Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

25 stycznia 2009 r.
20:33
Edytuj ten wpis

Ratusz wypędza gawrony z Ogrodu Saskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 31 A A

W lutym znikną wszystkie gniazda z drzew w Ogrodzie Saskim. Na polecenie Urzędu Miasta zdejmą je alpiniści. Magistrat uznał, że ptaki za bardzo paskudzą na chodniki i ławki. Ekolodzy są oburzeni: To barbarzyństwo!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na pomysł takiej akcji wpadli miejscy urzędnicy z wydziału, który odpowiada zarówno za stan zieleni, jak też za czystość chodników. A w Ogrodzie Saskim chodniki cały czas są brudzone tym, co spada z drzew - ptasimi odchodami. Największy problem mają spacerowicze na alejkach w pobliżu al. Długosza oraz ludzie stojący na przystanku. W tych miejscach gniazd jest najwięcej. - Niepewnie się tu czuję i mam wrażenie, że zaraz coś na mnie pacnie - przyznaje pani Agnieszka, czekająca na autobus.

Niewdzięczną robotą zajmą się alpiniści. - Polecimy im usunięcie wszystkich gniazd w całym parku - mówi Tomasz Radzikowski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta. Alpiniści wkroczą do parku w lutym i to w takim terminie, by akcja zakończyła się w ostatnich dniach miesiąca. - Jeśli zrobimy to za wcześnie, to ptaki wrócą. A 1 marca zacznie się okres ochronny i nie będziemy mogli już nic zrobić - dodaje.

- Rzeczywiście, prawo pozwala usuwać gniazda do końca lutego, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lub względy sanitarne - przyznaje ornitolog Janusz Wójciak. Ale pomysłem miejskich urzędników jest oburzony. - Słowo "barbarzyństwo” jest w tym przypadku bardzo łagodne. Liczebność gawrona spada na łeb na szyję. Jestem pewien, że za parę lat będziemy szukali na Zachodzie pieniędzy na ratowanie tego gatunku.
Kolonia gawronów w Ogrodzie Saskim jest największą w Polsce. - Dwa lata temu były tu 302 gniazda. Tyle, co w całej Warszawie. To ewenement w skali Europy - mówi dr Waldemar Biaduń z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, fachowiec od miejskich ptaków. - Faktycznie, tak duża liczba gawronów wybitnie przeszkadza; ludziom trudno się z tym pogodzić i ja to rozumiem. Ale nie wiem, na ile skuteczna może być ta akcja, bo część gniazd na pewno pojawi się z powrotem i pieniądze mogą pójść na marne - dodaje.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że ptaki będą chciały wrócić, ale może przynajmniej przeniosą się w głąb parku - przyznaje Radzikowski.

