelacja nie została uwzględniona – mówi Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Adam Sandauer, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere, obawia się tego, że taki wyrok ograniczy prawo do krytyki.

– Karanie finansowe autora skargi, nawet takiego, który nie ma racji, może doprowadzić do tego, że ludzie będą się bali pisać jakiekolwiek skargi – mówi. – Przecież skarga pacjentki była skierowana tylko do organów kontrolnych szpitala, nie zawierała wulgaryzmów.

– W skargach wobec lekarzy padają nawet takie określenia jak "morderca” albo "nie powinien leczyć ludzi” – cytuje Janusz Hołysz, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej przy Lubelskiej Izbie Lekarskiej. – Myślę, że lekarze zaczną na to reagować. Takich spraw w kraju jest coraz więcej.

Od niedawna samorząd lekarski zbiera sygnały o fizycznej i słownej agresji wobec jego członków. Naczelna Izba Lekarska uruchomiła stronę internetową, dzięki której monitoruje to zjawisko. – Nie może być tak, że jesteśmy opluwani i na to nie reagujemy – dodaje Hołysz.

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 20:32
0
Przed 6 laty sam miałem podobną sytuację. Córka pacjentki słała paszkwile na mnie do dyrekcji i Izby Lekarskiej. Wygrałem w sądzie i Izbie Lekarskiej córka pacjentki zapłaciła na WOŚP 2000 zł.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 13:20
0
I bardzo dobrze, że kobietę ukarali. Może wreszcie trochę się ukróci wyzywanie i obrażanie lekarzy w ramach "bo mi się należy". A pan Sandauer niech się tak nie martwi polskich pacjentów, oni sobie świetnie radzą i potrafią zadbać o swoje sprawy i tak mają o wiele lepiej niż pacjenci w krajach zachodnich.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 05:08
0
Brawo do lekarki! Zapewne pacjentka wiedziała gdzie powinna sie udać z bólem nogi jeśli była już w trakcie leczenia...
Avatar
Pacjent innego SOR / 2 stycznia 2017 o 18:16
0
W przypadku tej pacjentki - ona zwróciła się o leczenia nogi, jak rozumiem, a nie o opanowanie ataku bólu. W pierwszym przypadku - SOR absolutnie nie jest od tego, w drugim - OK. Trzeba wiedzieć, o co się prosi... I mówię to jako okazjonalny pacjent SOR.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 15:13
0
Moze cos sie w koncu w tym kraju zmieni... bo takie roszczeniowe bydlo przychodzi do lekarza, ze czasami glowa boli... A w artykule... klasyka gatunku... niech placi a ten Sandalek niech sie nie wtraca...
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 12:39
0
Mamy w mieście panią doktor, która za przeproszeniem siedzi tam za karę - nie raz i nie dwa dala we znaki swoje chamstwo. Narzeczonemu zamiast dać skierowanie do specjalisty, czy coś powiedziała "Jak Pana boli kręgosłup to się proszę zwolnić z pracy". Mi w ciąży, fakt faktem - niby mdłości są normalne - ale u mnie nie występowały wcześniej, tylko ten jeden raz co się do niej udałam zamiast pomóc, powiedziała "Tyle kobiet dziennie rzygam a pani wymyśla przerażona", się potem okazało - spędziłam tydzień w szpitalu a wystarczyło by mi owy LEKARZ pomógł.. Zresztą...brak kolejki do jej osoby, sam świadczy o sobie.
Mamy w mieście panią doktor, która za przeproszeniem siedzi tam za karę - nie raz i nie dwa dala we znaki swoje chamstwo. Narzeczonemu zamiast dać skierowanie do specjalisty, czy coś powiedziała "Jak Pana boli kręgosłup to się proszę zwolnić z pracy". Mi w ciąży, fakt faktem - niby mdłości są normalne - ale u mnie nie występowały wcześniej, tylko ten jeden raz co się do niej udałam zamiast pomóc, powiedziała "Tyle kobiet dziennie rzygam a pani wymyśla przerażona", się potem okazało - spędziłam tydzień w szpitalu a wysta... rozwiń
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 10:43
0
