Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lipca 2018 r.
21:04

Spór zbiorowy w Aldiku. Kasjerki protestują: "Mamy dosyć bycia tanią siłą roboczą!"

78 20 A A
Konferencja prasowa zorganizowana w siedzibie lubelskiego NSZZ Solidarność
Konferencja prasowa zorganizowana w siedzibie lubelskiego NSZZ Solidarność

Pracownicy sieci handlowej Aldik weszli w spór zbiorowy z pracodawcą. Żądają podwyżek. Jeśli ich nie otrzymają, nie wykluczają rozpoczęcia strajku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W maju ubiegłego roku w sieci Aldik powstała komisja zakładowa NSZZ Solidarność. Dziś należy do niej ponad 200 osób, czyli ćwierć całej załogi. – To dzięki naszym wspólnym działaniom udało się m.in. wymusić wypłatę pieniędzy z funduszu socjalnego na święta. Wcześniej oszczędzano nawet na tym. Pieniądze, które miały wspomagać rodziny najbardziej potrzebujących pracowników, nie trafiały do nich – twierdzi Alicja Symbor, przewodnicząca zakładowej „Solidarności”. – Teraz postanowiliśmy walczyć o godne traktowanie i uczciwe warunki pracy i płacy.

Pracownicy żądają m.in. indeksacji kwoty ekwiwalentu za pranie i konserwację odzieży roboczej. Tłumaczą, że oczekuje się od nich schludnego wyglądu, a od założenia firmy 26 lat temu nie wzrosły pieniądze, jakie na to otrzymują. Jaka to kwota – powiedzieć nie chcą, zasłaniając się tajemnicą służbową. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że w grę wchodzi 25 zł. Pracownicy chcą, by kwotę tę zwiększyć do 60 zł. Przede wszystkim żądają jednak wzrostu płac – o 500 zł miesięcznie.

– W innych sieciach są podwyżki. Płace rosną regularnie. A u nas nie – mówi Alicja Symbor. – Obsada jest coraz mniejsza, a obowiązków przybywa. W innych sieciach początkujący pracownik zarabia więcej niż u nas osoba z wieloletnim stażem. To dla nas krzywdzące i poniżające. Mamy dosyć bycia tanią siłą roboczą. Płace załogi Aldik po latach ciężkiej i lojalnej pracy zbliżone są nadal do poziomu minimalnego wynagrodzenia, a rozmowy prowadzone na ten temat z pracodawcą nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Stąd decyzja o wszczęciu sporu zbiorowego. Kolejnym krokiem będzie pikieta pracowników sklepu. Na razie nie wiadomo, czy odejdą od kas. – Będziemy działać zgodnie z prawem – podkreśla Symbor. – Jeśli pracodawca nie będzie chciał z nami rozmawiać, to przeprowadzimy referendum. Jeśli zdecyduje tak większość załogi, nie wykluczamy strajku.

Pracownikom Aldika dopinguje „Solidarność”. – To nieprawdopodobne, że w XXI wieku wciąż nie wszędzie przestrzegane są prawa człowieka i pracownika – komentuje Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność w Lublinie. – Musimy dopingować pracowników sieci w ich walce o godne warunki pracy i godziwe zatrudnienie. Będziemy to robić.

Tymczasem zarząd Aldika poinformował we wczorajszym komunikacie, że zapewnia pracownikom „rynkowe warunki wynagradzania”. Dodał, że „korzystają z wielu atrakcyjnych benefitów pozapłacowych, m.in: pakietów medycznych czy dofinansowania do kart sportowych”. O wejściu w spór zbiorowy firma zawiadomiła Okręgowego Inspektora Pracy. Zarząd prowadzi rokowania ze związkowcami. Najbliższe spotkanie zaplanowano na jutro. – Chcemy podkreślić, że Spółka jest otwarta na dialog z Organizacją Zakładową – czytamy w komunikacie.

