Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 marca 2011 r.
18:37
Edytuj ten wpis

Paliwo z CO2. Elektrociepłownia Wrotków wycofuje się z projektu

0 25 A A
Pierwsza instalacja testowa ma powstać jeszcze w tym roku. Już powstają jej elementy – mówi profesor
Pierwsza instalacja testowa ma powstać jeszcze w tym roku. Już powstają jej elementy – mówi profesor

Elektrociepłownia Wrotków nie będzie współpracować z UMCS w sprawie produkcji paliwa z dwutlenku węgla. Ale nie oznacza to końca marzeń o benzynie z CO2. Uczelnia znalazła już inną firmę, która jest gotowa zainwestować w ten projekt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Popierasz paliwo z CO2?Udostępnij na Facebook



Chodzi o metodę sztuczną fotosyntezę, opracowaną przez naukowców z lubelskiego UMCS pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka. Badacze odkryli jak z emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla, uzyskać olej napędowy, benzynę lub gaz. Koszt wytworzenia takiego paliwa byłby kilkukrotnie niższy od tego, uzyskiwanego tradycyjną metodą.

W połowie 2009 r. władze UMCS i lubelskiej Elektrociepłowni Wrotków (należącej do Polskiej Grupy Energetycznej) podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszej instalacji do produkcji paliwa z CO2. – Tym pomysłem nie można było się nie zainteresować – mówił wówczas Mieczysław Michalski, szef EC Wrotków.

Wkrótce potem powołano zespół, który miał opracować szczegóły projektu i jego wycenę (na instalację potrzeba kilkudziesięciu mln zł). Potem miała ruszyć budowa. Według zapowiedzi, pierwsze paliwo wytworzone w Lublinie mieliśmy zatankować w 2012 r.

Tak się jednak nie stanie. Umowa zakończyła się fiaskiem. – Sam pomysł był zły, wadliwy. Nie ma skutecznego rozwiązania, żeby z CO2 zrobić etanol – mówi teraz Michalski. – Oczywiście zrobić można wszystko, tylko za ile? Chemicznie wszystko się zgadza, technicznie już nie.

– Od jakiegoś czasu było już wiadomo, że nie tylko ze względu na pieniądze, współpraca z Wrotkowem nie wyjdzie – przyznaje prof. Dobiesław Nazimek.

Naukowcy z UMCS znaleźli więc inną firmę, która jest gotowa wejść w ten projekt. Jaką? To tajemnica. – Im ciszej, tym lepiej – ucina Nazimek. – To też nie są dobrzy wujkowie, którzy mogą wyłożyć każde pieniądze. To prywatna firma, zainteresowana naszym projektem – zdradza.
Teraz obie strony uzgadniają szczegóły. – Chodzi o zbyt duże pieniądze, żeby można to było zrobić "od ręki” – podkreśla Nazimek. – Przygotowanie tak dużego projektu wymaga czasu, szczegółowych konsultacji i uzgodnień.

Pierwsza instalacja testowa ma powstać jeszcze w tym roku. – Już powstają jej elementy – mówi profesor. – Zostanie ulokowana w naszym regionie – mówi Nazimek. – Od początku uparliśmy się przy tym i tego się trzymamy.

Kiedy zatankujemy pierwsze paliwo z dwutlenku węgla? – Do tego jeszcze długa droga – dodaje naukowiec. – Z technicznego punktu widzenia wszystko jest proste. Ale sprawa rozbija się o wiele innych rzeczy.

Chodzi m.in. o przepisy dotyczące akcyzy na biopaliwa, które mają wejść w życie w przyszłym roku. – Paliwo z dwutlenku węgla tak czy inaczej będzie. Na pewno. Pytanie tylko, czy będzie tak tanie, jak byśmy chcieli – podkreśla Nazimek.