Pewnie to była Dorota! Przypadek blachy, oczywiście nie do leczenia w sor ale znając panią dr to pewnie sprowokowała do takiego zachowania..jest w tym mistrzem..
Avatar
Kowal / 1 stycznia 2017 o 13:00
0
Dlaczego kolego przestaje być zabawne wystarczy tylko zobaczyć jak się zachowują katolicy w święta Bożego Narodzeni, pijaństwo bójki domowe o awantury a później pierwsza ławka w kościele żeby ludzie widzieli ze żarliwie się modli... Pozatym kto z katolików bezinteresownie pomoże drugiemu??? Tylko psioczycie i opluwać się umiemy nawzajem... przykra choć nie miła prawda... dziś w sylwestrowa noc cały dyżur przejeździlem do pijanych w dupę katolików co bili własne żony i dzieci... a wiec nie mówmy o religii bo katolicy baj mniej wierza w swojego Boga. To moje zdanie poparte obserwacjami wielu środowisk i rodzin. Elo
Dlaczego kolego przestaje być zabawne wystarczy tylko zobaczyć jak się zachowują katolicy w święta Bożego Narodzeni, pijaństwo bójki domowe o awantury a później pierwsza ławka w kościele żeby ludzie widzieli ze żarliwie się modli... Pozatym kto z katolików bezinteresownie pomoże drugiemu??? Tylko psioczycie i opluwać się umiemy nawzajem... przykra choć nie miła prawda... dziś w sylwestrowa noc cały dyżur przejeździlem do pijanych w dupę katolików co bili własne żony i dzieci... a wiec nie mówmy o religii bo katolicy baj mniej wierza w swojeg... rozwiń
Avatar
Gość / 1 stycznia 2017 o 12:47
0
Popieram postawę Pani doktor, nie możemy się dać wsiąść na krzyk ludzi którzy często w życiu zajmowali się jedynie sprzątaniem a dziś są najmądrzejsi i wykorzystują system ratownictwa na każdym kroku, od biegunek przez temperatury po stare urazy sprzed miesiąca bo się nie chce iść do lekarza!!!! W normalnych warunkach powinna przyjąć ta pacjentka rachunek za całość wykonanych przy niej procedur. Gdyż ratownictwo medyczne należy się osobie w stanie zagrożeni życia a nie z takim blachym przewlekłym objawem.. pozdrawiam
Avatar
Gość / 1 stycznia 2017 o 10:46
0
Każdy funcjonariusz służby publicznej jest chroniony odrębnymi przepisami prawa. Personel medyczny jako jedyny jest opluwany, obrażany i poniżany przez pacjentów i ich rodziny i nic się nie dzieje. Wszystko to za przyzwoleniem władzy i akompaniamencie mediów. Pacjent ma prawa, ale nie jest świętą krową. Co do Izby Lekarskiej to strona monitorująca to doprawdy mega wyczyn i niewątpliwa pomoc dla lekarzy...
Avatar
Gość / 13 stycznia 2017 o 20:32
0
Przed 6 laty sam miałem podobną sytuację. Córka pacjentki słała paszkwile na mnie do dyrekcji i Izby Lekarskiej. Wygrałem w sądzie i Izbie Lekarskiej córka pacjentki zapłaciła na WOŚP 2000 zł.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 13:20
0
I bardzo dobrze, że kobietę ukarali. Może wreszcie trochę się ukróci wyzywanie i obrażanie lekarzy w ramach "bo mi się należy". A pan Sandauer niech się tak nie martwi polskich pacjentów, oni sobie świetnie radzą i potrafią zadbać o swoje sprawy i tak mają o wiele lepiej niż pacjenci w krajach zachodnich.
Avatar
Gość / 3 stycznia 2017 o 05:08
0
Brawo do lekarki! Zapewne pacjentka wiedziała gdzie powinna sie udać z bólem nogi jeśli była już w trakcie leczenia...
Avatar
Pacjent innego SOR / 2 stycznia 2017 o 18:16
0
W przypadku tej pacjentki - ona zwróciła się o leczenia nogi, jak rozumiem, a nie o opanowanie ataku bólu. W pierwszym przypadku - SOR absolutnie nie jest od tego, w drugim - OK. Trzeba wiedzieć, o co się prosi... I mówię to jako okazjonalny pacjent SOR.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 15:13
0
Moze cos sie w koncu w tym kraju zmieni... bo takie roszczeniowe bydlo przychodzi do lekarza, ze czasami glowa boli... A w artykule... klasyka gatunku... niech placi a ten Sandalek niech sie nie wtraca...
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 12:39
0
