Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 lutego 2008 r.
19:18
Edytuj ten wpis

Ratusz: Krematorium nie będzie

0 12 A A

Urząd Miasta nie wyda zgody na budowę spopielarni zwłok w sąsiedztwie byłego obozu zagłady na Majdanku - dowiedzieliśmy się nieoficjalnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Taki obiekt chce postawić firma pogrzebowa "Styks”, która stara się już w Ratuszu o niezbędne pozwolenia. Żydzi są oburzeni tymi planami.

"Trzeba naprawdę być pozbawionym wrażliwości na zbrodnię, jaka się dokonała w KL Majdanek i symbolikę krematorium dymiącego nad miastem” - pisze w liście do prezydenta miasta Marian Morris Wajsbrot, prezes New Lubliner & Vicinity Society ze Stanów Zjednoczonych. Oczekuje, że prezydent zapobiegnie tej inwestycji. - Czy naprawdę tysiące Żydów z całego świata, którzy przybywają co roku do Lublina, mają oglądać dymiący komin krematorium? Czy to ma być model dialogu polsko-żydowskiego o trudnej historii? - wtóruje mu Joseph Dakar, prezes Organizacji Żydów Lubelskich w Izraelu.

Wszystko wskazuje na to, że komin przy Majdanku nie zadymi. - Nawet jeśli nie będzie podstaw formalnych do tego, by odmówić zgody na budowę spopielarni, pozostają jeszcze klauzule generalne, które będą dla nas najważniejsze ze względu na charakter tego miejsca - mówi Iwona Blajerska, rzecznik prezydenta miasta. (drs)

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
fifarafa / 27 listopada 2008 o 09:49
0
Dlaczego jak zwykle żydzi maja najwiecej do gadania i wtracaja sie w nie swoje sprawy. Krematorium jest nam potrzebne i co to za roznica w jakim bedzie miejscu. zydzi chca dyktowac Polsce co i jak robic w kazdej dziedzinie zycia. Tak nie moze byc, ludzie obudzcie sie.....
Avatar
Cwany Miś / 23 lutego 2008 o 17:04
0
Tomasz napisał:
...a te komentarze są nieźle nabite przez rodzine P. Sobczaka ... pozdrawiam Sobczaka i resztę tej farsy. ;]


Ciekawe wnioski wysuwasz, jednak mijają się one z rzeczywistością
Ja również pozdrawiam
Avatar
Tomasz / 21 lutego 2008 o 01:58
0
Widze komentarze, że nikt nie ma nic przeciwko dziwią mnie one symbole dla ludzi są ważne a Pan Sobczak widocznie ich nie widzi w końcu jego córeczka ma z tej firmy udziały ehh. Na szczęście opinia publiczna nie pozwoliła na to i bardzo dobrze a te komentarze są nieźle nabite przez rodzine P. Sobczaka powodzenia ale Krematorium nie będziecie pozdrawiam Sobczaka i resztę tej farsy. ;] jeden przekręt mniej Panie Sobczak <lol> Za inne kiedyś ktoś was rozliczy pozdrawiam
Avatar
Cwany Miś / 20 lutego 2008 o 04:01
0
Prawdę mówiąc, gdzie się człowiek nie obejrzy tam słyszy negatywne głosy pod adresem Żydów a oskarża się ich za wszystko, nie wiem z czego to wynika, ale tak jest. Mnie osobiście taki sposób rozumowanie się nie podoba.

Czytając natomiast ten artykuł, pierwsze co mi się nasuwa na myśl to to, że treść listu Pana Mariana Morris Wajsbrota jest łagodnie mówiąc nie na miejscu cyt. "trzeba naprawdę być pozbawionym wrażliwości na zbrodnię, jaka się dokonała..." no właśnie... jaka się dokonała a dokonała się m.in. w miejscu gdzie teraz stoi Plaza. Większość z nas wie, że w miejscu tym był obóz, który przybierał różne formy. W miejscu tym również zginęli ludzie także narodowości żydowskiej. Prawdę mówiąc nie przypominam sobie protestów w tej sprawie tego Pana. Przypomnę również, że z tablicą upamiętniającą to miejsce był ogromny problem, jednak po wielu perturbacjach w końcu się pojawiła. Spopielarnia nie powstałaby przecież na terenie obozu na Majdanku, lecz na przylegającym do niego cmentarzu, który nie istnieje przecież od dziś. Sposób w jaki miałoby to wyglądać również został przez tego Pana nieco ubarwiony, bo chyba nigdy spopielarni nie widział na oczy. Domyślam się jednak, że to właśnie za sprawą owego opisu zapadła decyzja taka a nie inna. Niepotrzebne jest doszukiwanie się jakiś podtekstów. Tym bardziej, że z tradycyjnym pochówkiem na terenie Lublina ze względu na zapełnione cmentarze będzie coraz trudniej i choćby ze względu na ten fakt warto poważnie się zastanowić i nie ulegać w mojej ocenie nieuzasadnionym naciskom.