- Brzmi absurdalnie. To nie jest sposób na czystość - uważa Krzysztof Gorczyca, szef organizacji ekologicznej Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Na Ogrodzie Saskim miejscy urzędnicy nie chcą poprzestać. - Zlecimy fachowcom opracowanie programu ograniczenia populacji ptaków w Lublinie, żebyśmy nie robili w mieście hodowli ptactwa - zapowiada Radzikowski. - Uciekamy od tego problemu i uciekamy, a kiedyś go trzeba rozwiązać.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 marca 2010 o 08:26
0
czy w tym roku też będą wypędzać ptaki z Ogrodu Saskiego ?
Avatar
duńczyk / 27 stycznia 2009 o 09:59
0
Sztandar Ludu - dobrze, że ktoś o tym przypomniał. Telewizja też kłamie!!! Niech żyją gawrony i inne krukowate też niech żyją,np: orzechówka
Avatar
~MIŚ~ / 27 stycznia 2009 o 09:28
0
turek napisał:
i tak gawronom g... zrobią- ptaki wrócą do parku jak tylko alpiniści zejdą z drzew. U mnie w parku gminnym w tamtym roku też zrzucili wszystkie gniazda, i jak tylko okres lęgowy zaczął sie na dobre- ptaki odbudowały ich więcej niż było do tej pory. A co do liczby gniazd w kolonii w Parku Saskim to chyba ktoś tu przesadził- 302 gniazda to średniej wielkości kolonia, a w parku gniazd jest co najmniej kilka tysięcy. Jeśli chodzi ekologów trzeba też umieć odróżnić prawdziwego przyrodnika ok "ekologa" którego kreują media - oszołoma i zadymiarza często kompletnie nie mającego pojęcia o tym co krzyczy. A przyrodę trzeba chronić, co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, ale nie za wszelką cenę. Też jestem przyrodnikiem, ornitologiem ale muszę przyznać ze kolonia gawronów (a nie wron!!) w Parku Saskim też mnie denerwuje. (ptaszory mogły by się przenieść do Parku Ludowego - tam myślę że nie przeszkadzały by tak bardzo). Każdy kto choć trochę zna ten gatunek, wie że to pożyteczne ptaki, w przeciwieństwie do obsrajmurków z Placu Litewskiego, które powinny być przetrzebione w pierwszej kolejności.
A, jeszcze jedno-w sprawie Rospudy nie chodziło tylko o żuczki i żabki. Tutaj ważniejsza była polityka i prywatne interesy, niż dobro ludzi i przyrody. Kilka osób koniecznie chciało przepchnąć tą inwestycję, i zarobić gruba kasę. Tylko że potem, my- jako naród, musielibyśmy płacić olbrzymie kary które nałożyła by na nas UE. A to nie opłacało by się nam, mieszkańcom Augustowa (inwestycja najprawdopodobniej była by cofnięta, a stan przyrody musiał by zostać przywrócony do tego sprzed rozpoczęcia robót, co w przypadku tysiącletnich torfowiska jest NIEMOŻLIWE do zrobienia) ani żuczkom ani żabkom. Czyli nikomu!! (poza byłym ministrem Sz. i jego przydupasom)
Pozdro

Turek! Dobrze piszesz!!! Ale co zrobić jak tzw "swiatłe społeczeństwo" czerpie wiedzę z "Dziennika telewizyjnego" i i takich rzeczy jak " Sztandar Ludu"
Masz rację że 300 par to przecietna kolonia, ale "kilka tysięcy" to przesadziłeś nieco.... choć dawno w sasakim nie byłem.
MIŚ

Turek! Dobrze piszesz!!! Ale co zrobić jak tzw "swiatłe społeczeństwo" czerpie wiedzę z "Dziennika telewizyjnego" i i takich rzeczy jak " Sztandar Ludu"
Masz rację że 300 par to przecietna kolonia, ale "kilka tysięcy" to przesadziłeś nieco.... choć dawno w sasakim nie byłem.
MIŚ rozwiń
Avatar
~MIŚ~ / 27 stycznia 2009 o 09:18
0
"Sciąć drzewa!!! Taką mam koncepcję!" ;-)
Miś

Czy ktoś wie ile to bedzie kosztować? Pewnie gruba kasiorę i najlepiej wyjdą na tym alpiniści!
A gawrony pewnie i tak wrócą, szczególnie jak sie tyle jedzenia wywala do smietników!
A dlaczego to tzw. "ekolodzy" maja sprzątąć po brudasach?! Skąd sie biorą te góry smieci, we wszelkich zakamarkach miasta, może podrzucaja je cykiści i masoni?
A marszałka mozna przykryć wojskowym brezentem, albo folją... ;-)))
Chyba w Urzędzie Miasta chłopaki sie nudzą..... może by sie zajęli tymi co palą śmieci w ogródku i spuszczaja szambo do rzeki, kochani lublinianie....
blebleble... pa
WALCZĄCY GAWRON
"Sciąć drzewa!!! Taką mam koncepcję!" ;-)
Miś