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
PL / 2 lutego 2012 o 09:20
0
Ciekawe czy to ruszy czy nie?
Avatar
Qba / 10 października 2011 o 23:26
0
Wrotków mówi już językiem ludzi objętych opieką lobbingu. Lepiej uciąć źródełko kasy niż zajmować się naukowcami, inni dzięki temu podgonią temat a my jak zwykle będziemy głupi. Drugim sposobem, który może ukręcić łeb całej sprawie jest akcyza. Znów ktoś zalobbuje, podniosą akcyzę, produkcja zatem będzie nieopłacalna i nikt nie wdroży technologii. Za granicą w międzyczasie sprawę wdrożą a potem UE nakaże tankować auta takim właśnie paliwem, które będziemy musieli już niestety kupować. W Polsce przecież nic się nie opłaca.
Avatar
Henryk / 2 maja 2011 o 09:22
0
Tak jak pisałem 2 lata temu w tym kraju nigdy sie nic nie udaje mimo osiągnięć polskich uczonych
Avatar
Paweł / 6 kwietnia 2011 o 01:48
0
nie jestem uczonym ale logicznie myśląc teraz mamy taką technikę, że możemy jeździć prawie za darmo ale te beznadziejne koncerny naftowe ( to one nami władają ) wszystko blokują, wszelkie nowe źródła energii są oceniane jako nieopłacalne lub jest wykupowany patent na produkcję taniego paliwa, ich na to stać
ludzie obejrzyjcie film "HOME" przejrzycie na oczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nie jestem uczonym ale logicznie myśląc teraz mamy taką technikę, że możemy jeździć prawie za darmo ale te beznadziejne koncerny naftowe ( to one nami władają ) wszystko blokują, wszelkie nowe źródła energii są oceniane jako nieopłacalne lub jest wykupowany patent na produkcję taniego paliwa, ich na to stać
ludzie obejrzyjcie film "HOME" przejrzycie na oczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
pomysłowy Dobromir / 1 kwietnia 2011 o 08:24
0
[quote name='gość' timestamp='1301604591' post='457395']
Trzymam kciuki a mógłbym cegiełkę wykupić taką na paliwo w późniejszym terminie zatankować bęzynkę, czyli kaskę pożyczyć a potem w formie tankowania odebrać myślę, że ludziska poszliby na to
[/quote]
PROPONUJĘ KAŻDEMU KIEROWCY DO RURKI WYDECHOWEJ PRZYCZEPIĆ MAŁE URZĄDZONKO BĘDĄ W POLSCE JEDYNE NA ŚWIECIE "PERPETUM MOBILE" A DO TYCH BMW PO DWA URZĄDZONKA.
Avatar
gość / 31 marca 2011 o 22:49
0
Trzymam kciuki a mógłbym cegiełkę wykupić taką na paliwo w późniejszym terminie zatankować bęzynkę, czyli kaskę pożyczyć a potem w formie tankowania odebrać myślę, że ludziska poszliby na to
Avatar
Mark / 31 marca 2011 o 22:07
0
To jest możliwe. Wiele projektów w ten sposób u pada. Koncern czerpiący niesamowite zyski z tradycyjnego paliwa będzie robił wszystko by tak pozostało. Wyda też duże pieniądze na to by alternatywne źródła energii padły u podstaw.
Aż dziw bierze że powstały hybrydy.
Czy widział kto kiedy w stanach samochody na gaz?
Avatar
jon / 31 marca 2011 o 21:55
0
[quote name='Bełchatów' timestamp='1301600806' post='457346']
Bełchatów chce wydać dużo kasy na składowanie CO2 pod ziemią. PO CO ?! Doskonały sposób na lokatę kapitału, pozbycie się problemu i dodatkowy zarobek. Kto mi to wytłumaczy ?
[/quote]
to nie lokata kapitału, tylko nie mogą puszczać do atmosfery. tyle
Avatar
Rafal / 31 marca 2011 o 21:49
0
TAK DALEJ!
chca cos dokonac-pomoc sobie i nam rowniez to by bylo idealne,oczyszczanie srodowi9ska produkcja ropy
licze ze to sie uda
co prawda nasz wszechzajebi... rzad nic nie pomaga-bo wola sobie dołożyć niz wspierac polska gospodarke
licze ze sie uda,gdybym mogl,chetnie bym pomogl,glownie po to,zeby ludzie zobaczyli co rzad zaprzepaszcza-po raz kolejny!
Avatar
Bełchatów / 31 marca 2011 o 21:46
0
Bełchatów chce wydać dużo kasy na składowanie CO2 pod ziemią. PO CO ?! Doskonały sposób na lokatę kapitału, pozbycie się problemu i dodatkowy zarobek. Kto mi to wytłumaczy ?
Avatar
