Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 grudnia 2018 r.
7:55

Przebudowa Al. Racławickich na kredyt? Lublin nie dostał dodatkowych funduszy z UE

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 82 A A
Przebudowa ma objąć m.in. całe Aleje Racławickie od ul. Lipowej aż do ronda Honorowych Krwiodawców włącznie
Przebudowa ma objąć m.in. całe Aleje Racławickie od ul. Lipowej aż do ronda Honorowych Krwiodawców włącznie (fot. Maciej Kaczanowski)

Lublin nie dostał dodatkowych funduszy unijnych na przebudowę Al. Racławickich, chociaż ceny zaproponowane przez drogowców dwukrotnie przerastają planowany budżet tej inwestycji. W styczniu Ratusz ma zdecydować, czy zaciągnie kolejny dług, żeby zdobyć pieniądze na przebudowę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z Racławickimi mamy rzeczywiście kłopot – przyznaje prezydent Krzysztof Żuk, który oczekiwał, że przebudowę Alej, ul. Lipowej i Poniatowskiego uda się wykonać za najwyżej 41 mln zł. Jednak za takie pieniądze nie chce pracować żadna z firm, które gotowe są wziąć zlecenie od miasta. Najtańsza z nich oczekiwała w pierwszym przetargu 109 mln zł, więc miasto ogłosiło drugi przetarg. Tym razem ceny zaczynają się od 107 mln zł, a oferty nadal leżą na stole i czekają na decyzję prezydenta.

Miasto idzie po prośbie

Żeby zdobyć dodatkowe pieniądze, prezydent poprosił o zwiększenie unijnej dotacji przyznanej na tę inwestycję. Ale nawet tu pojawił się problem. – Ministerstwo nie zdecydowało się na podwyższenie nam dofinansowania na tym etapie – podkreśla Żuk. – Ministerstwo odkłada decyzję w czasie, a my tego czasu nie mamy i musimy w styczniu podjąć decyzję.

Prezydent tłumaczy, że w tej sytuacji miasto może rozstrzygnąć przetarg tylko wtedy, gdy zdecyduje się wziąć pożyczkę na przebudowę. – Mamy dostęp do kredytu w Europejskim Banku Inwestycyjnym i to jest pierwsze rozwiązanie. Drugim jest powtórzenie przetargu – wyjaśnia Żuk.

Problem jest większy

Pod znakiem zapytania stanęła nie tylko przebudowa Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego, bo jest to tylko część większego pakietu inwestycji, na który przyznano Lublinowi unijną dotację. Pieniędzy musi wystarczyć na wszystko, a wszystko wskazuje na to, że nie wystarczy.

Co jeszcze jest w tym pakiecie? Przebudowa ul. Sowińskiego, odcinka Głębokiej (od stacji paliw do ul. Filaretów), zakup 5 autobusów elektrycznych, 10 trolejbusów z dodatkowym napędem, przebudowa trakcji trolejbusowej oraz komplet przystankowych wyświetlaczy.

Na czym polega problem? Na wyliczeniu kosztów. Kilka lat temu Ratusz oszacował, że wspomniany zestaw inwestycji będzie kosztować nieco ponad 100 mln zł i właśnie taką kwotę wpisał do dokumentów wymaganych przy staraniach o unijną dotację. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie, a miasto nie mogło narzekać na wysokość dofinansowania, bo przyznano je w wysokości przekraczającej 80 proc. planowanych kosztów.

Dopiero teraz okazało się, że wspomniane 100 mln zł nie wystarczy nawet na Al. Racławickie, ul. Lipową i Poniatowskiego. Tymczasem miasto nie może wziąć całej dotacji i wykonać tylko część obiecanych inwestycji.

Co miało się zmienić

W ramach przebudowy zaplanowano wymianę całej konstrukcji jezdni i chodników. Na Al. Racławickich mają powstać nowe sygnalizacje: przy Puławskiej, przy Grottgera i na przejściu obok pl. Teatralnego. Aleje mają być poszerzone na skrzyżowaniach o dodatkowe pasy ruchu, po obu stronach wyznaczono wydzielone drogi rowerowe.

