Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 czerwca 2020 r.
21:55

Prezydent Lublina dostał wotum zaufania. Radni zatwierdzili jego raport o stanie miasta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
78 24 A A
(fot. archiwum/MK)

Od rana do nocy Rada Miasta Lublin zajmowała się corocznym „Raportem o stanie miasta” za rok 2019 złożonym przez prezydenta Krzysztofa Żuka. Ostatecznie większością głosów zatwierdziła raport, udzielając Żukowi wotum zaufania. Przeciwko temu głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za udzieleniem Żukowi wotum zaufania głosowało 19 radnych, 12 było temu przeciwnych. Taki wynik głosowania był dziecinnie prosty do przewidzenia ze względu na rozkład sił w Radzie Miasta, gdzie prezydent ma poparcie 19 radnych, a opozycja liczy 12. Mimo to rozpatrzenie raportu zajęło radzie cały dzień. Jego prezentacja zaczęła się około godz. 10, a do głosowania doszło o godz. 21.23.

Złożenie raportu jest obowiązkiem prezydenta. Raport trafia do Rady Miasta pod dyskusję, do której trzeba dopuścić chętnych mieszkańców. Gwarantowane prawo głosu ma pierwszych 15 mieszkańców, zgłosiło się 23, radni pozwolili mówić każdemu, choć nie każdy był w sali, gdy nadeszła jego kolej.

Co mieszkańcy

Od wystąpień mieszkańców zaczęła się wielogodzinna debata nad prezydenckim dokumentem. Wśród mówców było kilku przeciwników zabudowy górek czechowskich, którzy byli zawiedzeni zeszłorocznym referendum i decyzją władz miasta o wyznaczeniu na części terenu stref pod budowę osiedli.

– Dopuszczono do zabudowy mieszkaniowej w miejscu, które powinno być objęte ochroną – mówił Andrzej Filipowicz. – Nie można się dowiedzieć z tego raportu, że istniało jakieś referendum – mówiła Urszula Chłopicka-Khan. – Po co było referendum, skoro wola mieszkańców nie była uszanowana?

Krytyka dotyczyła też ruchu rowerowego. – Strategie leżą w szufladach – ocenił Krzysztof Kowalik, aktywista rowerowy, który wypomniał nie tylko to, że brak budowy obiecanych połączeń, ale także to, że mimo zapowiedzi Ratusz nie sprawdza rzeczywistego natężenia ruchu rowerowego w Lublinie.

Oprócz krytyki były pochwały, wiele za politykę senioralną. – Idzie to w dobrym kierunku – stwierdził Wiesław Borkowski o domach opieki – W ubiegłym roku utworzono 11 placówek dla najstarszych mieszkańców – podkreślał Henryk Pietrzak, chwaląc imprezy dla seniorów i system teleopasek.

– Oczy się cieszą, serce raduje, dusza upaja widząc wielobarwne łąki na trawnikach – mówiła Ewa Michalska, zaś szefowa ogrodu działkowego Kalina nie zgadzała się ze słowami, że miasto jest zabetonowane. – Gdzieś mieszkania trzeba budować, a zieleń była jest i będzie – mówiła Halina Godyńska.

Co mówili miejscy radni

– Jako radny opozycyjny będę mówił o mankamentach – stwierdził Tomasz Pitucha (PiS). W raporcie brak mu m.in. danych o realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. – Tego uparcie się nie podaje, żeby nie przyznać się, jak wygląda – mówił radny. – 20 proc. projektów jest niezrealizowanych.

Ratusz broni się, że rzeczywiste koszty często przekraczały te zapisane w projektach. – Czasami po opracowaniu dokumentacji wartość tych inwestycji rosła pięciokrotnie, więc zadanie nie mogło być realizowane – tłumaczył Tadeusz Dziuba, dyrektor miejskiego Wydziału Inwestycji i Remontów.

– Nikt nie kwestionuje tego, że Lublin się rozwija – przyznał radny Robert Derewenda (PiS), którego zdaniem rozwój nie przebiega tak jak powinien. Krytykował m.in. drogi rowerowe. – To jest dla kamikadze – ocenił. Nie podobało mu się również to, że MPK kupiło używane autobusy z Warszawy.

