Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2016 r.
20:00

Praca sezonowa w Lublinie: Dużo ofert, ale mało chętnych

Autor: Zdjęcie autora Daniel Drob
0 64 A A
Zarobione w wakacje pieniądze Paulina planuje wydać na wycieczkę do Wiednia
Zarobione w wakacje pieniądze Paulina planuje wydać na wycieczkę do Wiednia

Coraz trudniej jest znaleźć chętnych do pracy. Z problemem tym borykają się zarówno rolnicy jak i właściciele biznesów w mieście. – Jedni się nie nadają, inni od razu rezygnują – skarżą się przedsiębiorcy i plantatorzy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W internecie wysyp ofert: od prac typowo sezonowych przy zbiorze owoców czy roznoszeniu ulotek po stanowiska w restauracyjnej kuchni bądź magazynie. W natłoku ogłoszeń nietrudno znaleźć pracę z dniówką w wysokości nawet 100 zł. Oryginalnych zachęt do wysłania CV też nie brakuje; „Lubisz się wyspać? Pracuj u nas popołudniami!”.

Restauratorzy i właściciele sklepów szukają pracowników także metodą tradycyjną. W centrum Lublina nietrudno się natknąć na ogłoszenie wywieszone na witrynie lokalu.

– Bardzo trudno znaleźć odpowiedniego pracownika – mówi ekspedientka w sklepie przy Bramie Krakowskiej. – Ogłoszenie wisi od 4 miesięcy. Chętni albo od razu rezygnują, albo po prostu się nie nadają do pracy w handlu.

Podobnymi spostrzeżeniami dzieli się kelnerka jednej z restauracji przy ul. Fryderyka Chopina. – W porównaniu do lata sprzed dwóch lat zdecydowanie trudniej jest znaleźć pracownika – mówi. – Najczęściej na ogłoszenie odpowiadają młodzi ludzie, o pracę pytało też sporo Ukrainek. Ogłoszenie wisi od maja, a chętnych można policzyć na palcach jednej ręki.

Problem z pracownikami mają również właściciele plantacji. – Polacy nie są zainteresowani, nawet młodzi. W tym sezonie zadzwoniły tylko dwie osoby – mówi pan Mirosław, który pod Bełżycami ma pole truskawek. Na ok. 4 hektarach pracuje u niego mniej więcej 40 osób. – Gdyby nie Ukraina, uprawa truskawki w Polsce przestałaby funkcjonować. Polacy nawet jak przyjadą do pracy to tylko na chwilę, a Ukraińcy uczciwie pracują cały sezon – podkreśla. – Za 40 łubianek, a to nie jest jakoś bardzo dużo, płacę 100 zł. Do tego dochodzi wyżywienie.

Młodych pracowitych nietrudno za to spotkać na Krakowskim Przedmieściu, gdzie najczęściej uczniowie i studenci rozdają ulotki. Zarabiają 7-8 zł za godzinę.

– Pierwszy raz pracuję przy ulotkach – mówi 17-letnia Ola, uczennica jednego z lubelskich liceów. – Bywa ciężko, dużo czasu spędza się na nogach, bolą plecy i ręce. Większość moich znajomych nie pracuje, szkoda im wakacji. Z drugiej strony, w ten sposób można przecież na fajne wakacje zarobić.
Podobnie myśli 18-letnia Paulina Wójtowicz, która pracuje na stoisku z okularami w hipermarkecie E.Leclerc.

– Podoba mi się praca, czuje się dzięki niej bardziej samodzielna – mówi. – Wśród moich znajomych w wakacje pracuje sporo osób. Rzeczywiście, trochę szkoda wakacji, ale ja znalazłam taką pracę, że mam trochę czasu dla siebie.