Czy ktoś wie ile to bedzie kosztować? Pewnie gruba kasiorę i najlepiej wyjdą na tym alpiniści!
A gawrony pewnie i tak wrócą, szczególnie jak sie tyle jedzenia wywala do smietników!
A dlaczego to tzw. "ekolodzy" maja sprzątąć po brudasach?! Skąd sie biorą te góry smieci, we wszelkich zakamarkach miasta, może podrzucaja je cykiści i masoni?
A marszałka mozna przykryć wojskowym brezentem, albo folją... ;-)))
C... rozwiń
Avatar
karolka / 26 stycznia 2009 o 18:50
0
Matko i córko, czy oni nie mają na co pieniędzy wydawać???? niech gałęzie popodcinają i ptaki nie będą sie załtwiać na alejki ani na ławki, wilk będzie syty i owca cała. A poza tym wydaje mi się że ludziom w tym mieście się poprostu nudzi, gołębie problem, wrony problem, koty problem itp. itd. Antynaturalistom proponuję przeprowadzkę do Nowego Yorku tam ani drzewa ani ptaka tylko beton no i problem z głowy. GRATULUJĘ POMYSŁOWOŚCI.
aha po co niszczyć gniazda, wrony i tak je odbudują lepiej może powystrzelać, po co nam ptaki tylko srają i kraczą i tlen nam zabierają...
Matko i córko, czy oni nie mają na co pieniędzy wydawać???? niech gałęzie popodcinają i ptaki nie będą sie załtwiać na alejki ani na ławki, wilk będzie syty i owca cała. A poza tym wydaje mi się że ludziom w tym mieście się poprostu nudzi, gołębie problem, wrony problem, koty problem itp. itd. Antynaturalistom proponuję przeprowadzkę do Nowego Yorku tam ani drzewa ani ptaka tylko beton no i problem z głowy. GRATULUJĘ POMYSŁOWOŚCI.
aha po co niszczyć gniazda, wrony i tak je odbudują lepiej może powystrzelać, po co nam ptaki tylko srają ... rozwiń
Avatar
gawron / 26 stycznia 2009 o 17:30
0
rr napisał:
W końcu brawo :-)
Mam nadzieje że operacja okaże się skuteczna !!



Nie, operacja nie okaże się skuteczna, bo ptaki przecież i tak mogą siadać na gałęziach. Operacja okaże się skuteczna kiedy wytniemy wszystkie drzewa w Ogrodzie Saskim. Dopiero wtedy będziemy mogli bez obaw przechadzać się po naszym pięknym parku rozkoszując się obcowaniem z przyrodą
Avatar
rr / 26 stycznia 2009 o 17:14
0
W końcu brawo :-)
Mam nadzieje że operacja okaże się skuteczna !!
Avatar
Dani / 26 stycznia 2009 o 16:36
0
we napisał:
W pełni popieram i również wskazuję problem Ratuszowi.Ale jeżeli jest systematycznie obsrywany przez gołąbki pomnik NACZELNIKA a władze nie widzą problemu-to chyba już tak musi być i tak pozostanie.Ważniejsze są gołąbki,wronki niż obsrane pomniki,ludzie ,ławki,alejki i nawet otoczenie ratusza.