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Doda / 10 lipca 2018 o 21:10
+5
Dlaczego pani Symbor przewodnicza zz solidarnosc Aldk nowa nie podjela sporu zbiorowego jak istnial aldik przeciez chodzila na spotkania z prezem Aldika a teraz z kim prowadzi spor zbiorowy jak aldik prawie nie istnieje nic z tego nie rozumiem przeciez na piewszym zebraniu pan z zarzadu zz solidarnosc powiedzial ze bez zwiazkow nie mozna nas sprzedac ani przejac na niekorzysc pracownikow a czy zwiazki braly udzial w rozmowach o polaczeniu aldika i stokrotki a my wczesniej tez dostawalysmy wykupy w aldiku byly jakie byly takie byly a teraz wszystko przypisuje sobie zz solidarsc a co przez rok zrobila zz solidarnosc
Dlaczego pani Symbor przewodnicza zz solidarnosc Aldk nowa nie podjela sporu zbiorowego jak istnial aldik przeciez chodzila na spotkania z prezem Aldika a teraz z kim prowadzi spor zbiorowy jak aldik prawie nie istnieje nic z tego nie rozumiem przeciez na piewszym zebraniu pan z zarzadu zz solidarnosc powiedzial ze bez zwiazkow nie mozna nas sprzedac ani przejac na niekorzysc pracownikow a czy zwiazki braly udzial w rozmowach o polaczeniu aldika i stokrotki a my wczesniej tez dostawalysmy wykupy w aldiku byly jakie byly takie byly a teraz... rozwiń
Avatar
olka / 10 lipca 2018 o 21:17
+4
Z kim Pani chce walczyć P. PRZEWODNICZĄCA , przecież ALDIK już formalnie nie istnieje /skoro nie ma zarządu to z kim będziecie rozmawiać/. Trzeba było działać dużo,dużo wcześniej a nie teraz jak po Aldiku pozostały tylko reklamy,które niebawem całkiem znikną a zastąpią je STOKROTKI.
Avatar
Andrzej / 9 lipca 2018 o 22:17
+4
czy te Panie są przyspawane do Aldika? kto im broni iść do konkurencji? wtedy to pracodawcy będzie zależało żeby je zatrzymać i sam zaoferuje lepsza kase, proste prawa rynku
 Walczcie kobiety! W polsce ciągle pokutuje dyskryminacja kobiet! A to już XXI wiek!
Avatar
ares / 11 lipca 2018 o 05:45
+3
A co zz zrobiły przez rok - nic , robi Pani szoł medialny/telewizja,prasa/, tania reklama a ludzie jak klepali biedę tak klepią, mamy cichą nadzieję że w STOKROTCE będzie lepiej bez pomocy zz.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 11:27
+2
Na Bursztynowej odkąd po sąsiedzku otworzyli Biedrę, to taka bida że hoho. Klientów jest już bardzo mało, ale personelu też jakby mniej niż kiedyś. Pamiętam, że było więcej kasjerek, osobnych ludzi do stoiska z nabiałem, osobnych do działu mięsnego. Był też taki chłopaczek, który pomagał kobietom przy rozładunku towaru i od czasu do czasu pełnił funkcję ochroniarza przy dziale z alko. Teraz nie widzę ani jego, ani kilku kasjerek - pewnie odeszli z tej kiepskiej roboty.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 08:25
+2
Wszystkie "Aldiki" i "Stokrotki" w Polsce kupiła firma litewska. Tam zgłaszać pretensje.
Avatar
Lub / 9 lipca 2018 o 23:22
+2
Aldik niestety spadl na psy. Zarowno w jakosci obslugi jak i jakosci produktow. Wiadomo z czego to wynika, jest gorzej niz w biedrach... ceny kosmiczne, mieso pompowane jak nigdzie indziej, kiedys byla piekarnia, pyszne pieczywko, pyszne ciasto, torty a teraz...? Syf, wszystko twarde niedobre, ciasto ze staropolskiej ktore jest ochydne i sztuczne, tydzien odbija sie proszkiem do prania czy plynem do naczyn. Obslugi faktycznie coraz mniej, dziewczyny lataja od miesa do serow czy ciast, przy kasach kolejki...ogolnie dno i padlina!!!!
Avatar
Gość / 9 lipca 2018 o 21:46
+2
Już wole żeby te kasjerki dostały niż te piguły
Avatar
ollala\ / 11 lipca 2018 o 21:56
+1
Ważne żeby próbować,może coś się ugra...
Avatar
Gość / 11 lipca 2018 o 08:49
+1
A Litwin ma się dobrze...jest jednym z najbogatszych u siebie ...ma sieć Maxim-a,których jest na Litwie jak u nas Biedronek.
Avatar
ollala\ / 11 lipca 2018 o 21:56
+1
Ważne żeby próbować,może coś się ugra...
Avatar
Gość / 11 lipca 2018 o 08:49
+1
A Litwin ma się dobrze...jest jednym z najbogatszych u siebie ...ma sieć Maxim-a,których jest na Litwie jak u nas Biedronek.
Avatar
ares / 11 lipca 2018 o 05:45
+3
A co zz zrobiły przez rok - nic , robi Pani szoł medialny/telewizja,prasa/, tania reklama a ludzie jak klepali biedę tak klepią, mamy cichą nadzieję że w STOKROTCE będzie lepiej bez pomocy zz.
Avatar