Pozdrawiam
Prawdę mówiąc, gdzie się człowiek nie obejrzy tam słyszy negatywne głosy pod adresem Żydów a oskarża się ich za wszystko, nie wiem z czego to wynika, ale tak jest. Mnie osobiście taki sposób rozumowanie się nie podoba.

Czytając natomiast ten artykuł, pierwsze co mi się nasuwa na myśl to to, że treść listu Pana Mariana Morris Wajsbrota jest łagodnie mówiąc nie na miejscu cyt. "trzeba naprawdę być pozbawionym wrażliwości na zbrodnię, jaka się dokonała..." no właśnie... jaka się dokonała a dokonała się m.in. w miejscu gdz... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2008 o 23:44
0
Ja tam też nie mam nic do Żydów. Może byc i Plaza i też spopielarnia jeśli Lublin ma byc miastem nowoczesnym i metropolitarnym . Jednak wydaje mi sie ze pan prezydent i pani wojewoda i inni urzędnicy oraz organizacje społeczne zostały wposzczone przez dziennikarzy GWL w tkw. " maliny " sugerując w swoich artykułach niedopuszalne i nieprzyzwoite skojarzenia. Co ma nowczoesna spopielarnia do krematorium a obóz do cmentarza komunalnego. Władze samorządowe powinny reprezentowac interesy mieszkańców naszego miasta jeżeli jest takie zapotrzebowanie społeczne to należy przyklasnąc firmie "Styks" że chce wybudowac ten obiekt. Prezydent i wojewoda jak najbardziej powinny pomagac zeby taka inwestycja powstała a jak nie rozumieja swoich ról to niech zmienia robotę.Natomiast organizacjom żydowskim przeszkadza wszystko co nie jest związane z kapitałem żydowskim. Dziwi mnie tlyko fakt że owym organizacjom łącznie z dyrekcją muzeum Majdanek nie przeszkadza ten handel odybawajcy sie na terenie byłego obozu . Handluje się nagrobkami, kwiatami firmy pogrzebowe mają tam swoje punkty usługowe mam propozycje- ustawmy tak karuzele i bedzie wesołe miasteczko wstyd ! i nikomu to nie przeszkadza. Dlaczego nie ma protestów przeciez to miejsce gdzie rozsypywano prochy ludzie
Ja tam też nie mam nic do Żydów. Może byc i Plaza i też spopielarnia jeśli Lublin ma byc miastem nowoczesnym i metropolitarnym . Jednak wydaje mi sie ze pan prezydent i pani wojewoda i inni urzędnicy oraz organizacje społeczne zostały wposzczone przez dziennikarzy GWL w tkw. " maliny " sugerując w swoich artykułach niedopuszalne i nieprzyzwoite skojarzenia. Co ma nowczoesna spopielarnia do krematorium a obóz do cmentarza komunalnego. Władze samorządowe powinny reprezentowac interesy mieszkańców naszego miasta jeżeli jest takie zapo... rozwiń
Avatar
klika / 19 lutego 2008 o 23:00
0
Dlaczego robią z tego taką aferę? Nie zamierzają postawić spalarni w muzeum na Majdanku, tylko na komunalnym cmentarzu na Majdanku!!! Ludzie, opamiętajcie się. Handel wokół kwitnie, ludzie mieszkają ... nie róbmy z miasta muzeum !!! Obóz był - takie są fakty i trzeba szanować pamięć o tamtych wydarzeniach, ale żyjący powinni iść naprzód. Jest miejsce przy cmentarzu komunalnym - krematorium, czy jak kto woli spalarnia może tam powstać.
Avatar
Polak / 19 lutego 2008 o 16:02
0
Nic nie ma do Żydów i tej nacji ale zaczyna mnie mierzić jak się oni wszędzie wtrącają. Po pierwsze czy ktos z was był w nowoczesnym krematorium i wie na jakich zasadach sa tam spalane zwłoki ?? !!! Ja akurat bylem pare razy juz w sowimzyciu i widziałem co się wydobywa z komina takiego krematorum ( nic sie nie wydobywa opócz niewidocznej gołym okiem rozgranej mgielki). Spalanie odbywa sie w bardzo wysokiej temperaturze co powoduje że nie ma dymu ani zapachu gdyz jest on pochłaniany przez specjalne filtry. Jak Prezydent wstrzyma inwestycje to niech wie ze mojego głosu w nastepnych wyborach miec nie będzie. Amen
