Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2018 r.
7:55

Przebudowa Al. Racławickich na kredyt? Lublin nie dostał dodatkowych funduszy z UE

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 82 A A
Przebudowa ma objąć m.in. całe Aleje Racławickie od ul. Lipowej aż do ronda Honorowych Krwiodawców włącznie
Przebudowa ma objąć m.in. całe Aleje Racławickie od ul. Lipowej aż do ronda Honorowych Krwiodawców włącznie (fot. Maciej Kaczanowski)

Lublin nie dostał dodatkowych funduszy unijnych na przebudowę Al. Racławickich, chociaż ceny zaproponowane przez drogowców dwukrotnie przerastają planowany budżet tej inwestycji. W styczniu Ratusz ma zdecydować, czy zaciągnie kolejny dług, żeby zdobyć pieniądze na przebudowę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z Racławickimi mamy rzeczywiście kłopot – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk, który oczekiwał, że przebudowę Alej, ul. Lipowej i Poniatowskiego uda się wykonać za najwyżej 41 mln zł. Jednak za takie pieniądze nie chce pracować żadna z firm, które gotowe są wziąć zlecenie od miasta. Najtańsza z nich oczekiwała w pierwszym przetargu 109 mln zł, więc miasto ogłosiło drugi przetarg. Tym razem ceny zaczynają się od 107 mln zł, a oferty nadal leżą na stole i czekają na decyzję prezydenta.

Miasto idzie po prośbie

Żeby zdobyć dodatkowe pieniądze, prezydent poprosił o zwiększenie unijnej dotacji przyznanej na tę inwestycję. Ale nawet tu pojawił się problem. – Ministerstwo nie zdecydowało się na podwyższenie nam dofinansowania na tym etapie – podkreśla Żuk. – Ministerstwo odkłada decyzję w czasie, a my tego czasu nie mamy i musimy w styczniu podjąć decyzję.

Prezydent tłumaczy, że w tej sytuacji miasto może rozstrzygnąć przetarg tylko wtedy, gdy zdecyduje się wziąć pożyczkę na przebudowę. – Mamy dostęp do kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym i to jest pierwsze rozwiązanie. Drugim jest powtórzenie przetargu – wyjaśnia Żuk.

Problem jest większy

Pod znakiem zapytania stanęła nie tylko przebudowa Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego, bo jest to tylko część większego pakietu inwestycji, na który przyznano Lublinowi unijną dotację. Pieniędzy musi wystarczyć na wszystko, a wszystko wskazuje na to, że nie wystarczy.

Co jeszcze jest w tym pakiecie? Przebudowa ul. Sowińskiego, odcinka Głębokiej (od stacji paliw do ul. Filaretów), zakup 5 autobusów elektrycznych, 10 trolejbusów z dodatkowym napędem, przebudowa trakcji trolejbusowej oraz komplet przystankowych wyświetlaczy.

Na czym polega problem? Na wyliczeniu kosztów. Kilka lat temu Ratusz oszacował, że wspomniany zestaw inwestycji będzie kosztować nieco ponad 100 mln zł i właśnie taką kwotę wpisał do dokumentów wymaganych przy staraniach o unijną dotację. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a miasto nie mogło narzekać na wysokość dofinansowania, bo przyznano je w wysokości przekraczającej 80 proc. planowanych kosztów.

Dopiero teraz okazało się, że wspomniane 100 mln zł nie wystarczy nawet na Al. Racławickie, ul. Lipową i Poniatowskiego. Tymczasem miasto nie może wziąć całej dotacji i wykonać tylko część obiecanych inwestycji.

Co miało się zmienić

W ramach przebudowy zaplanowano wymianę całej konstrukcji jezdni i chodników. Na Al. Racławickich mają powstać nowe sygnalizacje: przy Puławskiej, przy Grottgera i na przejściu obok pl. Teatralnego. Aleje mają być poszerzone na skrzyżowaniach o dodatkowe pasy ruchu, po obu stronach wyznaczono wydzielone drogi rowerowe.

