Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 grudnia 2011 r.
20:39
Edytuj ten wpis

Skandal w lubelskim magistracie: Decyzje mogą trafić do kosza

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 21 A A
 (Archiwum)
(Archiwum)

Nawet 200 osób i firm może mieć poważne problemy z powodu jednego z dyrektorów Urzędu Miasta w Lublinie. Szef Wydziału Architektury i Budownictwa mimo braku uprawnień przez cztery miesiące podpisywał decyzje administracyjne. Wśród nich są pozwolenia na budowę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Mirosław Hagemejer wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miasta Lublin. Pracę rozpoczął 1 lipca, ale do końca października nie miał upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu prezydenta. Jedynym dokumentem, który dawałby mu takie prawo, jest zarządzenie prezydenta. A takie ukazało się dopiero 31 października.

Do tego czasu Hagemejer podpisał wbrew prawu około 200 decyzji, wśród nich pozwolenia na budowę i decyzje o warunkach zabudowy. Dokładnej liczby Ratusz nie podaje.

– W tej sprawie trwa szczegółowa wewnętrzna kontrola – mówi Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, rzecznik prezydenta miasta. Ratusz wstępnie powiadomił już o tym fakcie Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Prezydent polecił Hagemejerowi, by sporządził dokładny wykaz decyzji, które podjął, nie mając jeszcze upoważnienia swojego szefa. Dokument ten ma trafić do SKO. Bo to kolegium jest jedynym organem, który może wypowiedzieć się w sprawie ważności tych decyzji.

SKO może uznać, że wolą prezydenta było przyznanie dyrektorowi stosownych uprawnień, a ich brak jest jedynie niewielkim uchybieniem. Ale może być i tak, że uzna decyzje za nieważne. Wtedy interesanci musieliby zacząć załatwiać swoje sprawy od nowa. Ci, którzy dostali wadliwe pozwolenia na budowę, mogliby też występować do miasta o wypłatę odszkodowania za opóźnienie inwestycji.

– Musieliby jednak udowodnić przed sądem, że z tego powodu ponieśli jakieś straty finansowe – twierdzi Mieczkowska-Czerniak.

Hagemejer najprawdopodobniej pożegna się ze stanowiskiem. Jego umowa wygasa z końcem roku, a nieoficjalnie mówi się, że nowej już nie dostanie. Wpadka z wydawanymi bez upoważnienia decyzjami to nie jedyny powód. Szefostwo Urzędu Miasta nie jest zadowolone także z innych wyników jego pracy. – I to dość delikatnie mówiąc – dodaje jeden z wysokich urzędników magistratu.

Wczoraj, mimo wielu prób, nie zdołaliśmy się skontaktować z dyrektorem Hagemejerem.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
małgośka / 20 grudnia 2011 r. o 22:10
Ta cała historia powinna nauczyć dyr. Hagemeyera pokory, bo gdy przyszedł to próbował (zamiast się uczyć) wywrócić wszystko i walczyć z wiatrakami. Zachciało się być dyrektorem w urzędzie, to trzeba poznać przepisy, a te p. dyrektorowi nie pasują. Go home, mr Hagemeyer!
Avatar
oo / 15 grudnia 2011 r. o 14:26
[quote name='Baca' timestamp='1323953424' post='570924']
Z panią Mącik proponuję ostrożnie. To ona jest odpowiedzialna za to, co dzieje sie m.in. na ul. Dożynkowej. Klasyka, dwa plany zagospodarowania , jeden dla małych, drugi dla większych, czyli deweloperów/ Schizo. Popatrzcie sami. Za sprawą Palikota (Wasilewski bał się-jak zawsze)pani Mącik przestała w końcu ...mącić i ściemniać za przyzwoleniem magistratu i prokuratury. Chełmska delegatura prokuratury uznała,że działania p. Mącik zasługują najwyżej na ...naganę. Jaka prokuratura-takie rezultaty śledztwa. Generalnie mamy do czynienia z brakiem kompetencji, brakiem odpowiedzialności za podejmowane decyzje i - niestety - z silnym upartyjnieniem. Czyli - zupełnie jak dawniej.Miernota wyposażona w przywileje i gwarancje bezkarności.
[/quote]