Nic nie ma do Żydów i tej nacji ale zaczyna mnie mierzić jak się oni wszędzie wtrącają. Po pierwsze czy ktos z was był w nowoczesnym krematorium i wie na jakich zasadach sa tam spalane zwłoki ?? !!! Ja akurat bylem pare razy juz w sowimzyciu i widziałem co się wydobywa z komina takiego krematorum ( nic sie nie wydobywa opócz niewidocznej gołym okiem rozgranej mgielki). Spalanie odbywa sie w bardzo wysokiej temperaturze co powoduje że nie ma dymu ani zapachu gdyz jest on pochłaniany przez specjalne filtry. Jak Prezydent wstrzyma i... rozwiń
Avatar
Fanbg / 19 lutego 2008 o 11:09
0
Zyjemy w wolnym kraju a nie pod okupacją izraelitów.Każda władza w swoim kraju może robić to co jest potrzebne swoim obywatelom.Obok obozu jest cmentarz i nic by sie nie stało gdyby było i krematorium.A może jakaś nowa informacja o zwrocie wyłudzonego przez społeczność żydowska budynku byłego rabinatu przy ul.Lubartowskiej?
Avatar
pushupek / 19 lutego 2008 o 10:59
0
Najlepiej postawić ten obiekt na Czubach, tam żydzi nic nie zwiedzają, a mieszkańcy, cóż kto się nimi przejmuje. Niech żydzi zrobią tak jak chcą z Oświęcimiem, martwe miasto, którego funkcją jest tylko obsługa wycieczek z Izraela.
Pamięć o zamordowanych ma się nijak do tego, a dym z komina będzie niczym dodatkowy element inscenizacji muzeum.
Avatar
ab / 19 lutego 2008 o 10:12
0
No to się rzeczniczka prezydenta wysiliła. Spopielarnia jest potrzebna w Lublinie jej mieszkańcom, bo dzisiaj trzeba jeżdzić do Warszawy. Prezydent ma dbać o interesy mieszkańców Lublina, a nie brać pod uwagę opinii Pana Waisbrota z Chicago, który od 1968 r. nie jest już naszym mieszkańcem. Dziwne, że Plaza żydom nie przeszkadza a przeszkadza im spopielarnia przy cmentarzu na Majdanku /nie przy obozie/.
Avatar
fifarafa / 27 listopada 2008 o 09:49
0
Dlaczego jak zwykle żydzi maja najwiecej do gadania i wtracaja sie w nie swoje sprawy. Krematorium jest nam potrzebne i co to za roznica w jakim bedzie miejscu. zydzi chca dyktowac Polsce co i jak robic w kazdej dziedzinie zycia. Tak nie moze byc, ludzie obudzcie sie.....
Avatar
Cwany Miś / 23 lutego 2008 o 17:04
0
Tomasz napisał:
...a te komentarze są nieźle nabite przez rodzine P. Sobczaka ... pozdrawiam Sobczaka i resztę tej farsy. ;]


Ciekawe wnioski wysuwasz, jednak mijają się one z rzeczywistością
Ja również pozdrawiam
Avatar
Tomasz / 21 lutego 2008 o 01:58
0
Widze komentarze, że nikt nie ma nic przeciwko dziwią mnie one symbole dla ludzi są ważne a Pan Sobczak widocznie ich nie widzi w końcu jego córeczka ma z tej firmy udziały ehh. Na szczęście opinia publiczna nie pozwoliła na to i bardzo dobrze a te komentarze są nieźle nabite przez rodzine P. Sobczaka powodzenia ale Krematorium nie będziecie pozdrawiam Sobczaka i resztę tej farsy. ;] jeden przekręt mniej Panie Sobczak <lol> Za inne kiedyś ktoś was rozliczy pozdrawiam
Avatar
Cwany Miś / 20 lutego 2008 o 04:01
0
Prawdę mówiąc, gdzie się człowiek nie obejrzy tam słyszy negatywne głosy pod adresem Żydów a oskarża się ich za wszystko, nie wiem z czego to wynika, ale tak jest. Mnie osobiście taki sposób rozumowanie się nie podoba.