Niemal na całej długości Al. Racławickich i ul. Lipowej wytyczone mają być buspasy, a ul. Poniatowskiego będzie odsunięta od domów mieszkalnych i poprowadzona w miejscu budynku opuszczonego kilka lat temu przez uczelnię. Do wycięcia przewidziano 89 drzew przy Al. Racławickich, 77 przy Poniatowskiego i 30 przy Lipowej.

Aleje Racławickie w Lublinie

Quiz: Jak dobrze znasz lubelskie zabytki?

Jak dobrze znasz lubelskie zabytki?

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 08:09
+73
To najbardziej potrzebna przebudowa. Bez porównania z remontem Grygowej, Mełgiewskiej czy Poligonowej - tj. ulic podmiejskich.
Avatar
232132 / 27 grudnia 2018 o 09:25
+67
dokładnie, wymienić instalacje podziemne, nowy asfalt, położyć eleganckie płyty chodnikowe i latarnie i to wszytsko co tam potrzeba! aż mnie trzęsie jak pomyślę co ci idioci z um i zdim już tam sobie wymyślili...dodatkowe pasy i wszędzie te paskudne sygnalizacje na olbrzymich metalowych wysięgnikach....do reszty chcą to miasto oszpecić!
 Problem w tym że same instalacje podziemne kosztują ponad połowę wartości zadania. Dodatkowe pasy to są grosze.
Avatar
ewa / 27 grudnia 2018 o 09:06
+62
Wyborcy PISu i przedstawiciele partii z Lublina zobaczcie jak wasza władza nam pomaga, blokując inwestycje
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 09:40
+59
"Wyrównać asfalt, zrobić buspasy i wystarczy" - myślenie dziecka. Droga to ponad metr podbudowy + wszystkie instalacje jeszcze głębiej. Jeżeli naprawi się tylko wierzchnią warstwę, to co kilka lat trzeba będzie wszystko znowu rozkopać by wymienić jakiś przewód czy rurę. A całej Alei Racławickiej buspasy i DdR to konieczność. Jest na to miejsce. Drzew szkoda, ale posadzi się nowe.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 09:34
+57
pis robi na złość?
Avatar
tfu / 27 grudnia 2018 o 08:58
+51
Małostkowosć Pisowska wychodzi na kazdym kroku.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 09:41
+50
pisiory mają w nosie Lublin, niedługo wybory będzie okazja im za to podziękować!!!
Avatar
polk / 27 grudnia 2018 o 09:02
+48
PIS tak rządzi,ze wszystko drożeje, teraz żadna inwestycja planowana wcześniej, nie będzie do zrealizowania przy takim budżecie, jak kilka lat temu, materiały budowlane strasznie podrożały, koszty robocizny, czy choćby paliwo, teraz właśnie ta władza powinna dopłacać do inwestycji, a nie zwlekać celowo, aż miasto straci dofinansowanie
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 10:08
+45
Oto macie swój PIS - kasa płynie do belzebuba z Torunia zamiast na inwestycje np: do Lublina.
Avatar
Kierowca bombowca / 27 grudnia 2018 o 09:03
+44
No a wiadukt na Sikorskiego lub przedłużenie Bohaterów Monte Cassino nie rozładowalo? Rozładowalo trochę korki no cóż lubimy tylko narzekać
Avatar
ugryź / 29 grudnia 2018 o 15:37
-2
Wybraliście Platformersa na prezydenta to czemu si.ę dziwicie.
Avatar
pamelarosaflores / 29 grudnia 2018 o 13:08
+1
Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje pożyczek gotówkowych na Boże Narodzenie i Sylwestra 2018/2019 : pamelarosaflores11@gmail.com
Avatar
swojak / 29 grudnia 2018 o 01:46
-1
Aż tylu wielbicieli POsrańców już dawno nie widziałem.
Avatar
BywalecStołecznychSalonów / 28 grudnia 2018 o 18:36
+5
Na raclawickich zostawic  po 1 pasie dla samochodow, a na krakowskim przedluzyc deptak od placu litewskiego do wieniawskiej, zostawiając tylko przejazd mpk...to skutecznie zniechęci Januszy z passerati do krążenia bez celu po śródmieściu
Avatar
DrInz / 28 grudnia 2018 o 15:29
+7
Szkoda tylko że BUS PASY zostaną wydzielone z istniejących pasów a nie dobudowane jako dodatkowe. To totalnie sparaliżuje Lublin. Po jednym pasie w każdą stronę w godzinach szczytu. Oczywiście przebudowa jest potrzebna ale czy w ten sposób?
 no i bardzo dobrze, wiesz jaka dewastacja terenu i drzew musiałaby być, gdyby buspasy miały zostać dobudowane obok istniejącej jezdni?? każde kolejne zwężenie ulicy dla samochodów osobowych jest pozytywne, bo oducza kierowców do kręcenia się autem po centrum jak smród po gaciach... Racławickie nie powinny być ulicą tranzytową dla transportu indywidualnego, im szybciej to Janusze z paserati zrozumieją tym lepiej dla całego miasta