Niemal na całej długości Al. Racławickich i ul. Lipowej wytyczone mają być buspasy, a ul. Poniatowskiego będzie odsunięta od domów mieszkalnych i poprowadzona w miejscu budynku opuszczonego kilka lat temu przez uczelnię. Do wycięcia przewidziano 89 drzew przy Al. Racławickich, 77 przy Poniatowskiego i 30 przy Lipowej.

Aleje Racławickie w Lublinie

Quiz: Jak dobrze znasz lubelskie zabytki?

Jak dobrze znasz lubelskie zabytki?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 82

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 08:09
+73
To najbardziej potrzebna przebudowa. Bez porównania z remontem Grygowej, Mełgiewskiej czy Poligonowej - tj. ulic podmiejskich.
Avatar
232132 / 27 grudnia 2018 r. o 09:25
+67
dokładnie, wymienić instalacje podziemne, nowy asfalt, położyć eleganckie płyty chodnikowe i latarnie i to wszytsko co tam potrzeba! aż mnie trzęsie jak pomyślę co ci idioci z um i zdim już tam sobie wymyślili...dodatkowe pasy i wszędzie te paskudne sygnalizacje na olbrzymich metalowych wysięgnikach....do reszty chcą to miasto oszpecić!
 Problem w tym że same instalacje podziemne kosztują ponad połowę wartości zadania. Dodatkowe pasy to są grosze.
Avatar
ewa / 27 grudnia 2018 r. o 09:06
+62
Wyborcy PISu i przedstawiciele partii z Lublina zobaczcie jak wasza władza nam pomaga, blokując inwestycje
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 09:40
+59
"Wyrównać asfalt, zrobić buspasy i wystarczy" - myślenie dziecka. Droga to ponad metr podbudowy + wszystkie instalacje jeszcze głębiej. Jeżeli naprawi się tylko wierzchnią warstwę, to co kilka lat trzeba będzie wszystko znowu rozkopać by wymienić jakiś przewód czy rurę. A całej Alei Racławickiej buspasy i DdR to konieczność. Jest na to miejsce. Drzew szkoda, ale posadzi się nowe.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 09:34
+57
pis robi na złość?
Avatar
tfu / 27 grudnia 2018 r. o 08:58
+51
Małostkowosć Pisowska wychodzi na kazdym kroku.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 09:41
+50
pisiory mają w nosie Lublin, niedługo wybory będzie okazja im za to podziękować!!!
Avatar
polk / 27 grudnia 2018 r. o 09:02
+48
PIS tak rządzi,ze wszystko drożeje, teraz żadna inwestycja planowana wcześniej, nie będzie do zrealizowania przy takim budżecie, jak kilka lat temu, materiały budowlane strasznie podrożały, koszty robocizny, czy choćby paliwo, teraz właśnie ta władza powinna dopłacać do inwestycji, a nie zwlekać celowo, aż miasto straci dofinansowanie
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 10:08
+45
Oto macie swój PIS - kasa płynie do belzebuba z Torunia zamiast na inwestycje np: do Lublina.
Avatar
Kierowca bombowca / 27 grudnia 2018 r. o 09:03
+44
No a wiadukt na Sikorskiego lub przedłużenie Bohaterów Monte Cassino nie rozładowalo? Rozładowalo trochę korki no cóż lubimy tylko narzekać
Avatar
ugryź / 29 grudnia 2018 r. o 15:37
-2
Wybraliście Platformersa na prezydenta to czemu si.ę dziwicie.
Avatar
pamelarosaflores / 29 grudnia 2018 r. o 13:08
+1
Pożyczka gotówkowa na Boże Narodzenie! Czy chcesz zapewnić sobie i swoim bliskim radość z nadchodzących wakacji? Ukończ wszystkie marzenia, biorąc najlepszą pożyczkę. Sprawdź aktualne promocje pożyczek gotówkowych na Boże Narodzenie i Sylwestra 2018/2019 : pamelarosaflores11@gmail.com
Avatar
swojak / 29 grudnia 2018 r. o 01:46
0
Aż tylu wielbicieli POsrańców już dawno nie widziałem.
Avatar
BywalecStołecznychSalonów / 28 grudnia 2018 r. o 18:36
+5
Na raclawickich zostawic  po 1 pasie dla samochodow, a na krakowskim przedluzyc deptak od placu litewskiego do wieniawskiej, zostawiając tylko przejazd mpk...to skutecznie zniechęci Januszy z passerati do krążenia bez celu po śródmieściu
Avatar
DrInz / 28 grudnia 2018 r. o 15:29
+7
Szkoda tylko że BUS PASY zostaną wydzielone z istniejących pasów a nie dobudowane jako dodatkowe. To totalnie sparaliżuje Lublin. Po jednym pasie w każdą stronę w godzinach szczytu. Oczywiście przebudowa jest potrzebna ale czy w ten sposób?
 no i bardzo dobrze, wiesz jaka dewastacja terenu i drzew musiałaby być, gdyby buspasy miały zostać dobudowane obok istniejącej jezdni?? każde kolejne zwężenie ulicy dla samochodów osobowych jest pozytywne, bo oducza kierowców do kręcenia się autem po centrum jak smród po gaciach... Racławickie nie powinny być ulicą tranzytową dla transportu indywidualnego, im szybciej to Janusze z paserati zrozumieją tym lepiej dla całego miasta