A tu przychodzi facet i zamiast kontynuować "słuszna linię" swoich niezastąpionych poprzedników,
nawiązać niezbędne przyjacielskie kontakty, rozejrzeć się co i jak,z kim i po co, zaczyna wymyślać i uchowaj Boże naprawiać!
Zabrał się jak głupi do roboty zamiast sobie odpocząć czekając grzecznie przez
cztery miesiące aż nabierze mocy a pracodawca powie mu co ma robić, kogo słuchać i za co odpowiadać.
[quote name='Baca' timestamp='1323953424' post='570924']
Z panią Mącik proponuję ostrożnie. To ona jest odpowiedzialna za to, co dzieje sie m.in. na ul. Dożynkowej. Klasyka, dwa plany zagospodarowania , jeden dla małych, drugi dla większych, czyli deweloperów/ Schizo. Popatrzcie sami. Za sprawą Palikota (Wasilewski bał się-jak zawsze)pani Mącik przestała w końcu ...mącić i ściemniać za przyzwoleniem magistratu i prokuratury. Chełmska delegatura prokuratury uznała,że działania p. Mącik zasługują najwyżej na ...... rozwiń
Avatar
Baca / 15 grudnia 2011 r. o 13:50
Z panią Mącik proponuję ostrożnie. To ona jest odpowiedzialna za to, co dzieje sie m.in. na ul. Dożynkowej. Klasyka, dwa plany zagospodarowania , jeden dla małych, drugi dla większych, czyli deweloperów/ Schizo. Popatrzcie sami. Za sprawą Palikota (Wasilewski bał się-jak zawsze)pani Mącik przestała w końcu ...mącić i ściemniać za przyzwoleniem magistratu i prokuratury. Chełmska delegatura prokuratury uznała,że działania p. Mącik zasługują najwyżej na ...naganę. Jaka prokuratura-takie rezultaty śledztwa. Generalnie mamy do czynienia z brakiem kompetencji, brakiem odpowiedzialności za podejmowane decyzje i - niestety - z silnym upartyjnieniem. Czyli - zupełnie jak dawniej.Miernota wyposażona w przywileje i gwarancje bezkarności.
Z panią Mącik proponuję ostrożnie. To ona jest odpowiedzialna za to, co dzieje sie m.in. na ul. Dożynkowej. Klasyka, dwa plany zagospodarowania , jeden dla małych, drugi dla większych, czyli deweloperów/ Schizo. Popatrzcie sami. Za sprawą Palikota (Wasilewski bał się-jak zawsze)pani Mącik przestała w końcu ...mącić i ściemniać za przyzwoleniem magistratu i prokuratury. Chełmska delegatura prokuratury uznała,że działania p. Mącik zasługują najwyżej na ...naganę. Jaka prokuratura-takie rezultaty śledztwa. Generalnie mamy do czynienia z brak... rozwiń
Avatar
oo / 15 grudnia 2011 r. o 13:36
Zatrudnili go w lipcu i do listopada nie miał praswa niczego podpisywać ani o niczym decydować, za to umowa wygasa mu z końcem roku , czyli zatrudnili go na dwa ostatnie miesiące a przez cztery pracował "na czarno" "podszywając się" pod dyrektora Wydziału Architektury?????
Podali by coś mądrzejszego, jakiś konkretny powód czy dowód pozwalającuy oficjalnie pozbyć się niewygodnego świadka porządku panującego od lat w tym przybytku, ale dzięki temu mamy podane jak na dłoni zdolności intelektualne tych którzy tę "intrygę" wymyślili.
I zupełnie mnie to nie dziwi....
Zatrudnili go w lipcu i do listopada nie miał praswa niczego podpisywać ani o niczym decydować, za to umowa wygasa mu z końcem roku , czyli zatrudnili go na dwa ostatnie miesiące a przez cztery pracował "na czarno" "podszywając się" pod dyrektora Wydziału Architektury?????
Podali by coś mądrzejszego, jakiś konkretny powód czy dowód pozwalającuy oficjalnie pozbyć się niewygodnego świadka porządku panującego od lat w tym przybytku, ale dzięki temu mamy podane jak na dłoni zdolności intelektualne tych którzy tę "i... rozwiń
Avatar
Nowe wróciło / 15 grudnia 2011 r. o 13:27
[quote name='mac' timestamp='1323950784' post='570898']
Trzeba było zostawić Gurbiela, był dobrym dyrektorem.
[/quote]