 no i bardzo dobrze, wiesz jaka dewastacja terenu i drzew musiałaby być, gdyby buspasy miały zostać dobudowane obok istniejącej jezdni?? każde kolejne zwężenie ulicy dla samochodów osobowych jest pozytywne, bo oducza kierowców do kręcenia się autem po centrum jak smród po gaciach... Racławickie nie powinny być ulicą tranzytową dla transportu indywidualnego, im szybciej to Janusze z paserati zrozumieją tym lepiej dla całego miasta rozwiń
Avatar
Leon H / 28 grudnia 2018 o 13:15
-2
Szkoda tylko że BUS PASY zostaną wydzielone z istniejących pasów a nie dobudowane jako dodatkowe. To totalnie sparaliżuje Lublin. Po jednym pasie w każdą stronę w godzinach szczytu. Oczywiście przebudowa jest potrzebna ale czy w ten sposób?
Avatar
lubelak / 28 grudnia 2018 o 00:31
+5
Polacy uważajcie ne portfele - PiS jest blisko
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 22:49
+3
A może referendum czy ludzie w ogóle chcą takiej przebudowy? Moze większość nie chce zmian na gorsze?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 19:48
+4
Jeśli przebudowa ruszy, to wszystkie te drzewa i roślinność, które widzimy na zamieszczonych do artykułu zdjęciach zostaną brutalnie zlikwidowane, a ścisłe centrum( Al. Racławickie, Lipowa) będzie wyglądało podobnie do takich miejsc jak chociażby CSK, CK czy Plac Litewski - po prostu będzie łyso i kamieniście, wszędzie tylko beton i asfalt, licha i jeśli w ogóle występująca jakakolwiek roślinność. Al. Racławickie i Lipowa wymagają co najwyżej wymienienia asfaltu, budowa buspasów kosztem wycinki drzew jest barbarzyństwem. Jeśli Unia Europejska daje nam dotacje na to aby betonować każdy zielony skrawek naszego miasta to chrzanić takie dotacje, sami lepiej ustalimy jak powinno się przebudować te miejsca by i ludzie byli zadowoleni i ci, którzy projektowali zmiany. To wymaga wspólnej zgody i konstruktywnego dialogu, konsultacji społecznych. Plac Litewski, Centrum Spotkania Kultur, Centrum Kultury - to trzy miejsca, które były zrobione zbyt chaotycznie. Pamiętam jak jeszcze była pętla autobusowa(przy obecnym Centrum Kultury) przy Kołłątaja to to miejsce było bardzo ładne, wystarczyły w zupełności lekkie prace kosmetyczne, nieopodal tej pętli znajdowały się dwa potężne drzewa, które zostały brutalnie wycięte na potrzebę wylania betonu, sorry ale taka prawda. Centrum Spotkania Kultur - betonowa plaża i co ciekawe umieszczono na niej kamienne leżaki! Brzydki, zimny beton dookoła, tylko szkło i kamień oraz beton. Plac Litewski - nie było absolutnie potrzeby odcinania Krakowskiego Przedmieścia od komunikacji miejskiej, nikt nie narzekał jak jeździły samochody i autobusy koło Poczty Polskiej, co więcej ludzie nawet sobie chwalili, że centralnie z Placu Litewskiego można wsiąść do autobusu( a wybór był duży - 3,4,7,13,55 oraz wszystkie nocne linie). Ten przejazd powinien być zachowany chociaż dla autobusów tylko, źle to wygląda jak teraz pojazdy przeciskają się prze wąskie ulice Kołłątaja i Zesłańców Sybiru, a co ciekawe powracają inaczej, tj. przez ul. Okopową, która i tak bywa mocno zakorkowana. Inwestycje powinny być( oprócz tego aby było ładniej w mieście i podobało się wszystkim a nie wybranym) funkcjonalne, przemyślane i nie dokonywane zbyt pochopnie tudzież chaotycznie.
Jeśli przebudowa ruszy, to wszystkie te drzewa i roślinność, które widzimy na zamieszczonych do artykułu zdjęciach zostaną brutalnie zlikwidowane, a ścisłe centrum( Al. Racławickie, Lipowa) będzie wyglądało podobnie do takich miejsc jak chociażby CSK, CK czy Plac Litewski - po prostu będzie łyso i kamieniście, wszędzie tylko beton i asfalt, licha i jeśli w ogóle występująca jakakolwiek roślinność. Al. Racławickie i Lipowa wymagają co najwyżej wymienienia asfaltu, budowa buspasów kosztem wycinki drzew jest barbarzyństwem. Jeśli Unia Europejsk... rozwiń
Avatar
Wedrek / 27 grudnia 2018 o 19:13
+3
Niestety, ponad półmilionowa aglomeracja bez tramwajów, a zmiast tego trolejbusy-samoróbki...każdy remond głównych ulic w Lublinie powinien uwzględniać kładzenie torowiska, tak zeby za kklka lat powstala spójna siec!!!
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wielka Brytania 31 stycznia opuści Unię Europejską. Co brexit oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach?
film