 no i bardzo dobrze, wiesz jaka dewastacja terenu i drzew musiałaby być, gdyby buspasy miały zostać dobudowane obok istniejącej jezdni?? każde kolejne zwężenie ulicy dla samochodów osobowych jest pozytywne, bo oducza kierowców do kręcenia się autem po centrum jak smród po gaciach... Racławickie nie powinny być ulicą tranzytową dla transportu indywidualnego, im szybciej to Janusze z paserati zrozumieją tym lepiej dla całego miasta rozwiń
Avatar
Leon H / 28 grudnia 2018 r. o 13:15
-2
Szkoda tylko że BUS PASY zostaną wydzielone z istniejących pasów a nie dobudowane jako dodatkowe. To totalnie sparaliżuje Lublin. Po jednym pasie w każdą stronę w godzinach szczytu. Oczywiście przebudowa jest potrzebna ale czy w ten sposób?
Avatar
lubelak / 28 grudnia 2018 r. o 00:31
+4
Polacy uważajcie ne portfele - PiS jest blisko
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 22:49
+3
A może referendum czy ludzie w ogóle chcą takiej przebudowy? Moze większość nie chce zmian na gorsze?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 19:48
+4
Jeśli przebudowa ruszy, to wszystkie te drzewa i roślinność, które widzimy na zamieszczonych do artykułu zdjęciach zostaną brutalnie zlikwidowane, a ścisłe centrum( Al. Racławickie, Lipowa) będzie wyglądało podobnie do takich miejsc jak chociażby CSK, CK czy Plac Litewski - po prostu będzie łyso i kamieniście, wszędzie tylko beton i asfalt, licha i jeśli w ogóle występująca jakakolwiek roślinność. Al. Racławickie i Lipowa wymagają co najwyżej wymienienia asfaltu, budowa buspasów kosztem wycinki drzew jest barbarzyństwem. Jeśli Unia Europejska daje nam dotacje na to aby betonować każdy zielony skrawek naszego miasta to chrzanić takie dotacje, sami lepiej ustalimy jak powinno się przebudować te miejsca by i ludzie byli zadowoleni i ci, którzy projektowali zmiany. To wymaga wspólnej zgody i konstruktywnego dialogu, konsultacji społecznych. Plac Litewski, Centrum Spotkania Kultur, Centrum Kultury - to trzy miejsca, które były zrobione zbyt chaotycznie. Pamiętam jak jeszcze była pętla autobusowa(przy obecnym Centrum Kultury) przy Kołłątaja to to miejsce było bardzo ładne, wystarczyły w zupełności lekkie prace kosmetyczne, nieopodal tej pętli znajdowały się dwa potężne drzewa, które zostały brutalnie wycięte na potrzebę wylania betonu, sorry ale taka prawda. Centrum Spotkania Kultur - betonowa plaża i co ciekawe umieszczono na niej kamienne leżaki! Brzydki, zimny beton dookoła, tylko szkło i kamień oraz beton. Plac Litewski - nie było absolutnie potrzeby odcinania Krakowskiego Przedmieścia od komunikacji miejskiej, nikt nie narzekał jak jeździły samochody i autobusy koło Poczty Polskiej, co więcej ludzie nawet sobie chwalili, że centralnie z Placu Litewskiego można wsiąść do autobusu( a wybór był duży - 3,4,7,13,55 oraz wszystkie nocne linie). Ten przejazd powinien być zachowany chociaż dla autobusów tylko, źle to wygląda jak teraz pojazdy przeciskają się prze wąskie ulice Kołłątaja i Zesłańców Sybiru, a co ciekawe powracają inaczej, tj. przez ul. Okopową, która i tak bywa mocno zakorkowana. Inwestycje powinny być( oprócz tego aby było ładniej w mieście i podobało się wszystkim a nie wybranym) funkcjonalne, przemyślane i nie dokonywane zbyt pochopnie tudzież chaotycznie.
Jeśli przebudowa ruszy, to wszystkie te drzewa i roślinność, które widzimy na zamieszczonych do artykułu zdjęciach zostaną brutalnie zlikwidowane, a ścisłe centrum( Al. Racławickie, Lipowa) będzie wyglądało podobnie do takich miejsc jak chociażby CSK, CK czy Plac Litewski - po prostu będzie łyso i kamieniście, wszędzie tylko beton i asfalt, licha i jeśli w ogóle występująca jakakolwiek roślinność. Al. Racławickie i Lipowa wymagają co najwyżej wymienienia asfaltu, budowa buspasów kosztem wycinki drzew jest barbarzyństwem. Jeśli Unia Europejsk... rozwiń
Avatar
Wedrek / 27 grudnia 2018 r. o 19:13
+3
Niestety, ponad półmilionowa aglomeracja bez tramwajów, a zmiast tego trolejbusy-samoróbki...każdy remond głównych ulic w Lublinie powinien uwzględniać kładzenie torowiska, tak zeby za kklka lat powstala spójna siec!!!
Zobacz wszystkie komentarze 82