olka / 10 lipca 2018 o 21:17
+4
Z kim Pani chce walczyć P. PRZEWODNICZĄCA , przecież ALDIK już formalnie nie istnieje /skoro nie ma zarządu to z kim będziecie rozmawiać/. Trzeba było działać dużo,dużo wcześniej a nie teraz jak po Aldiku pozostały tylko reklamy,które niebawem całkiem znikną a zastąpią je STOKROTKI.
Avatar
Doda / 10 lipca 2018 o 21:10
+5
Dlaczego pani Symbor przewodnicza zz solidarnosc Aldk nowa nie podjela sporu zbiorowego jak istnial aldik przeciez chodzila na spotkania z prezem Aldika a teraz z kim prowadzi spor zbiorowy jak aldik prawie nie istnieje nic z tego nie rozumiem przeciez na piewszym zebraniu pan z zarzadu zz solidarnosc powiedzial ze bez zwiazkow nie mozna nas sprzedac ani przejac na niekorzysc pracownikow a czy zwiazki braly udzial w rozmowach o polaczeniu aldika i stokrotki a my wczesniej tez dostawalysmy wykupy w aldiku byly jakie byly takie byly a teraz wszystko przypisuje sobie zz solidarsc a co przez rok zrobila zz solidarnosc
Dlaczego pani Symbor przewodnicza zz solidarnosc Aldk nowa nie podjela sporu zbiorowego jak istnial aldik przeciez chodzila na spotkania z prezem Aldika a teraz z kim prowadzi spor zbiorowy jak aldik prawie nie istnieje nic z tego nie rozumiem przeciez na piewszym zebraniu pan z zarzadu zz solidarnosc powiedzial ze bez zwiazkow nie mozna nas sprzedac ani przejac na niekorzysc pracownikow a czy zwiazki braly udzial w rozmowach o polaczeniu aldika i stokrotki a my wczesniej tez dostawalysmy wykupy w aldiku byly jakie byly takie byly a teraz... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 11:27
+2
Na Bursztynowej odkąd po sąsiedzku otworzyli Biedrę, to taka bida że hoho. Klientów jest już bardzo mało, ale personelu też jakby mniej niż kiedyś. Pamiętam, że było więcej kasjerek, osobnych ludzi do stoiska z nabiałem, osobnych do działu mięsnego. Był też taki chłopaczek, który pomagał kobietom przy rozładunku towaru i od czasu do czasu pełnił funkcję ochroniarza przy dziale z alko. Teraz nie widzę ani jego, ani kilku kasjerek - pewnie odeszli z tej kiepskiej roboty.
Avatar
kk / 10 lipca 2018 o 10:16
+1
Bida bida w Aldiku, potwierdzam jako stara klientka. Personel coraz gorszy, coraz bardzej wykończony, towary tańsze niż kiedyś ale niektóre rzeczywiście gorszej jakości. Smuta i tyle. Chodzę tam z przyzwyczajenia,reszta rodziny woli Lidle...
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 10:11
+1
W aldiku na bursztynowej po myciu podłogi bez umycia rąk Pani chciała podać mi ser. Po zwrócenie uwagi bezrefleksyjnie skomentowała że przecież ser jest w opakowaniu... Finalnie ręce umyła ale niesmak pozostał. Łaska ze wszystkiego głównie wśród młodych pracowników... Klient czuje się jak piąte koło u wozu
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 08:25
+2
Wszystkie "Aldiki" i "Stokrotki" w Polsce kupiła firma litewska. Tam zgłaszać pretensje.
Avatar
Gość / 10 lipca 2018 o 06:30
0
Jak wygląda praca w Aldiku zapraszam na ul. Tatarakową (Łęgi).... o godz. 6:30 kiedy jest otwarcie sklepu "zaczyna" się wywożenie i wykładanie towaru ??? Za ladami z mięsem, wędliną, serami 3 panie, których nie interesuje klient, kręcą się zmieniają towar, ceny, zleżały towar itd.. Przejścia są zastawione paletami z towarem, który nikogo nie interesuje a w kasach brak obsługi i trzeba nieraz kilka minut czekać aby ktoś się pojawił !!! Totalny chaos....kierownictwo toleruje i nie panuje nad tą sytuacją !!! A przecież obok jest Administracja osiedla i jej pracownicy chcą być szybko i sprawnie obsłużeni gdyż udają się na "rejony".....
Jak wygląda praca w Aldiku zapraszam na ul. Tatarakową (Łęgi).... o godz. 6:30 kiedy jest otwarcie sklepu "zaczyna" się wywożenie i wykładanie towaru ??? Za ladami z mięsem, wędliną, serami 3 panie, których nie interesuje klient, kręcą się zmieniają towar, ceny, zleżały towar itd.. Przejścia są zastawione paletami z towarem, który nikogo nie interesuje a w kasach brak obsługi i trzeba nieraz kilka minut czekać aby ktoś się pojawił !!! Totalny chaos....kierownictwo toleruje i nie panuje nad tą sytuacją !!! A przecież obok jest Admin... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zarząd Motoru Lublin: Zgłosimy Krzysztofa Ropskiego jako naszego zawodnika