– Te autobusy odmłodziły nam tabor – bronił zakupu radny Bartosz Margul (klub prezydenta Żuka). Wtórował mu zastępca prezydenta Lublina, Artur Szymczyk, który zapraszał radnego do odwiedzenia zajezdni, by sam ocenił stan kupionych od stolicy pojazdów. – Ja nimi jechałem – mówił Szymczyk.

Radny Derewenda krytykował też sieć dróg rowerowych. – To jedna wielka tragedia. To jest dla kamikadze poruszanie się po mieście, to bardzo niebezpieczne – oceniał. – Progres w budowie ścieżek rowerowych jest naprawdę bardzo duży – odpowiadał mu radny Dariusz Sadowski (klub Żuka).

Tradycyjnie już opozycja krytykowała zadłużenie miejskiej kasy (1,5 mld zł na koniec ub. r.). Zwolennicy prezydenta zapewniali, że nie dzieje się nic groźnego, a władze centralne znacznie mocniej zadłużają budżet państwa.– W samym marcu, jednym miesiącu, nasze państwo zadłużyło się na 75 mld zł. Każdego obywatela polski rząd zadłużył na 2 tys. zł – podkreślał radny Margul. – Cały nasz dług w Lublinie to 4 tys. czy 5 tys. zł, włącznie z długiem po prezydencie Pruszkowskim.

Sam prezydent tłumaczył, że na poziom zadłużenia mocno wpływa fakt, że budżet państwa przekazuje Lublinowi mniej pieniędzy niż powinien. – Gdyby dostawali z budżetu państwa środki na poziomie określonym ustawami, ten dług byłby w ostatnich latach o 90 proc. niższy – stwierdził Żuk.

Zastępca prezydenta mówił, że fundusze od państwa nie wystarczają, choć powinny, nawet na płace nauczycieli. –70 proc. wydatków oświatowych to wynagrodzenia nauczycieli, w ubiegłym roku było to 556 mln zł – mówił Mariusz Banach. – Przypomnę, że subwencja z rządu wyniosła 462 mln zł.

Od niektórych radnych prezydent usłyszał też krytykę w sprawie górek czechowskich. – Pół miliona na referendum, a głosy ludzi do niszczarki. Tak się z ludźmi nie rozmawia – oceniał Piotr Gawryszczak, przewodniczący opozycyjnego klubu PiS, który sprawę górek określił mianem skandalu.

– Niestety, to miasto się betonuje, ale nie można zganiać wszystkiego na samorząd. Przy betonowaniu miasta mamy też deweloperów, to też jest niestety prawda – zauważył radny Piotr Popiel (PiS).

Opozycja wytykała drożejący park Ludowy, koalicja go broniła. – Wyobraźcie sobie, że mamy świetny dworzec i obok niezrewitalizowany park. Mamy Europę i Azję. Wycieczki moglibyśmy zapraszać – mówił Sadowski. – To kolejna duża modernizacja zieleni – mówiła Anna Ryfka, szefowa klubu Żuka.

Ryfka najgoręcej chwaliła Żuka. – Miasto pod wodzą kapitana prezydenta Krzysztofa Żuka, cały czas szło po ścieżce rozwoju – mówiła, kilka razy sięgając po to porównanie. Wyliczała też zakończone inwestycje: rondo przy Gali, most w Fabrycznej, przedłużenie Wrotkowskiej, skrzyżowanie Diamentowej z Krochmalną, Abramowicką, Choiny, Grygowej. – Nie rozumiem, jak można tego nie dostrzegać.

Przewodnicząca wyliczała ponadto urządzenie kolejnych odcinków parku Jana Pawła II, plany parku Nadrzecznego, czy dokumentację Błoni pod Zamkiem, do tego zakupy taboru komunikacji miejskiej, nowe miejsca w klubach seniora i wydarzenia kulturalne.

– Nigdy wcześniej takiego bogatego programu kulturalnego w Lublinie nie było. Przecież sami widzieliśmy, jak wielu turystów odwiedza nasze miasto – twierdzi Ryfka. – O tym trzeba mówić, bo z tego możemy być dumni.