Prawie jak Haszka (Szwejk). Nasłać żandarmów. Tylko na kogo? Na gołębie?
Avatar
paprotka / 26 stycznia 2009 o 14:56
0
Bardzo dobrze, precz z brudzącymi ptakami. Ostatnio widziałam jak trzy ptaki lały wprost na alejke w parku. A jeden nawet to robił na kamienicę przy Rynku! Co prawda te ptaki były zakończone nawalonymi panami ale jak akcja to akcja, ten kwiat społeczeństwa chyba też ją odczuje. Chyba, że śmierdzą i brudzą jedynie ptaki co jedzą robaki i szkodniki. takie co jedzą viagre nie.
Avatar
turek / 26 stycznia 2009 o 13:55
0
i tak gawronom g... zrobią- ptaki wrócą do parku jak tylko alpiniści zejdą z drzew. U mnie w parku gminnym w tamtym roku też zrzucili wszystkie gniazda, i jak tylko okres lęgowy zaczął sie na dobre- ptaki odbudowały ich więcej niż było do tej pory. A co do liczby gniazd w kolonii w Parku Saskim to chyba ktoś tu przesadził- 302 gniazda to średniej wielkości kolonia, a w parku gniazd jest co najmniej kilka tysięcy. Jeśli chodzi ekologów trzeba też umieć odróżnić prawdziwego przyrodnika ok "ekologa" którego kreują media - oszołoma i zadymiarza często kompletnie nie mającego pojęcia o tym co krzyczy. A przyrodę trzeba chronić, co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, ale nie za wszelką cenę. Też jestem przyrodnikiem, ornitologiem ale muszę przyznać ze kolonia gawronów (a nie wron!!) w Parku Saskim też mnie denerwuje. (ptaszory mogły by się przenieść do Parku Ludowego - tam myślę że nie przeszkadzały by tak bardzo). Każdy kto choć trochę zna ten gatunek, wie że to pożyteczne ptaki, w przeciwieństwie do obsrajmurków z Placu Litewskiego, które powinny być przetrzebione w pierwszej kolejności.
A, jeszcze jedno-w sprawie Rospudy nie chodziło tylko o żuczki i żabki. Tutaj ważniejsza była polityka i prywatne interesy, niż dobro ludzi i przyrody. Kilka osób koniecznie chciało przepchnąć tą inwestycję, i zarobić gruba kasę. Tylko że potem, my- jako naród, musielibyśmy płacić olbrzymie kary które nałożyła by na nas UE. A to nie opłacało by się nam, mieszkańcom Augustowa (inwestycja najprawdopodobniej była by cofnięta, a stan przyrody musiał by zostać przywrócony do tego sprzed rozpoczęcia robót, co w przypadku tysiącletnich torfowiska jest NIEMOŻLIWE do zrobienia) ani żuczkom ani żabkom. Czyli nikomu!! (poza byłym ministrem Sz. i jego przydupasom)
Pozdro
i tak gawronom g... zrobią- ptaki wrócą do parku jak tylko alpiniści zejdą z drzew. U mnie w parku gminnym w tamtym roku też zrzucili wszystkie gniazda, i jak tylko okres lęgowy zaczął sie na dobre- ptaki odbudowały ich więcej niż było do tej pory. A co do liczby gniazd w kolonii w Parku Saskim to chyba ktoś tu przesadził- 302 gniazda to średniej wielkości kolonia, a w parku gniazd jest co najmniej kilka tysięcy. Jeśli chodzi ekologów trzeba też umieć odróżnić prawdziwego przyrodnika ok "ekologa" którego kreują media - oszołoma i z... rozwiń
Avatar
Gość / 24 marca 2010 o 08:26
0
czy w tym roku też będą wypędzać ptaki z Ogrodu Saskiego ?
Avatar
duńczyk / 27 stycznia 2009 o 09:59
0
Sztandar Ludu - dobrze, że ktoś o tym przypomniał. Telewizja też kłamie!!! Niech żyją gawrony i inne krukowate też niech żyją,np: orzechówka
Avatar
~MIŚ~ / 27 stycznia 2009 o 09:28
0
turek napisał:
i tak gawronom g... zrobią- ptaki wrócą do parku jak tylko alpiniści zejdą z drzew. U mnie w parku gminnym w tamtym roku też zrzucili wszystkie gniazda, i jak tylko okres lęgowy zaczął sie na dobre- ptaki odbudowały ich więcej niż było do tej pory. A co do liczby gniazd w kolonii w Parku Saskim to chyba ktoś tu przesadził- 302 gniazda to średniej wielkości kolonia, a w parku gniazd jest co najmniej kilka tysięcy. Jeśli chodzi ekologów trzeba też umieć odróżnić prawdziwego przyrodnika ok "ekologa" którego kreują media - oszołoma i zadymiarza często kompletnie nie mającego pojęcia o tym co krzyczy. A przyrodę trzeba chronić, co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, ale nie za wszelką cenę. Też jestem przyrodnikiem, ornitologiem ale muszę przyznać ze kolonia gawronów (a nie wron!!) w Parku Saskim też mnie denerwuje. (ptaszory mogły by się przenieść do Parku Ludowego - tam myślę że nie przeszkadzały by tak bardzo). Każdy kto choć trochę zna ten gatunek, wie że to pożyteczne ptaki, w przeciwieństwie do obsrajmurków z Placu Litewskiego, które powinny być przetrzebione w pierwszej kolejności.
A, jeszcze jedno-w sprawie Rospudy nie chodziło tylko o żuczki i żabki. Tutaj ważniejsza była polityka i prywatne interesy, niż dobro ludzi i przyrody. Kilka osób koniecznie chciało przepchnąć tą inwestycję, i zarobić gruba kasę. Tylko że potem, my- jako naród, musielibyśmy płacić olbrzymie kary które nałożyła by na nas UE. A to nie opłacało by się nam, mieszkańcom Augustowa (inwestycja najprawdopodobniej była by cofnięta, a stan przyrody musiał by zostać przywrócony do tego sprzed rozpoczęcia robót, co w przypadku tysiącletnich torfowiska jest NIEMOŻLIWE do zrobienia) ani żuczkom ani żabkom. Czyli nikomu!! (poza byłym ministrem Sz. i jego przydupasom)
Pozdro