PL / 2 lutego 2012 o 09:20
0
Ciekawe czy to ruszy czy nie?
Avatar
Qba / 10 października 2011 o 23:26
0
Wrotków mówi już językiem ludzi objętych opieką lobbingu. Lepiej uciąć źródełko kasy niż zajmować się naukowcami, inni dzięki temu podgonią temat a my jak zwykle będziemy głupi. Drugim sposobem, który może ukręcić łeb całej sprawie jest akcyza. Znów ktoś zalobbuje, podniosą akcyzę, produkcja zatem będzie nieopłacalna i nikt nie wdroży technologii. Za granicą w międzyczasie sprawę wdrożą a potem UE nakaże tankować auta takim właśnie paliwem, które będziemy musieli już niestety kupować. W Polsce przecież nic się nie opłaca.
Avatar
Henryk / 2 maja 2011 o 09:22
0
Tak jak pisałem 2 lata temu w tym kraju nigdy sie nic nie udaje mimo osiągnięć polskich uczonych
Avatar
Paweł / 6 kwietnia 2011 o 01:48
0
nie jestem uczonym ale logicznie myśląc teraz mamy taką technikę, że możemy jeździć prawie za darmo ale te beznadziejne koncerny naftowe ( to one nami władają ) wszystko blokują, wszelkie nowe źródła energii są oceniane jako nieopłacalne lub jest wykupowany patent na produkcję taniego paliwa, ich na to stać
ludzie obejrzyjcie film "HOME" przejrzycie na oczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
nie jestem uczonym ale logicznie myśląc teraz mamy taką technikę, że możemy jeździć prawie za darmo ale te beznadziejne koncerny naftowe ( to one nami władają ) wszystko blokują, wszelkie nowe źródła energii są oceniane jako nieopłacalne lub jest wykupowany patent na produkcję taniego paliwa, ich na to stać
ludzie obejrzyjcie film "HOME" przejrzycie na oczy !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!&... rozwiń
Avatar
pomysłowy Dobromir / 1 kwietnia 2011 o 08:24
0
[quote name='gość' timestamp='1301604591' post='457395']
Trzymam kciuki a mógłbym cegiełkę wykupić taką na paliwo w późniejszym terminie zatankować bęzynkę, czyli kaskę pożyczyć a potem w formie tankowania odebrać myślę, że ludziska poszliby na to
[/quote]
PROPONUJĘ KAŻDEMU KIEROWCY DO RURKI WYDECHOWEJ PRZYCZEPIĆ MAŁE URZĄDZONKO BĘDĄ W POLSCE JEDYNE NA ŚWIECIE "PERPETUM MOBILE" A DO TYCH BMW PO DWA URZĄDZONKA.
Avatar
gość / 31 marca 2011 o 22:49
0
Trzymam kciuki a mógłbym cegiełkę wykupić taką na paliwo w późniejszym terminie zatankować bęzynkę, czyli kaskę pożyczyć a potem w formie tankowania odebrać myślę, że ludziska poszliby na to
Avatar
Mark / 31 marca 2011 o 22:07
0
To jest możliwe. Wiele projektów w ten sposób u pada. Koncern czerpiący niesamowite zyski z tradycyjnego paliwa będzie robił wszystko by tak pozostało. Wyda też duże pieniądze na to by alternatywne źródła energii padły u podstaw.
Aż dziw bierze że powstały hybrydy.
Czy widział kto kiedy w stanach samochody na gaz?
Avatar
jon / 31 marca 2011 o 21:55
0
[quote name='Bełchatów' timestamp='1301600806' post='457346']
Bełchatów chce wydać dużo kasy na składowanie CO2 pod ziemią. PO CO ?! Doskonały sposób na lokatę kapitału, pozbycie się problemu i dodatkowy zarobek. Kto mi to wytłumaczy ?
[/quote]
to nie lokata kapitału, tylko nie mogą puszczać do atmosfery. tyle
Avatar
Rafal / 31 marca 2011 o 21:49
0
TAK DALEJ!
chca cos dokonac-pomoc sobie i nam rowniez to by bylo idealne,oczyszczanie srodowi9ska produkcja ropy
licze ze to sie uda
co prawda nasz wszechzajebi... rzad nic nie pomaga-bo wola sobie dołożyć niz wspierac polska gospodarke
licze ze sie uda,gdybym mogl,chetnie bym pomogl,glownie po to,zeby ludzie zobaczyli co rzad zaprzepaszcza-po raz kolejny!
Avatar
Bełchatów / 31 marca 2011 o 21:46
0
Bełchatów chce wydać dużo kasy na składowanie CO2 pod ziemią. PO CO ?! Doskonały sposób na lokatę kapitału, pozbycie się problemu i dodatkowy zarobek. Kto mi to wytłumaczy ?
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie
film