Czytając natomiast ten artykuł, pierwsze co mi się nasuwa na myśl to to, że treść listu Pana Mariana Morris Wajsbrota jest łagodnie mówiąc nie na miejscu cyt. "trzeba naprawdę być pozbawionym wrażliwości na zbrodnię, jaka się dokonała..." no właśnie... jaka się dokonała a dokonała się m.in. w miejscu gdzie teraz stoi Plaza. Większość z nas wie, że w miejscu tym był obóz, który przybierał różne formy. W miejscu tym również zginęli ludzie także narodowości żydowskiej. Prawdę mówiąc nie przypominam sobie protestów w tej sprawie tego Pana. Przypomnę również, że z tablicą upamiętniającą to miejsce był ogromny problem, jednak po wielu perturbacjach w końcu się pojawiła. Spopielarnia nie powstałaby przecież na terenie obozu na Majdanku, lecz na przylegającym do niego cmentarzu, który nie istnieje przecież od dziś. Sposób w jaki miałoby to wyglądać również został przez tego Pana nieco ubarwiony, bo chyba nigdy spopielarni nie widział na oczy. Domyślam się jednak, że to właśnie za sprawą owego opisu zapadła decyzja taka a nie inna. Niepotrzebne jest doszukiwanie się jakiś podtekstów. Tym bardziej, że z tradycyjnym pochówkiem na terenie Lublina ze względu na zapełnione cmentarze będzie coraz trudniej i choćby ze względu na ten fakt warto poważnie się zastanowić i nie ulegać w mojej ocenie nieuzasadnionym naciskom.

Pozdrawiam
Prawdę mówiąc, gdzie się człowiek nie obejrzy tam słyszy negatywne głosy pod adresem Żydów a oskarża się ich za wszystko, nie wiem z czego to wynika, ale tak jest. Mnie osobiście taki sposób rozumowanie się nie podoba.