Turek! Dobrze piszesz!!! Ale co zrobić jak tzw "swiatłe społeczeństwo" czerpie wiedzę z "Dziennika telewizyjnego" i i takich rzeczy jak " Sztandar Ludu"
Masz rację że 300 par to przecietna kolonia, ale "kilka tysięcy" to przesadziłeś nieco.... choć dawno w sasakim nie byłem.
MIŚ

Turek! Dobrze piszesz!!! Ale co zrobić jak tzw "swiatłe społeczeństwo" czerpie wiedzę z "Dziennika telewizyjnego" i i takich rzeczy jak " Sztandar Ludu"
Masz rację że 300 par to przecietna kolonia, ale "kilka tysięcy" to przesadziłeś nieco.... choć dawno w sasakim nie byłem.
MIŚ rozwiń
Avatar
~MIŚ~ / 27 stycznia 2009 o 09:18
0
"Sciąć drzewa!!! Taką mam koncepcję!" ;-)
Miś

Czy ktoś wie ile to bedzie kosztować? Pewnie gruba kasiorę i najlepiej wyjdą na tym alpiniści!
A gawrony pewnie i tak wrócą, szczególnie jak sie tyle jedzenia wywala do smietników!
A dlaczego to tzw. "ekolodzy" maja sprzątąć po brudasach?! Skąd sie biorą te góry smieci, we wszelkich zakamarkach miasta, może podrzucaja je cykiści i masoni?
A marszałka mozna przykryć wojskowym brezentem, albo folją... ;-)))
Chyba w Urzędzie Miasta chłopaki sie nudzą..... może by sie zajęli tymi co palą śmieci w ogródku i spuszczaja szambo do rzeki, kochani lublinianie....
blebleble... pa
WALCZĄCY GAWRON
"Sciąć drzewa!!! Taką mam koncepcję!" ;-)
Miś

Czy ktoś wie ile to bedzie kosztować? Pewnie gruba kasiorę i najlepiej wyjdą na tym alpiniści!
A gawrony pewnie i tak wrócą, szczególnie jak sie tyle jedzenia wywala do smietników!
A dlaczego to tzw. "ekolodzy" maja sprzątąć po brudasach?! Skąd sie biorą te góry smieci, we wszelkich zakamarkach miasta, może podrzucaja je cykiści i masoni?
A marszałka mozna przykryć wojskowym brezentem, albo folją... ;-)))
C... rozwiń
Avatar
karolka / 26 stycznia 2009 o 18:50
0
Matko i córko, czy oni nie mają na co pieniędzy wydawać???? niech gałęzie popodcinają i ptaki nie będą sie załtwiać na alejki ani na ławki, wilk będzie syty i owca cała. A poza tym wydaje mi się że ludziom w tym mieście się poprostu nudzi, gołębie problem, wrony problem, koty problem itp. itd. Antynaturalistom proponuję przeprowadzkę do Nowego Yorku tam ani drzewa ani ptaka tylko beton no i problem z głowy. GRATULUJĘ POMYSŁOWOŚCI.
aha po co niszczyć gniazda, wrony i tak je odbudują lepiej może powystrzelać, po co nam ptaki tylko srają i kraczą i tlen nam zabierają...
Matko i córko, czy oni nie mają na co pieniędzy wydawać???? niech gałęzie popodcinają i ptaki nie będą sie załtwiać na alejki ani na ławki, wilk będzie syty i owca cała. A poza tym wydaje mi się że ludziom w tym mieście się poprostu nudzi, gołębie problem, wrony problem, koty problem itp. itd. Antynaturalistom proponuję przeprowadzkę do Nowego Yorku tam ani drzewa ani ptaka tylko beton no i problem z głowy. GRATULUJĘ POMYSŁOWOŚCI.
aha po co niszczyć gniazda, wrony i tak je odbudują lepiej może powystrzelać, po co nam ptaki tylko srają ... rozwiń
Avatar
gawron / 26 stycznia 2009 o 17:30
0
rr napisał:
W końcu brawo :-)
Mam nadzieje że operacja okaże się skuteczna !!