Wielka Brytania 31 stycznia opuści Unię Europejską. Co brexit oznacza dla Polaków mieszkających na Wyspach? 0 0

Rozmowa z dr. Tomaszem Niedokosem, ekspertem z zakresu polityki brytyjskiej, wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Lublin: Policjanci karali i pieszych i kierowców. Ale to jedna z tych grup popełniła znacznie więcej wykroczeń

Lublin: Policjanci karali i pieszych i kierowców. Ale to jedna z tych grup popełniła znacznie więcej wykroczeń 1 3

Policjantów można było spotkać w okolic przejść dla pieszych oraz przejazdów dla rowerzystów usytuowanych na ruchliwych drogach Lublina i okolic.

Start Lublin – BM Slam Stal Ostrów 84:72. Nikt nie potrafi ich zatrzymać

Start Lublin – BM Slam Stal Ostrów 84:72. Nikt nie potrafi ich zatrzymać 0 1

Start Lublin z kolejnym zwycięstwem. Podopieczni Davida Dedka pokonali w hali Globus BM Slam Stal 84:72

Lubelskie: Tragiczne skutki nocnego wypadku. Jeden z pasażerów zmarł rano w szpitalu
galeria

Lubelskie: Tragiczne skutki nocnego wypadku. Jeden z pasażerów zmarł rano w szpitalu 10 0

Tragicznie skończył się nocny wypadek w miejscowości Okrągłe (gm. Biłgoraj).

Puławy: Miejska Wigilia na dużej scenie. Anioły, kolędy i życzenia [zdjęcia]
galeria

Puławy: Miejska Wigilia na dużej scenie. Anioły, kolędy i życzenia [zdjęcia] 23 3

Setki mieszkańców Puław wybrało się dzisiaj na plac Chopina, żeby śpiewać kolędy, połamać się opłatkiem i skosztować wigilijnych potraw. Harcerze przekazali samorządowcom Betlejemskie Światło Pokoju, a przedstawiciele władz miasta i powiatu złożyli zgromadzonym świąteczne życzenia.