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 stycznia 2021 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 stycznia 2021 r.

Puławy: Ratusz będzie trochę ładniejszy

Puławy: Ratusz będzie trochę ładniejszy

Urząd Miasta w tym roku czeka niewielki remont. Głównym założeniem jest przebudowa popękanych schodów od strony placu Chopina i Domu Chemika, podjazdu dla inwalidów oraz renowacja kolumn. W planie jest także wymiana uszkodzonego oświetlenia oraz naprawa elewacji.

Codziennie w NBP w Lublinie ogromna kolejka. Sami bankowcy także zaskoczeni
galeria

Codziennie w NBP w Lublinie ogromna kolejka. Sami bankowcy także zaskoczeni

Istne oblężenie przeżywa lubelski oddział Narodowego Banku Polskiego. Mieszkańcy Lublina masowo wyciągają drobne monety gromadzone niekiedy latami i wymieniają je na większe nominały w maszynie do zamiany bilonu. – Nie spodziewaliśmy się aż takiego zainteresowania – przyznają w NBP.

Chełm: Pożegnali nauczyciela i mentora. Pogrzeb Franciszka Świstowskiego

Chełm: Pożegnali nauczyciela i mentora. Pogrzeb Franciszka Świstowskiego

Absolwenci i przyjaciele oraz pogrążona w bólu rodzina odprowadzili w ostatnią drogę Franciszka Świstowskiego, wieloletniego dyrektora chełmskiego Technikum Mechanicznego, pedagoga i zapalonego regionalistę.

Lotniskowe sarny czekają na wyrok

Lotniskowe sarny czekają na wyrok

Regionalna Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała projekt uchwały zezwalającej odstrzał 30 saren odwiedzających trawiaste lotnisko w Świdniku. To jedna z trzech opinii, o jakie poprosił Urząd Marszałkowski, zanim głosowaniem w tej sprawie zajmą się radni sejmiku.

Ewa Dados z Radia Lublin z nagrodą im. Edwarda Wojtasa

Ewa Dados z Radia Lublin z nagrodą im. Edwarda Wojtasa

Ewa Dados, dziennikarka Radia Lublin to tegoroczna Laureatka Nagrody im. Edwarda Wojtasa. Wyróżnienie odebrała podczas Koncertu Noworocznego Polskiego Stronnictwa Ludowego.