Nie, operacja nie okaże się skuteczna, bo ptaki przecież i tak mogą siadać na gałęziach. Operacja okaże się skuteczna kiedy wytniemy wszystkie drzewa w Ogrodzie Saskim. Dopiero wtedy będziemy mogli bez obaw przechadzać się po naszym pięknym parku rozkoszując się obcowaniem z przyrodą
Avatar
rr / 26 stycznia 2009 o 17:14
0
W końcu brawo :-)
Mam nadzieje że operacja okaże się skuteczna !!
Avatar
Dani / 26 stycznia 2009 o 16:36
0
we napisał:
W pełni popieram i również wskazuję problem Ratuszowi.Ale jeżeli jest systematycznie obsrywany przez gołąbki pomnik NACZELNIKA a władze nie widzą problemu-to chyba już tak musi być i tak pozostanie.Ważniejsze są gołąbki,wronki niż obsrane pomniki,ludzie ,ławki,alejki i nawet otoczenie ratusza.

Prawie jak Haszka (Szwejk). Nasłać żandarmów. Tylko na kogo? Na gołębie?
Avatar
paprotka / 26 stycznia 2009 o 14:56
0
Bardzo dobrze, precz z brudzącymi ptakami. Ostatnio widziałam jak trzy ptaki lały wprost na alejke w parku. A jeden nawet to robił na kamienicę przy Rynku! Co prawda te ptaki były zakończone nawalonymi panami ale jak akcja to akcja, ten kwiat społeczeństwa chyba też ją odczuje. Chyba, że śmierdzą i brudzą jedynie ptaki co jedzą robaki i szkodniki. takie co jedzą viagre nie.
Avatar
turek / 26 stycznia 2009 o 13:55
0
i tak gawronom g... zrobią- ptaki wrócą do parku jak tylko alpiniści zejdą z drzew. U mnie w parku gminnym w tamtym roku też zrzucili wszystkie gniazda, i jak tylko okres lęgowy zaczął sie na dobre- ptaki odbudowały ich więcej niż było do tej pory. A co do liczby gniazd w kolonii w Parku Saskim to chyba ktoś tu przesadził- 302 gniazda to średniej wielkości kolonia, a w parku gniazd jest co najmniej kilka tysięcy. Jeśli chodzi ekologów trzeba też umieć odróżnić prawdziwego przyrodnika ok "ekologa" którego kreują media - oszołoma i zadymiarza często kompletnie nie mającego pojęcia o tym co krzyczy. A przyrodę trzeba chronić, co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości, ale nie za wszelką cenę. Też jestem przyrodnikiem, ornitologiem ale muszę przyznać ze kolonia gawronów (a nie wron!!) w Parku Saskim też mnie denerwuje. (ptaszory mogły by się przenieść do Parku Ludowego - tam myślę że nie przeszkadzały by tak bardzo). Każdy kto choć trochę zna ten gatunek, wie że to pożyteczne ptaki, w przeciwieństwie do obsrajmurków z Placu Litewskiego, które powinny być przetrzebione w pierwszej kolejności.
A, jeszcze jedno-w sprawie Rospudy nie chodziło tylko o żuczki i żabki. Tutaj ważniejsza była polityka i prywatne interesy, niż dobro ludzi i przyrody. Kilka osób koniecznie chciało przepchnąć tą inwestycję, i zarobić gruba kasę. Tylko że potem, my- jako naród, musielibyśmy płacić olbrzymie kary które nałożyła by na nas UE. A to nie opłacało by się nam, mieszkańcom Augustowa (inwestycja najprawdopodobniej była by cofnięta, a stan przyrody musiał by zostać przywrócony do tego sprzed rozpoczęcia robót, co w przypadku tysiącletnich torfowiska jest NIEMOŻLIWE do zrobienia) ani żuczkom ani żabkom. Czyli nikomu!! (poza byłym ministrem Sz. i jego przydupasom)
Pozdro
i tak gawronom g... zrobią- ptaki wrócą do parku jak tylko alpiniści zejdą z drzew. U mnie w parku gminnym w tamtym roku też zrzucili wszystkie gniazda, i jak tylko okres lęgowy zaczął sie na dobre- ptaki odbudowały ich więcej niż było do tej pory. A co do liczby gniazd w kolonii w Parku Saskim to chyba ktoś tu przesadził- 302 gniazda to średniej wielkości kolonia, a w parku gniazd jest co najmniej kilka tysięcy. Jeśli chodzi ekologów trzeba też umieć odróżnić prawdziwego przyrodnika ok "ekologa" którego kreują media - oszołoma i z... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość
Magazyn

Do ostatniego rzutu. Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość 1 0

Rozmowa z Pawłem Fajdkiem, zawodnikiem Agrosu Zamość

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin?