Mamy w mieście panią doktor, która za przeproszeniem siedzi tam za karę - nie raz i nie dwa dala we znaki swoje chamstwo. Narzeczonemu zamiast dać skierowanie do specjalisty, czy coś powiedziała "Jak Pana boli kręgosłup to się proszę zwolnić z pracy". Mi w ciąży, fakt faktem - niby mdłości są normalne - ale u mnie nie występowały wcześniej, tylko ten jeden raz co się do niej udałam zamiast pomóc, powiedziała "Tyle kobiet dziennie rzygam a pani wymyśla przerażona", się potem okazało - spędziłam tydzień w szpitalu a wystarczyło by mi owy LEKARZ pomógł.. Zresztą...brak kolejki do jej osoby, sam świadczy o sobie.
Mamy w mieście panią doktor, która za przeproszeniem siedzi tam za karę - nie raz i nie dwa dala we znaki swoje chamstwo. Narzeczonemu zamiast dać skierowanie do specjalisty, czy coś powiedziała "Jak Pana boli kręgosłup to się proszę zwolnić z pracy". Mi w ciąży, fakt faktem - niby mdłości są normalne - ale u mnie nie występowały wcześniej, tylko ten jeden raz co się do niej udałam zamiast pomóc, powiedziała "Tyle kobiet dziennie rzygam a pani wymyśla przerażona", się potem okazało - spędziłam tydzień w szpitalu a wysta... rozwiń
Avatar
Gość / 2 stycznia 2017 o 10:43
0
Pewnie to była Dorota! Przypadek blachy, oczywiście nie do leczenia w sor ale znając panią dr to pewnie sprowokowała do takiego zachowania..jest w tym mistrzem..
Avatar
Kowal / 1 stycznia 2017 o 13:00
0
Dlaczego kolego przestaje być zabawne wystarczy tylko zobaczyć jak się zachowują katolicy w święta Bożego Narodzeni, pijaństwo bójki domowe o awantury a później pierwsza ławka w kościele żeby ludzie widzieli ze żarliwie się modli... Pozatym kto z katolików bezinteresownie pomoże drugiemu??? Tylko psioczycie i opluwać się umiemy nawzajem... przykra choć nie miła prawda... dziś w sylwestrowa noc cały dyżur przejeździlem do pijanych w dupę katolików co bili własne żony i dzieci... a wiec nie mówmy o religii bo katolicy baj mniej wierza w swojego Boga. To moje zdanie poparte obserwacjami wielu środowisk i rodzin. Elo
Dlaczego kolego przestaje być zabawne wystarczy tylko zobaczyć jak się zachowują katolicy w święta Bożego Narodzeni, pijaństwo bójki domowe o awantury a później pierwsza ławka w kościele żeby ludzie widzieli ze żarliwie się modli... Pozatym kto z katolików bezinteresownie pomoże drugiemu??? Tylko psioczycie i opluwać się umiemy nawzajem... przykra choć nie miła prawda... dziś w sylwestrowa noc cały dyżur przejeździlem do pijanych w dupę katolików co bili własne żony i dzieci... a wiec nie mówmy o religii bo katolicy baj mniej wierza w swojeg... rozwiń
Avatar
Gość / 1 stycznia 2017 o 12:47
0
Popieram postawę Pani doktor, nie możemy się dać wsiąść na krzyk ludzi którzy często w życiu zajmowali się jedynie sprzątaniem a dziś są najmądrzejsi i wykorzystują system ratownictwa na każdym kroku, od biegunek przez temperatury po stare urazy sprzed miesiąca bo się nie chce iść do lekarza!!!! W normalnych warunkach powinna przyjąć ta pacjentka rachunek za całość wykonanych przy niej procedur. Gdyż ratownictwo medyczne należy się osobie w stanie zagrożeni życia a nie z takim blachym przewlekłym objawem.. pozdrawiam
Avatar
Gość / 1 stycznia 2017 o 10:46
0
Każdy funcjonariusz służby publicznej jest chroniony odrębnymi przepisami prawa. Personel medyczny jako jedyny jest opluwany, obrażany i poniżany przez pacjentów i ich rodziny i nic się nie dzieje. Wszystko to za przyzwoleniem władzy i akompaniamencie mediów. Pacjent ma prawa, ale nie jest świętą krową. Co do Izby Lekarskiej to strona monitorująca to doprawdy mega wyczyn i niewątpliwa pomoc dla lekarzy...
Zobacz wszystkie komentarze 85

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 1 0

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 0 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 0 2

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 0