Zarząd Motoru Lublin: Zgłosimy Krzysztofa Ropskiego jako naszego zawodnika 0 4

Zamieszania z transferem Krzysztofa Ropskiego z Siarki Tarnobrzeg do Motoru ciąg dalszy. Najpierw w piątek spadkowicz z II ligi poinformował, że oddał pieniądze żółto-biało-niebieskim i przenosiny napastnika do Lublina zostały anulowane. Innego zdania są jednak działacze Motoru.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku chcą „ożywić” murale

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku chcą „ożywić” murale 0 1

Wpadli na pomysł, jak ożywić świdnickie murale, wzięli udział w ogólnopolskim ogólnopolskim konkursie i znaleźli się wśród laureatów. Dzięki projektowi Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku o ściennych malowidłach będzie można dowiedzieć się o wiele więcej niż dotychczas.

Katarzyna Kucharska z Lublina będzie świętować setne urodziny razem ze swoją rodziną. "Być kochanym, to najpiękniejsze co mam"
Magazyn

Katarzyna Kucharska z Lublina będzie świętować setne urodziny razem ze swoją rodziną. "Być kochanym, to najpiękniejsze co mam" 30 0

To będzie wyjątkowy weekend dla Katarzyny Kucharskiej. Do Lublina zjedzie rozproszona po całej Polsce cała jej wielopokoleniowa rodzina, by wspólnie z roześmianą seniorką świętować jej setne urodziny. Nikogo nie zabraknie, bo jak można byłoby nie stawić się na jubileuszu osoby bardzo kochanej?