O godz. 21.23 radni ostatecznie udzielili wotum zaufania prezydentowi Lublina.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Nie_jestem_robotem / 25 czerwca 2020 r. o 22:23
+48
W Lublinie owszem jest beton. Beton PISowski. Partyjny beton PISowski któremu nikt nie wmówi, że czarne jest czarne a białe jest białe.
Avatar
miszczu / 25 czerwca 2020 r. o 22:19
+44
Krytykują Żuka działacze partii która rządząc krajem przejada pożyczone pieniądze na masową skalę. Ci sami radni PiS którzy na radzie miasta krytykują Żuka za zadłużanie, na wiecach wyborczych i w TVP chwalą politykę PiS. Naprawdę ciężko o większą groteskę.
Avatar
Wojtaszko / 25 czerwca 2020 r. o 22:11
+43
żaden pisowski troll się jeszcze nie wpisał dziwne hihi a gdzie ten psychol od dewelo-rozwoju? pewnie zaraz przybiegnie
Avatar
Waco / 25 czerwca 2020 r. o 23:27
+38
No, PRAWDZIWY PREZYDENT zadłuża miasto ponad miarę, nie widać efektów, grunt że nie przez ROZDAWNICTWO!!! Bo przecież mógłby poprawić infrastrukturę, wybudować parę parkingów, wskazać teren pod mieszkanie+ (teraz lublinianie przepisują się do Świdnika). Po co takie inwestycje? Ważne, że urzędnicy pieją z zachwytu, bo przecież taki pracodawca, u którego nic nie trzeba robić, a kasa płynie, czy z wirusem, czy bez... toż taki pracodawca to marzenie. Pan Żuk przez kolejne lata nie podniesie Lublina z marazmu i wielkiej ściemy. Grunt, że hipermarkety funkcjonują. Fabryk... no, cóż brak... Toż to nie Katowice, czy Rzeszów. W Lublinie ino usługi się liczą.
 Co za pisowski zmanipulowany tłuk, MASAKRA. A na co niby Żuk wydaje pieniądze jak nie na inwestycje infrastrukturalne? Co roku kilkaset milionów idzie na poprawę infrastruktury. Remonty i przebudowa dróg, budowa parkingów, ścieżek rowerowych, remonty stadionów, rewitalizacja parków. Marazm to był, ale za Pruszkowskiego. Jeśli chodzi o zadłużenie, to tak tylko wspomnę, że za Żuka wzrosło o 800 mln ale w tym samym czasie majątek miasta zwiększył się o 2 miliardy. DWA MILIARDY. A co do hipermarketów, wiesz za czyich rządów powstało ich najwięcej i uchwalono najwięcej planów zezwalających na ich budowę? O ironio, za Pruszkowskiego z PiS. Ps: W Niemczech nie macie gazet, że ciągle tu wylewasz swoje żale?
 Co za pisowski zmanipulowany tłuk, MASAKRA. A na co niby Żuk wydaje pieniądze jak nie na inwestycje infrastrukturalne? Co roku kilkaset milionów idzie na poprawę infrastruktury. Remonty i przebudowa dróg, budowa parkingów, ścieżek rowerowych, remonty stadionów, rewitalizacja parków. Marazm to był, ale za Pruszkowskiego. Jeśli chodzi o zadłużenie, to tak tylko wspomnę, że za Żuka wzrosło o 800 mln ale w tym samym czasie majątek miasta zwiększył się o 2 miliardy. DWA MILIARDY. A co do hipermarketów, wiesz za czyich rządów powst... rozwiń
Avatar
Waco / 25 czerwca 2020 r. o 23:35
+25
Taki to prezydent że jak mu władze PO przykazały to podpisał się pod rezolucją że przyjmie uchodźców. Nieważne skąd.
 To ile tych uchodźców Żuk ściągnął do Lublina na dzień 25.06.2020? Podasz konkretnie? Pewnie nie, ale ja za to mam coś ciekawszego  ***s://idzpodprad.pl/aktualnosci/rzad-pis-przyjal-najwiecej-imigrantow-w-unii-europejskiej-ulotka-do-pobrania/  .i jeszcze to  ***s://nczas.com/2018/09/29/uchodzca-plus-pis-zdradzil-wpuszcza-muzulmanow-zydow-ukraincow-i-tylko-polakow-nie/  .
Avatar
Goluch / 26 czerwca 2020 r. o 00:50
+23
 Piotr Popiel z (PiS) mówi o betonowaniu miasta, należałoby wspomnieć, że ta sama partia jest odpowiedzialna za ustawę lex developer