94 PZLA Mistrzostwa Polski: Złota niedziela AZS UMCS Lublin? 2 0

Organizatorzy mistrzostw Polski zadbali o to, żeby kibice każdego dnia zawodów mieli co oglądać. Dlatego już w piątek w akcji będzie można zobaczyć Pawła Fajdka

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram]
22 lipca 2018, 17:00

Cyrk Podwórkowy w Lublinie przed Carnavalem Sztukmistrzów [harmonogram] 1 0

Co Gdzie Kiedy. Od najbliższej niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy, który co rok jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów. Artyści będą występować na terenie lubelskich dzielnic. Wszystkie występy są darmowe.

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego

Napadli na bezdomnego koło dworca w Lublinie. Nie miał pieniędzy, wtedy zrobili coś jeszcze gorszego 14 3

Bezdomny został pobity przez dwóch mężczyzn w okolicach dworca autobusowego przy al. Tysiąclecia w Lublinie.

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę

Lublin: Dwie linie autobusowe w sobotę zmienią trasę 0 0

Dodatkowy objazd wprowadzony będzie w sobotę na liniach autobusowych nr 7 oraz 50. Powodem są prace drogowe.

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć?
20 lipca 2018, 0:00

Program TV na weekend 20-22 lipca. Jakie filmu warto zobaczyć? 0 0

Stacje telewizyjne kontynuują zapoczątkowane filmowe serie. Miłośnicy fantasy będą mogli obejrzeć w ten weekend kolejne części cyklów Władca Pierścieni i Gwiezdne Wojny, z kolei fani kina superbohaterskiego zobaczą Człowieka ze stali. Sprawdźcie, jakie filmy będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora?

Szpital tonie w długach, kolejne grupy zawodowe walczą o podwyżki. Będzie nagroda dla dyrektora? 0 4

12 tys. zł nagrody rocznej może dostać dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Zdaniem jednego z członków rady społecznej lecznicy w obecnej napiętej sytuacji to nieetyczne, a związkowcy pytają o uczciwość.

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu
galeria

Zostawił auto na parkingu. W nocy stanęło w ogniu 4 5

Pożar samochodu wybuchł wczoraj w nocy na parkingu przy ul. Wiejskiej w Zamościu.

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo

Górnik Łęczna rozpoczyna nowy sezon od meczu z Gryfem Wejherowo 3 5

Po dwóch kompletnie nieudanych sezonach zielono-czarni rozpoczynają zmagania w II lidze. W sobotę podopieczni trenera Rafała Wójcika zmierzą się na wyjeździe z Gryfem Wejherowo. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Najpierw pożar ciężarówki, potem zniszczony ładunek. Przedsiębiorca z Lublina daje 50 tys. zł za złapanie wandali [zdjęcia] 27 13

Przedsiębiorcę z Lublina spotkał ogromny pech. Należąca do niego ciężarówka zapaliła się w trakcie jazdy. Co gorsza, wandale nie oszczędzili ładunku jaki znajdował się na naczepie. Teraz pan Michał chce złapać grafficiarzy dzięki zaoferowanym informatorom pieniądzom.

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki]
galeria

Matura 2018: Oto najlepsze szkoły w Lublinie i w każdym powiecie [szczegółowe wyniki] 9 2

W oparciu o wyniki tegorocznych egzaminów maturalnych sprawdziliśmy, które szkoły uczą najlepiej. Na naszej liście znalazły się placówki z poszczególnych powiatów i miast regionu.

Lewart ciągle szuka wzmocnień

Lewart ciągle szuka wzmocnień 1 0

Łukasz Mierzejewski musi w lecie porządnie przebudować swoją drużynę. Lewart stracił wielu ważnych zawodników. Z klubem pożegnali się chociażby: Michał Zuber, Arkadiusz Adamczuk, czy Kamil Piasek