I tu jest sedno tego "skandalu" ;-)
Trzeba było zostawić Gurbiela i przywrócić do pracy Mącik.
I nie byłoby żadnego problemu z podpisaniem umowy na krakowski projekt Placu Litewskiego
ani z betonowym parkingiem UP na Głębokiej ani z innymi "inwestycjami" tego typu.
Avatar
mac / 15 grudnia 2011 r. o 13:06
Trzeba było zostawić Gurbiela, był dobrym dyrektorem.
Avatar
obiektywny / 15 grudnia 2011 r. o 12:34
Tak wygląda Państwo "prawa" w III Rzeczypospolitej, a niektórzy są przekonani, że PRL to było be......
Avatar
Wiesław / 15 grudnia 2011 r. o 11:07
Czyli mamy prezydenta miasta, który zatrudnia pracownika i przez 4 miesiące nie wydaje mu upoważnienia do roboty, ale płaci mu pensję. Autor artykułu słusznie wydedukował, że winny jest ten pracownik. Kto to widział, żeby urzędnikowi chciało się tak od razu pracować! Mógł przekładać kartki z lewej na prawą stronę biurka i odwrotnie? Mógł!
Avatar
tom / 15 grudnia 2011 r. o 11:05
[quote name='Gość' timestamp='1323943417' post='570825']
"Pracę rozpoczął 1 lipca, ale do końca października nie miał upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu prezydenta.
Jedynym dokumentem, który dawałby mu takie prawo, jest zarządzenie prezydenta.
A takie ukazało się dopiero 31 października"


[size="3"]Dyrektor "nie wiedział", że nie ma prawa do wydawania decyzji czy Prezydent Żuk (jako jego szef) tolerował ten cyrk ? Jedno z dwojga.
[/size]
[/quote]
Gorzej- i jedno, i drugie
[quote name='Gość' timestamp='1323943417' post='570825']
"Pracę rozpoczął 1 lipca, ale do końca października nie miał upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu prezydenta.
Jedynym dokumentem, który dawałby mu takie prawo, jest zarządzenie prezydenta.
A takie ukazało się dopiero 31 października"


[size="3"]Dyrektor "nie wiedział", że nie ma prawa do wydawania decyzji czy Prezydent Żuk (jako jego szef) tolerował ten cyrk ?... rozwiń
Avatar
archi / 15 grudnia 2011 r. o 11:04
Prawdziwa architektura zaczyna się dopiero tam, gdzie nie ma Wydziałów Architektury Urzędu... i wszystkich podległych im jednostek
Avatar
małgośka / 20 grudnia 2011 r. o 22:10
Ta cała historia powinna nauczyć dyr. Hagemeyera pokory, bo gdy przyszedł to próbował (zamiast się uczyć) wywrócić wszystko i walczyć z wiatrakami. Zachciało się być dyrektorem w urzędzie, to trzeba poznać przepisy, a te p. dyrektorowi nie pasują. Go home, mr Hagemeyer!
Avatar
oo / 15 grudnia 2011 r. o 14:26
[quote name='Baca' timestamp='1323953424' post='570924']
Z panią Mącik proponuję ostrożnie. To ona jest odpowiedzialna za to, co dzieje sie m.in. na ul. Dożynkowej. Klasyka, dwa plany zagospodarowania , jeden dla małych, drugi dla większych, czyli deweloperów/ Schizo. Popatrzcie sami. Za sprawą Palikota (Wasilewski bał się-jak zawsze)pani Mącik przestała w końcu ...mącić i ściemniać za przyzwoleniem magistratu i prokuratury. Chełmska delegatura prokuratury uznała,że działania p. Mącik zasługują najwyżej na ...naganę. Jaka prokuratura-takie rezultaty śledztwa. Generalnie mamy do czynienia z brakiem kompetencji, brakiem odpowiedzialności za podejmowane decyzje i - niestety - z silnym upartyjnieniem. Czyli - zupełnie jak dawniej.Miernota wyposażona w przywileje i gwarancje bezkarności.
[/quote]