Avatar
Waco / 25 czerwca 2020 r. o 23:52
+23
Taki to prezydent że jak mu władze PO przykazały to podpisał się pod rezolucją że przyjmie uchodźców. Nieważne skąd.
To ile tych uchodźców Żuk ściągnął do Lublina na dzień 25.06.2020? Podasz konkretnie? Pewnie nie, ale ja za to mam coś ciekawszego  ***s://idzpodprad.pl/aktualnosci/rzad-pis-przyjal-najwiecej-imigrantow-w-unii-europejskiej-ulotka-do-pobrania/  .i jeszcze to  ***s://nczas.com/2018/09/29/uchodzca-plus-pis-zdradzil-wpuszcza-muzulmanow-zydow-ukraincow-i-tylko-polakow-nie/  .
Na szczęście mamy rząd który do takich sytuacji nie dopuści ignorancie.  Żuk żeby wazeliny posmarować PO to sobie może wszystko podpisywać jak mu Schetyna karze.
 Wkleiłem ci linki, które świadczą o tym, że rząd jednak dopuszcza do takich sytuacji, tyle że po cichu. Oczywiście sprytnie to przemilczałeś.
 Wkleiłem ci linki, które świadczą o tym, że rząd jednak dopuszcza do takich sytuacji, tyle że po cichu. Oczywiście sprytnie to przemilczałeś. rozwiń
Avatar
Jasin / 26 czerwca 2020 r. o 04:47
+21
fillip75 skoro Pisiory stworzyły nam taki raj na ziemi, to czemu jeszcze siedzisz tam, w rajchu, i rżniesz mundralę? Czemu szczekasz językiem kur(ew)skiej tivi? Nic innego tam nie ma do oglądania? Chłoniesz jak gąbka te brednie, a potem plujesz jadem tu. Te same "argumenty", ten sam plugawy język, ta sama żółć....
Avatar
Agent_Tomek / 26 czerwca 2020 r. o 00:01
+18
żaden pisowski troll się jeszcze nie wpisał dziwne hihi a gdzie ten psychol od dewelo-rozwoju? pewnie zaraz przybiegnie
 Spokojnie - jeden już się zameldował ale wygląda na to, że Simplex pozostał sam na placu boju. Trolle o nickach kronikidewelorozwoju, LBN i TECZOWY_ZSL dołączą jutro tuż przed siódmą rano bo mniej więcej o tej godzinie rozpoczyna pracę pisowska farma trolli zainstalowana na DW.
Avatar
RSokol / 26 czerwca 2020 r. o 07:47
+13
Błahaha! "Kapitan prezydent Żuk"! Kult jednostki wiecznie żywy! Chyba raczej kapitan dewelo-titanika :-DDD. A góra lodowa już blisko - finans leży na łopatkach - tak miasta jak i dewelodobrodziei, którzy od 3 miesięcy nie mogą złowić jelonków na swoje wyroby mieszkaniopodobne. Wkrótce skończą się czasy poklepywania po pleckach, a członkowie tej ferajny skoczą sobie do gardeł jak wściekłe psy.
 Niezdrowa podnieta wizją ludzi skaczących sobie do gardeł jak wściekłe psy wskazuje, że mamy do czynienia z ciężkim przypadkiem klinicznym, który powinien być leczony wyłącznie w szpitalu psychiatrycznym.
 Niezdrowa podnieta wizją ludzi skaczących sobie do gardeł jak wściekłe psy wskazuje, że mamy do czynienia z ciężkim przypadkiem klinicznym, który powinien być leczony wyłącznie w szpitalu psychiatrycznym. rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 26 czerwca 2020 r. o 14:43
+4
Tuż po odzyskaniu niepodległości powstałą USTAWA z dnia 30 stycznia 1920 r. w przedmiocie odpowiedzialności urzędników za przestępstwa popełnione z chęci zysku. - ilu obecnych urzędników straciło by na zawsze swoje stołki , gdyby ta ustawa obowiązywała dzisiaj ?
Możliwe, ża całkiem sporo. "   Jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. To niezgodne z prawem." :    ***s://forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
 ... prezydent był urzędnikiem opłacanym z podatków suwerena ... a nie "osobą związaną z partią"
 ... prezydent był urzędnikiem opłacanym z podatków suwerena ... a nie "osobą związaną z partią" rozwiń
Avatar