Komentarze 64

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 17:12
0
Proponuję niektórym więcej rozwagi. Czasami warto przemyśleć niektóre kwestie, zanim podejmie się odpowiednie działania. Deb0308 - Coś dla Ciebie:
Avatar
Gość / 18 lipca 2016 o 07:20
0
tak, ja pracowalam w media expert i bylo fajnie i nawet nie tak duzo pracy...raczej mila atmosfera i spokojnie...nawet po przeprowadzce do warszawy zastanawiam sie czy nie wrocic do pracy tylko juz tutaj na miejscu ale boje sie ze wiekszy ruch
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 11:29
0
no ciekawe.. składam cv praktycznie wszędzie od połowy czerwca , dzien w dzien I że niby to pracownicy wybredni? Ciekawe
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 20:04
0
młodzie nie są głupi i nie dają się wykorzystywać jak starszyzna która pracuje za grosze, inne sprawa że młodych za te grosze utrzymują potem
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 13:26
0
A pracował ktoś w media expert? Podobno nie jest źle i można sobie trochę dorobić nie harując jak wół... Wolałabym nie iść do gastronomii.
Avatar
Aga / 13 lipca 2016 o 12:23
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ja jestem pracodawca sezonowymi to co piszecie to jest straszne.Na skupie dostaje za wysokiej jakości owoc truskawki 3,50 więc ile mam płacić pracownikowi?  6 euro? Zacznijcie drożej płacić za zakupy, za owoce, jabłka czy warzywa a nie w promocji za grosze, my zaczniemy więcej dostawać za naszą pracę i pracownikowi też zapłacimy lepiej.
Własnie o tym miała pisać.. nie jestem pracodawcą,ale :dla przykładu gastronomia 1. zapłać mi 15 zł za godzinę , najlepiej netto 2.Ja,moi znajomi, mieszkańcy Lublina i tak zjem w domu bo na mieście drogo 3.Jak pójdę to tam gdzie piwo jest za 8 zł a nie za 12 zł 4. Potem wybiorę się na zakupy do biedry i kupię hiszpańskie,nafaszerowane chemią truskawki za 2,5, pomidory z portugalii za 3 zł , u rodzimych kupców nie kupię bo chcą  5-6 zł za "Ten sam towar" i kolo sie zamyka staram sie kupować u poskich producentów ,ale np. taki targ na Bronowicach , w lecie to o 17.00 jeszcze coś jest otwarte,ale zimą nie ma szans, wiec gdzie ma kupowac osoba pracujaca ? idzie tam gdzie otwarte.....
Własnie o tym miała pisać.. nie jestem pracodawcą,ale :dla przykładu gastronomia 1. zapłać mi 15 zł za godzinę , najlepiej netto 2.Ja,moi znajomi, mieszkańcy Lublina i tak zjem w domu bo na mieście drogo 3.Jak pójdę to tam gdzie piwo jest za 8 zł a nie za 12 zł 4. Potem wybiorę się na zakupy do biedry i kupię hiszpańskie,nafaszerowane chemią truskawki za 2,5, pomidory z portugalii za 3 zł , u rodzimych kupców nie kupię bo chcą  5-6 zł za "Ten sam towar" i kolo sie zamyka staram sie kupować u poskich producentó... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lipca 2016 o 19:39
0
Treść komentarza (minimum 6 znaków) pracodawcy szukaja najwnych frajerow .40 ubianek i 100zl to ja kupie za tyle a niech ten pracodawca txle uzbiera
Avatar
Karol / 12 lipca 2016 o 16:07
0
Co do napiwków w gastronomii... to czy ktoś da napiwek zależy zazwyczaj od zaangażowania obsługi kelnerskiej, jeśli kogoś traktuje się jak "klienta w sklepie" to lepiej nie liczyć na napiwek... niestety nie każdy człowiek ma predyspozycje do uslugiwania innym z uśmiechem.
Avatar
Gość / 12 lipca 2016 o 14:43
0
... no i co w związku z elektrycznym samochodem osobowym z Lublina ??? to była tylko bzdura roku czy jednak coś w tym kierunku ktoś czyni? Piszcie co tam u naszych inżynierów. Może skonstruują kombajn latający do zbioru malin ;-) Bo ryć w ziemi to już pokazali że umieją...nasi spece od marketingu dmuchanego. Jaki jest wymiar praktyczny lubelskiej politechniki ? Czyżby już wszyscy szykowali się na exodus do" raju Bundes republik "...
Avatar
maly3614 / 12 lipca 2016 o 12:45