PO zmieniła kandydata na prezydenta Wrocławia. Duże zaskoczenie 0 0

Kazimierz Michał Ujazdowski nie będzie kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta Wrocławia – ogłosił przewodniczący tej partii Grzegorz Schetyna. Nowego kandydata Koalicji Obywatelskiej wskaże Nowoczesna. 

Musical "Metro" w Lublinie
14 października 2018, 18:00

Musical "Metro" w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Legendarny polski musical Metro zawita do Lublina. Znakomite przedstawienie w gwiazdorskiej obsadzie zobaczymy 14 października o godz. 18 w Hali Globus (ul. Kazimierza Wielkiego 8).

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS

Awantura o znaną kawiarnię w centrum Lublina. PO pyta o browar i o to czyje interesy reprezentuje radny PiS 5 18

Prokuratura zbada okoliczności zerwania przez Centrum Kultury w Lublinie umowy z przedsiębiorcą, który wynajmował od CK lokal pod kawiarnię. To reakcja na zawiadomienie od przedsiębiorcy, który sugeruje, że na zerwanie umowy naciskał zastępca prezydenta. On sam zaprzecza i mówi, że rozważa pozew o zniesławienie.

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy

Ruch Izbica wygrywa w sparingach i sprawdza bramkarzy 2 0

CHEŁMSKA KLASA OKRĘGOWA Ruch Izbica zamierza jedynie uzupełnić skład. Pilnie poszukiwani są specjaliści od gry między słupkami W okresie przygotowawczym Ruch Izbica odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Tym razem zespół trenera Andrzeja Rycaka rozbił Deltę Nielisz 7:4

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek

Polscy przedsiębiorcy już nie będą musieli stosować pieczątek 0 0

W ciągu roku zniesiony ma być wymóg stosowania pieczątek przez przedsiębiorców.

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną

Radni PSL plan dla wsi przygotowany przez PiS nazywają wyborczą kpiną 1 36

Przygotowany przez rząd PiS plan dla wsi jest zdaniem radnych powiatu bialskiego wyborczą kpiną. A Janusz Skólimowski wicestarosta bialski z PiS przekonuje, że program zapewni rolnictwu wsparcie, rozwój i ochronę.

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach
1 sierpnia 2018, 19:00

Symbol Wolności na rocznicę Powstania Warszawskiego w Puławach 8 3

Co Gdzie Kiedy. 1 sierpnia Puławy włączą się w obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy zbiorą się w centrum miasta o godz. 19, aby oddać hołd Powstańcom i ułożyć olbrzymi znak Polski Walczącej.

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej

Lublin: Miasto wydało zgodę na maszt telefonii komórkowej 0 3

Przy Zemborzyckiej 53 w Lublinie może powstać stacja bazowa telefonii komórkowej Play.

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra

Wyrzucił psa przez balkon w trakcie kłótni. Zwierzę spadło z 4 piętra 356 12

W trakcie kłótni pijany mężczyzna wyrzucił psa przez balkon. Zwierzę wypadło z czwartego piętra.

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia

Pamiętasz Baobab? Galeria Labirynt zbiera wspomnienia 0 0

Wspomnienia o najsłynniejszym lubelskim drzewie, wyciętym w maju zeszłego roku z pl. Litewskiego, jeszcze do końca sierpnia będzie zbierać Galeria Labirynt.

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią

Nowy żłobek przy ul. Zelwerowicza przyjmie dzieci od września? Problem z kuchnią 74 0

Unieważniony został przetarg na sprzęt dla nowego żłobka przy ul. Zelwerowicza. Problemem okazało się wyposażenie kuchni. Mimo to władze miasta zapewniają, że placówka zostanie otwarta zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, a posiłki będą początkowo dowożone z kuchni innego żłobka.

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji

Jerzy Brzęczek: Lewandowski pozostanie kapitanem reprezentacji 1 1

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek spotkał się z mediami na swojej pierwszej konferencji prasowej. 47-letni szkoleniowiec zapewnił, że kadrę czeka ewolucja i stopniowe wprowadzanie nowych zawodników, a jej kapitanem pozostanie Robert Lewandowski

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant

Jechał i pił piwo. Zauważył go ten policjant 4 5

47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej jechał samochodem i pił. Inni kierowcy musieli zjeżdżać mu z drogi. Wyczyny 47-latka zauważył przypadkiem policjant jadący do pracy

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa

Lubartów: Oczyszczalnia już prawie gotowa 1 0

Modernizacja oczyszczalni ścieków zbliża się do końca. W przyszłym tygodniu kolejne instalacje będą uruchamiane. Zaawansowanie robót modernizacyjnych oczyszczalni osiągnęło ok. 90 proc. Wybudowane zostały wszystkie obiekty, trwają ostatnie prace połączeniowe sieci między obiektami.