A tu przychodzi facet i zamiast kontynuować "słuszna linię" swoich niezastąpionych poprzedników,
nawiązać niezbędne przyjacielskie kontakty, rozejrzeć się co i jak,z kim i po co, zaczyna wymyślać i uchowaj Boże naprawiać!
Zabrał się jak głupi do roboty zamiast sobie odpocząć czekając grzecznie przez
cztery miesiące aż nabierze mocy a pracodawca powie mu co ma robić, kogo słuchać i za co odpowiadać.
[quote name='Baca' timestamp='1323953424' post='570924']
Z panią Mącik proponuję ostrożnie. To ona jest odpowiedzialna za to, co dzieje sie m.in. na ul. Dożynkowej. Klasyka, dwa plany zagospodarowania , jeden dla małych, drugi dla większych, czyli deweloperów/ Schizo. Popatrzcie sami. Za sprawą Palikota (Wasilewski bał się-jak zawsze)pani Mącik przestała w końcu ...mącić i ściemniać za przyzwoleniem magistratu i prokuratury. Chełmska delegatura prokuratury uznała,że działania p. Mącik zasługują najwyżej na ...... rozwiń
Avatar
Baca / 15 grudnia 2011 r. o 13:50
Z panią Mącik proponuję ostrożnie. To ona jest odpowiedzialna za to, co dzieje sie m.in. na ul. Dożynkowej. Klasyka, dwa plany zagospodarowania , jeden dla małych, drugi dla większych, czyli deweloperów/ Schizo. Popatrzcie sami. Za sprawą Palikota (Wasilewski bał się-jak zawsze)pani Mącik przestała w końcu ...mącić i ściemniać za przyzwoleniem magistratu i prokuratury. Chełmska delegatura prokuratury uznała,że działania p. Mącik zasługują najwyżej na ...naganę. Jaka prokuratura-takie rezultaty śledztwa. Generalnie mamy do czynienia z brakiem kompetencji, brakiem odpowiedzialności za podejmowane decyzje i - niestety - z silnym upartyjnieniem. Czyli - zupełnie jak dawniej.Miernota wyposażona w przywileje i gwarancje bezkarności.
Z panią Mącik proponuję ostrożnie. To ona jest odpowiedzialna za to, co dzieje sie m.in. na ul. Dożynkowej. Klasyka, dwa plany zagospodarowania , jeden dla małych, drugi dla większych, czyli deweloperów/ Schizo. Popatrzcie sami. Za sprawą Palikota (Wasilewski bał się-jak zawsze)pani Mącik przestała w końcu ...mącić i ściemniać za przyzwoleniem magistratu i prokuratury. Chełmska delegatura prokuratury uznała,że działania p. Mącik zasługują najwyżej na ...naganę. Jaka prokuratura-takie rezultaty śledztwa. Generalnie mamy do czynienia z brak... rozwiń
Avatar
oo / 15 grudnia 2011 r. o 13:36
Zatrudnili go w lipcu i do listopada nie miał praswa niczego podpisywać ani o niczym decydować, za to umowa wygasa mu z końcem roku , czyli zatrudnili go na dwa ostatnie miesiące a przez cztery pracował "na czarno" "podszywając się" pod dyrektora Wydziału Architektury?????
Podali by coś mądrzejszego, jakiś konkretny powód czy dowód pozwalającuy oficjalnie pozbyć się niewygodnego świadka porządku panującego od lat w tym przybytku, ale dzięki temu mamy podane jak na dłoni zdolności intelektualne tych którzy tę "intrygę" wymyślili.
I zupełnie mnie to nie dziwi....
Zatrudnili go w lipcu i do listopada nie miał praswa niczego podpisywać ani o niczym decydować, za to umowa wygasa mu z końcem roku , czyli zatrudnili go na dwa ostatnie miesiące a przez cztery pracował "na czarno" "podszywając się" pod dyrektora Wydziału Architektury?????
Podali by coś mądrzejszego, jakiś konkretny powód czy dowód pozwalającuy oficjalnie pozbyć się niewygodnego świadka porządku panującego od lat w tym przybytku, ale dzięki temu mamy podane jak na dłoni zdolności intelektualne tych którzy tę "i... rozwiń
Avatar
Nowe wróciło / 15 grudnia 2011 r. o 13:27
[quote name='mac' timestamp='1323950784' post='570898']
Trzeba było zostawić Gurbiela, był dobrym dyrektorem.
[/quote]