Skoki narciarskie. Kobayashi z kolejną wygraną w Pucharze Świata
film

Skoki narciarskie. Kobayashi z kolejną wygraną w Pucharze Świata 0 0

Japończyk Ryoyu Kobayashi wygrał niedzielny konkurs indywidualny w niemieckim Klingenthal. Polacy tym razem zajęli miejsca poza podium

Przedsiębiorcy szturmują Urząd Marszałkowski w Lublinie. Kilkaset wniosków dziennie w sprawie BDO

Przedsiębiorcy szturmują Urząd Marszałkowski w Lublinie. Kilkaset wniosków dziennie w sprawie BDO 14 13

Blisko 7 tys. przedsiębiorców z naszego regionu uzyskało do tej pory wpis do elektronicznej ewidencji odpadów. A do końca roku musi to zrobić nawet 30 tys. podmiotów. W ostatnich dniach do Urzędu Marszałkowskiego wpływa po kilkaset wniosków dziennie.

Gwarek Łęczna – SKB Energa Czarni Słupsk 6:3. Świętowanie na sportowo

Gwarek Łęczna – SKB Energa Czarni Słupsk 6:3. Świętowanie na sportowo 0 0

Gwarek Łęczna pokonał Energę Czarnych Słupsk w Meczu Barbórkowym

Budżet Markuszowa na 2020 rok. Najwięcej pójdzie na ocieplenie urzędu, przedszkola i szkoły

Budżet Markuszowa na 2020 rok. Najwięcej pójdzie na ocieplenie urzędu, przedszkola i szkoły 0 0

W nowym roku wydatki gminy Markuszów mają wynieść 17 mln zł. Sumę tę niemal w całości pokryją spodziewane dochody. Najważniejszą inwestycją będzie remont siedziby Urzędu Gminy, szkoły i przedszkola. Na wszystkich tych budynkach znajdą się panele fotowoltaiczne. Nie zabraknie też nowego oświetlenia.

Nowe miejsce na Starym Mieście w Lublinie. Czym chce zaskoczyć klientów Czekoladowa Willa?
galeria

Nowe miejsce na Starym Mieście w Lublinie. Czym chce zaskoczyć klientów Czekoladowa Willa? 101 23

W weekend swoje podwoje otworzyła Czekoladowa Willa. Przy ul. Grodzkiej 1 kupować można słodycze, jakich dotychczas w Polsce jeszcze nie było.

Gmina Puławy: Zainwestował w przetwórnię owoców i warzyw

Gmina Puławy: Zainwestował w przetwórnię owoców i warzyw 0 1

W Kajetanowie (gm. Puławy) trwa budowa nowej przetwórni owoców i warzyw. Będzie tu działać również skup. Inwestycja ma być gotowa jesienią przyszłego roku. Pracę ma tu znaleźć około 20-30 osób.

Rocznie diagnozują 220 nowych przypadków. Choruje bardzo dużo młodych kobiet, najważniejsza jest wczesna diagnoza

Rocznie diagnozują 220 nowych przypadków. Choruje bardzo dużo młodych kobiet, najważniejsza jest wczesna diagnoza 6 7

Rozmowa z prof. Janem Kotarskim, kierownikiem Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii SPSK1 w Lublinie, która obchodzi 20-lecie.

Odtwarzają ogród przy dawnej szkole. Mają mnóstwo pomysłów jak wykorzystać to miejsce
Zielony wolontariat
galeria

Odtwarzają ogród przy dawnej szkole. Mają mnóstwo pomysłów jak wykorzystać to miejsce 0 0

Stowarzyszenie Tłoka odtwarza ogród przy dawnej szkole w Koszołach w gminie Łomazy. To kolejni laureaci naszego konkursu "Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko”, który zorganizowaliśmy z Grupą Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.

Szykujemy ryby na święta. Najciekawsze przepisy na karpia

Szykujemy ryby na święta. Najciekawsze przepisy na karpia 9 0

Ryby w staropolskiej kuchni były ozdobą stołów. W najstarszych księgach kucharskich zachowały się przepisy na pstrągi z rodzynkami, szczupaki z limoniami, karpie z kaparami. Polacy byli mistrzami w przyrządzaniu ryb. Nie tylko od święta.

Puchar Polski piłkarek nożnych. Starcie gigantów w ćwierćfinale

Puchar Polski piłkarek nożnych. Starcie gigantów w ćwierćfinale 0 0

Rozlosowano pary ćwierćfinałowe. W najciekawszej Górnik Łęczna zmierzy się z Medykiem Konin

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.