Podwyżki dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli z gminy Łęczna

Podwyżki dla sołtysów i przewodniczących rad osiedli z gminy Łęczna 0 1

Od stycznia sołtysi i przewodniczący rad osiedli z gminy Łęczna otrzymają podwyżkę. Wyższa dieta ma być recepta na spadające zainteresowanie objęciem tej funkcji.

Pan Marian z Markuszowa stracił w pożarze dom. Darczyńcy pomogli mu zakupić nowy

Pan Marian z Markuszowa stracił w pożarze dom. Darczyńcy pomogli mu zakupić nowy 26 6

W sierpniu ubiegłego roku drewniany dom pana Mariana z Markuszowa niemal doszczętnie spłonął, a mężczyzna tymczasowo zamieszkał u rodziny. Dzięki ofiarności darczyńców udało mu się zakupić nowy, typu holenderskiego. Pomogli strażacy, radni, sportowcy, parafianie oraz internauci.

"Zazdrośnice" Teatru ITP
21 stycznia 2020, 19:00

"Zazdrośnice" Teatru ITP 0 0

21 stycznia o godz. 19 w Centrum Transferu Wiedzy 02 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (al. Radziszewskiego 7) odbędzie się pokaz spektaklu "Zazdrośnice" w wykonaniu aktorów Teatru ITP.

Mieszkańcy boją się odlewni aluminium za płotem. Proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora

Mieszkańcy boją się odlewni aluminium za płotem. Proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora 21 23

Przeciw planowanej budowie odlewni aluminium protestują mieszkańcy domów stojących na pograniczu Lublina i Świdnika. Projektowana odlewnia za 40 mln zł miałaby przetapiać rocznie tysiące ton aluminiowego złomu. Sąsiedzi są przerażeni i proszą prezydenta, aby powstrzymał inwestora

Cudownie pełne miski bezdomnych kotów i psów. Mieszkańcy Hrubieszowa uzbierali dużo karmy dla zwierząt

Cudownie pełne miski bezdomnych kotów i psów. Mieszkańcy Hrubieszowa uzbierali dużo karmy dla zwierząt 0 2

Najedzą się do syta, niektóre pewnie pierwszy raz w życiu. Dzięki hojności ludzi z Hrubieszowa bezdomne psy i koty spokojnie przetrwają zimowe miesiące

Pszczółka Polski Cukier przegrała po zaciętej walce z gorzowiankami. Odpadła z Suzuki Pucharu Polski [zdjęcia]
galeria

Pszczółka Polski Cukier przegrała po zaciętej walce z gorzowiankami. Odpadła z Suzuki Pucharu Polski [zdjęcia] 4 18

Niewiele zabrakło, a Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiłaby sensację już pierwszego dnia Suzuki Pucharu Polski Kobiet. Lublinianki podejmowały w lubelskiej hali MOSiR w ćwierćfinale tych zmagań PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski i niemal przez całe spotkanie szły łeb w łeb z tym rywalem. Niemal, bo w czwartej kwarcie lepiej zagrali goście, którzy triumfowali 88:80

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedział podczas wizyty w Łukowie podwyżki dla skarbówki i celników

Szef Krajowej Administracji Skarbowej zapowiedział podczas wizyty w Łukowie podwyżki dla skarbówki i celników 0 4

Piotr Walczak, szef Krajowej Administracji Skarbowej, zapowiada podwyżki dla pracowników KAS. Mówił o tym podczas wizyty w Urzędzie Skarbowym w Łukowie.

Trzeci transfer Wisły Puławy, czwarty w drodze

Trzeci transfer Wisły Puławy, czwarty w drodze 0 0

W piątek kontrakt z klubem z Puław podpisał Dominik Cheba, który ostatnio zakładał koszulkę KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Z kolei Wisła Sandomierz poinformowała, że do Dumy Powiśla przenosi się Dariusz Brągiel.

Otrzymali zgłoszenie o zaginięciu, znaleźli rozczłonkowane ciało kobiety
film

Otrzymali zgłoszenie o zaginięciu, znaleźli rozczłonkowane ciało kobiety 0 0