lubelski_szaman / 26 czerwca 2020 r. o 11:52
-2
Tuż po odzyskaniu niepodległości powstałą USTAWA z dnia 30 stycznia 1920 r. w przedmiocie odpowiedzialności urzędników za przestępstwa popełnione z chęci zysku. - ilu obecnych urzędników straciło by na zawsze swoje stołki , gdyby ta ustawa obowiązywała dzisiaj ?
 Możliwe, ża całkiem sporo. " Jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. To niezgodne z prawem." :  ***s://forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html
 Możliwe, ża całkiem sporo. " Jednocześnie w dwóch, trzech, a nawet pięciu radach nadzorczych państwowych firm zasiadają osoby związane z rządzącą partią. To niezgodne z prawem." :  ***s://forsal.pl/artykuly/979096,ustawa-kominowa-sobie-a-pis-sobie.html rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 czerwca 2020 r. o 08:52
+1
Ryvka wazelinuje dewelo-sułtanowi, a Margol bardziej patodeweloperom. Obojgu chyba marzy się kariera na miarę Piotra K :-DDD
Avatar
LAS / 26 czerwca 2020 r. o 08:36
-5
Piotr Popiel z (PiS) mówi o betonowaniu miasta, należałoby wspomnieć, że ta sama partia jest odpowiedzialna za ustawę lex developer
Przeciwko czemu nie protestowali  przed uchwaleniem tej ustawy działacze i radni PO oraz innych formacji opozycyjnych wobec PiS. Jako jeden z uczestników, jedyny z regionu (nielicząc autora ustawy i szefa "Mieszkanie +") dyskusji publicznej nad tym rozwiązaniem pozostawiającym ostateczną decyzję samorządowi — z pełną odpowiedzialnością napiszę, że „Lex Soboń” przy „Lex Żuk” to pryszcz, malutki pryszcz.
powinieneś zastanowić się nad zmianą nicka, może na Goebbels albo lubelski minister propagandy? :) choć przyznam, że mam wątpliwości kto od kogo mógłby się uczyć, ty od niego czy jednak on od ciebie :)
 Ty nie masz potrzeby zastanawiać się nad czymkolwiek, bo już to robisz.
 Ty nie masz potrzeby zastanawiać się nad czymkolwiek, bo już to robisz. rozwiń
Avatar
zLublina / 26 czerwca 2020 r. o 08:21
+12
Piotr Popiel z (PiS) mówi o betonowaniu miasta, należałoby wspomnieć, że ta sama partia jest odpowiedzialna za ustawę lex developer
Przeciwko czemu nie protestowali  przed uchwaleniem tej ustawy działacze i radni PO oraz innych formacji opozycyjnych wobec PiS. Jako jeden z uczestników, jedyny z regionu (nielicząc autora ustawy i szefa "Mieszkanie +") dyskusji publicznej nad tym rozwiązaniem pozostawiającym ostateczną decyzję samorządowi — z pełną odpowiedzialnością napiszę, że „Lex Soboń” przy „Lex Żuk” to pryszcz, malutki pryszcz.
 powinieneś zastanowić się nad zmianą nicka, może na Goebbels albo lubelski minister propagandy? :) choć przyznam, że mam wątpliwości kto od kogo mógłby się uczyć, ty od niego czy jednak on od ciebie :) 
 powinieneś zastanowić się nad zmianą nicka, może na Goebbels albo lubelski minister propagandy? :) choć przyznam, że mam wątpliwości kto od kogo mógłby się uczyć, ty od niego czy jednak on od ciebie :)  rozwiń
Avatar
Lelek / 26 czerwca 2020 r. o 08:06
+11
Z zażenowaniem słuchałem wczorajszych obrad RM. Populizm radnych opozycyjnego względem Żuka klubu PiS, przekracza wszelkie możliwe normy. Bo jak nazwać kogoś kto raz mówi o potrzebie ochrony przyrody a innym razem o potrzebie budowy nowych miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych? Trzeba się zdecydować i jasno określić czego się chce. Prawdziwym odkryciem jest dla mnie radny Breś który jak zaprogramowany chiński bot na każdym posiedzeniu wypowiada kilkadziesiąt razy zwrot "miasto deweloperów". Widać Nowogrodzka każe tłuc ten temat bez opamiętania, co z resztą widać po wpisach opłaconych trolli w internecie.