Czytając natomiast ten artykuł, pierwsze co mi się nasuwa na myśl to to, że treść listu Pana Mariana Morris Wajsbrota jest łagodnie mówiąc nie na miejscu cyt. "trzeba naprawdę być pozbawionym wrażliwości na zbrodnię, jaka się dokonała..." no właśnie... jaka się dokonała a dokonała się m.in. w miejscu gdz... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2008 o 23:44
0
Ja tam też nie mam nic do Żydów. Może byc i Plaza i też spopielarnia jeśli Lublin ma byc miastem nowoczesnym i metropolitarnym . Jednak wydaje mi sie ze pan prezydent i pani wojewoda i inni urzędnicy oraz organizacje społeczne zostały wposzczone przez dziennikarzy GWL w tkw. " maliny " sugerując w swoich artykułach niedopuszalne i nieprzyzwoite skojarzenia. Co ma nowczoesna spopielarnia do krematorium a obóz do cmentarza komunalnego. Władze samorządowe powinny reprezentowac interesy mieszkańców naszego miasta jeżeli jest takie zapotrzebowanie społeczne to należy przyklasnąc firmie "Styks" że chce wybudowac ten obiekt. Prezydent i wojewoda jak najbardziej powinny pomagac zeby taka inwestycja powstała a jak nie rozumieja swoich ról to niech zmienia robotę.Natomiast organizacjom żydowskim przeszkadza wszystko co nie jest związane z kapitałem żydowskim. Dziwi mnie tlyko fakt że owym organizacjom łącznie z dyrekcją muzeum Majdanek nie przeszkadza ten handel odybawajcy sie na terenie byłego obozu . Handluje się nagrobkami, kwiatami firmy pogrzebowe mają tam swoje punkty usługowe mam propozycje- ustawmy tak karuzele i bedzie wesołe miasteczko wstyd ! i nikomu to nie przeszkadza. Dlaczego nie ma protestów przeciez to miejsce gdzie rozsypywano prochy ludzie
Ja tam też nie mam nic do Żydów. Może byc i Plaza i też spopielarnia jeśli Lublin ma byc miastem nowoczesnym i metropolitarnym . Jednak wydaje mi sie ze pan prezydent i pani wojewoda i inni urzędnicy oraz organizacje społeczne zostały wposzczone przez dziennikarzy GWL w tkw. " maliny " sugerując w swoich artykułach niedopuszalne i nieprzyzwoite skojarzenia. Co ma nowczoesna spopielarnia do krematorium a obóz do cmentarza komunalnego. Władze samorządowe powinny reprezentowac interesy mieszkańców naszego miasta jeżeli jest takie zapo... rozwiń
Avatar
klika / 19 lutego 2008 o 23:00
0
Dlaczego robią z tego taką aferę? Nie zamierzają postawić spalarni w muzeum na Majdanku, tylko na komunalnym cmentarzu na Majdanku!!! Ludzie, opamiętajcie się. Handel wokół kwitnie, ludzie mieszkają ... nie róbmy z miasta muzeum !!! Obóz był - takie są fakty i trzeba szanować pamięć o tamtych wydarzeniach, ale żyjący powinni iść naprzód. Jest miejsce przy cmentarzu komunalnym - krematorium, czy jak kto woli spalarnia może tam powstać.
Avatar
Polak / 19 lutego 2008 o 16:02
0
Nic nie ma do Żydów i tej nacji ale zaczyna mnie mierzić jak się oni wszędzie wtrącają. Po pierwsze czy ktos z was był w nowoczesnym krematorium i wie na jakich zasadach sa tam spalane zwłoki ?? !!! Ja akurat bylem pare razy juz w sowimzyciu i widziałem co się wydobywa z komina takiego krematorum ( nic sie nie wydobywa opócz niewidocznej gołym okiem rozgranej mgielki). Spalanie odbywa sie w bardzo wysokiej temperaturze co powoduje że nie ma dymu ani zapachu gdyz jest on pochłaniany przez specjalne filtry. Jak Prezydent wstrzyma inwestycje to niech wie ze mojego głosu w nastepnych wyborach miec nie będzie. Amen
Nic nie ma do Żydów i tej nacji ale zaczyna mnie mierzić jak się oni wszędzie wtrącają. Po pierwsze czy ktos z was był w nowoczesnym krematorium i wie na jakich zasadach sa tam spalane zwłoki ?? !!! Ja akurat bylem pare razy juz w sowimzyciu i widziałem co się wydobywa z komina takiego krematorum ( nic sie nie wydobywa opócz niewidocznej gołym okiem rozgranej mgielki). Spalanie odbywa sie w bardzo wysokiej temperaturze co powoduje że nie ma dymu ani zapachu gdyz jest on pochłaniany przez specjalne filtry. Jak Prezydent wstrzyma i... rozwiń
Avatar
Fanbg / 19 lutego 2008 o 11:09
0
Zyjemy w wolnym kraju a nie pod okupacją izraelitów.Każda władza w swoim kraju może robić to co jest potrzebne swoim obywatelom.Obok obozu jest cmentarz i nic by sie nie stało gdyby było i krematorium.A może jakaś nowa informacja o zwrocie wyłudzonego przez społeczność żydowska budynku byłego rabinatu przy ul.Lubartowskiej?
Avatar
pushupek / 19 lutego 2008 o 10:59
0
Najlepiej postawić ten obiekt na Czubach, tam żydzi nic nie zwiedzają, a mieszkańcy, cóż kto się nimi przejmuje. Niech żydzi zrobią tak jak chcą z Oświęcimiem, martwe miasto, którego funkcją jest tylko obsługa wycieczek z Izraela.
Pamięć o zamordowanych ma się nijak do tego, a dym z komina będzie niczym dodatkowy element inscenizacji muzeum.
Avatar
ab / 19 lutego 2008 o 10:12
0
No to się rzeczniczka prezydenta wysiliła. Spopielarnia jest potrzebna w Lublinie jej mieszkańcom, bo dzisiaj trzeba jeżdzić do Warszawy. Prezydent ma dbać o interesy mieszkańców Lublina, a nie brać pod uwagę opinii Pana Waisbrota z Chicago, który od 1968 r. nie jest już naszym mieszkańcem. Dziwne, że Plaza żydom nie przeszkadza a przeszkadza im spopielarnia przy cmentarzu na Majdanku /nie przy obozie/.