"Weź naszego kota do domu bez formalności". Lubelska kawiarnia z pomysłem na przetrwanie
galeria

"Weź naszego kota do domu bez formalności". Lubelska kawiarnia z pomysłem na przetrwanie

Daisy, Pirat i Dante z Mrau Cafe to pierwsi bohaterowie akcji „Weź naszego kota do domu bez formalności”. Poduszki z kocimi rezydentami to pomysł na promocję lokalu i przetrwanie lockdownu.

WKS Śląsk Wrocław – Pszczółka Start Lublin 91:77. Nie wykorzystali szansy

WKS Śląsk Wrocław – Pszczółka Start Lublin 91:77. Nie wykorzystali szansy

Pszczółka Start Lublin przegrała wyraźnie we Wrocławiu. Goście oddalili się od ścisłej czołówki

Studiują w Polsce, a pracują za granicą. Nie spieszą się z powrotem do kraju

Studiują w Polsce, a pracują za granicą. Nie spieszą się z powrotem do kraju

Z sezonowych ofert pracy za granicą chętnie korzystają studenci. Wprowadzenie systemu nauczania online zachęciło ich do pozostania za granicą. Według danych agencji pracy OTTO Work Force, aż 71 proc. studentów przedłużyło swój pobyt. Nie spieszą się z powrotem do Polski.

Boisko przy ul. Magnoliowej będzie miało zaplecze dla rugbystów

Boisko przy ul. Magnoliowej będzie miało zaplecze dla rugbystów

Sześć firm jest gotowych postawić budynek z szatniami i natryskami obok miejskiego boiska przy ul. Magnoliowej, które ma służyć rugbystom Klubu Sportowego „Budowlani”. Pieniądze na budowę wykłada samorząd Lublina, który zarezerwował na tę inwestycję 2,9 mln zł.

Zmarł pacjent zaszczepiony przeciw Covid-19. Rzecznik ministerstwa odpowiada

Zmarł pacjent zaszczepiony przeciw Covid-19. Rzecznik ministerstwa odpowiada

Nie ma obecnie potwierdzenia, by śmierć była spowodowana COVID-19; czekamy na ostateczną weryfikację przez lekarza – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz, pytany o zgon mężczyzny z Oleśnicy, który został ujęty w rządowym raporcie dot. niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Piłkarki Górnika już sparują. Będzie transferowy hit w Łęcznej?

Piłkarki Górnika już sparują. Będzie transferowy hit w Łęcznej?

Górnik Łęczna rozpoczął gry sparingowe od pokonania TME UKS SMS Łódź. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, mistrzynie Polski interesują się pozyskaniem Aleksandry Rompy

Spacer po Starym Gaju przeciwko wycince drzew. Policja też przyszła
Zdjęcia
galeria

Spacer po Starym Gaju przeciwko wycince drzew. Policja też przyszła

Przeciwnicy wycinek w Starym Gaju zorganizowali w niedzielę spacer z przewodnikiem po lesie do miejsc, gdzie ostatnio usuwano drzewa.

Śmiertelny wypadek w powiecie chełmskim. Kierowcy nie udało się uratować

Śmiertelny wypadek w powiecie chełmskim. Kierowcy nie udało się uratować

Do śmiertelnego wypadku doszło w niedzielę około godz. 9.20 w miejscowości Zarudnia (powiat chełmski) na drodze powiatowej numer 1823L.

Plebiscyt na Sportowca Roku Dziennika Wschodniego. Ostatnia szansa na zgłoszenia!

Plebiscyt na Sportowca Roku Dziennika Wschodniego. Ostatnia szansa na zgłoszenia!

Nie zgłosiliście jeszcze swoich faworytów do udziału w naszym plebiscycie na Sportowca Roku Dziennika Wschodniego? Najwyższa pora wziąć się do pracy. Termin mija w poniedziałek. Wszystkie kandydatury, które dotrą do nas po godz. 12 nie będą już brane pod uwagę

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.