Z zażenowaniem słuchałem wczorajszych obrad RM. Populizm radnych opozycyjnego względem Żuka klubu PiS, przekracza wszelkie możliwe normy. Bo jak nazwać kogoś kto raz mówi o potrzebie ochrony przyrody a innym razem o potrzebie budowy nowych miejsc parkingowych i ścieżek rowerowych? Trzeba się zdecydować i jasno określić czego się chce. Prawdziwym odkryciem jest dla mnie radny Breś który jak zaprogramowany chiński bot na każdym posiedzeniu wypowiada kilkadziesiąt razy zwrot "miasto deweloperów". Widać Nowogrodzka każe tłuc ten temat ... rozwiń
Avatar
LAS / 26 czerwca 2020 r. o 08:02
-14
Piotr Popiel z (PiS) mówi o betonowaniu miasta, należałoby wspomnieć, że ta sama partia jest odpowiedzialna za ustawę lex developer
Przeciwko czemu nie protestowali  przed uchwaleniem tej ustawy działacze i radni PO oraz innych formacji opozycyjnych wobec PiS. Jako jeden z uczestników, jedyny z regionu (nielicząc autora ustawy i szefa "Mieszkanie +") dyskusji publicznej nad tym rozwiązaniem pozostawiającym ostateczną decyzję samorządowi — z pełną odpowiedzialnością napiszę, że „Lex Soboń” przy „Lex Żuk” to pryszcz, malutki pryszcz.
Przeciwko czemu nie protestowali  przed uchwaleniem tej ustawy działacze i radni PO oraz innych formacji opozycyjnych wobec PiS. Jako jeden z uczestników, jedyny z regionu (nielicząc autora ustawy i szefa "Mieszkanie +") dyskusji publicznej nad tym rozwiązaniem pozostawiającym ostateczną decyzję samorządowi — z pełną odpowiedzialnością napiszę, że „Lex Soboń” przy „Lex Żuk” to pryszcz, malutki pryszcz. rozwiń
Avatar
RSokol / 26 czerwca 2020 r. o 07:47
+13
Błahaha! "Kapitan prezydent Żuk"! Kult jednostki wiecznie żywy! Chyba raczej kapitan dewelo-titanika :-DDD. A góra lodowa już blisko - finans leży na łopatkach - tak miasta jak i dewelodobrodziei, którzy od 3 miesięcy nie mogą złowić jelonków na swoje wyroby mieszkaniopodobne. Wkrótce skończą się czasy poklepywania po pleckach, a członkowie tej ferajny skoczą sobie do gardeł jak wściekłe psy.
 Niezdrowa podnieta wizją ludzi skaczących sobie do gardeł jak wściekłe psy wskazuje, że mamy do czynienia z ciężkim przypadkiem klinicznym, który powinien być leczony wyłącznie w szpitalu psychiatrycznym.
 Niezdrowa podnieta wizją ludzi skaczących sobie do gardeł jak wściekłe psy wskazuje, że mamy do czynienia z ciężkim przypadkiem klinicznym, który powinien być leczony wyłącznie w szpitalu psychiatrycznym. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 26 czerwca 2020 r. o 07:28
-12
Błahaha! "Kapitan prezydent Żuk"! Kult jednostki wiecznie żywy! Chyba raczej kapitan dewelo-titanika :-DDD. A góra lodowa już blisko - finans leży na łopatkach - tak miasta jak i dewelodobrodziei, którzy od 3 miesięcy nie mogą złowić jelonków na swoje wyroby mieszkaniopodobne. Wkrótce skończą się czasy poklepywania po pleckach, a członkowie tej ferajny skoczą sobie do gardeł jak wściekłe psy.
Avatar
Jasin / 26 czerwca 2020 r. o 04:47
+21
fillip75 skoro Pisiory stworzyły nam taki raj na ziemi, to czemu jeszcze siedzisz tam, w rajchu, i rżniesz mundralę? Czemu szczekasz językiem kur(ew)skiej tivi? Nic innego tam nie ma do oglądania? Chłoniesz jak gąbka te brednie, a potem plujesz jadem tu. Te same "argumenty", ten sam plugawy język, ta sama żółć....
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wstydliwy problem w Kraśniku