0
To jak cię nie stać na pracownika,to zwiń interes i idź na etat albo rób sobie sam i nie płacz
Avatar
Deb0308el / 11 października 2016 o 17:12
0
Proponuję niektórym więcej rozwagi. Czasami warto przemyśleć niektóre kwestie, zanim podejmie się odpowiednie działania. Deb0308 - Coś dla Ciebie:
Avatar
Gość / 18 lipca 2016 o 07:20
0
tak, ja pracowalam w media expert i bylo fajnie i nawet nie tak duzo pracy...raczej mila atmosfera i spokojnie...nawet po przeprowadzce do warszawy zastanawiam sie czy nie wrocic do pracy tylko juz tutaj na miejscu ale boje sie ze wiekszy ruch
Avatar
Gość / 14 lipca 2016 o 11:29
0
no ciekawe.. składam cv praktycznie wszędzie od połowy czerwca , dzien w dzien I że niby to pracownicy wybredni? Ciekawe
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 20:04
0
młodzie nie są głupi i nie dają się wykorzystywać jak starszyzna która pracuje za grosze, inne sprawa że młodych za te grosze utrzymują potem
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 13:26
0
A pracował ktoś w media expert? Podobno nie jest źle i można sobie trochę dorobić nie harując jak wół... Wolałabym nie iść do gastronomii.
Avatar
Aga / 13 lipca 2016 o 12:23
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Ja jestem pracodawca sezonowymi to co piszecie to jest straszne.Na skupie dostaje za wysokiej jakości owoc truskawki 3,50 więc ile mam płacić pracownikowi?  6 euro? Zacznijcie drożej płacić za zakupy, za owoce, jabłka czy warzywa a nie w promocji za grosze, my zaczniemy więcej dostawać za naszą pracę i pracownikowi też zapłacimy lepiej.
Własnie o tym miała pisać.. nie jestem pracodawcą,ale :dla przykładu gastronomia 1. zapłać mi 15 zł za godzinę , najlepiej netto 2.Ja,moi znajomi, mieszkańcy Lublina i tak zjem w domu bo na mieście drogo 3.Jak pójdę to tam gdzie piwo jest za 8 zł a nie za 12 zł 4. Potem wybiorę się na zakupy do biedry i kupię hiszpańskie,nafaszerowane chemią truskawki za 2,5, pomidory z portugalii za 3 zł , u rodzimych kupców nie kupię bo chcą  5-6 zł za "Ten sam towar" i kolo sie zamyka staram sie kupować u poskich producentów ,ale np. taki targ na Bronowicach , w lecie to o 17.00 jeszcze coś jest otwarte,ale zimą nie ma szans, wiec gdzie ma kupowac osoba pracujaca ? idzie tam gdzie otwarte.....
Własnie o tym miała pisać.. nie jestem pracodawcą,ale :dla przykładu gastronomia 1. zapłać mi 15 zł za godzinę , najlepiej netto 2.Ja,moi znajomi, mieszkańcy Lublina i tak zjem w domu bo na mieście drogo 3.Jak pójdę to tam gdzie piwo jest za 8 zł a nie za 12 zł 4. Potem wybiorę się na zakupy do biedry i kupię hiszpańskie,nafaszerowane chemią truskawki za 2,5, pomidory z portugalii za 3 zł , u rodzimych kupców nie kupię bo chcą  5-6 zł za "Ten sam towar" i kolo sie zamyka staram sie kupować u poskich producentó... rozwiń
Avatar
Gość / 12 lipca 2016 o 19:39
0
Treść komentarza (minimum 6 znaków) pracodawcy szukaja najwnych frajerow .40 ubianek i 100zl to ja kupie za tyle a niech ten pracodawca txle uzbiera
Avatar
Karol / 12 lipca 2016 o 16:07
0
Co do napiwków w gastronomii... to czy ktoś da napiwek zależy zazwyczaj od zaangażowania obsługi kelnerskiej, jeśli kogoś traktuje się jak "klienta w sklepie" to lepiej nie liczyć na napiwek... niestety nie każdy człowiek ma predyspozycje do uslugiwania innym z uśmiechem.
Avatar
Gość / 12 lipca 2016 o 14:43
0
... no i co w związku z elektrycznym samochodem osobowym z Lublina ??? to była tylko bzdura roku czy jednak coś w tym kierunku ktoś czyni? Piszcie co tam u naszych inżynierów. Może skonstruują kombajn latający do zbioru malin ;-) Bo ryć w ziemi to już pokazali że umieją...nasi spece od marketingu dmuchanego. Jaki jest wymiar praktyczny lubelskiej politechniki ? Czyżby już wszyscy szykowali się na exodus do" raju Bundes republik "...
Avatar