I tu jest sedno tego "skandalu" ;-)
Trzeba było zostawić Gurbiela i przywrócić do pracy Mącik.
I nie byłoby żadnego problemu z podpisaniem umowy na krakowski projekt Placu Litewskiego
ani z betonowym parkingiem UP na Głębokiej ani z innymi "inwestycjami" tego typu.
Avatar
mac / 15 grudnia 2011 r. o 13:06
Trzeba było zostawić Gurbiela, był dobrym dyrektorem.
Avatar
obiektywny / 15 grudnia 2011 r. o 12:34
Tak wygląda Państwo "prawa" w III Rzeczypospolitej, a niektórzy są przekonani, że PRL to było be......
Avatar
Wiesław / 15 grudnia 2011 r. o 11:07
Czyli mamy prezydenta miasta, który zatrudnia pracownika i przez 4 miesiące nie wydaje mu upoważnienia do roboty, ale płaci mu pensję. Autor artykułu słusznie wydedukował, że winny jest ten pracownik. Kto to widział, żeby urzędnikowi chciało się tak od razu pracować! Mógł przekładać kartki z lewej na prawą stronę biurka i odwrotnie? Mógł!
Avatar
tom / 15 grudnia 2011 r. o 11:05
[quote name='Gość' timestamp='1323943417' post='570825']
"Pracę rozpoczął 1 lipca, ale do końca października nie miał upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu prezydenta.
Jedynym dokumentem, który dawałby mu takie prawo, jest zarządzenie prezydenta.
A takie ukazało się dopiero 31 października"


[size="3"]Dyrektor "nie wiedział", że nie ma prawa do wydawania decyzji czy Prezydent Żuk (jako jego szef) tolerował ten cyrk ? Jedno z dwojga.
[/size]
[/quote]
Gorzej- i jedno, i drugie
[quote name='Gość' timestamp='1323943417' post='570825']
"Pracę rozpoczął 1 lipca, ale do końca października nie miał upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu prezydenta.
Jedynym dokumentem, który dawałby mu takie prawo, jest zarządzenie prezydenta.
A takie ukazało się dopiero 31 października"


[size="3"]Dyrektor "nie wiedział", że nie ma prawa do wydawania decyzji czy Prezydent Żuk (jako jego szef) tolerował ten cyrk ?... rozwiń
Avatar
archi / 15 grudnia 2011 r. o 11:04
Prawdziwa architektura zaczyna się dopiero tam, gdzie nie ma Wydziałów Architektury Urzędu... i wszystkich podległych im jednostek