Wstydliwy problem w Kraśniku

O budowę i przebudowę miejskich szaletów w Kraśniku dopytywali radni. Po raz kolejny. Tymczasem okazuje się, że sprawa zamkniętego sanitariatu przy ul. Olejnej nie jest taka prosta.

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

Zwijanie przewodu po grillowaniu zakończyło się tragedią

26-latek zwijał przewód po grillowaniu. Poraził go prąd. Pomimo reanimacji, mężczyzna nie przeżył.

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka oddaje miliony za respiratory

Lubelska spółka E&K zwróciła 14 mln euro przedpłaty za niezrealizowane dostawy respiratorów – zapewnia Ministerstwo Zdrowia. W ubiegłym tygodniu resort odstąpił od części umowy z kontrowersyjną firmą.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 6 lipca 2020 r.

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Lubelskie: 14-latka zadzwoniła na numer alarmowy. Powiedziała, że została zgwałcona

Z uwagi na wiek, nieletnią przesłuchano przed sądem. Z relacji 14-letniej mieszkanki powiatu chełmskiego wynika, że została zgwałcona przez starszego, bo 24-letniego mężczyznę. Do zdarzenia miało dojść w ostatnich dniach czerwca.

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku
Alarm 24

500 zł za „Parafię z zasadami”. Jak razem z proboszczem zniknęła strona na Facebooku

Strona parafii przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie na Facebooku zmieniła nie tylko nazwę, ale i właściciela. Kilkanaście dni przed odejściem proboszcza ks. Mirosława Matusznego została sprzedana.

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Złotówka za gaz ma zostać w kieszeni. Co jeszcze potaniało od 1 lipca?

Od 1 lipca taniej płacimy m.in. za gaz, pączki i pieluchy. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie wzrosły jeszcze ceny słodkich napojów.

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmiany kadrowe w MOSiR Bystrzyca

Zmieniony został skład rady nadzorczej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca”.

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Dobry czas dla krwiopijców. Lublin nie będzie walczył z komarami

Nie będzie w tym roku oprysków przeciw komarom na publicznych terenach zielonych.

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą

Puławy: Uczniom szykują zmiany przed szkołą

Teren przed Szkołą Podstawową nr 11 w Puławach w ciągu najbliższych miesięcy przejdzie metamorfozę. Przebudowana zostanie droga rowerowa, powstanie deptak, oświetlenie, a starą nawierzchnię z płyt zastąpi kostka. Za pobliskim przedszkolem zaplanowano plac zabaw.

Premier do seniorów: nie bójcie się koronawirusa. A w weekend w woj. lubelskim 24 nowe przypadki

Premier do seniorów: nie bójcie się koronawirusa. A w weekend w woj. lubelskim 24 nowe przypadki

O tym, że „wirus jest w odwrocie” i „już nie trzeba się go bać” przekonuje w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki, zachęcając do głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich zwłaszcza osoby starsze. Tymczasem w weekend w województwie lubelskim potwierdzono aż 24 nowe przypadki zakażenia.

Były reprezentant Polski w Chełmiance?

Były reprezentant Polski w Chełmiance?

Kolejne, ciekawe wieści napływają z Chełma. Działacze biało-zielonych chcieliby dokonać jeszcze jednego, głośnego transferu. W kuluarach od dłuższego czasu mówi się, że na celowniku Chełmianki znalazł się były reprezentant Polski Dawid Janczyk.

Skażona woda w gminie Niemce. Wykryto bakterie coli

Skażona woda w gminie Niemce. Wykryto bakterie coli

W ujęciu wody w Niemcach wykryto bakterie coli. Trwa chlorowanie wodociągu. Jutro zostaną pobrane próbki do badań, które wykażą czy woda jest już czysta.

Nowa fryzura Lublina. Czy mieszkańcy miasta polubią niekoszone trawniki?
Magazyn

Nowa fryzura Lublina. Czy mieszkańcy miasta polubią niekoszone trawniki?

Tego lata mieszkańcy Lublina i innych miast ze zdumieniem oglądają zupełnie niekoszone trawniki, które w naturalny sposób zarastają nasz krajobraz. Można je uznać je za kolejną anomalię, która kiedyś minie. Ale może lepiej... polubić?

Nowy aquapark powstał niedaleko Lublina. Park Avia już otwarty [zdjęcia]
galeria

Nowy aquapark powstał niedaleko Lublina. Park Avia już otwarty [zdjęcia]

Najpierw plany otwarcia Parku Avia – nowego kompleksu sportowo-rekreacyjnego pokrzyżował wybuch epidemii koronawirusa. W piątek – otwarcie basenów ponownie zostało przełożone ze względu na awarię wodociągową. Udało się za trzecim razem. W niedzielę z wodnych atrakcji mogli skorzystać pierwsi klienci.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.